MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 100. 1809 Donderdag 24 Juni. si li Uitslag der herstemmingen ter yerkiezing Tan leden voor de tweede kamer der staten-generaal op 22 Juni 1869. 362 615 1230 1597 1001 666 1102 2065 2634 1769 Bij deze courant bclioorl een bijvoegsel, bevallende Editie van Woensdag avond 8 uren. middelburg 23 Juni. HOOFDKIESD1STB. 3 8 E a M S„S 1 j B Zuidhom. 1410 736 Haarlemmer 1250 895 meer. Leiden. 2615 1998 Gouda. 3180 2397 Roermond. 1889 1669 CANDIDATEN. 5 SS GEKOZEN Mr. N. Olivier Mr. H. W. Wierda. V J. J. W. van den Biessen. (Ultram.) Jhr, mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg. 7 Mr. H. A. Neeb. V Mr. P. H. baron Taets van Amerongen Jhr. mr. W. M. de Brauw Dr. J. Bosscha jr. V J. K. Arnoldts. K W. H. Pijls. V 331 200 383 219 797 780 1122 1066 798 781 Mr. N. Olivier Jhr. mr. J. W II. Rutgers van Rozenburg Mr. P. H. baron Taets van Amerongen Jhr. mr. W. M. de Brauw W. H. Pijls Heeft verzocht buiten aanmerking te blijven. De letter V achter de namen der candidaten, die tot dusver geen leden der kamer waren, wijst aan dat zij door vrijzinnige kiesvereenigingen of dagbladen zijn aanbevolen, de letter K dat die candidaat is aanbevolen door de „Algemeene kiesvereeniging in Nederland." 1. Verslag van het verhandelde in de tweede kamer, zitting van jl. Maandag. 2. Verbetering van het verslag omtrent de zitting der provinciale staten. 3. Verslag van het verhandelde in den Vlissingschen gemeenteraad, zitting van jl. Maandag. De tweede kanier heeft gisteren het wetsontwerp tot afschaffing der octrooien met 49 tegen 8 stemmen aan genomen. Vervolgens heeft de kamer zich met 30 tegen 24 stera men vereenigd met een voorstel van den heer Storm van s Gravesande, strekkende om de behandeling van het voorstel-van Knyk tot wijziging van de artt. 45 en 48 der armenwet aan te honden, in afwachting van een wets ontwerp tot herziening der armenwet, hetwelk, gelijk hem bekend was, door den minister van binnenland- sche zaken bewerkt is. Naar aanleiding van de heden door den heer Blom gedane interpellatie, heeft de minister van koloniën medegedeeld dat hij het effect wil afwachten, hetwelk zijne aanschrijving aan den gouverneur generaal om de tin-verzendingen te bespoedigen, heeft teweeg gebracht. Hierop zijn de aan de orde gestelde wetsontwerpen aangenomen, alsmede de eonoiusiën van de uitgebrachte rapporten. Tot de laatste behoorde dat betrekkelijk den aan den heer Mu'et verleenden vrijen overtocht naar Indië. De heer Lenting noemde deze daad een laakbare onvoorzichtigheid van den heer Hasselman. Bij de behandeling der conclusie van het verslag betrekkelijk den toestand der West-Indische bezittingen verklaarde de minister van koloniën, dat hij de wets ontwerpen betrekkelijk de immigratie had terugont vangen en de zaak spoedig zal onderzoeken. Ook de onderwijs-quaestie is heden weder ter sprake gebracht, en wel bij de behandeling der conclusie be trekkelijk het verslag over den toestand van het lager onderwijs. De minister van binnenlandsche zaken her haalde bij die gelegenheid nogmaals zijn bereidverkla ring om aan de bestaande grieven zooveel mogelijk tegemoet te komen, onder verzekering nogtans dat hij het kosteloos onderwijs niet in strijd acht met den "-eest der wet. B De behandeling van het wetsontwerp nopens de spoor wegverbinding te Rotterdam is tegen Vrijdag aan de orde gesteld. Als leden van den gemeenteraad zijn in September van dit jaar aan de beurt van aftreding: Tc Middelburg de heeren dr. M. H. Damme, mr. P. J. G. van Diggelen, J. P. van Visvliet, P. van de Graft en jhr. mr A. W. bnouck Hurgrouje. Te Vlissingen de heeren W. A. de Gelder, A. Ruijsch, YV. van der Os, C. J. van der Ilijden, en A. Schraver. De verkiezing ter vervulling der openvallende plaatsen moet, zooals men weet, den derden Dinsdag der maand Juli plaats hebben. Als wethouder moeten aftredente Middelburg de heer T-N-J-C- ^nouc'5; Hurgronje; te Vlissingen de heer J- G. Ilector. De vereeniging Anti-daghladzegelverbond i3 jl. Zater dag in eeue te Rotterdam daartoe gehouden vergadering, onder leiding van don hoogleeraar J. A. Fruin als voor zitter, ontbonden. Benoemingen en besluiten. leger. Op verzoek op pensioen gesteld, ten bedrage van f 1500 's jaars, de luitenant-kolonel F. H. J. Furnêe, provinciale adjudant in Overijse), onder toekenning van den rang van kolonel. Benoemd bij den provincialen staf, tot provincialen adjudant in Overijsel de majoor P. Sodenkavnp, van het 1» regiment vesting-artillerie; bij het wapen der artillerie, bij het 1' regiment vesting-artillerie, tot majoor de kapitein 1<= klasse N. A. Boom, van den staf van het wapen, thans onder-inspecteur der draagbare wapenen, tevens chef van den geweerwinkel te Delft. Op verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den 2«> luitenant W. A. Kuyck, van het lc regiment vesting artillerie. Kerknieuws. De synode der christelijk afgescheidenegereformeerde kerk, sinds Woensdag der vorige week alhier verga derd en door verschillende afgevaardigden uit het bui tenland bijgewoond, heeft onder anderen besloten dat de met de vroegere gereformeerde gemeente onder 't Kruis thans tot éen kerkgenootschap vereenigde ge meente den naam zal dragen vanchristelijke gerefor meerde kerk. Bij de regeering zal erkenning als rechts persoon worden aangevraagd. Onderwijs. Vrijdag werd te Zierikzeo de 26*"= jaarvergadering gehouden van de onderwijzersvereeniging in het 2« en 3e schooldistrict van Zeeland. Behalve door den voor zitter, den schoolopziener dr. P. J. Andreae, werd zij door 44 hoofd- en hulponderwijzers, 2 oud-schoolopzieners en een voorstander van het lager onderwijs bijgewoond. Nadat de vergadering met eene korte toespraak ge opend was en eenige huishoudelijke werkzaamheden verricht waren, had een wedstrijd plaats tusschen zeven hulponderwijzers in het spreken voor de vuist over een spreekwoord hun bij den aanvang der vergadering opgegeven. De prijs en premie werden behaald door de hulponderwijzers liazelius en van der Zalm. Uit de uitgebrachte verslagen aangaande de schoolbibliotheken bleek, dat tot de oprichting of instandhouding daarvan door alle onderwijzers met goed gevolg pogingen waren aangewend. Daarna werd overgegaan tot de ontleding van eenige raadselachtig klinkende dichtregels van Bil- derdijk, en leverde een der hoofdonderwijzers een opstel over het zelfstandig naamwoord, zijne definitie, zijne ver deeling en de regels voor zijne geslachten. Zangstukken wisselden bovengenoemde werkzaamheden af. Na afloop hiervan vereenigde men zich aan den gemeensehappe- lijken maaitijd. Tot het te Leiden gehouden examen, om tot de aca demische lessen te worden toegelaten, hadden zich 45 adspiranten aangemeld, waarvan 25 zijn toegelaten. Marine en leger. De drie compagniën van het3« regiment infanterie, die sedert de onlangs voorgevallen ongeregeldheden te lissingen in garnizoen hebben gelegen, ter sterkte van 128, man zijn heden morgen per Vlissingsche boot naar Wolfaartsdijk vertrokken om van daar naar Goes te marcheeren en verder per spoor naar Bergen op Zoom te worden overgevoerd. De uitslag van het eindexamen der cadets van het hoogste studiejaa'r aan de Koninklijke militaire academie is dat hebben voldaan, alphabetisch gesteld, de volgende cadets Voor de infanterie hier te lande: Buytendijk, van Dijk, van Florensteijn, van Hees, Klazinga, Bedel, van der Muelen, van Muiken, Nierstrasz, van Overstraten, Pitlo, Roeloffs, van der Sluijs en Vinkhuijzen; voor de infan terie in Oost-Indië: Bosboom, van Cattenburch, Gwbée, Hooijer, Krull, van Lawick van Pabst, van der Loefï, Maurenbrecher, Nienwenhuyzen, Riesz, van Rijen, Vroe- sora de Haan en de Wit; voor de cavalerie hier te lande: Erzey; voor de cavalerie in Oost-Indië: Mulder; voor de artillerie hier te landeDroogleever, Lehman en Steenis; voor de artillerie in Oost-Indië: Boetje, Crok, Kramer, Lievegoed, Segboer en de Wilde; voor de genie hier te lande: Oool, Heuikes en Potvliet; voor de genie in Oost- Indië Iloffmann en Staal. Zes cadets zullen na de vacantie en zes na zes maanden in eenige vakken nogmaals examen moeten afleggen, terwijl vier nog een geheel jaar aan de academie zullen blijven. Gemengde berichten. *TeZierikzee werd gisteren vanwege de sociëteit Nut en Genoegen een harddraverij gehouden. Om hieraan eenige feestelijkheid bij te zetten en er een volksfeest van te maken, had zich eene commissie nit neringdoende ingezetenen geconstitueerd tot het houden van een op tocht, die de harddravers van de sociëteit Bellevue naai den Kaweg, het terrein der harddraverij zou begeleiden. Des morgens te half acht uur zette zich de trein in be weging, de route volgende gelijk die hij het programma was voorgeschreven. De trein bestond uit: 1. drie voor rijders; 2. muziekkorps van de dienstdoende schutterij aldaar, onder directie van den heer Piek; 3. het vaandei tot „Nut en Genoegen"; 2. rijtuig voor het hoofdbestuur der sociëteit; 5. drie wapenschilden, voorstellende ar Zee land, b Zierikzee, c Nederland6. rijtuig voor het bestuur van het comité van den optocht 7. een afdeeling pikeurs te paard (deelnemers aan de harddraverij)8. rijtuig voor bestuursleden der sociëteit; 9. banier landbouw en vee teelt; 10. acht rijders te paard, de wapenschilden van acht gemeenten in de eilanden Schouwen en Dniveiand voerende; 11. rijtuig voor commissarissen, beiast met de beoordeeling der harddi averij12. eene afdeeling pikeurs te paard, deelnemers aan de harddraverij13. schild: Maatschappij van landbouw en veeteelt; 14. drie schilden betrekkelijk den landbouw; 15. negen banieren voor stellende 9 aloude steden van Zeeland; deze banieren werden door knapen gedragen16. twee schilden met de naamcijfers van HH. MM.den koning en de koningin, waar- tusschen de Nederlandsche vlag; 17. het muziekkorps van het 3e regiment infanterie, onder directie van den heer Schinidt; 18. banier kunsten en wetenschappen; 19 vertegenwoordigers van kunsten en wetenschappen; 20. banier de nijverheid, te paard gedragen wordende, en 21. vertegenwoordigers van nijverheid; 22. schild de kamer van koophandel; 23. banier koophandel en zee vaart; 24. vertegenwoordigers van koophandel en zee vaart.; 25. wapenvaandel van Zeeland tusschen twee Nederlandsche vlaggen26. negen rijders te paard, de wapenschilden van negeD gemeenten der eilanden Schouwen en Dniveiand voerende; 27. rijtuig voor be stuursleden der sociëteit.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1