MIDDELBURGSCHE COURANT. 1869. Zondag 20 Juni. i\°- 98. Editie van Zaterdag avond 8 uren. Middelburg 19 Juni. Door de aanneming van het voorstel van de heeren Verhagen en Mathon in de zitting der provinciale staten van Zeeland van Donderdag avond zij het dan ook slechts met een enkele stem is de quaestie thans zeer zuiver gesteld. Altijd is het ons gevoelen geweest dat het behoud der polders door een tweeledig belang wordt voorgeschreven: 1°. door dat van de respectieve polders zelve, 2°. door dat van het rijk. Wij verheugen ons dan ook innig over de aanneming van het amendement, temeer omdat wij, na al hetgeen gedurende onderscheidene jaren over deze quaestie in. de vergadering der staten is voorgevallen, sedert lang niet meer hebben durven hopen dat eindelijk deze ziens wijze door de jneerderheid der staten openlijk zou ge huldigd worden. De strijd door enkelen gevoerd scheen °ns toe een vruchtelooze strijd te zullen zijnvandaar dat de uitslag ons zeer heeft verrast. Het is te hopen dat de thans door de meerderheid der staten uitgesproken opinie, nu ook door de regeering zal kunnen worden gede.eld. Gisteren hebben de afdeelingen der tweede kamer zich bezig gehouden met het onderzoek van de volgende wetsontwerpen 1°. bekrachtiging eener tusschen den staat en den heer A. Tak van Poortvliet te Middelburg gesloten dading over dc grensscheiding van wederzijd- sche eigendommen onder de gemeente St.-Annaland: 2o. verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1869 (uitwateringskanaal in het voormalig 4« dis trict van Zeeland); 3°. verhooging van hoofdstuk IX der staatsbegiooting voor 1869; 4». goedkeuring der bepalingen van eene overeenkomst, door Nederlandsche en Belgische commissarissen op 15 Maart 1869 aange gaan omtrent de grensscheiding tusschen de beide rijken in het Zwin; 5". tot regeling der grensscheiding tusschen de gemeenten Wcesp en Weespercarspel; 6". tot ver strekking van rijkspaarden aan officieren; 7". tot natura lisatie van W. Braam en zes anderen. Met referte aan het koninklijk besluit van den 30™ Mei jl. (Staatsblad n°. 101) wordt in de Staatscourant van heden door den minister van financiën de aandacht der belanghebbenden er op gevestigd, dat bij de ver zending van aangeteekende brieven met aangegevene geldswaarde door middel van de post, in het vervolg geene vertooning der geldswaarde door de afzenders meer zal toegelaten, veel min gevorderd worden. De heer A. W. Anderson is, volgens bekendmaking in de Staatscourant, erkend en toegelaten als Britsch vice- consul te Amsterdam. ftcnocmingen cn besluiten. registratie en noMEiNEN. Benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen 2e klasse bij het departement van financiën de heeren A. M. van de Laar en O. M. J. Moorrees, thans inspecteur der registratie en domeinen 3e klasse, werkzaam bij genoemd departement. posterijen. Benoemd, na afgelegd examen, tot surnu merair bij het vak der posterijen de heeren J. R. Gostelie, wonende te 's Hertogenbosch; N. Schuit, te Hoorn; J. ten Cate, te Hoogezand; J. Esser, te Tilburg; C. van Ghert, te Nijmegen; W. F. Viëtor, te Leerdam; C. C. Vrendcnbcrg, te Texel; A. Burkens, te Leerdam; J. A H. A. Jansen, te Sittard; W. E. Carp, te Middel burg jhr. II. M. E. baron van Asbeck, te Loenen, en G. IJssel de Schepper, te Deventer. JierliiMCUivst. Bij de christelijk afgescheiden gemeente te Goes is tot predikant beroepen de heer D. de Prée, predikant bij die gemeente te Serooskerke (Walcheren). De heer W. J. A. Notten, predikant bij de gerefor meerde gemeente onder 't kruis te Middelharnis, heeft voor het ten tweedenmale op hem uitgebracht beroep maar die gemeente te Goes nogmaals bedankt. De heer J. E. Steenbakker Morilyon Loysen, pre- I dikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Overschie, is beroepen te Oud-Vossemeer. De heer G. J. B. Gelderman,predikant bij de Neder duitsche hervormde gemeente te Bieselinge, heeft een beroep naar Schoonrewoerd ontvangen. Het kiescollege der Nederduitsche hervormde ge meente te Leiden heeft gisteren tot predikant beroepen den heer J. D. B. Brouwer, thans te Harderwijk. tlnilerwijs De examens ter verkrijging van akten van bekwaam heid voor middelbaar onderwijs in letterkunde, geschie denis, enz., van welke onlangs reeds in Het vaderland een overzicht werd gegeven, loopende tot den 29™ Mei, zijn voortgezet tot den 12'" Juni, doch niet met gunstiger uitslag. Gedurende de laatste vier weken werden nog geëxamineerd 9 candidaten voor Nederlandsche taal en letterkunde, van welke 4 werden toegelaten, nl. R. Dijk stra, van Leiden, P. R. Bos, van Groningen, J. Oosting, van Groningen en J. A. Leopold, vftn Reduin. Van de 7 candidaten voor Fransche taal en letterkunde slaagde slechts éen, nl. N. L. Verlint, van Leiden. Nog 2 legden examen af in boogduitsche taal en letterkunde, doch werden heiden afgewezen. Van de 6 candidaten voor Engelsche taal en letterkunde slaagden slechts 2, 'nl. C. van Kempe Valk, van Maastricht en L. Dekker Kz., van Sneek. Voor geschiedenis werden nog 10 candidaten geëxamineerd, van welke 3 slaagden nl. G. de Bruyne, van Middelburg, A. H. E. Tijl, van Kampen en P. Haver- korn van Rijsewijk, van Rotterdam. Voor aardrijkskunde werd nog een candidaat afgewezen. Van de 3 die exa men in handelswetenschappen aflegden, slaagde slechts écn, nl. m<\ S. J. Cohen, van Leeuwarden; in boekhouden werden nog 18 candidaten geëxamineerd, van welke 7 een akte verkregen, namelijk m'\ Ml G. L. Jorissen, van Veendammt Is. Yerwey, van Velp; A. A. C. Kok, J. A. C. \an der Spil, beiden van 's-Gravenhage; P. O. van de Velde Olivier, van Zierikzee; C. K. Leman, van 's-Gra venhage en II. Reir.tjes, van Utrecht; de beide laatstge noemden echter alleen voor huisonderwijs. Een candi daat, die examen aflegde in staathuishoudkunde en kennis der staats-inrichting, A. P. T. Sassen, van Roer mond, werd toegelaten. Van de 3 examens in schoon schrijven werd slechts éen voldoende geacht, nl. van J. W. N. Heinichs, te Gouda. Eindelijk werden van de 5 candidaten voor gymnastiek nog 3 toegelaten, nl. J. van den Berg, van Utrecht; C. J. G. Mieremet, van Breda en H. A. Scholten, van Arnhem. Vat men deze opgave met die over de eerste twee weken van het examen te zamen, dan blijkt het dat werden geëxamineerd: Mannelijke candidaten: In Nederlandsche taal- en letterkunde: geëxamineerd 15, toegelaten 7in Fransche taal- en letterkunde: geëx. 7, toegel. 1; in Iloogduitsche taal- en letterkunde: geëx. 6, toegel. 1; in Engelsche taal- en letterkunde: geëx. 6, toegel. 2; in geschiedenis: geëx. 12, toegel. 3; in aardrijkskunde: geëx. 4, toegel. 2; in staathuishoudkunde enz.: geëx. 1, toegel. 1; in han delswetenschappengeëx. 3, toegel. 1; in boekhouden: geëx. 23, toegel. 9 voor schoolonderwijs, 2 voor huison derwijs; in schoonschrijven: geëx. 5, toegel. 1; in gym nastiek: geëx. 22, toegel. 13. Totaal: geëx. 104, toe gelaten 43. Vrouwelijke candidaten: in Nederlandsche taal- en letterkunde: geëx. V, ïbegel. 0; in Fransche taal- en let terkunde: geëx. 7, toegel. 1; in Iloogduitsche taal- en letterkunde: geëx. 1, toegel. 1. Totaalgeëx. 9, toegel. 2. In 't geheel waren dus van de 113 examens slechts 45 voldoende; het getal van hen, die werden afgewezen ot zich vóór het einde van het examen vrij willig terug trokken, bedroeg 68. Laat men dj examens in gymnas tiek er buiten, dan werden van de 91 geëxamineerden slechts 32 toegelaten, waaronder nog 11 voor boek houden. De uitkomst is bepaald zeer ongunstig te noemen. Zij, die bij de iu 't openbaar gehouden examens zijn tegenwoordig geweest, zullen zich over dien uitslag niet verwonderen de onvoldoende kennis en vooral de geringe ontwikkeling van zeer vele candidaten trok bij zonder de aandacht. Het is te hopen, dat de billijke ge strengheid der commissie in 't vervolg de candidaten zal terughouden om zich zonder de noodige kennis of voor bereiding voor het examen aan te melden. Het is een treurig verschijnsel, dat men er tegenwoordig zoo weinig om schijnt te geven op een examen afgewezen te worden. Eet vaderland.) KSarine cn leger. Zr. Ms. schroefstoomschip Het zilveren kruis, in aan bouw op 's rijks werf te Amsterdam, is in den namiddag van den 18«> dezer met goed gevolg te water gelaten. Staatscour Bcmensdc berichten. Woensdag is te Parijs overleden cle op 26 Decem ber 1808 te Antwerpen geboren beroemde componist Albèrt Grisar. -De gemeenteraad van Leeuwarden heeft besloten, dat de exploitatie van het ophalen van faecale stoffen, stalmest, asch, vuilnis, kleiaarde, puin enz., voortaan zal geschieden rechtstreeks vanwege de gemeente. Burge meester en wethouders zijn verder uitgenoodigd, zoodra tot de uitvoering zal kunnen worden overgegaan, den raad aan te bicden een volledig plan van afvoer en opzameling der faecale stoffen enz., van inrichting der verzamelplaats daarvoor en van de wijze, waarop de exploitatie zal moeten geschieden, vergezeld van eene begrooting van kosten van een en ander. Uit 's-Hertogenbosclr meldt men dat jl. Woensdag bij Crèvecoeur onder de spoorwegarbeiders een begin van werkstaking bestond. Uit 's Bosch werden daarheen een wachtmeester en acht maréchaussées gezonden; de aannemers hebben de belhamels van het werk verwijderd, waarna de overigen het werk weder hebben hervat. Het stedelijk bestuur te Berlijn is voornemens aldaar tegen September een groot feest te organiseeren ter eere van Alexander von Humboldt, en wel tot viering van het eeuwfeest zijner geboorte. Blijkens de dezer dagen ontvangen berichten uit Japan is de gouvernements stoomboot Kewanee in de nabijheid van Jeddo in de lucht gesprongen. Terwijl mer. bezig was met kruit aan boord te brengen, was een der werklieden zoo onvoorzichtig van daarbij eene pijp aan te steken. Ongelukkig vielen daardoor eenige von ken op een beschadigd vaatje, waardoor het daarin aan wezige kruit vuur vatte, met het gevolg dat de gansche voorraad ontplofte. De gelieele bemanning met het werk- personeel," te zamen 130 personen, werden in de lucht geslingerd en vielen in het water neêr. Twaalf man zijn vermoedelijk terstond gezonken; althans men heeft, in weerwil van alle aangewende moeite, geen van hen kun nen vinden. Elf anderen waren zoodanig verbrand en verminkt, dat er voor hen op geen levensbehoud viel te hopen, terwijl een aantal anderen gewond zijn. De zwaar gekwetsten zijn naar het rijks hospitaal te Jeddo over gebracht. Ycrkoopiiigen en aanbestedingen. Gisteren zijn alhier te koop aangebodeneen huis en erve in de Korte Noordstraat, wijk E n». 17, opgehouden op f 2200; een huis en erve in de Koepoortstraat, wijk E n°. 64, opgehouden op 1500; en een huis en erve in bet Kerspel, wijk I n°. 309, verkocht voor 375. De overige aangekondigde pereeelen, een huis en erve in de Nieuwe Oostersche straat, wijk N n». 104, en een huis met pakhuis op don Nieuwen Zuidsingel, wijk E n°. 37, waren uit de hand verkocht. Jl. Donderdag zijn te Aardenburg ten verkoop aangeboden de navolgende onroeiende goederen gelegen te Heille, als: 1. Eene hofstede, bestaande in woonhuis, schuren, wagenhuis, erf, tuin, boomgaard, bouw- en weiland, te zamen groot 8 bund. 54 roed. Verkocht voor f 15110. II. 4 bund. 15 roed. 80 ellen bouwland. Ver kocht voor 4G1 0. III. Een arbeiderswoning met tuin en bouwland, groot 81 roed. 10 ellen. Verkocht voor 1800. IV. 88 roed. 30 ellen bouwland. Verkocht voor 2000. V. 2 bund. 71 roed. 90 ellen weiland en wege- ling als weiland. Verkocht voor f 13000. VI. 4 bund. 30 roed. 40 ellen bouwland, dijk en wegeling als bouw land. Verkocht voor f 14450. VII 91 roed. 40 ellen bouwland. Verkocht voor 1400. VIII. 1 bund. 50 roed. 30 ellen bouwland. Verkocht voor ƒ2400.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1