MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 91. 18()9 Dinsdag 8 Juni. cnmwüanfc. Editie van Maandag avond 4 uren. De Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, maakt bekend dat eene Buitengewone Vergadering der Staten van dit gewest zal worden gehouden op Woens dag c.en 9 dezer, des avonds ten half zeven ure, in de daarvoor bestemde zaal in de Abdij te Middelburg, en dat de toegang tot die zaal voor het publiek zal zijn door de deur ter zijde van het gebouw der Concertzaal op de Groenmarkt. Middelburg, den 5 Juni 1869. De Commissaris des Konings voornoem d R. W. VAN LIJNDEN. 'Middelburg 7 Juni, BIJ DE STEMBUS. De debatten in het groot verkiezingsproces zijn thans gesloten. Morgen valt daarin de beslissing. Het is niet slechts een recht, maar ook tevens een plicht van eiken kiezer om tot die beslirsing mede te werken, een recht en een plicht ons door de tegenwoor dige grondwettige bepalingen geschonken en opgedragen. Onverschilligheid ten aanzien der beslissingen van de stembus is eene stilzwijgende erkentenis van ongeschikt heid tot waardeering dier grondwettige beginselen. En waar die onverschilligheid bij enkelen tevens nu en dan gepaard gaat met afkeuring van staatsbeleid of staats wetten, daar ligt in die onverschilligheid tevens onbe kendheid met den gang van ons staatsraderwerk. Ook de zekerheid van den uitslag kan voorden liberalen kiezer niet als voorwendsel of verontschuldiging gelden, waar hij zijn plicht op morgen niet vervult. Want, terwijl die uitslag toch altijd tot op zekere hoogte onzeker blijft, is de grootere of kleinere meerderheid, in dit kiesdistrict vooral, van bijzonder politiek gewicht. De tegenpartij heeft bij deze verkiezing haar staatkun dig arsenaal geheel en al geledigd. Ilare tegenwoordige optreding kan in zékeren zin als te comhat su-prême tegen mr. D. van Eek worden beschouwd. Wordt zij thans door eene verpletterende meerderheid verslagen, dan kan der gelijke nederlaag, in hare middellijke zoowel als onmid dellijke gevolgen, hoogst gewichtig wezen, en in hare middellijke gevolgen niet het minst. De invloed der herkiezing van mr. D. van Eek, in dien door ons bedoelden middellijken zin, hangt juist af van de wijze zijner herkiezing. Elke ondubbelzinnige, kracht-verradende en dus eerbied-afdwingende uiting der vrijzinnigen in dit gewest draagt toch in hooge mate hij tot politiek-maatschappelijke zuivering van den ktmospheer boven ons Zeeuwsch landschap, waarin al de torens en torentjes der vergaderplaatsen van provinciale en gemeente-besturen zich verheffen en' er alzoo den invloed van gevoelen. Dat derhalve de manifestatie der vrijzinnige kiezers in ons kiesdistrict op morgen ondubbelzinnig, krachtig en mdrukwekkend zij Wij herinnneren onzen kiesbevoegde lezers dat de inlevering der stembiljetten voor de verkiezing van een hei t°°r <le tweede karaor der staten-generaal moet plaats ben morgen (Dinsdag) tusschen des voormiddags Wo natuiddags 5 uren. de ste nvda? Woi'den in de volgende hoofdkiesdistricten K„W(ltm u.ssen geopend: Zuidhorn, Appingadam, Win- Zll z?!1' Leeuwarden, Sneek, Zwolle, Almelo, TTtrPfht Tip"1 6n> Al'nhem, Nijmegen, Tiel, Amersfoort, T ',l 'r °1rn'TlIaarlcmj Haarlemmermeer, Amsterdam, Leiden, Gouda, Delft, Rotterd Briell ^Gravenhage, Dordrecht, Gonnchem, Breda, Ti burg, Eindhoven, Maas- tncht, Roermond, BoXmcer en 's-Hertogenbosch. Van elk telegram betretru„i-i .i 1 "okkelnk den uitslag zal, dadelijk e on vangs o m ïoud op eene van de straat zicht bare wijze aan ons bureau worden medegedeeld. Waarschijnlijk zullen de eerste berichten omstreeks o uren ontvangen worden. Donderdag zal eveneens gehandeld worden ten aan zien van de kiesdistricten Dokkum, Middelburg en Zie- iikzce, waar de bussen op dien dag worden geopend. Omtrent den uitslag van de verkiezing in het hoofd kiesdistrict Middelburg zal de verhouding der stemmen, door de verschillende candidaten verkregen, van uur tot uur (aanvangende te 12 uren) op bovengemelde wijze te lezen staan. De gemeenteraad van Middelburg zal a. Woensdag, des namiddags te half twee uren, eene openbare zitting houden, waarin zullen behandeld wordenmissives gede puteerde staten goedkeuring raadsbesluiten; missive commissaris des konings bruikleen concertzaalovereen komst aankoop van grond met den heer van Sonsbeeck, rioolstelsel; voordracht af- en overschrijving gemeente- begrooting 1869; rekeningen commissie van bestuur der leenbank en van de plaatselijke gezondheidscommissie. Na afloop van het concert, jl. Zaterdag avond naar aan leiding van het gehouden muziekfeest door de Rotter- damsche kapel in het Schuttershof alhier gegeven, is aan den heer H. J. Kirrwald vanwege het orchest eene serenade bij fakkellicht gebracht. Zaterdag had te Breskens eene vergadering plaats der notarissen in het arrondissement Middelburg, die leden zijn der broederschap van notarissen in Nederland. In deze vergadering, door elf leden bijgewoond, werden verscheidene tot de praktijk betrekking hebbende punten behandeld. Daarna werd een rijtoer gemaakt door een gedeelte van het voormalig 4« district en vervolgens vereenigden de leden zich aan een gemeenschappelijk diner. Tijdens het bestaan der kamers van notarissen, verga derde men jaarlijks, doch dit was onder de tegenwoordige wet in onbruik geraakt. Het gevoel van behoefte aan opwekking van het esprit de corps deed ten vorige jare besluiten weder jaarlijks bij elkander te komen. II. M. de koningin der Nederlanden is jl. Zaterdag te Parijs aangekomen en door prins en prinses Napoleon aan het station ontvangen. Gisteren had op de Tnileriën een diner ter harer eere plaats. Verkiezingen. Als candidaten voor het lidmaatschap der tweede kamer zijn nog gesteld in de kiesdistricten: Gouda: dr. J. Bosscha jr. door de kiesvereeniging „de Grondwet" te Gouda. Delft: in'. R. J. C. Metelerkamp, in eene door een aantal personen onderteekende advertentie in de Dclft- sche courant. Arasterdam: mr. M. J. Pijnappel, aftredend lid, G. C. C. Pels Rijcken en m'. H. A. Hartogh, door de kies vereeniging „Recht voor alk n" te Amsterdam. Assen: mtL. Oldenh uis Gratama, aftredend lid, door de kiezersvergadering „Hoogeveen" te Hoogeveen. G o r i n c k e mJ. P. Bredius, door de kiesvereeniging „de Linge." Zuidhorn: mr. N. Olivier, aftredend lid, door de kiesvereeniging „Zuidhorn" te Zuidhorn. Appingadam: d'\ R. Westerhoff, aftredend lid,door de kiesvereeniging „Hoogezand" te Hoogezand. Utrecht: mr. B. J. L. baron de Geer van Jutphaas, door de kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Utrecht. Rotterdam: W. F. Gevers Deynoot (in de plaats van F. 's Jacob, die voor de candidatnur heeft bedankt), door de kiesvereeniging „van Hogendorp" te Rotterdam. Haarlem: A. van Lennep, door de kiesvereeniging „Door vriendschap bloeiende" te Heemstede. De kiesver eeniging „Met God voor Nederland en Oranje" heeft, na het bedanken van mr. M. J. van Lennep, besloten geen candidaat tegenover den heer A. van Lennep te stellen. Benoemingen cn besluiten. marine. Op pensioen gesteld, ten bedrage van /T100 's jaars, de officieren van administratie lc klasse bij de zeemacht M. J. Duvelaer van Campen, C. H. P. de Jonge en H. J. E. van de Watering, eerstgenoemde op verzoek, en allen ter zake van langdurigen dienst. Bevorderd tot officier van administratie 1« klasse, de officieren van administratie 2« klasse B. M. E. Creve- coeur, L. M. van Onselen en J. H. C. ten Hovetot officier van admiuistratie 2f klasse, de officieren van administratie 3« klasse M. D. L. Hertzveld, C. H. S. Pastor en J. A. Kruyt; tot officier van administratie 3C klasse, de adjunct administrateurs F. D. Clarkson, F. H. A. Pool, G. J. Gui- chard, J. W. Groeneyk en J. F. de Vriestot adjunct administrateur, de scheepsklerken J. A. Sonnenberg, J. A. Torré, A. Vernleulen en M. M. J. van Meeuwen. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe be lastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Beek, voor de gemeente Ubbergen (Gelderland), de heer J.J. van Raab van Canstein, thans ontvanger dierzelfde middelen te Termunterzijl (Groningen). posterijen. Eervol ontslag verleend aan den heer L. A. A. de Salengre uit zijne betrekking van commies der posterijen 3e klasse; en benoemd tot commies der posterijenvan de le klasse, de heer P. A. Ramaer, thans commies 2e klassevan do 2e klasse, de heer P. Valter, thans commies 3e klasse; van de 3e klasse, de heeren G. van West en J. W. Vorster, thans surnumerair der posterijen. MINISTERIEELS DEPARTEMENTEN. Benoemd tot SCCre- taris-generaal bij het departement van financiën de heer S. Bartstra, thans inspecteur der registratie en domeinen, als zoodanig werkzaam bij het departement van financiën. Onderwijs. De commissie van examen voor akten van bekwaam heid voor middelbaar onderwijs in natuurwetenschappen en het teekenen, heeft Zaterdag hare werkzaamheden geëindigd. In den loop der vorige week werden akten voorde wiskunde uitgereikt aan de heeren W. E. V.Govcrs en J. Th. Cattie uit 's-Hertogenbosch, G. J. van do Stouwe uit Leiden, M H. Helderman uit Delft en C. L. Landré uit Utrecht. De uitslag van al de examens is samengevat in het volgende overzichtAkte voor hand- teekenen geëxamineerd 20, geslaagd 5; akte voor lijn- teekenen geëx. 12, gesl. 5; akte voor boetseeren geëx. 8, gesl. 2akte voor wiskunde geëx. 25, gesl. 14akte voor werktuigkunde geëx. 2, gesl. 0; akte voor natuur- en scheikunde geëx. 1, gesl. 0; akte voor natuurlijke ge schiedenis geëx. 2, gesl. 2 akte voor wiskunde (tweede akte) geëx. 3, gesl. 3; akte voor werktuigkunde (tweede akte) geëx. 1, gesl. 1; voor de zeevaartkunde geëx. 1, gesl. 0'; totaalgeëx. 75, gesl. 32. Ingevolge het koninklijk besluit van 10 September 1864 (Staatsblad n». 93), houdende vaststelling der ver ordening op het benoemen van ambtenaren bij den burger lijken dienst in Nederlandsch Indië, heeft de minister van koloniën, krachtens het bepaalde bij art. 8 van voor meld besluit, benoemd tot leden der commissie, belast met het in dit jaar in Nederland afnemen van het examen, bedoeld bij art. 4 van dat besluit, tot lid en voorzitter dr. W. R. baron van Hoëvell, lid in den raad van state, te's-Gravenhage; tot leden: dr. T. Roorda, dr. P. J. Veth, en mr. P. A. van der Lith, hoogleeraren aan de rijksin stelling voor onderwijs in Indische taal-, land- en volken kunde te Leidenmr. J. L. de Bruyn Kops, hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft, thans op wachtgeld te 's-Gravenhage J. J. Meinsma, dr. R. P. F. Gronggrijp en dr. A. W. T. Juynboll, leeraren aan de gemeente instelling voor onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde te Delft; H. Kleyn van de Poll, oud-resident op Java, te Utrecht; mr. L. A. P. F. Buyn, oud advocaat en procureur bij het hooggerechtshof van Nederlandsch' Indië, te Delft; J. G. C. A. de Vogel, oud controleur der 2« klasse bij de landelijke ink. en cult. op Java, te 's Gravenhage; G. K. Niemann, lector in de taal-, land en volkenkunde van Nederlandsch Indië aan het zende lingshuis van het Nederlandsch zendelingsgenootschap te Rotterdam; W. J. A. Nieuwenhuisen, oud ingenieur der le klasse van den waterstaat en de burgerlijke open bare werken in Nederlandsch Indië, te's-Gravenhage; L. Drooglever Fortuyn, leeraar aan de gemeente hoogere burgerschool te Rotterdam; dr. A. van Oven, leeraar aan de gemeente hoogere burgerschool te Rotterdam; d'A.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1