öuitmlanïr. 3fcti}öinjgert- Öotalmg oatt coupons. C)anöcl6bcrtcJ)tcn. Algemeen overzicht. Frankrijk. Graanmarkten enz. Prijzen van effecten. men de wet van 1860 eerlijk uitvoeren, dan moeten te Amsterdam personen- en goederen-stations gevestigd worden. De minister betoogde, dat de scheepvaart vol strekt geen belemmering zou ondervinden door de plaat sing van het station in het open havenfront, maar dat integendeel de haven van Amsterdam zou worden ver ruimd en verbreed. Combinatie van het goederen- met het personen-station kon niet plaats hebben; volgens de nlgemeene opinie moest dat goederen-station aan de oostzijde der stad geplaatst worden. Door de overbrug ging van den Oosterdoksdijk zullen eenige moeilijkheden ontstaan, maar het aantal groote zeeschepen, dat te Amsterdam aankomt, is niet talrijk, terwijl de stoomvaart geen last zal hebben van eene brug, die 5.50 el hoog ügt. De transito-schepen zullen wel altijd gebruik maken van het goederen-station in de Rietlanden. minister betoogde voorts de noodzakelijkheid van het centraal personen-station, dat zeer groot van omvang moet zijn, omdat daarop verschillende reeds bestaande of aanstaande lijnen moeten uitloopen. De i'jn naar het entrepot zal door den staat gemaakt wor den. De kosten zijn groot, maar niet te groot in verhou ding tot het werk. De gemaakte ramingen zouden weinig teleurstelling baren. Voorts toonde de minister aan, dat eene ceintuurbaan langs de zuidzijde niet minder zou bosten dan het tegenwoordige plan. De belangen van den staat vorderen directe aansluiting, welke ook de moeilijkheden der exploitatie van den Noord-Holland sehen staatsspoorweg zou doen verminderen, waardoor verder de verbinding van den spoorweg met het scheep vaartverkeer en eindelijk de aansluiting van den even- tueelen Oosterspoorweg aan den staatsspoorweg te Utrecht, onafhankelijk van de Rijnspoorwegmaatschappij verkregen wordt. De heer Rahusen repliceerde, dat hij dit plan zoo ver derfelijk acht voor den handel en scheepvaart van Am- Sterdam, dat hij liever niets dan dit zou verlangen. De heer Cremers verklaarde, nog in het onzekere te verkeeren omtrent de technische uitvoerbaarheid van bet plan, in verband met de financieele offers daarvoor te brengen. De heer Messehert van Vollenhove deed nogkortelijk uitkomen dat hij, van eigenbelang sprekende, indirect eigenbelang heeft bedoeld, dat zich zeer dikwijls bij zulke zaken buiten de kamer doet gelden. Ten slotte werd het wetsontwerp aangenomen met 24 tegen 8 stemmen; tegen stemden de heeren Taets van Amerongen, van Bijlandt, Rahusen, Hartsen, Huydeco- per van Maarsseveen, Hichiels van Kessenich, Cremers en Cost Jordens. De beraadslaging over het wetsontwerp betrekkelijk de Koninklijke militaire academie werd, wegens het vergevorderde uur, bepaald op Donderdag voormiddag. Het officieus Fransch regeeringsorgaan la Patrie bevat ®®n artikel over de Fransch-Belgische overeenkomst. Daarbij wordt gezegd dat de Nederlandsche regeering zmh heeft gehaast om, voor zooveel haar betreft, hare Soedkeuring te schenken aan de regeling van den loop er treinen naar RotterdamUtrecht en Amsterdam, olgens la Patrie hechtte de regeering te 's Gravenliage veel gewicht aan do organisatie van dezen spoorweg- ienst uit een staatkundig oogpunt, omdat thans, bij eenig gevaar voor Nederland, treinen met Fransche loepen dadelijk de bedreigde punten zouden kunnen ereiken en deze tegen den vijand verdedigen. De gevaren, waarop la Patrie zinspeelt zouden dus van de zljde van Pruisen moeten komen. Het is overigens wel de aandacht waard dat door de thans bestaande Belgisch- Pransche spoorwegregeling de Fransche troepen zoo bijzonder spoedig tot in het hart van Nederland zouden bunnen doordringen. Het uitloveringstractaat tusschen Frankrijk en Zwit- 8erland is thans tot stand gekomen en zal eerstdaags aan de goedkeuring van den bondsraad worden onderworpen. Meer en meer blijkt overigens de wenschelijkheid eener internationale regeling te dien opzichte, waardoor wel licht sommige misdadigers in hunne strafbare handelin gen zouden worden weerhouden, daar hun dan de moge- ij kheid zou ontnomen zijn om zich op een ander Siondgbied straffeloosheid te waarborgen. Daarbij zouden levens voor enkele gevallen internationale bepalingen unnen worden gemaakt tot voorloopige arrestatie, op ivettige wijze, van personen die zich in andere landen aan behoorlijk geconstateerde misdrijven hadden schuldig Semaakt, teneinde alzoo schandalen te voorkomen, gelijk dezer dagen op Nederlandsch grondgebied hebben plaats gehad. Dat overigens het bericht juist zou wezen, als zouden Nederlandsche ambtenaren van justitie of politie direct of indirect hebben medegewerkt tot do ge welddadige overbrenging van den in deze bedoelden Engelschen koopman, hetzij naar Rotterdam, hetzij te Rotterdam naar eene Engelsche stoomboot, achten wij onaannemelijk, daar anders de minister van justitie, in het belang van de strenge en eerlijke handhaving onzer wetten, die ambtenaren zekerlijk wegens willekeurige aan houding zou hebben duen vervolgen, voorzooverre dit niet reeds door hunne superieuren zelf was gedaan. Aan welke ergerlijke misdrijven bedoelde Engelschman zich ook in zijn eigen land mocht hebben schuldig gemaakt, zou dit in geenen deele de schending wettigen van de Nederlandsche staatswetten, welke van de zijde der Nederlandsche autoriteiten dan zou hebben plaats gehad, wier plicht juist het tegenovergestelde zou voorschrijven en die, bij kennisneming van den toeleg om den Engelsch man gewelddadig aan te randen en van zijne vrijheid te berooven, dezen daarvoor hadden behooren te vrijwaren. Immers, volgensde Nederlandsche grondwet, hebben allen „die zich op het grondgebied van Nederland bevinden hetzij ingezetenen of vreemdelingen, gelijke aanspraak op bescherming van persoon en goederen." Uit eene gisteren in het Engelsch lagerhuis gedane mededeeling van den heer Gladstone blijkt, dat de regee ring de verwerping zal voorstellen van al de amende menten op het wetsontwerp tot opheffing der Iersche staatskerk, welke door het hoogerhuis werden aange- nomen. Naar aanleiding der na den dood van den Vlaamschen publicist Jan van Ryswyck in de Belgische dagbladen gevoerde polemiek over de houding, door den afgevaar digde Delaet tegenover den heer van Ryswyck inder tijd aangenomen, waaromtrent onze lezers in onze brieven uit Brussel een aantal bijzonderheden vermeld vonden, heeft de heer Delaet zijn ontslag genomen als lid van de kamer van vertegenwoordigers. Het Antwerpsch han delsblad stelt intusschen steeds de liberale partij verant woordelijk voor den dood van den heer van Ryswyck, omdat zij niet dadelijk de schadevergoeding heeft betaald, waartoe die publicist door de rechtbank van Antwerpen ten behoeve van den heer Delaet werd ver oordeeld, zoodat van Ryswyck dus naar de gevangenis moest gaan, tengevolge waarvan hij, naar men beweert, door de ziekte werd aangetast, aan de gevolgen waarvan hij later overleed. L'Opinion, een ander Antwerpsch dagblad, vraagt naar aanleiding van deze bewering of als Italiaansehe roovers, na iemand gevangen te hebben genomen, aan zijne familie doen weten dat zij hem zullen vermoorden als binnen zekeren tijd geen losprijs be taald is die familie verantwoordelijk is voor den dood van haar bloedverwant als die losprijs te laat ter bestem der plaatse komt en de bloedverwant intusschen dooi de roovers vermoord is? Eergisteren heeft de president-minister Prim het ge wijzigd ministerie aan de Cortes voorgesteld, waarvan de leden den eed van getrouwheid aan de constitutie hebben afgelegd. Een krachtig verzet tegen alle reactie zal als hoofdbeginsel van het politiek programma van dit kabinet worden aangenomen, gelijk door den maar schalk Prim werd medegedeeld. De derde telegrafische verbinding tusschen Europa en Amerika zal binnen weinige dagen tot stand zijn ge bracht. Uit S'. Pierre werd gisteren avond te Parijs liet bericht aangebracht, dat de onderzeesehe kabel met gunstig gevolg tot daar was gelegd. Heden wordt met het leggen van S'. Pierre tot aan de Amerikaansche kust aangevangen. Men leest in 1'Indépendance beige: Wij hebben reeds gisteren gezegd hoe de onverwachte verdaging van het wetgevend lichaam ontevredenheid in den boezem dier vergadering heeft veroorzaakt. De lin kerzijde heeft den heer Jules Favre belast met de redactie van een protest, in de volgende zitting te doen, tegen den maatregel, welke een einde heeft gemaakt aan de werkzaamheden der nationale vertegenwoordiging. De rechterzijde, of liever de vijf en vijftig afgevaardigden, waarvan het mandaat nog niet bekrachtigd is en die grootendeels tot de meest behoudende fractie behooren, hebben zich naar Saint Cloud begeven om den keizer te wijzen op de valsche positie, waarin zij zich ten aanzien hunner ambtgenooten en ten aanzien hunner kiezers bevinden. Uit verschillende mededeelingen blijkt dat het de heer Schneider is geweest, die den keizer heeft doen overgaan om de zitting van het wetgevend lichaam voor onbepaalden tijd te verdagen. De heer Schneider zou de vrees hebben te kennen gegeven van bij het bestaan eener soort van tusschenregeering, zich tegenover de lin kerzijde te bevinden, welke gereed zou zijn om hem moei lijkheden van allerlei aard te berokkenen. De thans in het leven geroepen moeilijkheden dragen echter nog een veel ernstiger karakter en zouden hebben geleid tot het besluit om zoo spoedig mogelijk de geschorste werk zaamheden van het wetgevend lichaam weder te doen hervatten. Men verzekert dat de bijeenroeping eerlang zal plaats hebben tegen 15 Augustus. Wat het samen te stellen ministerie betreft is nog niets beslist. De heer Segris zal waarschijnlijk in het nieuw kabinet plaats nemen evenals de heeren de Tal- houët en Louvet. De heer Emile Ollivier neemt eene geretireerde houding aan en verklaart eerst de beslissing van den senaat omtrent de rechten van het wetgevend lichaam te willen afwachten. Bij den heer de Lavalette zou aangedrongen zijn om aan het hoofd van het depar tement van buitenlandsche zaken te blijven, nadat de heer de la Tour d'Auvergne geweigerd had om die porte feuille aan te nemen. De heer de Lavalette zou echter geweigerd hebben. Thans is er sprake van den heer Drouyn deLhuys, wiens optreding weder nieuwe oorlogs geruchten tengevolge zou hebben. De heer de Forcade la Roquette zou minister van binnenlandsche zaken blijven, waartegen le Journal de Paris zeer te velde trekt. Laat men, zegt Hit dagblad, den heer de Forcade aan het hoofd van het departement van binnenlandsche zaken, hem, die in 1869 aan de ver- kiezings-traditiën van 1863 zoo getrouw bleef, dan had men den heer Rouher ook wel minister van staat kunnen doen blijven. Volgens le Public zal het bestaand departement van landbouw, koophandel en openbare werken in twee departementen worden verdeeld. Volgens berichten uit Parijs van gisteren avond verwachtte men heden de officieele mededeeling nopens de samenstelling van een nieuw ministerie. De onder handelingen met den heer de la Tour d'Auvergne duren voort. Volgens le Messager de la Loire beginnen de mijn werkers in de omstreken van St.-Etienne in verschil lende troepen het land af te loopen, de huizen binnen te dringen en met geweld geld af te persen. Dezer dagen heeft weder eene botsing plaats gehad tusschen een groot aantal mijnwerkers en een detachement dragonders. Een dezer laatste werd daarbij gekwetst. De omstandigheid dat het keizerlijk decreet tot verdaging van het wetgevend lichaam zelfs aan de ministers niet bekend was voordat het in het officieel orgaan verscheen, moet hieruit verklaard worden. De keizer heeft steeds eenige in blanco door de ministers geteekende decreeten in zijn bezit. Het naar de keizer lijke drukkerij gezonden stuk droeg dus de handteeke- ning van den minister Rouher ofschoon hij met den inhoud volkomen onbekend was. Volgens le Public bestaat bij het revolutionnaire verkiezings-comité te Parijs het voornemen, om de repu- blikeinsche uitgewekenen Pyat, Ledru-Rollin, Victor Hugo en Barbes tot candidaten te stellen voor het wet gevend lichaam en hunne candidatuur krachtig te be vorderen. Het schoonerschip Vertrouwen, gezagv. T. D. de Ruiter, is den 2=n Juni te Old-Calabar aangekomen. Alles wel aan boord. De coupons der certificaten van Fransche bankactiën, administratie Kerkhoven O., verschenen 1 Juli 1869, worden betaald met f 23.61. Amsterdam 16 Juli. Raapolie op 6 weken f 41 j. Lijn olie op 6 weken 36f. Amsterdam 16 Juli 1869. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 21 pet. 56 j- dito dito dito 3 64f dito dito. dito 4 87j j A.and. Handelmaatschappij 4j dito exploitatie Ned. staatssp. 681 België. Certificaten bij Rothschild 2j

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3