öintftücmti. Gemengde berichten. Burgerlijke stand. Yerkoopingen en aanbestedingen. Therinometerstand. Staten-generaal. Algemeen overzicht. zijner zaak gewijd, betuigde dat, welke ook de uitslag van dit geding mocht zijn, hij aan de Voorzienigheid de beslissing overliet. De uitspraak is bepaald op a. Zaterdag, des morgens te 10 uren. Gisteren is Goes bezocht geworden door een 150tal personen, welke zich met dat doel te Antwerpen ver- eenigd hadden. Van Antwerpen met een der stoombooten de Telegraaf tot in het kanaal door Zuid Beveland gebracht zijnde, werden de vreemdelingen verder per extra-trein naar Goes vervoerd. Bij hunne aankomst werden zij door een uit Goeschenaren gevormde com missie, vergezeld van het muziekkorps van het 3« regi ment infanterie,daartoe uit Bergen op Zoom overgekomen, opgewacht en door d>'. R. A. Soetbrood Piccaidtmetecne korte aanspraak begroet. Behalve op de plaats van aan komst deed de muziek zich nog hooren in den tuin der sociëteit welke voor de vreemdelingen toegankelijk was gesteld. Verder werden de op het programma aange wezen merkwaardigheden, als: het stadhuis, de cellulaire gevangenis, de kerken en de hofstede van den heer J. Q. C. Peman Kakebeeke, bezichtigd. Te 4 aren werd de bezoekers uitgeleide gedaan door decommissie, waarna zij weder per extra-trein naar de in het kanaal liggende stoomboot, en van daar naar Antwerpen vertrokken. Door den gemeenteraad van Selzaete zijn in de laatste dagen der vorige maand vernieuwde pogingen aangewend om een bureau der douanen aan het spoorweg station gevestigd te krijgen en tevens dat aan het kanaal van Neuzen naar Gent te behouden. De bemoeiingen van den gemeenteraad hebben geen ander gevolg gehad dan dat het bestaande bureau van het kanaal naar het spoorwegstation is overgebracht. Hierover wordt door scheepsgezagvoerders, expediteurs en commissionnairs, die er groot ongerief door ondervinden, zeer geklaagd. Buitendien beklaagt men zich ook op andere gronden over het nadeel dat door de Belgische regeeriug aan den Gentschen handel wordt toegebracht. Een Gentsch blad, la Flandre, wijst, naar aanleiding hiervan, op de werken die door de Nederlandsche regeering te Neuzen gemaakt worden. „Loskaden, zegt la Flandre, zijn in constructie, weldra zullen pakhuizen verrijzen. En wanneer door de tegenwerking der regeering de vaart door het kanaal zal hebben opgehouden zal men niet de Belgische haven van Antwerpen maar de Nederlandsche van Neuzen ten koste van Gent verrijkt hebben". Ook van andere zijden maakt men van den gelukkigen toestand van het kanaal van Neuzen een grief. In een vergadering der Association libérale van 28 Juni stelde de heer Groverman het on voldoende van dit kanaal als een der oorzaken van het verval van den Gentschen handel voor. Het bestuur der vereeniging tot verbetering der volksgezondheid te Utrecht, heeft aan den gemeenteraad een adres gericht, strekkende om met de aanstaande kermis maatregelen te nemen in het belang der volksge zondheid. Het stelt o. a. voor: 1°. de herbergen op den gewonen tijd te doen sluiten2». de tenten en draai molens over verschillende punten te verspreiden; 3». ge legenheid te geven tot betere vermaken, bijv. door muziekuitvoeringen in de Maliebaan4». de politie tegen alle verstoring der orde, zonder aanzien des persoons te doen waken. Voorts heeft genoemd bestuur het genoot-, schap voor landbouw en kruidkunde uitgenoodigd om de bloemmarkt op het Janskerkhof, die gelijktijdig met de kermis gehouden wordt, door haar invloed meer op den voorgrond te doen treden. Uit Oirschot wordt aan de Noord-Brabanter een eigenaardig middel vermeld om zoowel de domaniale als particuliere tienden op te heffen. Veertien jaren geleden vormde zich daar een commissie, die zich ten doel stelde om de tienden aan te koopen. Had men aanvankelijk met moeielijkheden te kampen, langzamerhand werd de zaak algemeen, en binnen een betrekkelijk kort tijds verloop waren alle tienden in het bezit der commissie. De granen werden uit de hand, het stroo en kaf publiek verkocht. Binnen den tijd van 14 jaren was de som van f 140,000, welke men tot den aankoop gebruikte, in haar geheel aan de geldschieters teruggeven en tevens de interest voldaan. Bovendien is er nog een batig saldo van /2000, dat men ten algemeenen nutte zal kunnen besteden. De schrijver geeft dit raiddel, te Oirschot met zulk een gunstigen uitslag beproefd, in overweging aan hen, die tegen het tiendrecht bezwaar hebben en den landbouw van dien knellenden band willen ontlasten; immers wel wordt de wet tot afkoopbaarstelling der tienden soms voorgedragen, maar telkens door de kamers verworpen, en op deze wijze kan men onder de bestaande wetgeving zeer gemakkelijk dat gewenschte doel be reiken. Volgens het jaarboek der Maatschappij tot nut van 't algemeen, voor 1867—1868, bedroeg het getal leden 13,635, onder welke 584 honoraire en 297 departe menten 34 departementen gaven mededeelingen omtrent den toestand hunner instelling van voorbereidend onderwijs: 40 van het herhalings-, 33 van het zang-, 18 van het gymnastiek-, 27 van het teekenonderwijs 46 van het onderricht in vrouwelijke handwerken; 232 van de volks leesbibliotheeken; 42 van de volks voorlezingen; 9 van de spaarkassen; 17 van de hulp- of beleenbanken144 van de spaarbanken. Aan 70personen werd het èereblijk gegeven, wegens merkwaardige voor beelden van buitengewone plichtsbetrachting, onder welke de gouden medaille aan P. Jansen, werkman, te Alkmaar, wegens het redden van 9 menschenlevens, gedurende een reeks van jaren, en aan J. Fighe, schipper 1 te Kampen, wegens 6 verschillende reddingen uit het water (1854—1867). De staat van bezitting der Maat- i schappij was op 30 Juni 1868 200,000 inschrijving grootboek 2j pet. Werkelijke schuld; in diverse geld- beleeningen /"51,000; saldo in kas f 849.20J. Promemoria: een huis en erve te Amsterdam, C 294, eenig meubilair en het magazijn van boeken. Middeltiurg. Eerste huwelijks-afkondiging van den 4e° dezer: W. J. Snijders, jm. 24 j. met K. Vermeide, d. 22 j. J. S. Simonse, jm. 26 j. met C. Bnijs, jd. 32 j. C. A. Hertogs, jm. 38 j. met C. van Kamer, jd. 36 j. C. C. Kampman, jm. 33 j. met J. E. Spitser, jd. 19 j. M. E. Kamermans, jm. 26 j. met F. Koppejan, jd. 20 j. P. Ingelse, weduvvn. 47 j. met P. Zachariasse, wed'-. 44 j. (Van 26 Juni tot 4 Juli.) VnissiNGEN. Bevallen. A. van der Sehraage, geb. Tim mer, z. E. Maas, geb. Gussman, d. J. Daenen, geb. Wal- last, z. A. E. van den Bosch, geb. Hoogenstraaten z. N. C. Vinsioen, geb. van de Kasteele, d. Overleden: D. J. Verheul, z. 12 w. J. D. Moeth, d. bijna 1 j. T. F. L. A. C. Delmer, z. 7 w. D. van der Sehraage, z. 3 d. L. Cars, wed«. van D. Browning, 70 j. Goes. Op een bevolking van ruim 6000 peronen is van 26 Juni 3 Juli geen enkele aangifte geschied. Zierikzee. Bevallen: A. Hogerheijde,geb. Tabberné, z. J. Kaan, geb. Boogaard, d. A. W. Tryselaar, geb. Tryze- laar, z. Overleden: M. S. van Vrijberghe, vrouw van W. C. de Crane, 52 j. K. Broersma, weduwn. 71. Jl. Zaterdag zijn te Arnemuiden ten verkoop aange boden een huis en erve, staande op de Markt aldaar, wijk B n». 33. Verkocht voor f 405. i 3 Juli 's av. 11 u. 57 gr. 4 'smorg.7u.60gr.'smidd.ln.71gr.'sav.llu.61gr. 5 'smorg.7u.63gr.'smidd. lu.73gr.'sav. 7 u. 73 gr. TWEEDE KAMER. Zitting van Zaterdag 3 Juli. Beraadslaging over en aan neming artikelen 5 en 6 wet militaire academie. In afwijking van het Vrijdag bepaalde, werd, op voor stel van den heer de Roo van Alderwerelt, besloten eerst te behandelen de artikelen 5 en 6, waarin het beginsel der wet ligt opgesloten: aansluiting van het militair aan het middelbaar onderwijs. Artikel 5 bepaalt den ouderdom waarop de jongelingen tot het examen worden toegelaten om als cadet aan de academie te worden geplaatst en bevatte eene tweede alinea, aldus luidende: „Zij, die in het bezit zijn van het getuigschrift, of diploma van het eind-examen der hoogere burgerscholen, bedoeld bij art. 55 der wet van 2 Mei 1863 (Staatsblad n°. 50) leggen dat getuigschrift bij het in te dienen ver zoekschrift over." Op dit artikel waren vier amendementen voorgesteld. lu. van de heeren de Roo van Alderwerelt, Jonckbloet, Lenting, de Bruin Kops en van Naamen van Eemnes, strekkende om de facultatieve bepaling van de tweede alinea te doen vervallen, maar imperatief te bepalen dat men, om tot het vergelijkend examen te worden toege laten, moet zijn in het bezit van het bovenbedoeld getuigschrift. De drie andere amendementen waren van de heeren Heemskerk Azn., Gefken en Moens, allen als strekking hebbende om de geheele tweede alinea te doen vervallen. Van de zeer uitvoerige beraadslagingen over dit en het volgend artikel 6 laten wij hier een beknopt over zicht volgenwaaruit de strekking der verschillende amendementen en van de wijzigingen door de regeering in de artikelen gebracht, zal blijken. Het amendement van de heeren de Roo c. s. werd op tweeërlei wijze toegelicht. In de eerste plaats door den heer de Roo, die er alleen deze beteekenis aan hechtte, dat de aflegging van hot examen te Breda alsdan een voudiger zal kunnen zijn, omdat de adspiranten dan reeds examen zullen hebben afgelegd in handen van de provinciale commissiën. Tevens zal aan het bezit van het getuigschrift van het eindexamen der hoogere bur gerschool dit voordeel verbonden zijn dat de adspi ranten, bij niet toelating te Breda, het getuigschrift zullen kunnen benuttigen om tot de polytechnische school of als ijker te worden toegelaten. In de tweede plaats door den heer Lenting, die aan de aanne ming van het amendement de beteekenis hechtte, dat daardoor de kroon zou worden gezet op de wet op het middelbaar onderwijs, met andere woorden dat het bij wonen der lessen van de hoogere burgerschool daardoor verplichtend zou worden gesteld. De amendementen tot het doen vervallen der tweede alinea, werden aldus toegelicht: 1». door den heer Heemskerk Azn., die eiken schijn wilde hebben vermeden alsof men de jongelieden zou willen dwingen van het onderwijs aan de hoogere bur gerschool gebruik te maken 2°. door den heer Gefken, die geen bezwaar had tegen de aansluiting van het militair aan het middelbaar onder- onderwijs, maar slechts wilde voorkomen het afleggen van twee examens, waardoor tevens zou vervallen de vraag, waar de kundigheden waren opgedaan 3°. door den heer Moens, die van het dubbel examen groote ongelijkheid duchtte voor de verschillende adspi ranten, ofschoon hij uitdrukkelijk verklaarde voorstander te zijn van de aansluiting van het militair aan het mid delbaar onderwijs. Deze drie laatste amendementen vervielen evenwel doordien de minister van oorlog, in den loop der discussie, verklaarde de tweede alinea van art. 5 in te trekken. Teneinde nu te voldoen aan den wensch van velen om het beginsel van aansluiting aan het middelbaar onderwijs zuiverder in de wet uit te drukken, en om daarbij tevens te vermij,len inbreuk op de vrijheid van het bijzonder onderwijs, werd door den minister van oorlog art. 6 in dien zin gewijzgd, dat het vergelijkend admissie-examen gelijk zal zijn aan het eindexamen der hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus, zoodat het geheel onverschillig blijft, waar men de vereischte kun digheden heeft opgedaan, mits men maar bij het admis sie-examen het bewijs levert, dat men de kundigheden bezit, die gevorderd worden in hen, welke den vijfjarigen cursus hebben doorloopen. De heer Heemskerk Azn. was evenwel van oordeel, dat daardoor nog te veel gevergd werd van de aanstaande cadetten en stelde daarom als amendement voor, het admissie-examen te beperken tot die vakken,welke in een driejarigen cursus aan de hoogere burgerscholen worden onderwezen. Een amendement door den heer de Roo met de vier andere bovengenoemde heeren op dit artikel 6 voorge steld, betrof meer den vorm dan het wezen der zaak. Na zeer langdurige discussiën, waaruit deze twee punten bleken1°. dat de groote meerderheid verlangde aansluiting van het militair aan het middelbaar onder wijs, zonder daardoor het bijzonder onderwijs te bena- deelen2". dat men er tegen was om van den aanstaanden cadet minder te vorderen dan van den jongeling, die den 5jarigen cursus aan de hoogere burgerschool had doorloopen, werd het eerst in stemming gebracht het amendement van den heer Heemskerk op art. 6 dat verworpen werd met 37 tegen 22 stemmen. Vervolgens werd met 43 tegen 16 stemmen verworpen het amendement van de heeren de Roo c. s. op art. 5, waardoor hun amendement op art. 6 verviel, terwijl de artikelen 5 en 6 zonder stemming werden goedgekeurd. De uitslag der discussiën was dus dezezuiverder aansluiting van het militair aan het van rijkswege gege ven wordend middelbaar onderwijs en meerderen waar borg voor de vrijheid van het bijzonder onderwijs. In parlementaire vergaderingen ziet men somtijds wonderlijke dingen gebeuren. In het Fransch wetgevend lichaam zal dezer dagen een verzoek tot het richten eener interpellatie aan de regeering worden ingediend. Bij die interpellatie zullen liberale hervormingen worden ver langd in de samenstelling van de vertegenwoordiging en in de wijze van beraadslaging, gelijk onder „Frank rijk" meer uitvoerig wordt medegedeeld. Die liberale hervormingen werden geformuleerd in eene officieuss

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2