Gemengde berichten. Uit de 75 sollicitanten voor het bezoeken der inter nationale tentoonstelling van voorwerpen voor de huis houding en het bedrijf van den handwerksman zijn dooi de provinciale commissie voor deze provincie veertig handwerkslieden gekozen, om, onder geleide van den secretaris, de genoemde tentoonstelling te gaan bezich tigen tegen tegemoetkoming vanwege de provincie in de reis en verblijfkosten. De dusgenaamde Zigeuners vertoonen zich thans ook in deze provincie. Jl. Dinsdag kwam een gezelschap, bestaande uit man, vrouw en kind, vergezeld van een beer, te Neuzen aan, waar zij, na eenigen tijd met den dansenden beer te zijn rondgegaan, buiten de gemeente werden gebracht. Woensdag - zijn zij over Vlissingen naar Middelburg gekomen, waar hun, naar wij vernemen, door den burgemeester eene twecdaagsche vergunning is verleend om den beer langs de straat zijne kunstver richtingen te laten vertoonen. Wij deelden in ons voorlaatste nommer op gezag van de Sneeker courant mede dat de lieer m<\ J. W. van Loon, lid van de tweede kamer, de teekenaar was der platen in van Lennep's „Tafereelen uit de vaderlandsche geschiedenis;'' wij vernemen echter thans dat die schet sen gemaakt zijn door den lieer P. van Loon, die in 1838 op zijn verzoek eervol ontslagen werd als ingenieur van den waterstaat en, naar men meent te Utrecht woont. De nood in Oost-Pruisen blijft dezelfde. Een te Koningsbergen verschijnend blad deelde dezer dagen nog mede, dat in één district niet minder dan 271 boeren hofsteden in veiling staan. Uit Barncveld schrijft men: Voor den landbouwer mag het niet onbelangrijk zijn te vernemen op welk eene eenvoudige wijze èn landbouwers èn particulieren hier hunne hoornen van de ontzaglijke menigte rupsen gezuiverd hebben. Men bond wat lappen of watten, of ook slechts eene wisch stroo aan het eind van een lan gen staak. De vodden werden bevochtigd met petroleum en aangestoken en door middel van den staak onder het rupsennest gehouden. In een ondenkbaar klein oogen- blik waren alle rupsen, welke zich in het nest bevonden, en in weinige minuten een uitgestrekte boomgaard ge zuiverd. Men moet bij het aanwenden van dit middel alleen een paar voorzorgen nemenvooreerst moet men het niet midden op den dag doen, omdat dan de rupsen verspreid zijn; ten tweede moet men de vlam niet te dicht aan den tak brengen, waardoor deze zou kunnen verschroeien ten derde moet men om de twee of drie dagen deze bewerking herhalen om de allengs uitkomende rupsen te vernielen. Aardig was het des avonds deze menigvuldige flambouwen door het groen te zien bewe gen, nu eens rijzende, dan eens dalende en dan weder zich op dezelfde hoogte verplaatsende. Veel zorg werd er aan de boomen besteed en het is daaraan klaarblijke lijk toe te schrijven, dat hier en in de omstreken het groen niets geleden heeft, ofschoon alles wemelde van rupsen, ja zelfs boomen welke daar zeldzaam mede bezet zijn, zooals eiken eu berken. Sommigen schoten de rup sennesten met los kruit uit de boomen. Ook deze handel wijze was zeer doelmatig, maar kostbaarder en daaren boven niet zoo gemakkelijk, vermits men de tromp van het geweer op niet meer dan een palm afstands van het nest moest houden. Het spreekt ook van zelf dat deze jacht veel meer tijds vorderde dan de eerstgemelde han delwijze, welke in alle opzichten aanbeveling verdient. Da gilv. 's Gravenh.) Door den senaat van het Groninger studentenkorps „Vindicafc atqne Pol it", is besloten om de maskerade, die bij gelegenheid van het 255-jarig bestaan der academie, zal worden gehouden en zal voorstellen „den intocht van Johan Sobiesky in 1687 binnen Weenen" te doen plaats hebben op den 22'*" September. Dinsdag morgen is te Groningen de internationale tentoonstelling van photographiën, natuurzelf- en kleu rendruk, welke bij gelegenheid der 92ste algemeene ver- gadering der Maatschappij van nij verheid wordt gehouden, in het akademiegebouw te Groningen geopend. Yerkoopingen en aanbestedingen. Bij de heden middag ten raadhuize alhier gehouden verpachting van de jacht onder de stads-ambachten Noord-monster, den Haayman, Mortiere of Oud Arne- muiden en Popperoede ambacht voor zeven achtereen volgende jachtseizoenen, is het eerste perceel, liggende tusschen den zuidelijken dijk van de Nieuwe haven en den rijksweg naar het Sloe, behoudens goedkeuring door burgemeester en wethouders toegekend aan den heer mr. N. C. Lambrecbtsen van Eitthem voor de som van f 90; het tweede perceel, tusschen den rijksweg van het Sloe tot het punt recht tegenover de Mannesluis-watering aan den heer mr. A. P. Snouck Hurgronjc, voor f 75; het derde perceel, tusschen den Domburgschen watergang en den Nadorstweg, aan den heer J. Kwekkeboom, te St. Laurens, voor f 65; en het vierde en laatste perceel, tusschen den Nadorstweg en den Noordelijken dijk dei- Nieuwe haven, aan jhf. mr. J. TV. M. Schorer, voor 75. Therm o 111 eterstan d. 7 Juli 'sav. 11 u. 61 gr. 8 'smorg.7u.65gr.'smidd.lu.76gr.'sav. 7u.71 gr. Staten-generaal. EERSTE KAMÉR. De eerste kamer heeft Woensdag avond hare werk zaamheden hervat. De ontvangst van onderscheidene stukken werd be richt., alsmede van de laatst door de tweede kamer aangenomen wetsontwerpen. Na trekking der afdeelingen is de vergadering ge scheiden. Provinciale staten. Zitting van Donderdag, S Juli. Resumtie notulen; me- dedcelingenbenoeming buitengewoon lid gedeputeerde staten; rapporten commissie verzoekschriften; verslagen afdeelingen; verzoek van den lieer Verbagen. Tegenwoordig de heerBecius als voorzitter, 37 leden en de griffier. De notulen van het verhandelde in de zitting van 6 dezer worden na voorlezing goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen de volgende medcdeelingen des voorzitters': a. dat de nader opgekomen leden zijn toegevoegd als volgt: aan de P afdeeling de heeren Henuequin en Pierssens; aan de 2<-' de heeren Vader, Blaaubeen en Hombach; aan de 3" de heeren Bybau, Vis, Winkelman en de Visser; b. dat blijkens de brieven van de voorzitters der afdee lingen zijn benoemd tot voorzitters en ondervoorzitters in de 1* afdeeling de heeren Mathon en Verhagenin de 2e de heeren Mazure en Moolenburgh; in de 3e de heeren Cau en de Jonge van Elleineet. Vervolgens wordt overgegaan tot de benoeming van een buitengewoon lid van gedeputeerde staten. Als stemopnemers worden door den voorzitter aangewezen de heeren Blaaubeen, de Smidt, Wagtho en Snijder. De uitslag der gehouden stemming is dat van de 37 inge leverde biljetten 1 van onwaarde was, als zijnde oninge vuld, en zijn uitgebracht op de heerenVis 22 stemmen, Mathon 6, de Jonge van Ellemeet 3, Cau en Snouck Hurgronje ieder 2, en Mazure 1 stem. De heer Vis is alzoo op nieuw gekozen. De heer Vis betuigf zijne erkentelijkheid voor het vernieuwde blijk van welwillendheid en vertrouwen, en verklaart zich bereid de benoeming te aanvaarden. Daarna deelt de voorzitter mede dat hij de rapporten heeft ontvangen van de commissie voor de verzoekschrif ten op ingekomen adressen. Tot het uitbrengen daarvan wordt achtereenvolgens het woord verleend aan den heer Moolenburgh, t. w. I. Rapport op het adres van den gemeenteraad van Scberpenisse, om een renteloos voorschot tot voorziening in de lage ligging der zeewering langs de haven dier gemeente. De commissie adviseert om eeu renteloos voorschot toe te staan ten bedrage van f 2,150, zijnde het bedrag van bet door de gemeente Scherpenisse te betalen aandeel in de door het bestuur van den water staat voorgenomen verbetering en verhoogiug der zee wering. Dit advies is gegrond op de overtuiging dei- commissie, dat de financieele toestand dier gemeente niet gunstig is en eene verhooging van den daar geheven hoofdelijken omslag voor haar te bezwarend zou zijn. Op voorstel des voorzitters is besloten dit rapport in de volgende openbare zitting te behandelen, en de stukken inmiddels op de griffie voor de leden ter inzage neder te leggen. II. Rapport op het adres van den gemeenteraad van Hoofdplaat, houdende nader verzoek dat die gemeente worde opgenomen onder de plaatsen waar de stoomboo- ten voor den dienst op de Wester-Schelde aanleggen. Na herinnering dat in October 1868 reeds door gedepu teerde staten op een dergelijk adres afwijzend is be schikt, zet de commissie uiteen dat de door den adressant nader aangevoerde gronden ten gunste van zijn verzoek voor haar niet voldoende zijn om een advies uit te brengen in strijd met het gevoelen van gedeputeerde staten. Zij adviseert mitsdien, afwijzend op het verzoek te beslissen. Besloten in de volgende zitting te be handelen en voor de leden ter inzage te leggen. III. Rapport op het adres van Adr. van den Broecke Az. c. s., inwoners van het voormalig 4e district van Zeeland, houdende mededeeling van bezwaren en verzoek dat voortaan de rijks en provinciale wegen in dat gewest niet meer opzettelijk onveilig en onbruikbaar worden gemaakt. Blijkens dit rapport bestaan de bezwaren der adressanten hoofdzakelijk tegen het ongerief, vooral des winters, veroorzaakt op de steenen wegen van Aar denburg en Breskens door het delven van gruppels enz. De commissie is evenwel van oordeel dat de provinciale staten bezwaarlijk maatregelen daartegen kunnen nemen, en al ware dit anders, dan zouden die maatregelen zich toch moeten bepalen tot de provinciale wegen en zich niet tot de rijkswegen kunnen uitstrekken. Daar zij evenwel voorziening in het bezwaar wenschelijk acht, adviseert zij, het adres te stellen in banden van gedeputeerde sta ten, met verzoek om, zooveel de provinciale wegen betreft te willen toezien dat bij het onderhoud eu de instand houding dier wegen zoo min mogelijk nadeel aan de gebruikers daarvan worde toegebracht, en voor zooveel de rijks-wegen betreft insgelijks de aandacht der be voegde macht daarop te vestigen. Besloten als voren. IV. Rapport op het adres van P. Mannie, wed°. C. J. Mommaas in leven gezagvoerder op een der stoombooteu in dienst op de Wester-Schelde, houdende verzoek om eene ondersteuning. De commissie is van meening dat cr alleszins termen bestaan tot eene gunstige be schikking, daar de adressante zich terecht beroept op de trouwe plichtsbetrachting van haren overleden echtge noot. Zoodanige gunstige beschikking kan tevens de strekking hebben om anderen evenzeer tot trouwe plichtsbetrachting aan te sporen, ars zij zien dat deze wordt beloond en ook na bun dood niet vergeten wordt. Zij adviseert daarom tot eene gunstige beschikking en stelt voor, der adressante eene toelage in eens, ten bedrage van 300, te verleenen.Evenzeer tot de vol gende zitting aangehouden en ter inzage gelegd. Vervolgens is aan de orde bet uitbrengen der ver slagen van de rapporteurs der afdeelingen omtrent eenige voorstellen van gedeputeerde staten (waarvan de hoofd inhoud in verschillende nommers dezer courant reeds door ons is medegedeeld), te weten A. Voorstel tot verpachting van het overzetveer aan het Sloe voor den tijd van een jaar. De heer Verhagen brengt hieromtrent verslag uit, waaruit blijkt, dat in geen der afdeelingen bedenkingen daartegen zijn gemaakt. Tot eene dadelijke behandeling besloten zijnde, wordt het voorstel, zonder beraadslaging en zonder dat hoofde lijke stemming wordt verlangd, aangenomen. B. Voorstel tot wijziging van de begrooting van enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1869. Hieromtrent wordt door den heer van der Vliet verslag uitgebracht. 'In eene afdeeling kon men zich, na van gedeputeerde staten ontvangen inlichtingen, met het voorstel vereenigen. Dit was mede het geval in eene andere afdeeling, doch daar kon een lid zich niet ver eenigen met den in alinea 8 op bladz. 2 van het voorstel aangewezen weg, om te geraken tot het vinden van de vereischte 1000, aan de provinciale commissie in Zee land toegezegd voor de door de Vereeniging tot bevor deringvan fabriek- en handwerksnij verheid in Nederland in 1869 te houden tentoonstelling. Eenige leden eener andere afdeeling hadden bezwaar, dat uitgaven worden gedaan zonder dat de leden in staat worden gesteld daaromtrent van hunne goed- of afkeuring te doen blijken. De behandeling vau dit verslag zal in de volgende zitting plaats hebben, terwijl de stukken ter griffie voor de leden worden nedergelegd. C. Voorstel nopens bet verzoek van P. F. W. Engelse, proviuciaal opzichter van den waterstaat, om verhooging zijner jaarwedde, waaromtrent gedeputeerde staten mee- nen dat geene termen tot inwilliging bestaan. Blijkens het verslag, door den heer de Smidt uitge bracht, hebben twee afdeelingen zich met dit voorstel, na ontvangen inlichtingen van gedeputeerde staten, vereenigd. Men was echter niet ongeneigd tot eene latere gunstige overweging. In eene andere afdeeling wenschte men den adressant te kennen te geven, dat zijn verzoek tot de volgende najaarsvergadering in over weging wordt gehouden. De voorzitter deelt mede dat dit verslag aan gedepu teerde staten aanleiding heeft gegeven, hun voorstel in zoover te wijzigen dat zij thans voorstellende beslissing op het verzoek tot de najaarsvergadering aan te houden en daarvan aan den adressant kennis te geven. Ook hierover wordt de beraadslaging tot de volgende zitting verdaagd, en worden de stukken ter griffie neder gelegd. Voorts wordt, bij monde van den beer Hammachcr, het algemeen verslag der afdeelingen uitgebracht omtrent het door hera-zelven gedane voorstel tot het vinden van middelen, door gedeputeerde staten in de najaarszitting voor te stellen, om te kunnen voorzien in de behoeften tot wegsverbetering die in het vervolg zullen blijken te bestaan. De slotsom van de overwegingen is, blijkens dit verslag, dat het hoofddenkbeeld van den voorsteller

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2