M1DDELBÜRGSCHE COURANT. N* 106. 1869. Zaterdag 3 Juli. $tnnmlan&. braadwezm. Middelburg 2 Juli. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtzaken. De Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, maakt bekend, dat de Zomervergadering der Staten van dit gewest zal geopend worden op Dingsdag den 6 Jnlij aanstaande, des avonds ten half acht uur, in de daarvoor bestemde zaal in de Abdij te Middelburg, en dat de toe gang tot die zaal voor het publiek zal zijn door de deur ter zijde van het gebouw der Concertzaal op de Groen markt aldaar. Middelburg, den 29 Junij 1869. De Commissaris des Konings voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN. De Burgemeester en Wethouders van Vllsslngen maken bekend: dat op zijn verzoek, onder dankbetuiging voor de vele 6n goede diensten in die betrekking bewezen, eervol ontslag is verleend aan den heer W. van der Os, als opper brand meester, en in zijne plaats als zoodanig is benoemd, de heer N. A. van Goethem en dat tot brandmeester is benoemd de heer J. Loois Az., thans brandspuitmeester. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 14 Juni 1869. De Burgemeester en Wethouders voornoemd. WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS. In de heden gehouden zitting der tweede kamer heeft de heer van Sypesteijn tot de regeering de vraag ge richt, of zij bericht heelt ontvangen van het vermoorden van twee officieren en een onderofficier en het gevangen- houden van acht matrozen van Zr. Ms. stoomschip de Amstel door negers aan de Kust van Guinea? De minister van koloniën heeft hierop geantwoord dat bij de re geering alleen bericht is ingekomen van eene plaats gehad hebbende gevangenneming; zoodra zij nadere berichten ontvangen heeft zal zij naar gelang van omstandigheden handelen. Bij de voortgezette behandeling van het wetsontwerp tot regeling van het onderwijs op do koninklijke mili taire academie is de beraadslaging over de artt. 1 en 10 gezamenlijk gevoerd. Op art. 1 zijn vier amendementen voorgesteld, waarvan twee de strekking hebben om de 9'iaestie der vereeniging van de Nederlandsche en Indi sche legers ongepraejudicieerd te laten. Deze zijn met 31 tegen 25 stemmen aangenomen. De twee anderen zijn beiden met groote meerderheid verworpen. Deze strekten, het eene om de cadetten aller Gapens hunne studiën aan de applicatieschool te doen voortzettenhet tweede, om de applicatieschool van de academie af te scheiden. Een op art. 10 voorgesteld amendement, om te bepa- !en dat de cadetten voor zij tot officier worden benoemd fog een jaar dienst moeten doen als vaandrig, is ver worpen. Voorts zijn nog amendementen voorgesteld door de beeren de Roo van Alderwerelt, Jonckbloet, Lenting, de Bruyn Kops en van Naamen op artikel 4, om alleen tot bet toelatingsexamen aan de academie toe te laten hen, die in het bezit zijn van het diploma van het eind examen der hoogere burgerschool. Morgen wordt art. 2 in behandeling genomen. Als leden van den Goeschen gemeenteraad zijn dit jaar aan de beurt van aftreding de heeren mr. M. P. Blaaubeen, mr. W. G. de Knokke van der Meulen, C. Pilaar en dr. C. A. van Renterghem. Uit goede bron verneemt het Handelsblad, dat bij den raad van state aanhangig is een wetaontwerp tot afschaf fing van de doodstraf, waarbij deze zou vervangen worden door eene tuchthuisstraf, welke tot 25 jaren kan stijgen en zelfs levenslang kan worden uitgesproken. Op voorstel der sectie van rechtsgeleerde en staats wetenschappen van de Utrechtsche maatschappij, is het bestuur gemachtigd een adres ter ondersteuning van het ontwerp in te dienen zoodra hef bij de kamer is ingediend. Als de plaajfcs^aMVhet24e landhuishoudkundig congres zal worderfgenouden Is Arnhem aangewezen. Tot leden van het bestuur van dat congres zijn benoemd de heeren: J. J. A. A. baron van Pallandt van Westervoort, eere voorzitter; E. L. baron van Voorst tot Voorst, voorzitter; B. F. baron van Verschuer, mr. B. W. A. E. baron Sloet tot Oldhuis, dr.L. Mulder, mr. G.J. van Hasselt, J. Nagel Jr. en baron van Wassenaer Catwijck, voorzitter der Gelder- sche maatschappij van landbouw. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer mr. T. M. Roest van Limburg, minister van buitenland- sche zaken, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder-grootkruis van de orde van de heiligen Mau ritius en Lazarus hem door Z. M. den koning van Italië geschonken. rechterlijke macht. Benoemd tot substituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank alhier mr. P. Roetert Tak Ez., advocaat te Middelburg. Benoemd tot officier van justitie te Groningen mr. H. C. A. Thieme A.Cz., thans officier te Middelburg; en tot officier van justitie te Middelburg mr. J. R. A. Engelenberg, thans substituut-officier te Utrecht. TELEGRAPHIE. Benoemd tot directeur van een der rijks telegraafkantoren de telegrafist 2« klasse W. Koning. Benoemd bij de rijks-telegraaf tot ouderdirecteur 1« klasse J. A. Fleischer, thans onderdirecteur 2' klasse; tot telegrafist 1* klasse C. J. Gerrits, telegrafist 2» klasse; tot telegrafist 2« klasse J. Broeders, A. C. Begeer en G. de Vries, thans 3« klasse, en tot telegrafist 3« klasse J. Spaanstra, thans leerling telegrafist. Ter aanvulling van ons bericht omtrent de jl. Woens dag alhier gehouden 53e vergadering van de classis van Middelburg kunnen wij nog het volgende! mededeelen. Een in de vorige vergadering aangehouden voorstel van den heer J. J. H. Doorenbos, predikant te Klevers- kerke daartoe strekkende dat de vergadering bij adres aan de synode verzoeke, dat er eene bepaling worde ge maakt, waarbij aan iederen kerkeraad het recht worde -verleend, om, zoo iemand in zijne gemeente is komen wonen en binnen den tijd van zes maanden zijne attes tatie niet heeft ingeleverd, deze dan zelf te verzoeken van den kerkeraad der gemeente, waar hij vroeger ge vestigd was, welke alsdan verplicht zal zijn, om die attestatie zoo spoedig mogelijk aan den vragenden ker keraad toe te zenden is aangenomen. Daarentegen is verworpen een ingekomen voorstel van den heer J. H. L. Roozemeijer, hetwelk hiertoe strekte, dat de classicale vergadering in een adres aan de synode den wensch uitspreke, dat het synodaal re glement ter uitvoering van art. 23 van het algemeen reglement, sedert 1 Maart 1867 in werking, door de synode in dien zin worde gewijzigd, dat na het verstrij ken van den termijn van vier jaren, door art. 6 van dit reglement gesteld, de beroeping van predikanten worde opgedragen aan de kerkeraden. Ten aanzien van de in het vorig bericht medegedeelde cijfers der verkregen stemmen moeten wij alsnog opmerken, dat vooraf van de uitgebrachte biljetten de blanco's en die van onwaarde, welker aantal bij de eene keuze meer en bij de andere minder bedroeg, waren afgetrokken, zoodat al de benoemingen met volstrekte meerderheid der geldige stemmen zijn geschied. De laatstgehouden gewone collecte ten behoeve van het fonds voor noodlijdende kerken en personen in de classis van Middelburg heeft opgebracht: Middelburg, Nederduitsche hervormde en Engelsche gemeente ƒ287.59; St.-Laurens ƒ7; Arnemuiden ƒ4.40; Nieuwland ƒ9.29; Kleverskerke ƒ1.30; Vlissingen, Nederd. herv. gem. ƒ9; Ylissingen, Engelsche gem. ƒ4.90; Ritthem 6.111 Souburg ƒ20; Koudekerke 12.76; Bekerke 5.65; Zou- telande 530; Meliskerke ƒ608; Westkapelle 6; Veere ƒ15.16; Gapinge^65; Vrouwepolder 4.86j; Seroos- kerke /5.43J; Oostkapelle 14 20; Domburg 685; Aagtekerke 8.45iGrijpskerke ƒ2.38; totaal ƒ443.38. In de jl. Woensdag te IJzendijke gehouden classi cale vergadering, welke door 38 predikanten en ouder lingen werd bijgewoond, zijn met groote meerderheid van stemmen herkozentot praeses de heer H. J. Janssen, predikant te Groedetot secundus de heer C. P. Buijze, predikant te Hulst; tot lid de heer J. F. van Binsbergen, predikant te Hoek; tot secundus de heer L. D. G. Krol, predikant te Schoondijke; tot gecommitteerde ouderling de heer J. J. Fercken en tot secundus de heer J. de Smidt, beiden te Neuzen. Bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Enschedé, is tot predikant beroepen dr. F. L. Rutgers, te Brummen. Met den beroepene stonden op het drietal, de heerenA. Keers, te Koudekerke, en A. Wartena, te Lichtenvoorde. De remonstrantsche gereformeerde gemeente te Lei den heeft een drietal van predikanten opgemaakt, waarop zijn geplaatst de heeren H. W. Kalff, te Amersfoort, H. C. Rogge, te Leiden, en M. W. Scheltema Cz., te Dokkum. Benoemd tot pastoor der parochie van den H. Do- minicus te Rotterdam de heer J. II. Wientjes, pastoor te Tiel. Zr. M«. transportschip met stoomvermogen Java, onder bevel van den kapitein luitenant ter zee C. A. L.H. baron van Heeckeren, is in den morgen van den lm dezer ter reede van Texel aangekomen. Aan boord was alles wel. Volgens ontvangen ministerieele beschikkingen zullen de cadets, die aanvankelijk nog zes maanden aan de koninklijke militaire academie zouden moeten over blijven, reeds na de groote vacantie, in September, het officiers-examen op nieuw mogen afleggen. De hooge raad der Nederlanden heeft jl. Woensdag verworpen het beroep in cassatie van Jonas Melhado tegen het arrest van het provinciaal gerechtshof in Zuid- Holland, waarbij hij is schuldig verklaard aan het op zetten tot wederspannigheid (tijdens de Rotterdamsche ongeregeldheden) en veroordeeld tot tuchthuisstraf voor den tijd van zes jaren. Mede zijn verworpen de beroepen in cassatie van F. F. J. II. Russel tegen een arrest in hoog,er beroep van het provinciaal gerechtshof in Noord-Brabant, en van Nathalie Josephine Rosalie de Marteau tegen een arrest in hooger beroep van het provinciaal gerechtshof in Limburg, bij welke arresten de requiranten respectieve lijk zijn veroordeeld tot vijftien dagen cellulaire gevan genisstraf en geldboete, ter zake van het doen drukken en verspreiden van een lasterlijk geschrift. De arrondissements-rechtbank alhier heeft gisteren de volgende vonnissen uitgesproken. Abraham Dirks, genaamd Boekhoud, oud 30 jaren, polderwerker, wonende te Breskens beklaagd dat hij den 26e" April jl. ten nadeele van de verdreven Belgische polderwerkers uit de voor dezen ter verblijfplaats inge richte kazerne te Veere verschillende door hen achter gelaten voorwerpen,ter gezamenlijke waarde van ongeveer 15, arglistig weggenomen en zich toegeëigend heeft is schuldigverklaard aan eenvondigen diefstal en veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf, alsmede in de kosten. Adrianns Hendrikus Godefridus van der Poel, oud 20 jaren, wonende alhier, stond, ter voldoening aan een bevelschrift van het provinciaal gerechtshof in Zeeland, voor de rechtbank terecht als beklaagd van het opzette lijk wegnemen van eene groote hoeveelheid dakpannen, het verbreken van panlatten, het afbreken van een uit steen opgetrokken dakvenster en het op die wijze ge- ruimen tijd laten open liggen van den zolder eener

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1