Öuitcnlaniö. waren alsdan uit honger wortelen en rapen uit den grond te trekken en op te eten, den nacht, en zelfs in den winter bij guur weder, onder den blooten hemel door te brengen,'en bij anderen een toevlucht en schuilplaats te zoeken; dat hij bepaaldelijk omstreeks 3 jaren geleden beide kinderen erg heeft geslagen en geschopt, den oudsten zoon vöor vier jaren met een stok en met de handen slagen heeft toegebracht en daarna tegen een hooiberg heeft neêrgestootendenzelfden twee jaren ge leden zoodanig heeft geslagen en geschopt, dat hij neder- viel en vóór ongeveer een jaar des avonds aan een paal in de schuur gebonden en den garischen nacht daar aan vastgelaten; dat hij den jongsten in het laatst van het vorige jaar met een stok op den rug heeft geslagen en twee wonden toegebracht; eenigen tijd later onder den uitroep: „wil ik je doodschoppen!" herhaaldelijk heeft geschopt en wederom met een zweep of stok deerlijk heeft geslagen) is bij vonnis der arrondissements-reclit- bank te Middelburg dd. 22 April jl. schuldig verklaard aan de beide laatste feiten van moedwillige mishandeling, en ter dier zake veroordeeld tot eene gevangenisstraf van éene maand in eenzame opsluiting te ondergaan, en 2 geldboeten elk van f 8, bij wanbetaling, na daartoe te zijn aangemaand, te vervangen elke boete door gevange nisstraf van éen dag, mede in eenzame opsluiting te ondergaan, en in de kosten der procedure; met vrijspraak van de overige hem ten laste gelegde feiten, de kosten ten dien aanzien gevallen te dragen door den staat. Op het door den officier van justitie enden veroor deelde ingesteld hooger beroep, heeft het hof gemeld vonnis bevestigd voor zooverre de beklaagde daarbij met vrijspraak van onderscheidene feiten tot cellulaire gevangenisstraf van éene maand, éene geldboete van f 8 met subsidiaire gevangenisstraf van éen dag, mede cel lulair, en in de kosten van het geding is veroordeeld, en het vonnis vernietigd alleen in zooverre de beklaagde daarbij in eene tweede geldboete, en daarvoor in de plaats tredende gevangenisstraf is veroordeeld; alsmede voor wat betreft het brengen ten laste van den staat der kosten op de gedeeltelijke vrijspraak gevallen, en den beklaagde ook in die kosten, alsmede in die op het hooger gevallen, veroordeeld. Johannes Baptiste van den Heuvel, oud 17 jaren, kleermaker, wonende te Sas van Gent (beklaagd ter zake dat hij op 10 December 1868, te Sas van Gent op de openbare straat 1». aan Pieter de Raadt moedwillig eenige slagen heeft toegebracht en diens hoofd tegen den muur heeft gestooten 2». ten aanhoore van anderen aan J. van Ham heeft toegevoegd: „dievengoed, dieven") is bij vonnis der arrondissements-rechtbank te Goes van 19 April jl. schuldig verklaard aan moedwillige mishan deling, geen ziekte of beletsel om te werken hebbende veroorzaakt van meer dan 20 dagen, en het aan iemand op eene openbare plaats toevoegen van smaad- en scheld woorden, die eene aangeduide ondeugd behelzen, en te dier zake veroordeeld tot cellulaire gevangenisstraf van acht dagen, en in eene geldboete van f 8, bij wanbe taling, na daartoe te zijn aangemaand, te vervangen door gevangenzetting van drie dagen, alsmede in de kosten van het rechtsgeding. Op het door den gemachtigde van den vader van den beklaagde, en den officier van justitie ingesteld hooger beroep heeft het hof den beklaagde niet ontvankelijk verklaard in het. voor hem ingesteld beroep, op grond dat uit de akte van beroep blijkt, dat de aanteekening van beroep is geschied door den gemachtigde van den vader van den veroordeelden minderjarige; dat zulks in strijd is met het voorschrift van art. 242 wetboek van strafvorde ring, waar die bevoegdheid uitsluitend aan den officier van justitie en den veroordeelde is toegekend, zoodat die van ieder ander wordt uitgeslotenvoorts met teniet- doening van de ingestelde appellen en het vonnis der arrondissementsrechtbank te Goes, den officier van justitie bij die rechtbank niet ontvankelijk verklaard in zijne vervolging tegen den beklaagde voor zooveel betreft de te last legging bij dagvaard aan dezen, dat hij op de openbare straat te Sas van Gent, den 10 Decem ber 1868 ten aanhoore van anderen aan J, van Ham heeft toegevoegd: „dievengoed, dieven"; en den beklaagde schuldig verklaard aan het moedwillig aan een ander toebrengen van slagen en stooten, geen ziekte of beletsel om te werken van langer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende, en hem ter dier zake, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene ge vangenisstraf van acht dagen, in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosten van het rechtsgeding, 209 in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen. Het provinciaal gerechtshof in Zuid Holland heeft gisteren, onder voorzitterschap van den raadsheer jhr. ffir. Beelaerts van Blokland (wegens ongesteldheid van den president), een aanvaug gemaakt met de behan deling van het bekende rechtsgeding tegen Jacob de Vletter, oud 50 jaren, zaakwaarnemer te Rotterdam vanwege het openbaar ministerie zijn 94 en door den verdediger J. J. Bergsma 13 getuigen gedagvaard. De voorlezing der akte van beschuldiging duurde niet minder dan twee uren. Voor het getuigenverhoor zullen wel eenige dagen noodig zijn. De beschuldigde houdt zich ter terechtzitting onledig met het doen van aanteekeningen, waartoe hem schrijf gereedschap verstrekt en een tafeltje voor de bank der beschuldigden geplaatst is. Nu en dan wendt hij zich, het hoofd schuddende, naar het publiek of wil hij door gebaren zijn goed recht te kennen geven. De beide leerlingen der hoogere burgerschool, die wegens het zoeken van in het wild groeiende planten aan den stadsbuitensingel te Leeuwarden (welk zoeken in verband stond met de botanische lessen aan de school), in handen der justitie waren geraakt, zijn dezer dagen door het kantongerecht van het hun ten laste gelegde feit vrijgesproken. Gemengde berichten. Uit Groningen meldt men van 21 Juni: De commis saris deskonings in deze provincie is Zaterdag namiddag van zijn reis naar Emden, teneinde Z. M. den koning van Pruisen aldaar namens onzen koningte begroeten, in deze stad teruggekeerd. Ten aanzien van die reis worden o.a. de navolgende bijzonderheden medegedeeld. Vrijdagmorgen werd de koning van Pruisen, bij zijn aankomst aan de woning van den consul Brons, hét eerst door den commissaris des konings begroet op bijzonder verlangen des konings, die zich zeer gevoelig betoonde voor de hulde, van wege Neêrlands koning aan Z. M. gebracht. De commissaris des konings vergezelde steeds den Pruisi- schen monarch en herhaaldelijk, zoowel op de vaart op den Dollard als aan den eeredisch, door den magistraat der stad Emden den koning aangeboden, liet Z. M. geen gelegenheid voorbijgaan, om in zijne gesprekken van zijn warme belangstelling voor Nederland te doen blijken en vooral verre van zich „af te werpen" de voornemens, die den koning wel eens zijn toegedicht, bedenkelijk voor de onafhankelijkheid van Nederland. Voor het huis van Oranje verklaarde de koning immer de levendigste sym pathie te hebben gevoeld en te blijven gevoelen en „niet minder voor de onkreukbare zelfstandigheid van ons dierbaar vaderland." De commissaris des konings heeft den koning uitgeleide gedaan bij lioogstdeszelfs afreis naar Osnabriick en is daarna over Delfzijl r.aar Groningen teruggekeerd. Naar wij vernemen, heeft Z. M. de koning van Pruisen den commissaris des konings benoemd tot kommandeur der kroonorde le klasse met de ster. Groncour.) Naar wij vernemen, is aan den heer Hugo de Vries, candidaat in de wis- en natuurknnde aan de hoogeschool te Leiden, door de faculteit der wis- en natuurkundige wetenschappen aan de hoogeschool te Groningen de gouden medaille toegewezen, voor zijne beantwoording der academische prijsvraag over den invloed der warmte op de wortels der planten. Leidsch dat/U) De haringjagers, die in de eerste helft der volgende maand te Vlaardingen binnen worden gewacht, zijn allen in zee. Zij zijn dit jaar zes in getal68 schepen nemen deel aan de jagerij, waaronder 44 van Vlaardingen, 3 uit Middelharnis, 1 uit Dordrecht, 7 uit Scheveningen, 1 uit Katwijk aan zee, 7 uit Enkhuizen, 3 uit de Rijp en 2 uit Amsterdam. De rechtbank te Arnhem heeft uitgemaakt dat het kribbebijten en lucht zuigen bij een paard niet vallen onder de verborgen gebreken, waarvoor de verkooper aansprakelijk is. In een Parijsch blad werd dezer dagen op de vol gende wijze gewag gemaakt van de tentoonstelling, die eerlang te Amsterdam zal worden gehouden: „In Amster dam, eene plaats aan de Zuiderzee gelegen, zal weldra eene tentoonstelling van voorwerpen van volksvlijt wor den gehouden. Daar de koning een paleis in die stad heeft, is dat gebouw voor deze tentoonstelling beschik baar gesteld en daaromheen een tuin aangelegd. De stad levert op zich zelf nog al eenige merkwaardigheden op en telt, met de omliggende koloniën, circa 28 millioen zielen De rechtbank te Audenarde, in België, heeft Zater dag 11. twee molenaars veroordeeld, de eerste tot eene gevangenisstraf' van drie maanden en eene boete van 500 franken, de tweede tot eene gevangenisstraf van zes weken en eene boete van 150 franken, ter zake van het vervalschen van meel. Het bij hen in beslag genomen meel bevatte tien pereent voor de gezondheid hoogst schadelijke hestanddeelen. De reeds maanden aan keelontsteking lijdende ver tegenwoordiger van Pruisen bij het Fransche hof, de heer von Goltz, is gisteren morgen te Oharlottenburg overleden. De koningin van Griekenland is bevallen van een zoon. In den laatsten tijd heeft de Engelsche politie weder meer dan vroeger het oog gevestigd op de perso nen, die de wettelijke bepalingen op het aangaan van weddenschappen overtreden. Dezer dagen stonden 20 personen, die van het aangaan van weddenschappen een handwerk maken, voor de rechtbanken \an politie te Londen terecht. Zij werden tot verschillende straffen veroordeeld. Te Sheffield hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Reeds heerschte er sedert eenigen tijd groote opgewondenheid naar aanleiding van het gerucht dat een meisje, hetwelk in een Ritualistisch nonnen klooster was opgenomen, mishandeld werd. Vrijdag jl. trachtte het publiek niet alleen de glazen van het klooster stuk te gooien, maar tevens het gebouw in brand te steken. Zij die naast het klooster woonden hadden namelijk luide kreten vernomen, die uit het klooster kwamen, en toen men er was binnengedrongen vond men het meisje op den zolder, terwijl eene „zuster", ge wapend met een stok, in hare onmiddellijke nabijheid was. De politie had de grootste moeite om de verbolgen menigte uiteen te jagen en het kloostergebouw te be schermen. Een Fenian, met name Haggerty, is door den pre sident Grant tot Amerikaansch consul te Glasgow benoemd. Of hem door het Britsche gouvernement de vrijheid tot het uitoefenen der consulaire macht gegeven zou worden, werd in de Vereenigde staten voor twijfel achtig gehouden. Maandag avond omstreeks 9 uren is te Blerik (Limburg) een trein gederailleerd, die van Eindhoven kwam. De trein lièp op eenige daar staande rijtuigen, die, evenals de locomotief, zwaar beschadigd w rden. De machinist en de stoker zijn bij tijds van de locomotief gesprongen. Eenige passagiers zijn licht gewond. Men zegt dat het ongeluk veroorzaakt is, doordien de wachter verzuimd had den wissel te verleggen. Er is van het ge beurde proces verbaal opgemaakt. Fransche touristen en Belgische vereerders van historische gedenkstukken hebben er onlangs ernstig over geklaagd, dat de moker des sloopers tegen de muren van de bij Planchenois gelegen kleine hoeve duCaillou werd opgeheven, waarin Napoleon in den nacht van 17 op 18 Juni 1815 zijn hoofdkwartier gehouden en het plan voor den roemruchten slag van den volgende dag ontworpen heeft. Naar thans aan een der Belgische bla den gemeld wordt, bestaat voor deze beduchtheid geen grond, daar wel eenige nevengebouwen dier hoeve, welke door den brand, dien de Pruisen daarin hebben gestoken, veel geleden hebben, worden geslecht, maar het hoofdgebouw zelf, waarin de keizer overnacht heeft, niet slechts gespaard zal blijven, maar zorgvuldig geres taureerd zal worden. Geheel Londen houdt zich bezig met de verwarde zaken van den hertog van Newcastle, die een vorstelijk vermogen totaal heeft doorgebracht. Tengevolge van den warboedel, hebben de woekeraars onderling twist gekregen en trachtten thans elkander den buit afhandig te maken. Ook de moeder der hertogin is opgekomen om de teruggave te eischen van een aantal voorwerpen van kunst, zooal's Japansche vazen enz., die zij beweert dat door haar aan den hertog zijn ter leen gegeven. Eindelijk hebben de heeren Gladstone en de Tabley, die als curatoren zijn opgetreden, aan de overheid doen we ten dat de hertog als bloot vruchtgebruiker geen recht had zijne goederen te vervreemden. De baron Martin, de bekende en algemeen geëerde rechter te Londen, maakte zich zoo boos bij het hooren van al die akelig heden, dat hij uitriep: ik zal dien hertog behandelen als ware hij een gewone schoorsteenveger, welke uitval een algemeen gelach verwekte. Verkoopingcn cn aanbestedingen. Gisteren avond zijn alhier te koop aangeboden 1°. Een huis en erve in het Roosterstraatje alhier, wijk K n°. 291. Hoogste inschrijving ƒ831Niet verkocht. 2° Een huis en erve op de noordzijde van den Dam alhier, wijk F n°. 154. Verkocht voor 6,455. Door burgemeester en wethouders van Zierikzee zijn in het openbaar aan de laagste inschrijvers aanbesteed en gegund de vernieuwing en liet jaarlijksch onderhoud der gebouwen en andere werken der gemeente, als volgt: 1. Gebouwen, torens, poorten enz., aan L. Geers, f 2915. 2. Kaaimuren, aan J. van der Linden, f 615. 3. Beschoeiingen en paalwerken, aan C. Wisse, f 650. 4. Levering van materialen en leggen van krammat, aan P. den Boer, f 654. 5. Bruggen, dichtste Sas enz., aan C. Wisse, 1620 6. Riolen, slooten, putten enz., aan G. Aleraan, ƒ236. 7. Wegen, voetpaden en straten, aan G. Aleman, 824. 8. Schoolgebouwen, aan C. J. Elze vier, 1025. Totaal 8539. Tltcrmomc terstand» 23 Juni 's av. 11 u. 52 gr. 24 'smorg.7 u.57 gr. 'smidd.1 n. 66gr.'sav. 11 u. 55 gr. 25 'smorg.7u.55gr.'smidd. lu.64gr. Algemeen overzicht. Gisteren heeft keizer Napoleon in het kamp van Chalöns eene toespraak gehouden tot de aldaar aanwe zige soldaten, die aan den Italiaansehen veldtocht hebben deelgenomen. Die toespraak luidde aldus: „Soldaten, met genoegen zie ik dat de groote zaak, waarvoor wij tien jaren geleden te velde trokken, door u nog niet ver geten is. Bewaart steeds in uw hart de herinneringen aan de veldslagen uwer voorvaderen en aan die, waarbij gij zeiven tegenwoordig waart; de geschiedenis onzer oorlogen toch is de geschiedenis van de ontwikkeling der beschaving. Zoo zult gij ook den militairen geest levendig houden: den geest, welke de edele hartstochten op de onedele driften doet zegevieren, den geest van getrouwheid aan het vaandel, van liefde tot het vaderland. Wees trouw aan uw verleden en gij zult steeds de waar dige zonen der groote natie wezen." Het behoeft wel geen betoog dat deze toespraak op de Fransche bevolking een levendigen indruk zal maken. Zelfs met erkenning dat men bij toespraken in eenig legerkamp bezwaarlijk over iets anders dan over de mogelijkheid van een oorlog spreken kan, verdient de keizerlijke toespraak toch in de gegeven omstandigheden zeer de aandacht en za!l wel door de oorlogspartij te Parijs als argument worden gebe zigd tot bevestiging harer wenschen. De dag waarop de keizer deze toespraak hield ken merkte zich voorts door het feit dat drie Pruisische officieren uit het kamp van Chalons verwijderd zijn wegens de onvoegzame houding door hen aangenomen. Maandag zal de zitting van het nienw gekozen Fransch wetgevend lichaam zonder eenige plechtigheid geopend worden. Het doel der bijeenroeping is trouwens alleen het onderzoek van de geloofsbrieven der leden. Men verwacht naar aanleiding hiervan echter eenige rede-

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2