töuitmlattö. Algemeen overzicht. Engeland. Frankrijk. De heer de Visser verkkir rt dat hij het volkomen eens is met de heeren de Jonge van Ellemeet en Moolenburgh omtrent het wenschelijke eener dadelijke beslissing. Zijne bedoeling met het sub-amendement was alleen, om ingeval het amendement mocht aangenomen worden het tijdstip te bepalen waarop door gedeputeerde staten praeadvies zal uitgebracht worden. Overigens wijst hij op het noodige eener spoedige voorziening, daar niet alleen de polder wordt bedreigd, maar de gemeente Scherpenisse bij elk hoog tij onder water staat, alsmede op haren financieelen druk, vooral ook met betrekking tot hare uitgaven voor het armwezen. De heer de Casembroot vereenigt zich met het gespro kene door de heeren van Citters, Moolenburgh en de Visser, en is tegen het amendement. De heer de Visser heeft den toestand der gemeente Scherpenisse, waarmede spreker uit den aard zijner betrekking goed bekend is, zeer juist geschetst. Ook hij acht eene dadelijke beslis sing zeer wenschelijk. In het rapport der commissie komen verschillende gegevens voor, waarop die beslis sing gegrond kan worden. Wellicht zegt men wel dat een hoofdelijke omslag van f 1600 op eene bevolking van 1200 zielen niet te zwaar drukt, maar hij is overtuigd dat de meeste ingezetenen der gemeente buiten staat zijn meer te betalen dan zij nu doen. Op grond zijner overtuiging beveelt hij de belangen van Scherpenisse zeer aan en hoopt hij dat tot eene dadelijke beslissing zal worden overgegaan. De heer J. L. de Jonge doet nogmaals uitkomen, dat hij eene beslissing in deze zitting over eene zaak waar van, als hij het zeggen mag, het college van gedeputeerde stateu niets weet en daarom ook nu geen advies kan uitbrengen, als een gevaarlijk antecedent beschouwt. Voorlichting door gedeputeerde staten is zijns inziens wenschelijk en noodig. De heer Verhagen zegt dat hij eenigszins geslingerd is geworden of hij vóór of tegen het voorstel der com missie zal stemmen. Hij is het eensmetden lieerde Jonge van Ellemeet, dat men door nu eene beslissing te nemen een gevaarlijk antecedent stelt. Daartegenover staat echter dat het cijfer van het voorgesteld renteloos voor schot slechts 2,150 bedraagt. Provoceert men nu een nader advies dan zal wellicht een streng onderzoek om trent den financieelen toestand der betrokken gemeente plaats hebben en zou zij tijdelijk ongeholpen blijven. Met het oog dus op het niet hooge cijfer van het voor schot zal hij voor het voorstel der commissie stemmen. De heer Moolenburgh merkt op dat, hoewel in den regel de ingekomen adressen tot advies gesteld worden in handen van gedeputeerde staten, zulks hier niet noodig was, daar men omtrent den financieelen toestand van Scherpenisse gegevens genoeg bezit. Zijns inziens is de zaak zóo klaar, dat geen preadvies meer noodig is: beschouwt men de gemeente als onvermogend, dan geve men het renteloos voorschotbeschouwt men die gemeente niet als onvermogend, dan geve men het voor schot niet. Do heer de Jonge van Ellemeet constateert: 1°. dat hoe helder men de zaak gelieve te noemen, toch herhaal delijk is gesproken van „dit schij nt" en „dat schijnt" en 2". dat nergens van urgentie is gebleken. Hij blijft er bij dat het een gevaarlijk antecedent zou zijn als het" gevoelen van gedeputeerde staten niet ingewonnen werd. De heer van Citters verdedigt nogmaals de zienswijze der commissie, acht de zaak duidelijk en klaar, en ziet het gevaarlijke van een antecedent niet in. De heer Vader daarentegen noemt het amendement van den heer J. L. de Jonge alleszins aannemelijk, en wijst er op, dat het adres in zulke algemeene beschou wingen is vervat, dat, ware in de commissie niet toe vallig een lid van gedeputeerde staten tegenwoordig geweest, de vergadering met geene bijzonderheden be kend zou zijn. De heer de Visser zegt dat er wel urgentie bestaat, daar het werk, aan den waterstaat opgedragen, nog dit jaar tot een begin van uitvoering kan komen. De beraadslaging wordt alsnu gesloten en het amen dement van den heer J. L. de Jonge in stemming ge bracht. Het wordt verworpen met 21 tegen 16 stem men. Vóór stemden de heeren Vader, Blaaubeen,Callenfels, Winkelman, Mathon, de Jonge van Ellemeet, J. L. de Jonge, Bybau, Cau, Risseeuw, de Smidt, van der Bilt, Becius, Buteux, Sprenger en Lambrechtsen. Het amendement van den heer Moolenburgh tot wijzi ging der conclusie van het rapport der commissie wordt aangenomen met 32 stemmen tegen 6, en hiermede ook het geamendeerde voorstel der commissie. Tegen stemden de heeren Hoogenboom, Callenfels, Winkelman, J. L. de Jonge, van der Bilt en Lambrechtsen. II. Op het adres van den gemeenteraad van Hoofd plaat, tot opneming dier gemeente onder de plaatsen waar de stoombooten voor den dienst op de Wester- Schelde aanleggen, welk advies strekt tot afwijzende be schikking (zie het verslag in ons vorig nommer). Zonder beraadslaging is dit advies met 33 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Hammacher, Hennequin, Risseeuw, de Smidt en Benteyn- III. Op het adres van Adr. van den Broecke Az. c. s.t houdende bezwaren en verzoek dat voortaan de rijks- en provinciale wegen in dit gewest niet meer opzettelijk onveilig en onbruikbaar worden gemaakt, strekkende de conclusie der commissie om het adres te stellen in handen van gedeputeerde staten met verzoek om, zooveel de provinciale wegen betreft, te willen toezien dat bij het onderhoud en de instandhouding dier wegen zoo min mogelijk nadeel aan de gebruikers daarvan worde toege bracht, en voor zooveel de rijks-wegen betreft insgelijks de aandacht der bevoegde macht daarop te vestigen. (Zie het verslag in ons vorig nommer). De heer Hennequin verklaart dat hij zich geheel en al vereenigt met de bezwaren welke in het adres zijn aangevoerd, ja zelfs gelooft hij dat al de leden van het voormalig 4» district met hem zullen instemmen, dat die bezwaren veeleer te licht dan te zwaar zijn opgegeven. Een en ander toont hij nader aan. Het voorstel wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. IV. Op het adres van P. Manie, wed». C. J. Mommaas, houdende verzoek om ondersteuning, waaromtrent de commissie heeft geadviseerd tot eene gunstige beschik king en voorstelt der adressante in eens eene toelage van 300 te verleenen. Zonder beraadslaging wordt deze conclusie der com missie met algemeene stemmen aangenomen. De zitting wordt voor een half uur geschorst. (Fervoly in een volgend nommer Zoodra het feitelijk nieuws van den dag schaarsch wordt, beginnen sommige dagbladen naar sporen van aanstaande belangrijke politieke feiten te zoeken. Be halve den toestand in het Fransch keizerrijk waar omtrent men zich slechts tot gissingen moet bepalen levert het terrein der Europeesche politiek aan feiten thans weinig belangrijks op. De Augsburger Zeitung heeft dan ook reeds sporen van een nieuw feit ontdekt, namelijk van eene aanstaande in hare gevolgen natuur lijk hoogst belangrijke alliantie tusschen Italië enFrank- rijk. De Pruisische vertegenwoordiger zou naar aanlei ding hiervan zelf te Berlijn geweest zijn om aan zijne regeering daaromtrent de meestmogelijke inlichting te geven. Die alliantie zou natuurlijk in verband staan met eene ontruiming van Rome en een Fransch-Oosten- rijksch-Italiaansehen ©orlog tegen Pruisen of wel eene zoogenaamde welwillende neutraliteit van de regeering te Florence bij eene botsing tusschen eene Fransch- Oostenrijksche alliantie en Duitschland. In een onzer laatste nommers deelden wij een brief uit Madrid mede, waaruit bleek dat in den toestand van Spanje gedurende de laatste drie maanden weinig voor uitgang te bespeuren is en de Spaansche bevolking steeds gevaar loopt om in den onderlingen strijd der par tijen weder de vruchten der September-revolutie te ver liezen. La Revue contemporaine bevat te dien aanzien eene beschouwing, waarin het volgende voorkomt: „Eene natie, welke gedurende zoovele eeuwen de lucht van het absolutisme door al hare poriën in zich heeft opgenomen, is weinig geschikt om zich een denkbeeld te vormen van de transformatie der wereld, sedert de her vorming en de revolutie van '89 tot stand gebracht. Het maatschappelijk organisme kan zich, evenmin als het organisme van den mensch, plotseling weder herstellen, wanneer zich eene afwijking in zijne ontwikkeling heeft voorgedaan. De opvoeding van een volk is het werk van op elkander volgende geslachten. Om dus de Spaansche natie aan hare tot teruggang leidende neigingen te ont rukken, om haar te zuiveren van het eeuwen-oude venijn, hetwelk tot in het merg harcr beenderen is doorgedron gen, zijn de krachten van een handvol personen niet toereikend, al bezitten zij al de talenten en energie van Figueras en Castelar; daartoe is eeu ander element noo dig: de tijd. Aan den tijd, wiens loop wordt aangeteekend op den zonnewijzer van ontwikkeling en volksonderwijs behoort de zorg daarvoor te worden overgelaten. Verre van ons echter de gedachte om de dappere kampvechters der gedachte te ontmoedigen, die thans op het gebied der dagbladpers of op de tribune in de volksvertegen woordiging de rechten der vrije volken voor Spanje terugeischen. Mogen hunne woorden nog weinig invloed hebben op de werkeloosheid eener voor ontwikkeling onvatbare menigte, zij zijn toch niet verloren. Het zijn zaadkorrels welke in de aarde vallen en welke door vol gende geslachten als van hooge waarde zullen worden beschouwd. Sanguis martgrum semen libertatis Het wetsontwerp tot het aangaan eener leening, bij de Portugeesche kamer der pairs aanhangig, is met 29 tegen 25 stemmen aangenomen. Drie ministers zijn tevens leden van dit staatslichaam, zoodat de regeering eene meerderheid van éene stem bezit. Ook de gouverneurs der Belgische provinciën Hene gouwen en Luxemburg hebben in hunne toespraken bij de opening van de zittingen der provinciale staten de arbeiders-quaestie behandeld. Evenals de gouverneur vau Brabant, wiens redevoering over datzelfde onder werp wij in ons nommer van gisteren grootendeels mededeelden, drongen de heeren van Damme en Troye aan op de noodzakelijkheid om het industrieel onderwijs zooveel mogelijk te populariseeren en in de verschillende arrondissementen daarvoor leerscholen op te richten. De heer Troye achtte vooral de arbeiders-vereenigingen groote hulpmiddelen ter verbetering van het lot van den werkman. PS. Wij ontvangen heden avond nog de volgende telegrammen Parijs, heden. Meer en meer wordt het gerucht verspreid dat het wetgevend lichaam zal worden ontbonden en een nieuw volksbesluit bij de regeering een ernstig punt van overweging uitmaakt. Brussel, heden. Eene redactie-wijziging heeft de onderteekening der Fransch-Belgische spoor weg-overeenkomst vertraagd. Zij zal heden avond plaats hebben. Na de aanneming van het laatste amendement op de Iersche kerkwet, bij de behandeling waarvan reeds ver schillende liberale leden betoogden dat daardoor de aanneming van het geamendeerd wetsontwerp aan het lagerhuis onmogelijk werd gemaakt, is de polemiek der liberale en tory-organen nog heftiger geworden. The Daily news gaat uit van de bewering, dat de aanneming der amendementen in het lagerhuis onmogelijk is, en zegt dat, tenzij de lords zich in conferentie wat redelijker mochten betoonen, eene zeer geanimeerde herfstzitting van het parlement te verwachten is. Dit laatste vreezen ook de organen der behoudende partij en The Standard betoogt, dat het hoogerhuis toch vele concessiën heeft gedaan. „Zal de heer Gladstone nu op zijne beurt wat gematigd zijn en zijne gestelde eischen verminderen, of wil hij het land in onrust brengen Kortom, zal hij handelen als een staatsman, die bewust is van zijne ver antwoordelijkheid, of als een demagoog zonder beza digdheid? De tijd zal ons het antwoord op die vraag brengenwij willen hopen dat de heer Gladstone niet handelen zal overeenkomstig de treurige verwachtingen, welke zijn verleden geeft." Maandag zal de eindstemming in derde lezing over de Iersche kerkwet in het hoogerhuis plaats hebben. Dinsdag zal daarop het wetsontwerp weder in het lagerhuis be handeld worden. Worden dan de amendementen van het hoogerhuis verworpen, dan zal eene conferentie worden gehouden tusschen de commissiën van rapporteurs der beide huizen. Mocht ook deze tot geen bevredigend re sultaat leiden, dan zal de regeering hebben te overwegen wat haar in de gegeven omstandigheden te doen staat. De rust in Ierland is dezer dagen weder op ver schillende plaatsen verstoord geworden. Te Cork en in naburige gemeenten hebben vooral voortdurend onge regeldheden plaats. De minister Gladstone heeft weder een werk uitge geven, getiteld: „Juventus Mundi." Het staat in verband met zijn tien jaren geleden verschenen geschrift: „Stu diën over Homerus." Gisteren is in het lagerhuis de Alabama-verwikke- ling met de Vereenigde staten van Noord-Amerika weder ter sprake gekomen. De minister Gladstone verklaarde bij deze gelegenheid dat de onderhandelingen te dien opzichte nog niet waren hervat, maar dat de regeering eene hervatting dier onderhandelingen volstrekt niet zou tegenwerken. Le Pays, een officieus orgaan, bevat wij leven nog altijd in de brieven-periode -- een brief van keizer Na poleon aan zich zei ven: een gedeelte namelijk „van eenige aanteekeningen des keizers betrekkelijk de thans in en buiten het wetgevend lichaam aanhangige quaes- tiën bestemd voor zijn persoonlijk gebruik." Die aan-

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2