3ccttjMngm. ijanörlebmcljtm. Engeland. Frankrijk. Brieven uit België. Graanmarkten enz. Prijzen van effecten. zwakt te zijn. De rol, welke Pruisen als zeemogendheid wil gaan spelen in de Baltische zee, is daartoe, indien men de Golos gelooven mag, door Frankrijk bij de Rus sische regeering geëxploiteerd geworden. ^Pruisen zoo betoogt het Russisch orgaan de Golos vangt met ons een strijd aan over de heerschappij in de Baltische zee. Het zal zeer zeker de overwinning op ons behalen) evenals op handelsgebied, indien wij niet al onze krach ten inspannen. Wij moeten dan ook het oog niet sluiten voor het gevaar, hetwelk ons bedreigt." PS. Volgens een telegram uit Parijs van heden mid dag 12 uren zou nog heden een mededeeling van de regeering in het wetgevend lichaam worden gedaan. Daarbij zou de vereenigbaarheid der betrekking van minister met die van afgevaardigde worden toegezegd, terwijl de rechten van het wetgevend lichaam zullen worden uitgebreid. De heer Rouher blijft met zijne overige ambtgenooten als minister aan het bestuur. De linkerzijde zal deze hervormingen als onvoldoende bestrijden. Jl. Vrijdag avond is in het Engelsch lagerhuis een interessante discussie gevoerd omtrent de politiek welke Engeland ten opzichte van Indië en Midden-Azië moet volgen. Al de redenaars, zoowel van de oppositie als van de regeering de heer Eastwick, die het debat geopend, nis'de heer Gladstone, die het gesloten heeftde heer Grant-üuff, de kundige onder-secretaris van staat voor Indië, als sir Northcote, de oud-collega van den heer Disraëli zijn eenstemmig geweest om te erkennen dat de beste wijze om het gezag en den invloed van Engeland in die streken te ondersteunen bestond in het behoud van den vrede en de orde door de ontwikkeling van den handel, en van het inrichten van het coloniale bestuur zoodanig dat het niet alleen nuttig is voor, maar ook symphalie vindt, zoowel bij de Engelsche onderdanen als bij de naburige volkeren waarmede het noodwendig in aanraking moet komen. Men sprak natuurlijk ook van de uitbreiding van Rusland naar den kant van Bok- hara, doch zonder zich ongerust te maken, zieh bepalende tot het uitdrukken van den wensch, overigens door Rus land gedeeld, om Perzië en Afghanistan te beschouwen als streken die onzijdig moeten blijven tusschen de be zittingen van beide rijken. Gelijk wij reeds in ons vorig nommer mededeelden is de heer Pelletan in het wetgevend lichaam door den president Schneider tot de orde geroepen. Dit had plaats onder de volgende omstandigheden: De heer Noubel verdedigde de geldigheid zijner ver kiezing en zeide: „Wat hiervan zijn moge, indien de dag van 2 December naar- aanleiding mijner verkiezing ter sprake was gekomen, zou de uitslag aantoonen dat deze wederom door de bevolking is bezegeld geworden (Hevige interruptiën der linkerzijde). De heer Pelletan. Wij protesteeren tegen die woorden- De tweede December is een misdaad geweest. (Algemeen leven; kreten: tot de orde! tot de orde!) De president. Mijnheer Pelletan, ik roep u tot de orde. (Toejuichingen. Interruptiën ter linkerzijde). De heer Pelletan: Ik vraag het woord voor een beroep °p het reglement. De president had, alvorens mij tot de orde te roepen, mij moeten verzoeken om mijne woorden toe te lichten. De president. Als de bedoeling der gebezigde woorden zoo duidelijk is, moet de president dadelijk tot de orde roepen. (Teekenen van bijval). Maar ge kunt u nader verklaren. De heer Pelletan. Ik beweer dat de schending der con stitutie en het uiteenjagen der nationale vergadering in elk land een misdaad is, hetzij dat feit uitgaat van de bevolking, hetzij van een dictator, en ik trek dat woord liet terug. (Protestatiën van de eene zijde en toejuichin gen ter linkerzijde). Jules Favre. Men schept er steeds behagen in om ons te provoceeren. (Interruptiën). De president. Men provoceert juist door zulke woorden te gebruiken als de heer Pelletan. Uit de toelichting zijner woorden blijkt dat hij eene philosopkische stelling heeft gesteld, want indien hij ten tweeden male een dooi de natie bekrachtigd feit had aangetast, zou ik hem ten tweeden male tot de orde hebben geroepen. De heer Pelletan. Ik verzoek ten tweeden male tot de orde te worden geroepen op dergelijke wijze; dit tot de orde roepen zal ter uwer verantwoording komen voor voor de rechtbank der geschiedenis. (Algemeen leven). De president. Ik maak geen aanspraak op het beklee- den eener plaats in de geschiedenis, maar indien zij mijn naam vermeldt, hoop ik dat zij van mij zeggen zal: het was een eerlijk man, die naar zijne overtuiging zijn plicht deed, en zoolang ik deze voorzittersplaats bekleed zal ik mij deze lofspraak trachten waardig te maken. (Toejui ching). Mijnheer Noubel, mag ik u verzoeken voort te De heer Noubel gaat voort met het houden zijner onbeteekenende redevoering. Volgens verschillende Parijsche dagbladen zouden er heden (Maandag), nadat het wetgevend lichaam zich zou hebben geconstitueerd, mededeelingen van de regee ring worden gedaan. Dezer dagen zou de minister Rouher aan het lid van den tiers-parti, Buffet, hebben gezegd: de ministe- rieele verantwoordelijkheid bestaat thans feitelijk, waar om dringt gij nu zoo aan om haar ook rechtens te bezitten? Indien wij die reeds feitelijk bezitten, was het antwoord van den heer Buffet, waarom wilt gij ons die dan ook niet rechtens geven Naar aanleiding der curieuse uiting des keizers in le Pays, leest men in een Parijsch dagblad„In eene aan- teekening van een verdediger van het beginsel des keizerrijks, bestemd voor zijn persoonlijk gebruik, betrek kelijk de quaestiën, welke thans in en buiten het wetge vend lichaam aanhangig zijn, leest men, naar men zegt, het volgende: Express-trein naar de revolutie dix mi- nutes d'arrêt. - Buffel. Volgens le Constitutionnel zal dit procesverbaal der zittingen van de Belgisch-Fransche commissie ter regeling der spoorweg-geschillen heden of morgen worden publiek gemaakt. Het officieus regeeringsorgaan la Patrie bevestigt de geruchten omtrent het sluiten eener overeenkomst tusschen Frankrijk, Oostenrijk en Italië, waarbij de quaestie van Rome in slatu quo zou worden gelaten om de catholieke wereld niet te zeer te verontrusten. Men beweert dat keizer Napoleon dezer dagen „in een onbewaakt oogenblik" en zinspelende op de bestaande politieke omstandigheden zou gezegd hebben„men wil met mij de fabel vertoonen van den oud geworden leeuw, dien men eerst zijn nagels afknipte en vervolgens zijn tanden uittrok om hem slechts zijne manen te laten, al kon hij zich daarmede verdedigen." Men weet zegt le Figaro dat keizer Napoleon gedurende de toebereidselen voor de expeditie van Straatsburg de brieven aan zijne politieke vrienden teekende mot den naam van Louise Vernert en daarbij op zeer mysterieuso wijze schreef. Zoo leest men in een zijner brieven: „Mijn huwelijk hangt van u af, maar terwijl ik nog niet weet of ik trouwen zal, verzoek ik u te gelooven aan mijne vriendschap." Iedereen weet zoo vervolgt le Figaro dat, om deze beeldspraak te blijven volgen, Louise Vernert toch getrouwd is, maar dat de wittebroodsweken al sedert lang voorbij zijn. Brussel 11 Juli. De Moniteur beige en het Journal officiel zullen waarschijnlijk morgen het protocol der Fransch-Belgi- sche commissie bekend maken. Zooals ik u meldde is het protocol Vrijdag geteekend; de tekst daarvan, bene vens debijbehoorende stukken, zijn sindsgisteren morgen hier én reeds ter drukkerij van den Moniteur gebracht. Men wacht nog slechts op bericht uit Parijs om het be vel tot drukken te geven. Men kan op België volkomen verdiend toepassen: vous Cavez en dormantmadame echappé belle. Wellicht ware men op dit oogenblik verder dan ooit van de oplossing van het conflict verwijderd, hadden niet twee omstandigheden, waarvan de eene niet algemeen bekend is, de belangen van België krachtda dig ondersteund en de Fransche regeering bewogen om een einde te maken aan het zoeken van uitvluchten, dat tot in het oneindige scheen voortgezet te zullen wor den. Een dier omstandigheden is de binnenlandsche crisis in Frankrijk. Te midden van zoovele moeilijkhe den wilde de keizerlijke regeering zich niet te zeer blootstellen door het zoover te laten komen dat in het wetgevend lichaam een interpellatie gedaan werd over eene quaestie waarin zij juist geen diplomatieke lau weren geplukt heelt. Maar bovendien was er nog een andere reden. De gezondheid des keizers boezemt ern stige ongerustheid in. Eenige dagen geleden heeft hem eene benauwdheid bevangen die verscheidene uren ge duurd heeft: zij maakte de geneesheeren ontzaglijk ongerust, en de intime. omgeving geraakte in zulk eene verwarring dat men er reeds aan dacht om den raad van regentschap eventueel bijeen te roepen. Napoleon III lijdt aan een hartziekte. Zoudt gij ooit geloofd hebben dat die man zou sterven aan een hartkwaal Dat hij daaraan lijdt is buiten twijfel, en het is nu de derde maal dat de keizer door hevige aanvallen daarvan getroffen is geworden. Het is de vraag wie zieker is: het keizerrijk of de keizerIk geloof het eerste. Alles wijst er op dat men voor het begin van het einde staat. Het is mogelijk dat men door ongehoorde pogingen slage om met moeite in het wetgevend lichaam een meerderheid samen te stellen, maar voor hoelang? De 2e Decem ber in het Journal officiel met den naam van misdaad bestempeld(een woord dat door den heer Pelletan in het wetgevend lichaam tweemaal gebruikt is en dat men thans niet uitgewischt heeft, zooals twee jaren geleden, toen deheerPinard het gebruikte), zie, dat is een van de tee kenen des tijds. Men zegt thans niet meer dat den 2en December de veiligheid gered is, neen men zegt thans eenvoudig: gij hebt voor de kas gezorgd. Het is thans de tijd niet om te herhalen wat de oude Corneille in het vijfde bedrijf van Cinna de keizerin Li via laat zeggen tot iEmilie, die de bloedige troonsbestijging van Augus tus nog niet kan vergeten Toiis ces crimes d'état qu'on fait pour la couronne, Le ciel nous en absout alors qu'il nous la donne, Et dans le sacré rang ou sa faveur 1'a mis Le passé devient juste et 1'avenir permis; Qui peut y parvenir ne peut être conpable; Quoi qu'il fait on fasse, il est inviolable! Het zij ter eere der zoo dikwerf belasterde IX® eeuw gezegd dat zulke denkbeelden geen ingang meer vinden. Men kan door geweld een orde van zaken tot stand brengen, maar nooit zal men kunnen doen aannemen en erkennen dat het succes het criterium der staatkunde kan zijn en dat deze laatste zich boven de gewone regels der moraal kan verheffen. Van de Belgische politiek kan ik u niets melden, behalve het ontslag van den burgemeester van Leuven, den heer Peemans, die zich eveneens ontdaan heeft van zijn mandaat als lid van den provincialen raad. Dat hij zoo handelde geschiedde uit dépit. De heer Peemans, volbloed doctrinair, was sedert den dood van wijlen den heer Fontainas, burgemeester van Brussel, steeds president van den provincialen raad van Brabant. Dit jaar heeft eene clericaal-radicale coalitie hém vervangen door den heer Pinard. Dadelijk laat de woedende heer Peemans niet alleen zijn mandaat, maar ook de belangen zijner partij varen; want het is waarschijnlijk dat de clericale partij te Leuven de overwinning zou behalen in de verkiezing die ten gevolge van het aftreden van den heer Peemans uit den provincialen raad uitgeschre ven moet worden. Peli/s hommespetites rancunes. Den 3 dezer in van Singapore vertrokken naar Batavia het barkschip Burgemeester van Middelburg, gezagv. Ph, Hoek. Schip en equipage in goeden staat. Heden is te Riga aangekomem het barkschip Riga, gez. P. Tobiassen, schip en equipage in den besten staat.' Amsterdam 12 Juli. Raapolie op 6 weken /41J. Lijn olie op 6 weken 35 j. Rotterdam 13 Juli. Nieuwe Zeeuwsche Vlaamscho Flakkeesche en Overmaasche tarwe, weinig aangevoerd. Voor de puike betaalde men 10.25 a 10.60, goede en mindere 9.80 a 10.25, blauwe /8.25 a /'9.10. Nieuwe Zeeuwsche Vlaamsche en Noord-Brabantsche rogge, met weinig aanvoer, 20 cent hooger; Zeeuwsche en Vlaam sche 8.65 a/9.20, Noord-Brabantsche /8.25a/8.65. Puik nieuw Zeeuwsch droog koolzaad 74 VI., jarig 72£; jarig Vlaamsch zakmaat 72, 72.!, 73 VI. ver kocht. In de andere artikelen werd geen noemens waardige handel gevoerd. Axel 10 Juli. Tarwe 9.60 a 10.15rogge /8.20 a 8.40wintergerst /7.—a 7.20zomer dito 6.25 a 6.55; haver /4.40 a 5.05; paardenboonen /7.45 a 7.95; groene erwten /7.45 a /8.10. Amsterdam 12 Juli 1869. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2) pet. 5G X dito dito dito 3 64 Ar dito dito dito 4 87a Aand. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned. staatssp. 67 JL België. Certificaten bij Rothschild ..21 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 ^951 Certific. adm. Hamburg 5 71-5. dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 771 dito 1000 1864 5 „921 dito 1000 1866 5 91| Loten 1866 5 „261 Oblig. Hope Co. Leening 1860 4^ 811 Certific. dito4 671

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3