Gemengde berichten. Thermometerstand. Staten-geixeraal. gevangen genomen, terwijl de drie overigen achtervolgd i worden. Volgens ontvangen berichten uit Celebes liet de i rust in de bergregentschappen der Noorderdistricten niet meer te wenschen over, tengevolge waarvan besloten i is het tijdelijk aldaar aanwezig detachement troepen op den i™ Mei jl. naar Macassar te doen terugkeeren. Kraëng Bonto Bonto's middelen schijnen geheel uitgeput te zijn en hij zelf in armoedige omstandigheden te verkeeren en, door de bevolking zoo goed als verlaten, naar Tjam- palagiang (Mandhar) geweken te zijn. De gouverneur-generaal heeft de volgende beschik kingen genomen: civiel departement. Verleend een tweejarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den ambtenaar voor den dienst der gouvernements-telegrafen in Neder- landsch-Indië J. J. T. ten Siethoff, en aan den waarne- j menden hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Serang L. Vree; een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den ambtenaar op nonaetiviteit P. F. L. Kist, laatstelijk hoofdkommandant bij het kom mandement der zeemacht en de inspectie der marine in Nederlandsch Indië. Benoemd: tot eersten substituut-griffier bij het hoog gerechtshof van Nederlandsch Indië, de tweede substi tuut-griffier bij dat hof mr. A. J. Zeemantot controleur der eerste klasse bij de landelijke inkomsten en cultuur de ambtenaar op nonactiviteit mr. J. Deketh. laatstelijk die betrekking bekleed hebbende; tot griffier bij den omgaanden rechter in de 4= afdeeling op Java en Madura, de tweede substituut-griffier bij den raad van j ustitie te Batavia mr. L. J. Godefroy. Gesteld: ter beschikking van den resident van Pa- lembang, teneinde te worden belast met het bestuur der afdeeling Lematang Oeloe en Ilir en der Pasoemah-landen, met den rang van assistent-resident de ambtenaar op nonactiviteit P. P. du Cloux, laatstelijk controleur der eerste klasse bij het binnenlandsch bestuur in de resi dentie Palembang. Goedgekeurd: dat is benoemd door den raad van justitie te Batavia tot buitengewoon substituut-griffier bij dien raad, buiten bezwaar van den lande, mr. R. W. Craandijk; door den landraad te Trengalek (Kederi) tot buitengewoon substituut griffier bij die rechtbank,buiten bezwaar van den lande, mr. J. H. van Lennep, controleur der 2e klasse bij de landelijke inkomsten en cultuur; bij dc landelijke inkomsten en cultuur tot controleur der 2e klasse de ambtenaar ter beschikking J. A.B.IViselius; tot ambtenaar ter beschikking C. E. Haase tot commies, de 3e commies op dat bureau J. Dias. Tot 3en commies, de ambtenaar op wachtgeld A. F. C. Hoff, laatstelijk land meter en teekenaar bij de opname der djatibosschen op Java. Ontslagen: op het residentie-bureau te Riou w, eervol uit zijne betrekking, onder toekenning van wachtgeld, de commies op dat bureau L. K. van Swieten. Toegelaten bij besluit van den gouverneur-gene raal van Nederlandsch Indië de heer P. A. Soeters als consulair agent van de Vereenigde Staten van Amerika te Soerabaya. militair departement. Verleend: Een tweejarig ver lof aan den kapitein der artillerie F. R. K. Peijer ira Hoff; wegens ziekte, aan den officier van gezondheid eerste klasse J. H. Flidt en aan den eersten luitenant, komman- dant van het detachement djaijang sckars te Cheribon G. H. Alstede; aan den tweeden kommandant, tevens magazijnmeester bij het groot militair hospitaal te Soe rabaya (militair ambtenaar derde klasse) G.K. vonMauw. Benoemd: tot adjudant van den mililairen komman dant der Padangsche bovenlanden, de tweede luitenant van het 16® bataljon infanterie J. C. Sehmidt, met bepa ling, dat hij ais zoodanig bij zijn wapen zal worden ge voerd a la suitetot dirigeerend officier van gezondheid tweede klasse in de derde militaire afdeeling op Java, de dirigeerende officier van gezondheid tweede klasse bij den geneeskundigen dienst van Celebes en onderhoorig- heden, D. J. de Leeuw. Bevorderd bij den militairen geneeskundigen dienst tot dirigeerend officier van gezondheid der tweede klasse bij den geneeskundigen dienst van Celebes en onder- hoorigheden, de officier van gezondheid der eerste klasse C. Helfrich, van het groot militair hospitaal te Soerabaija; tot officier van gezondheid der eerste klasse bij den ge neeskundigen dienst van Sumatra's Westkust en onder- hoorigheden de officier van gezondheid der tweede klasse J. A. James, van het groot militair hospitaal te Welte vreden bij het personeel van het wapen der artillerie tot kapitein, de eerste luitenant C. M. Gude; tot eersten luitenant, de tweede luitenant E. H. Bumaby Lautier, beiden van het personeel. Overgeplaatst: bij den geneeskundigen dienst van Banka, de officier van gezondheid der eerste klasse W. A. J. Bernard, van het garnizoen te Djokjokartabij het garnizoen te Kedong Kebo, de officier van gezond heid der tweede klasse K. G. Bakker, van het groot mili tair hospitaal te Samarang; bij den geneeskundigen dienst in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, de officier van gezondheid der derde klasse H. H. P. Wie- landt, van het garnizoen te Kedong Kebo; bij het garni zoen te Wonosobo, de officier van gezondheid der tweede klasse J. Semmelink, van den geneeskundigen dienst in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo; bij het gar nizoen te Gombong, de officier van gezondheid der tweede klasse J. B. Dumont, van het garnizoen te Wonosobo. marine departement. Benoemd: tot vice-komman- dant bij het marine-établissement te Onrust, J. Allein, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal om te worden geplaatst als vice-komraandant voor het vak van scheepsbouw in Nederlandsch Indië. De bekende Belgische publicist Jan van Rijswyck is gisteren morgen overleden. De Ylaamsche dagblad pers verliest in hem een harer eerste vertegenwoordigers. De verzending van nieuwe aardappelen uit Rot terdam naar Engeland is in de laatste dagen zóo enorm geweest, dat sommige naar Engeland bestemde stoom- booten niet alleen daarmede waren volgeladen, maar groote hoeveelheden moesten worden achtergelaten tot volgende reizen. Evenzoo is het met de kersen. Niet minder dan 10 a 12 duizend mandjes, gemiddeld van 18 a 20 halve kilo, zijn reeds uit de Geldersche streken naar Engeland verzonden, waartoe het koele weder zeer gunstig was. De Nederlandsche maatschappij tot bevordering der pharmacie heeft den 30™ Juni te Amsterdam hare jaarlijksche algemeene vergadering gehouden en daarbij haar vijf en twintigjarig bestaan herdacht. De plaatselij ke gezondheids-commissie te Amsterdam heeft middelen aangegeven om de luchtverversching in het beursgebouw aldaar, die zeer onvoldoende is, te ver beteren. Zij stelt voor, op een aantal plaatsen in den vloer der beurs openingen te maken, die voeren naar onder den grond gelegen kanalen, allen uitloopende op een reservoir buiten den achtergevel van het gebouw geplaatst. In dit reservoir wordt door den ventilator eene behoorlijke luchtverdunning teweeggebracht en onderhouden, zoodat de bedorven lucht van den bodem der beurs door de kanalen weggezogen en naar buiten ontlast wordt. De ventilator zou van zoodanige werking en omvang moeten wezen, dat er per uur 60 a 80 duizend kubieke ellen lucht door verplaatst kunnen worden. In de Sneeker cou'ant leest men, dat de heer mr. J. W. van Loon, nieuw gekozen lid der tweede ka mer, de teekenaar was van de geestige afbeeldingen, waarin de heer mr. J. van Lennep ten behoeve van de lieve jeugd de vaderlandsche geschiedenis aanschouwe lijk maakte. Hier worden waarschijnlijk bedoeld de teekeningen bij van Lennep's welbekende komieke „Tafereelen uit de vaderlandsche geschiedenis." De theologische faculteit aan de hoogeschool te Groningen heeft voor de prijsvraag „over de christologie van den brief aan de Hebreeën" de gouden medaille toegekend aan don heer T. Cannegieter, candidaat in de theologie te Groningen. Er waren drie antwoorden ingekomen. De beide anderen werden eene loffeljke vermelding waardig gekeurd. Volgens bericht uit Téhéran heerscht aldaar de cholera in vrij hevigen graad. Het aantal gevallen per dag bedraagt dertig. Men schrijft uit Brussel aan den Courrier de 1'Amblève: „Men deelt mij een nieuwtje mede dat gij wellicht reeds kent, want het betreft indirect de stad Spa. Het schijnt namelijk dat men voornemens is aan de uit Frankrijk, Duitschland en weldra ook uit België ver dreven roulette te Luxemburg een schuilplaats aan te bieden. Met andere woorden: de Luxemburgers die sinds twee jaren op alle wijzen meer huur van hunne woningen trachtten te maken, die getracht hebben, doch zonder succès, een clericale universiteit te verkrijgen, hebben ten slotte gedacht aan een speelbank." Te Brussel worden toebereidselen gemaakt voor eene groote Engelsch-Fransch-Belgische tentoonstelling, bevattende alle variëteiten van het hondengeslacht. Den 22«n dezer maand zal deze internationale wedstrijd van een nieuw genre in de Avenue Louise geopend worden. Baron Bentinck van Schoonheten, burgemeester te Nieuw-Leusen, heeft zich op zijne buitenplaats te Dalfsen door een pistoolschot van 'lieven beroofd. Hij leefde, na het schot, nog korten tijd en stierf onder hevige smarten. Door het aanleggen van bet pistool in den mond waren tong en gehemelte totaal verbrijzeld. PDrentsche en Asser cour.) In de levensbeschrijving van Lucrecia Borgia, uit gegeven door den Engelschen schrijver Gilbert, lezen wij, dat de modes in dien tijd veel overeenkomst hadden met de dwaze kleederdracht, waarop tegenwoordig het schoone geslacht zoozeer is gesteld. De auteur beschrijft de lange slepen der dames en de geweldige ceintnres, door even geweldige vergulde gespen gesloten. De mar kiezin van Mantua liad zich een kleed laten maken van zwart satijn, geborduurd met muzieknoten van goud. Eene andere adellijke dame droeg een costuum, waarop 600 fignurtjes te zien waren, voorstellende tafereelen uit het leven van Jezus, terwijl anderen op haar gewaad geborduurde beesten, als leeuwen, tijgers, panters en vooral apen droegen. Ook in parfumeriën was de buiten sporigheid niet minder. Op de lijst van toiletbenoodigd- heden komen voorpoeder van witte champignons, rood en wit koraalstof, zwart blanketsel voor de wenkrauwen, sneeuwachtig dito voor de wangen, en eene reeks van huismiddeltjes om zwart haar in goudgeel te veranderen. Leidsche cour.) Dezer dagen stierf in het krankzinnigengesticht te Utrecht zekere Johanna van der Heuvel, sinds ongeveer 30 jaar aldaar voor rekening der gemeente verpleegd. De oorzaak dezer krankzinnigheid is merkwaardig en leerzaam genoeg om in herinnering te worden gebracht. Als dienstbode niet van uiterlijke schoonheid ontbloot en van zedigen levenswandel, wekte zij de jaloezie op van eene kameraad die, zoo het heette, voor de grap of aardigheid een aangekleede pop in het bed van Johanna legde. Deze schrikte zoodanig daarvan, dat zij buiten eenige hulp uren lang bewusteloos bleef liggen en nim mer haar verstand terug bekwam. Haar kameraad, de oorzaak van haar ongeluk, stierf van hartzeer en berouw. jl. Woensdag heeft in de nabijheid van Carnarvon in Noord-Wallis eene hevige ontploffing plaats gehad van twee karrevrachten nitro-glycerine, afkomstig uit een schip, hetwelk zijne lading te Carnarvon gelost had, en die thans naar hare bestemming werden vervoerd. De gevolgen der ontploffing zijn verschrikkelijk geweest: de paarden, die de wagens trokken, en drie personen zijn, om zoo te zeggen, verdwenen drie andere personen zijn ernstig verwond; in het op een afstand van eenige minuten gelegen dorp Cwynglo, is groote schade aange richt; daken zijn uit elkander geslagen en vensters ver brijzeld; het nabijgelegen spoorweg-station is vernield, en op de plaatsen, waar de karren zich op het oogenblik der ontploffing bevonden, zijn twee kuilen in den grond ontstaan, ter diepte van zes en ter breedte van zeven voeten. Om ratten van graanzolders of korenschuren af te houden, neme men gas teer en bestrijke daarmede de plaatsen of holen, waardoor deze dieren hun weg ge woonlijk nemen. 5 Juli 'sav. 11 u. 65 gr. 6 'smorg.7u.65gr.'smidd.lu.68gr 'sav. 7u.66gr. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandas: 5 -Tuli. Discussie over en aan- neming van artt. 2-15 «et militair onderwijs. De beraadslagingen over art. 2 van het wetsontwerp tot regeling van het onderwijs aan de Koninklijke mili taire academie (bepalende de vakken waarin aan de academie onderwijs zal worden gegeven), liepen hoofd zakelijk over eene mede in dat artikel opgenomen bepa ling, dat het godsdienstonderwijs aan de cadetten, door tusschenkomst der kerkgenootschappen, zal worden ge geven. Bij den aanvang der discussiën veranderde de minister van oorlog deze bepaling in dien zin, dat dit onderwijs zal worden gegeven overeenkomstig het ver langen der ouders of voogden, terwijl de woorden „door tusschenkomst der kerkgenootschappen" werden weg gelaten. Op voorstel van den heer Thorbecke werd nog bepaald dat het ook zou zijn overeenkomstig de keuze der ouders of voogden, teneinde daardoor eiken schijn van dwang te voorkomen. Door den minister van oorlog werd, naar aanleiding eener opmerking van den heer Saaymans Vader, nog medegedeeld, dat de cadetten verplicht zijn des Zondags de kerken te bezoeken. Dit gaf den heer Moens aanlei ding te verzoeken dat dit gebod, dat ook voor alle mili tairen werkt, zou worden ingetrokken, als in strijd met de vrijheid, die ieder in dit opzicht moet worden gelaten. De minister van oorlog liet deze opmerking onbeant woord. De bepaling van art. 7, dat ieder cadet zich verbindt den staat gedurende tien jaren als militair te dienen, gaf tot eene zeer langdurige discussie aanleiding. Aan de eene zijde stond het gevoelen van hen, die

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2