OURANT. H Vrijdag 1869. 9 Juli. i\° 111. Middelburg 8 Juli. In de heden namiddag te half drie uren gehouden zitting der provinciale staten van Zeeland is de heer mr. TV. Ph. Vis op nieuw gekozen als buitengewoon lid van gedeputeerde staten. Voor dit en het verder verhandelde verwijzen wij naar het verslag der zitting op de volgende bladzijde. Benoemingen en besluiten. marine. Bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee 1® klasse J. B. Everwijn tot luitenant ter zee 1® klasse de luitenant ter zee 2® klasse D. M. G. de Swarten tot luitenant ter zee 2U klasse de adelborst lc klasse C. R. A. van Osenbruggen. Kerknieuws. Op de classicale vergadering, Woensdag 30 Juni te Zierikzee gehouden, werd voorgesteld de synode te verzoeken dat zij zich tot het gouvernement zou wenden met verzoek om intrekking der verouderde Zondagswet, teneinde ook op dit punt scheiding tusschen kerk en staat tot stand te brengen. De voorsteller en zij, die bet ondersteunden, voerden vooral de volgende argumenten aan: de kerkeraden worden belemmerd om kerkelijke feestdagen af te schaften, daar het verbod om te werken de onzedelijkheid alsdan nog meer in de hand zou wer ken dan de tegenwoordige halve rustdagen reeds nu doen- het is eene beleediging voor den godsdienst, dat de staat die door materieele kracht moet steunen, anders dan tot het verzekeren der rust van de bijeenkomsten en gods dienstoefening; de Zondagswet is eene onchristelijke wet, want zij doet onrecht aan de Israëlieten, aan wie de staat door haar slechts vijf werkdagen gunt, ofschoon het heet, dat alle staatsburgers gelijke rechten hebben, evenals aan de roomsch-catholieken, die bij de viering hunner heiligdagen niet gesteund worden door gedwon gen werkeloosheid, hoewel deze in hunne schatting belangrijker zijn dan de tweede feestdagen. Het geweld, waarmede Karei de Groote voor meer dan 1000 jaren andersdenkenden het christendom opdrong, zou thans nog noodig zijn om andersdenkenden de uitoefening van den christelijken godsdienst op deze wijze te doen eer biedigen. Eindelijk werd aangetoond, hoe deze wet slechts wrevel moet verwekken, omdat hare toepassing meestal van de willekeur der burgemeesters afhangt. Hebben deze het in de macht om het werken op den tweeden feestdag vrij te laten of te verbieden, dan hangt het ook van hen af of de leeraars al of niet hoorders in hunne kerken zullen hebben. Voorts heeft de hooge raad uitge maakt, dat de algemeen erkende christelijke feestdagen, in de Zondagswet bedoeld, de zoodanige zijn, die in 1315 gevierd werden, waartoe door haar ook de Hemelvaartsdag gerekend wordt, hoewel die in Zeeland vóór en tijdens de invoering der Zondagswet in 1815 niet gevierd werd. Ofschoon krachtig op deze en dergelijke argumenten gesteund, werd het voorstel verworpen. Van de 4-4 aan wezigen waren 12 stemmen voor het voorstel. (N. Roti. cour.) Marine en leger. De volgende officieren, allen dienende op Z®. Ms trans portschip met stoomvermogen Java, worden op nonacti- vitcit gesteld, met den 15en dezer maand, de luitenants ter zee lc klasse H. J. S. van der Sloot, le officier op dat schip, J. K. L. Gey van Pittius, J. J. Habets en A. baron Collot d'Eseury; de luitenants ter zee 2* klasse C. de Klopper, K. A. Stakman Bosse, J. M. Berends, C. Bijle- veld, R. H. Jarman, R. E. van der Loeft" en H. J, Bor- gerhofl' van den Berghde officier van gezondheid 1® ld, J. F. G. T. Kluge>; de officier van gezondheid 2e klasse H. L. Reeder; de officieren van gezondheid 3® klasse J. J. van Effen en J. van Lith Harrebomée; de officieren van administratie 2® klasse C. G. M. Bervoets, W. liane- graaft', G. D. van Werdt en C. H. S. Pastorde officier van administratie 3® klasse J. H. A. Huart, en de adjunct- administrateur N. de Ronde Bresser; en met den laatsten dezer maand, de officier van administratie 2® klasse G. H. C. van Nuys. Daarentegen worden op vermeld transportschip ge plaatst met den 16®° dezer maand, de luitenant ter zee lc kl. W. Maas Geesteranus, als 1® officier; de luitenants ter zee 2e klasse P. J. Zaal, P. Metman, J. H. Cremcr en W. A. Kokde officier van gezondheid 2® klasse M. S. T. Holtzapffel; en de scheepsklerken J. C. van Reyn en O. R. Paelilig; en met den 1®" Augustus aanstaande, de officier van administratie 2® klasse W. F. Gouwe. Tevens worden nog geplaatst: met den 16®n dezer maand op Z®. M«. wachtschip te Willemsoord, de luitenant ter zee 2® klasse J. A. Willink Ketjen en de officier van gezondheid 2® klasse H. C. Steenbergen; op Z>\ Ms. wachtschip te Amsterdam, de luitenant ter zee 2e klasse W. F. Wesselink; op Z®. M». wachtschip te Ilellevoetsluis, de luitenant ter zee 2® klasse W. C. A. Ziegenhirt von Rosenthal; en op Z®. Ms. ramschip de Buffel, de officier van gezondheid 2® klasse J. Lamie; en met den le° Augustus aanstaande, op Z®. Ms. wacht schip te Willemsoord, de officier van gezondheid 3e klasse M. C. Pannevis; op Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, de officier van administratie 2® klasse J. C. de Vriese; en op Z®. Ms. ramschip de Schorpioen, de officier van ge zondheid 2® klasse G. L. Aalbertsberg; terwijl de officier van gezondheid 2® klasse L. F. Praeger met den 1®" Augustus aanstaande gedetacheerd wordt bij het hospitaal der marine te Willemsoord. Naar aanleiding van Zr. M>. besluit van den 5®° dezer wordt aan den luitenant ter zee 1® klasse, jhr. D. Bowier, thans nonactief, opgedragen het bevel over Z®.MS. schroef- stoomschip Soembing, gestationeerd te Curasao. De uitslag van het aspirantenexamen voor de Ko ninklijke militaire academie te Breda is, dat de volgende 24 jonge lieden geplaatst zijn 1. Van Till, 1 genie hier te lande; 2. Snijders, 2 genie hier te lande; 3. Strick van Linschoteu, 3 genie hier te lande; 4. Bijleveld, 1 genie Oost-Iudië; 5. deBruyn, 4ge nie hier te lande6. van Nouhuys, 5 genie hier te lande; 7. Boogaerd, 1 kavallerie hier te lande; 8. Rovers, 1 ar tillerie hier te lande; 9. Tindall, 1 artillerie Oost-Indië; 10. de Bordes, 2 artillerie hier te lande; 11. Sodenkamp, 3 artillerie hier te lande; 12. Kuylenburg, 6 genie hier te lande; 13 Bolken, 4 artillerie hier te lande; 14. Rost van Tonningen, 2 artillerie Oost-Indië; 15. Hogeboom, 2 genie Oost-Indië; 16. de Jong, 7 genie hier te lande; 17. van Campen, 8 genie hier te lande; 18. van Weiier, 9 genie hier te lande19. van Blommenstein, 3 artillerie Oost-Indië; 20. van der Poel, 5 artillerie hier te lande; 21. de Bruyn, 6 artillerie hier te lande; 22. Vemer, 4 ar tillerie Oost-Indië; 23. Tribergen, 7 artillerie hier te lande; 24. Hoogeveen, 8 artillerie hier te lande. Het cadetten-kamp op de Teteringsche heide zal in den loop dezer week opgebroken worden, als wanneer de cadetten der drie studiejaren achtereenvolgens met groot verlof zullen vertrekken, terwijl de gekampeerde cavalerie en artillerie naar hare garnizoensplaatsen zal terugkeeren. Gedurende het kamp zijn twee groote maneuvers uitgevoerd, waarvan een op de Teteringsche hoogten met infanterie en artillerie, en een op de Molenschotsche lieide met infanterie en cavalerie, waarbij de laatste drie charges deed, welke een prachtig effect opleverden. Door de artillerie werd gevuurd met 30ponders, en de beide getrokken 'L2ponders, terwijl door middel van het toestel van le Boulanger, de aan vankelijke snelheid werd bepaald, en bij de schietoefe ningen de uitwerking der schoten door middel van aan beide uiteinden geplaatste telegrafische Morse-toestellen werd overgeseind. LI. Donderdag heeft men een steen- mijn doen springen, waarna door de artillerie met licht- kogels werd geworpen en lichtfakkels ontstoken werden. Tot slot zal deze week nog een groote maneuvre met cavalerie, infanterie en artillerie plaats hebben. Rechtzaken. De arrondisscments-rcchtbank alhier heeft heden de volgende vonnissen uitgesproken. Jan van Kleven, oud 20 jaren, boerenknecht, en Jaco bus Passenior, oud 14 jardn, timmermausleerling, beiden wonende te Domburg, waren beklaagd dat zij den 104n Februari jb, komende van Veere, te zamen moed willig eenige tot afsluiting van bouwland dienende hekken op den Domburgschen straatweg hebben ver broken. De tweede beklaagde ontkende alle schuld, en de rechtbank heeft hem, overeenkomstig het requisitoir van het openbaar ministerie, vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, als zijnde zijne schuld niet bewezen, de kosten, te zijnen aanzien gevallen, te dragen dooi den staat. De eerste beklaagde daarentegen is, hoewel met vrijspraak van een deel van het hem ten laste ge legde, schuldig verklaard aan moedwillige verbreking van afsluiting en veroordeeld tot eene maand gevange- nissraf, twee geldboeten, elk van 25, alsmede in de kosten. Petrus van Parijs, oud 26 jaren, en Charles Louis van Parijs, oud 22 jaren, beiden arbeiders te IJzendijke, beklaagd dat zij den 25C|' Mei jb in een herberg aldaar Charles Steijaard moedwillig aangevallen, geslagen en verschillende verwondingen aan hoofd, arm en zijde toe gebracht hebben, tengevolge waarvan hij gedurende veertien dagen geneeskundige hulp noodig heeft gehad, alsmede dat zij zijn kiel hebben stuk gesneden zijn schuldig verklaard aan 1° het moedwillig toebrengen van slagen en kwetsuren waardoor geene ziekte of beletsel om te werken van meer dan twintig dagen is ontstaan, en 2° het opzettelijk toebrengen van schade aan eens anders roerend goed; en veroordeeld tot vier maanden gevan genisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, en twee geldboeten: een van f8 en een van 5.50, de laatste ten bate der gemeente IJzendijke, alsmede in de kosten. Pieter de Munck, oud 52 jaren, parapluiemaker alhier beklaagd dat hij zich den 27®» November jb door C. Hondsmerk alhier onder bedriegelijkevoorgevens een kachel zou hebben doen afgeven is vrijgesproken, als zijnde het hem ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezende kosten te dragen door den staat. Pieternella Zestig,oud 17jaren, arbeidster, wonende onder IJzendijke—-beklaagd dat zij in de maand Maartjl. op naam van J. Massielje en zonder medeweten van deze zich in den winkel van P. Tromp een paar kousen heeft doen afgeven, ter waarde van 55 cent is schuldig verklaard aan oplichting, gepleegd onder verzachtende omstandigheden, en veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosten. Jozina Catharina van den Abeele, oud 20jaren, dienstbode, wonende te Vlissiugen, thans alhier gedeti neerd beklaagd dat zij in de maand Mei jl. in den winkel van J. le Sage van Hoeve te Vlissingen, onder het valsclielijk voorgeven dat zij daartoe van haar moe der last had hekomen, zich verschillende goederen katoenen en andere stoffen, tot een gezamenlijk bedrag van 28.56.V, heeft doen afgeven en die goederen ten eigeu bate heeft aangewend is mede schuldig ver klaard aan oplichterij en veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, twee geldboeten van f 25 elk en in de kosten. Alexander Roks, polderwerker- te Vlissingen beklaagd dat hij den 11®" April jb, in dienst zijnde van den heer J. van de Griendt, aannemer van spoorweg- en kanaalwèrken aldaar, eenige planken arglistig wegge nomen en zich toegeëigend heeft is van het hem ten laste gelegde vrijgesproken, zijnde zijne schuld niet be wezen verklaardde kosten te dragen door den staat. Alexander van Akker, landmansknecht, wonende te St.-Kruis beklaagd dat hij den 19®" Meijl. in een herberg onder IJzendijke P. Meyus moedwillig zoodanig mishandeld heeft, dat deze bewusteloos is geworden en bloeduitstorting heeft plaats gehad, tengevolge waarvan hij gedurende veertien dagen geneeskundige behande ling heeft noodig gehad is schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van kwetsuren eu slagen, waar door geene ziekte of beletsel om te werken van meer dan twintig dagen is veroorzaakt, en veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ouder gaan, eene geldboete van f 8 en in de kosten.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1