MIDDELBURGSCHE C O U R A N T. r 96. Donderdag 869. 17 Juni. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, bevallende: Editie van Woensdag avond 8 uren. 1°. het verslag van het onderzoek der afdeelingen van de tweede kamer omtrent de agrarische wet; 2». vervolg der zitting van de provinciale staten van jl. Zaterdag, en ^let vei'slag van den gemeenteraad van Ylissingen, zitting van jl. Zaterdag. O Middelburg 16 Juni. Gisteren hield de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland alhier de algemeene vergadering. Nadat de vergadering door den voorzitter, mr. C. van Citters, was geopend met eene toespraak waarin hij wees op den toenemenden bloei en op bet verhoogde ledental der maatschappij, en op de door tal rijke inzendingen vermeerderden omvang der tentoon stelling, werden de notulen der vorige te Tholen gehou den vergadering gelezen en vastgesteld. Onder de inge komen stukkon, welke daarna werden bekend gemaakt, behoorde ook de brochure van den heer Jansen, getiteld: „Een brug over den oceaan". De voorzitter deelde ver volgens mede dat het verslag omtrent den toestand der maatschappij over 1868 nog niet ontvangen was, doch eerstdaags verwacht werd. Do rekening over gemeld jaar werd daarna, overeenkomstig het verslag der com missie belast met het onderzoek daarvan, goedgekeurd. Als vermoedelijke plaats voor eene in 1870 te houden algemeene vergadering en tentoonstelling werd de ge meente Goes aangewezen. Na bespreking van een viertal punten, allen betrekking hebbende op verbetering van den landbouw, werd door een der leden naar aanleiding van het 4c punt voorgesteld het hoofdbestuur der maat schappij te verzoeken den schrijver van bovengenoemde ïochure, den heer Jansen, hulde te brengen wegens ïens voor Zeeland zoo belangrijk werk. Dit voorstel aangenomen zijnde werd, op voorstel van hetzelfde lid, besloten van dit besluit kennis te geven aan het te Kampen vergaderd zijnde congres. Na mededeeling dat van den heer del Campo genaamd Camp was ingekomen eene schrijving en een extract van een gehouden proefne ming met eene zwingelmachine qyslème del Campo, werd e vergadering door den voorzitter gesloten. Ue lieden gehouden tentoonstelling trok, niettegen- aande het allerongunstigst weder, vele bezoekers. ehalve de in ons vorig nommer vermelde inzendingen v'u;r 'le te Amsterdam te houden internationale tentoon- e bng is oqJj daarheen gezonden een verzameling kouden en zilveren lijfsieraden door de landlieden op alcheren gedragen wordende, door den heer J. H. ackenberg alhier. ndien onze inlichtingen juist zijn kan men met het figin der volgende maand weder eene belangrijke ver kering in het brievenvervoer tegemoet zien. Het plan estaat althans om een t weeden postdienst tnssclien Wal- eren en het voormalig vierde district dezer provincie te 0lVaniseeren. Behalve des avonds, zal alsdan de post --hen Vlissingen en Breskens ook des morgens, en 1 e raet de stoomboot, overgebracht en naar de verschil- e plaatsen geëxpedieerd worden. van l' °get'^are terechtzitting voor burgerlijke zaken heeft'6' Pr°v'BC'aa' gerechtshof in Zeeland van gisteren kan li"1' J°nS'e van Ellemeet, wonende te Oost- ei den eed als advocaat afgelegd. geho i\° *'e<^.cn <*oor d(! provinciale staten van Zeeland 8e D°U 6n Zltt'ng is uitvoerig beraadslaagd over het afge?Ut nota' waarvan de behandeling echter niet is voortge^6"' maar morge" oclltend te 10 uren zal worden Sedert gisteren is eene wijziging in de uren van ver trek en aankomst van de spoortreinen, die tusschen Neuzen en Gent loopen, ingevoerd. De tweede trein vertrekt eerst te 10,30 van Neuzen, zoodat men thans meer kans heeft daarvan te kunnen gebruik maken, indien men met de stoomboot van Vlissingen komt. Wanneer het plan verwezenlijkt wordt, dat naar wij ver nemen bestaat, om met 1 Juli de stoomboot een half uur vroeger van Vlissingen naar Neuzen te doen vertrekken, zal men voldoende zekerheid hebben van, zonder belang rijk oponthoud, naar Gent te kunnen doorreizen. De heer A. Huet, civiel-ingenieur, lééraar in de werktuigbouwkunde aan de polytechnische school, heeft zich b:i adres tot de tweede kamer der staten-generaal gewend, met het verzoek dat in geen geval moge wor den overgegaan tot volstrekte afschaffing van het ver- leenen van zoogenaamde octrooirechten, en dat, indien het wenschelijk wordt geacht de thans bestaande octrooi- wet in te trekken, deze moge worden vervangen door een betere octrooi we't overeenkomstig de tegenwoordige behoeften van de nijverheid en door eene wet op den namaak van nijverheids voortbrengselen en fabrieks werken. De Staatscourant van Dinsdag bevat het koninklijk besluit van den 30" Mei jl. tot wijziging van dat van den 28 Juni 1850 (Staatsblad n». 34), houdende bepalingen omtrent de wijze van verzending van aangeteekende brieven inet de post enz. Verkiezingen. Wij vernemen dat de heer van Loon de benoeming tot lid der tweede kamer in bet kiesdistrict Amersfoort niet zou aannemen, en dat de heer van Goltstein het voorne men zou te kennen gegeven hebben zich daar niet weder verkiesbaar te stellen. Het vaderland.) Benoemingen en besluiten. pensioenen Pensioen verleend, ten laste van den staat, tot een bedrag van ƒ200 's jaars, aan Joos Klaassen, gewezen sluiskneeht bij het kanaal van Neuzen; alsmede aan J. II. F. Janssen, gewezen commies bij het depar tement van binnenlandsche zaken, ten bedrage van f 1195 's jaars. algemeene kekenkamer. Eervol ontslag verleend aan 4e heerenG. A. Plok, hoofdambtenaar met den perso- neelen titel van referendaris, en bevorderd bij de alge meene rekenkamer; tot hoofdcommies, de heer C. M. van Vliet, thans commies; tot commies, de heeren F. M. van der Wulp en J. Smit, thans adjunct-commiesen; tot adjunct-commies, de heeren J. A. van Maarschalkerweerd en B. Kiewit, thans eerste klerken. orde balye van utrecht. Geagreëerd de keuze van J. K. baron van Goltstein, kommandeur der Duitsche orde Balye van Utrecht, tot coadjutor dier orde. telegraphie. Benoemd tot directeur van een der rijks telegraafkantoren de telegrafist 3« klasse W. Geerke. kadaster. Bevorderd tot landmeter eerste klasse bij het kadaster de heer C. Schüller, thans landmeter tweede klasse. belastingen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer H. Geerligs, uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Veenendaal c. a. (Utrecht), behoudens aanspraak op pensioen, en aan den heer it. E. Hattink, uit zijne betrekking van surnumerair der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen in- en uitgaande rechten en accijnsen te Franeker c. a. (Fries land) de heer N. van Hamel, thans controleur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Heerenveen, en tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Simpelveld c.a., de heer J. Tulkens, thans adjunct commies ter directie der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Eindhoven. leger. Overgeplaatst in hunnen rang bij het regiment grenadiers en jagers de kapiteins H. F. K. van Overveldt van het 7e, en A. H. Schade van Westrum, van het 4e regiment infanterie. Benoemd bij het personeel van den veterinaireu dienst der landmacht in Nederlandsch-Indië tot adjunct-paar denarts de heer J. H. Sorber, te Weespercarspel. Kerknieuw». De heer H Poelman, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Arnemuiden, heeft het beroep naar Aalst, classis Zalt-Bommel, aangenomen. Marine en leger. De inspecteur van administratie A. Polkijn, laatst be hoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en den 7e" dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. Bechtzakcii. Maandag jl. is door het provinciaal gerechtshof in Zee land het volgende arrest in hooger beroep uitgesproken: Gornelis Ifollestelle, oud 27 jaren, arbeider, wonende te Colijnsplaat (beklaagd ter zake: dat hij op den l"i Januari 1869 te Colijnsplaat in de herberg van E. de Jonge moedwillig slagen en stooten heeft toege bracht aan J. Clement). Is bij vonnis der arrondisse- ments rechtbank te Goes, dd. 5 April 1869, schuldig verklaard aan moedwillige mishandeling geene ziekte of beletsel om te werken hebbende veroorzaakt van meer dan 20 dagen, en veroordeeld tot eene gevange nisstraf van éene maand, te ondergaan in eenzame op sluiting en in eeno geldboete van 8 met subsidiaire gevangenisstraf van éen dag cellulair, almede in de kosteu der procedure. Op het ingesteld hooger beroep door den veroordeelde, en door den officier van justitie, is door het hof boven gemeld vonnis vernietigd wegens schending van art. 211 eerste zinsnede van het wetboek van strafvordering, ver mits de heer m''. van Deinse hoezeer president der arrondissem'ents rechtbank voornoemd, naar den geest van genoemd art. 211 op den 5 April in de zaak van hét openbaar ministerie tegen dezen beklaagde, niet kon presideeren, veel min een vonnis ten diens laste kon uitspreken, maar het presidium en het uitspreken van het vonnis had moeten overlaten aan den heer mr. van Voorst Vader, die bij de behandeling der zaak als president had gefungeerd; en op nieuw recht doende, den beklaagde schuldig verklaard aan moedwillige mishandeling, geene ziekte ol beletsel om te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende, en onder aan neming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 15 dagen in eenzame opslui ting te ondergaan en in eene geldboete van f 8, bij wanbetaling, na aanmaning, te vervangen door gevan genisstraf van éen dag, mede in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosten der procedure in beide instantiën gevallen. Heden heeft het provinciaal gerechtshof in Zuid- Holland uitspraak gedaan in het vierde rechtsgeding betreffende de liotterdamsche ongeregeldheden. Het hof heelt den zesden beklaagde Bunk vrijgesproken van het hem ten laste gelegde misdrijf van brandstichting, doch schuldig verklaard aan vernieling van openbaren eigen dom en hem veroordeeld tot eene correctioneele gevan genisstraf voor den tijd van twee jaren. De tweede en derde beklaagden, de Heer en Bueb, zijn door het hoi schuldig verklaard aan rebellie en veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van zeven jaren. De vijf overige beklaagden zijn vrijgesproken. Gemengde berichten. In het Politieblad van 11 dezer is melding gemaakt van een brief uit Middelburg, bevattende een bankbiljet van f 200, welke als vermist werd opgegeven. Het is thans echter gebleken dat deze brief door den heer W. M. Grauss alhier aan den heer J. F. Furstner te Amsterdam gericht, door de post behoorlijk was bezorgd,

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1