MIDDELBURGSCHE COURA N T. IV"- 97. Zaterdag 1869. 19 Juni. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, bevallende: Editie van Vrijdag avond 8 uren. Verslag van het verhandelde in de zitting der pro vinciale staten van Zeeland, van Woensdag 16 dezer. Middelburg 18 Juni. Gisteren zijn de zittingen der tweede kamer wederom hervat. Ingekomen waren een wetsontwerp tot regeling der suikercultuur en wijziging van art. GOder regeerings- reglementen. Tot voorzitters der afdeelingen werden gekozen de heeren de Brauw, van Foreest, Westerhoff, Dullert en J. K. van Goltstein, tot onder-voorzitters de heeren van Voorthuysen, W. van Goltstein, Blom, Storm van 's Gravesande en Heemskerk Az. De behandeling der wetsontwerpen tot uitvoering der bepalingen van eenige artikelen omtrent de Rijnvaart en tot afschaffing der octrooien is tegen aanst. Maandag aan de orde gesteld. Gisteren hebben de provinciale staten van Zeeland de beraadslaging over bet ontwerp der staatscommissie betreffende de regeling van de zaak der calamiteuse polders voortgezet en ten einde gebracht. Het Woensdag door den heer Verhagen, in overleg met den heer Mathon, gedaan voorstel (zie het verslag der zitting in het bij dit nornmer behoorende bijvoegsel), strekkende om te verklaren „dat naar het oordeel der staten in de kosten voor de verdediging van de zeeweringen en' vooroevers, voor zoover zij niet kunnen gevonden worden uit de gelden door de belanghebbende polders op te brengen, door het rijk behoort te worden voorzien," is in de middagzitting van gisteren in stemming gebracht. Daar toen de stemmen staakten (14 tegen 14) is eene avondzitting gehouden, teneinde het voorstel andermaal in omvraag te brengen. Do uitslag dezer stemming was dat het met 16 tegen 15 stemmen is aangenomen. De 51e jaardag van H. M. de koningin is gisteren hier op de gewone wijze herdacht. Alleen de gehouden parade maakte op het gewone eene uitzondering, doordat daar aan ditmaal ook deelnamen de op dit eiland gedetacheerde huzaren. Uit Goes schrijft men ons: »De jaardag van H. M. de koningin is gisteren in zoo verre op gebruikelijke wijze gevierd dat de schutterij parade hield en dat het carillon werd bespeeld, 's Avonds "werden door de Harmonie de Volharding onder do beurs eenige muziekstukken uitgevoerd en inmiddels kleine vuurwerken ontstoken. „In de sociëteit Van ongeneuchte vrij had's avonds eene buitengewone vergadering plaats der Maatschappij tot nut van 't algemeen. Ra eene redevoering van den voorzitter d'. E. Moll over trouw, beproefde trouw en be kroonde trouw, werden aan J. J. den Boer, sedert 40 jaren, A- den Hollander, sedert 25 jaren, en A. A. Dercksen, mede sedert 25 jaren allen alhier werkzaam geweest bij de firma F. Kleeuwens Zoon, de medailles uitgereikt voor beproefde trouw, vanwege het hoofdbestuur tot eene plechtige uitreiking aan de Maatschappij toege zonden. nDoor een der bekroonden werd daarop een welge meend woord van dank tot de directie gesproken voor hare bemoeiingen om de medailles van het hoofdbestuur te erlangen, waarna door nv. M. J. de Witt Hamer eene bijdrage werd geleverd over „loonen" en door den secre taris van het departement den heer Z. D. van der Bilt La Motthe een gedicht van Tollens werd voorgedragen. Ra t sluiten der vergadering bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen." In de Staatscourant wordt bekend gemaakt dat met ingang van den 2(>» dezer op de rijkstelegraafkantoren te Nijmegen en Vlissingen de doorloopende Zondag- dienst ingevoerd wordt. Evenals op de werkdagen, zullen deze kantoren dus voortaan ook op de Zon- en feestdagen open zijn, des zomers van 7 uren, dos winters van 8 uren .voormiddags tot 9 uren namiddags. Door ingelanden van de watering 's-Gravenpolder is, tengevolge van het bedanken door den heer J. W. e Jongli, met algeineene stemmen tot ontvanger-griffier enoemd de heer C. P. Lenshoek van Zwake, te 's-Gra- vcnpolder. In de gisteren gehouden vergadering van de Maat schappij der Nederlandsche letterkunde te Leiden zijn benoemd: tot binnenlandsche leden de volgende heeren: J. S. G. Gramberg te Voorburg, dr. L. A. J. Burgersdijk te Deventer, W. Harmens Cz. te Harlingen, A.W.Sythoff te Leiden, m', N. F. van Nooten te Utrecht, dr. J. A. Boogaard te Leiden, dr. W. A. Enschedé te Groningen, d'. A. Kuyper te Utrecht, mr. (j. n. de Stoppelaar te Middelburg, J. H. Eichman te Leiden, S. Gorter te Wormerveer. dr. W. F. R. Suiingar te Leiden, J. Hilman te Amsterdam, J. F. Boogaard te 's-Gravenhage, P. J. Andriessen te Amsterdam, dr. A. van der Willigen te Haarlem, A. W. E. "Weitzel te Maastricht, dr. E. J. Cosijn te Haarlem, mr. A. P. Th. Eyssell te 's-Gravenhage, dr. A. J. Vitringa te Deventer. Tot buitenlandsche leden Em. Hiel te Brussel, dr. G. M. Asher te Heidelberg, Alb. Wolters te Bonn, A. B. Cohen Stuart te Batavia, dr. R. Koepke te Berlijn, G. Sardemann te Wesel, II. Böttger te Hannover, W. Noel Humphreys te Londen, F. von Hellwald te Weenen, Fr. Reuter te Eisenaeh, L. W. Schtiermans te Leuven. Verkiezingen., Aan het Handelsblad wordt thans uit Amersfoort ten stelligste verzekerd dat de heer van Loon de benoeming als lid der tweede kamer heeft aangenomen. ItcnorniMigrn en besluiten. ridderorde. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de inspecteur van administratie A. Polkijn. Vergunning verleend aan den heer J. S, van Coevor- den, lid der algemeene rekenkamer in Nederlandsch Indië, te Batavia, tot het aannemen der versierselen van ridder der tweede klasse van de hertogelijk Saksische Ernestinische huis orde, hem door Z. II. den hertog van Saksen Cobnrg-Gotha geschonken. ministerieele departementen. Benoemd tot secre taris-generaal van het ministerie van binnenlandsche zaken mr. P. F. Hubrecht. Kerknieuws. De heer J. P. P. Clinge Doorenbos, predikant bij de Rederduitsch hervormde gemeente te Hoofdplaat, heeft een op hem uitgebracht beroep naar Wilhelminadorp aangenomen. De heer G. A. Kempff, predikant bij de christelijk afgescheidene gemeente te Herwijnen, beeft voor het beroep naar Zaaraslag bedankt. De heer C. de Wilde, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Poortvliet, heeft voor het beroep naar Ridderkerk bedankt. Liandbouw. Niettegenstaande het ongunstige weder heeft de ten toonstelling hier door de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland gehouden, eergis teren, gisteren en heden nog veie bezoekers tot zich getrokken. De werktuigen zijn door velen met groote belangstelling bezichtigd, en verscheidene daarvan onder anderen al de dorschwerktuigen, zoowel die door stoom als die door paarden in beweging worden ge bracht zijn verkocht. De tentoonstelling van vee kan niet als goed geslaagd worden aangemerkt, daar het ongunstige weder velen van het gevolg geven aan hun plan tot inzending heeft terug gehouden. Gisteren deden eenige leden der maatschappij, ten getale van ongeveer honderd, gozameiijk een rijtoer door een gedeelte van dit eiland. Zij trokken door Serooskerke en Oostkapelle naar Domburg en werden in het terugkeeren over Grijpskerke door den eigenaar van het landgoed Molenbaix, den heer Vis, met bijzondere gastvrijheid ontvangen. Hierop volgde de gemeenschap pelijke maaltijd in de kolfbaan van de Sociëteit St. Joris. Tot de feestelijkheden, die voorts aan deze tentoon stelling verbanden zijn, behoorde het vuurwerk dat gis teren op de Groote Markt werd afgestoken. Het scheen een bij vuurwerken zeldzame deugd te bezitten die den invloed van regen trotseerde. Het is uitmuntend geslaagd en beantwoordde geheel aan de verwachting die de naam van den vervaardiger, den heer Ilendrickx te Antwerpen, hier steeds opwekt. Volgens het proces verbaal van bekroning zijn de volgende prijzen en premiën toegekend. Paarden (onverschillig van welk ras) voor den land bouw. Dekhengsten geboren vóór of in Juni 1866, eerste prijs f 50, niet toegewezen; tweede prijs, een zilveren- medaille, niet toegewezen. Merriepaarden geboren tus- schen 1 Juni 1862 en 1 Juni 1866, eerste prijs f 30, A. van Waarde, Nieuw-en St Joosland; tweede prijseen zilveren medaille, J. Langcbeeke, Middelburg. Merriepaarden geboren in 1867, eerste prijs f 20, niet toegewezen; tweede prijs een zilveren medaille, uitgeloofd door den heer J. M. Kakebeeke, niet toegewezen. -Spannen werk paarden geboren tusschen 1 Juni 1862 en IJ uni 1865, eerste prijs f 30, niet toegewezen; tweede prijs een zilve ren medaille, niet toegewezen. Runderen. Springstieren geboren vóór of in Juni 1867 van inlandsch ras. Niet aangevoerd. Springstieren als voren van volbloed Durhara' ras, eerste prijs 30, uitge loofd door den heer mr. C. van Citters, A, van Waarde, Nieuw- en St.-Joosland; tweede prijs een zilveren medaille, niet toegewezen. Melkkoeien geboren tusschen 1 Juni 1861 en 1 Juni 1866 van inlandsch ras, eerste prijs f 25, L. Kodde, Oost- en West-Souburg; tweede prijs een zil veren medaille, A. J. Haman, Middelburg. Melkkoeien geboren tusschen 1 Juni 1861 en 1 Juni 1866 van gekruist Durham ras, eerste prijs25, niet toegewezen; tweede prijs een zilveren medaille, C. Polderdijk, Nieuw- en St. Joosland. Vaarzen geboren tusschen 1 Juni 1866 en 1 Juni 1867 van inlandsch ras, eerste prijs 15, J. Bosselaar, Middelburg; tweede prijs, een zilveren medaille, J. Volkers, Veere. Vaarzen geboren tusschen 1 Juni 1866 en 1 Juni 1867 van gekruist Durham ras, eerste prijs f 15, S. van Straten, Middelburg; tweede prijs een zilveren medaille, aan denzelfden. Vaarzen geboren na 1 Juni 1867 van inlandsch ras, eerste prijs f 10 en- tweede prijs een zilveren medaille aan L.Pieterse, Grijpskerke, eD A. den Boer, Middelburg (bij loting). Vaarzen geboren na 1 Juni 1867 van gekruist Durham ras. Niet aangevoerd. Schapen. Melkschapen, eerste prijs f 15, L.Pieterse, Grijpskerke; tweede prijs een bronzen medaille, A. J. Haman, Middelburg. Springrammen (geschoren) van volbloed Lincoln ras, eerste prijs /"20, uitgeloofd door den heer m', C. van Citters, aan G. J. van den Bosch, Wilhelmi nadorp; tweede prijs een bronzen medaille, aan denzelf den.—Ooien (geschoren) van gekruist ras, 3 stuks, geboren na 1 Juni 1867, eerste prijs 15, G. J. van den Bosch, Wilhelminadorp; tweede prijs een bronzen medaille, aan denzelfden. 3 stuks Wolvliezen voor de zuiverste en langste wol, eerste prijs 15, G. J. van den Bosch, Wilhel minadorp; tweede prijs een bronzen medaille, II. Giljam, Stavenisse. Varkens. Beeren van inlandsch ras. Niet aange voerd. Beeren van vreemd ras, eerste prijs f J. van Keulen, Middelburg; tweede prijs een bronzen medaille, niet toegewezen. Zeugen van inlandsch ras eerste prijs/10, niet toegewezen; tweede prijs een bronzen medaille, niet toegewezen. Zeugen van vreemd ras, eerste prijs 10, J. van Keulen, Middelburg; tweede prijs een bronzen medaille, niet toegewezen. Werktuigen en gereedschappen voor den landbouw. Voor stoom-dorschwerktuig 150, wedc. J C.Massee&zu.jGoes. Voor dorschwerktuig door paar denkracht in beweging te brengen /15, uitgeloofd door den heer M. Volkrijk Liebert, G. Stout, Tiel.Voor een ros molen f 25, Boeke en Huidekoper, Groningen. Voor een tredmolen ƒ25, G. Stout, Tiel.Vooreen wanmolen

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1