Bij ministerieele beschikking van 2 dezer zijn tot klerken bij de rijks-telegraaf benoemd: J. Jeswiet, te Amsterdam; H. J. Timmermans, te 's-Gravenhage; D. H. Horst, te AngerloC. J. Bourié, te Amsterdam, en D. R. van Urk, te Voorthuizen. Het aan den koning uitgebracht jaarlijksch verslag van de Koninklijke academie van wetenschappen is op genomen in de Staatscourant van 3 dezer. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van den l«n dezer is, met ingang van 1 Juli a., bevorderd tot opzichter van den waterstaat 3e klasse F. C. Brak, thans opzichter 4e klasse. Verkiezingen. Als candidaten voor het lidmaatschap der tweede kamer zijn nog gesteld in de kiesdistricten: Haarlem mr. M. van Lennep, substituut-officier van justitie te Amsterdam, door de vereeniging „Met God voor Nederland en Oranje." Sn eek (2 leden): mr. H. F. baron van Zuijlen van Nyevelt, te 's-Hage, en jhr. mr. J. W. van Loon, te Amsterdam, door eene kiesvereeniging te Lemmer; m'. B. J. Gratama, te Groningen, en jh'. m>'. J. W. van Loon, te Amsterdam, door eene kiesvereeniging te Sneek. Utrecht: m>'. II. Verloren van Themaat, door de „Utrechtsche kiezersvereeniging." Middelburg: mr. D. van Eek, aftredend lid, dooi de kiezersvereeniging „de Eensgezindheid" te Westka- pelle, en de vereeniging „Eenheid" te Domburg, alsmede in vier advertenties in de Middelburgsehe courant, waarvan een is onderteekend door 17 kiezers uit Neuzen, de tweede door 49 kiezers uit het voormalig vierde district van Zeeland, de derde door 21 kiezers uit Vlis- singen, en de vierde door 15 kiezers uit Biervliet en Hoofdplaat; voorts in eene aanbeveling door den voor- maligen voorzitter der algemecne kiezersvergaderingen, in 1848 te Oostburg gehouden, Hammacher, in het Sluisch weekblad. Jhr. m"-. J. G. II. van Tets van Goudriaan, in eene door 22 kiezers onderteekende advertentie in de Mid delburgsehe courant. Mr. G. Th. baron van Lijnden van Sandenburg, door de kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Middelburg en „Vreest God, eert den koning" te Vlissingen, waarmede zich 7 kiezers uit Serooskerke bij advertentie in de Middelburgsehe courant verklaren te vereenigen. Gorinchem: mr. J. Heemskerk Az., aftredend lid, door de kiesvereeniging „Koning en Vaderland," en jhr. mr. M. M. van Asch van Wijck, door de kiesvereeni ging „Vreest God, eert den koning" te Giesendam c. a. en Hardinxveld. Eindhoven: m'.J.B.Bots, door eene te Eindhoven gehouden kiezersvergadering. Leiden: mr. H. A. Neeb, advocaat te Leiden, door de algemeene kiesvereeniging „Alphen en omstreken" te Alphen a/R. Zuidhom: mr. N. Olivier, aftredend lid, en H. W. Wierda, te Winsum, door de kiesvereeniging „de Marne" te Wehe. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Bevorderd Zr. Ms. adjudant in bui tengewonen dienst de gepensioneerde vice-admiraal jhr. H. A. van Karnebeek, thans ridder der orde van den Nederlandschen leeuw, tot kommandeur dier orde. Vergunning verleend aan Zr. M». adjudant den heer G. E. Tolsma, kolonel bij het regiment Oost-Indische cavalerie, thans met verlof hier te lande, tot het aanne men der onderscheidingsteekenen van kommandeur der orde van Leopold, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. kadaster. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer A. van Oosterhout, uit zijne betrekking van ingenieur-verificateur van het kadaster, behoudens aan- spraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten door hem aan den lande bewezen en benoemd tot dezelfde betrekking de heer E. A. Marto, thans landmeter lc klasse. leger. Op verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den kapitein J. I. H. G. van Wicke- voort Crommelin van het regiment grenadiers en jagers, met vergunning om zijne tegenwoordige uniform te blijven dragen. Eervol ontslag uit Zr. Ms. militairen dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den met verlof hier te lande teruggekeerden kapitein der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië P.F.C. G.Hedderich, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van den werke- lijken dienst.tengevolge van lichaamsgebreken. Op verzoek eervol ontslag uit Zr. Ms. militairen dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den onder intendant le klasse van de militaire administratie in Nederlandsch-Indië F. E. K. Stoelman, thans met verlof hier te lande. Kerknieuws. Na de weigering der synodale commissie, om machti ging te verleenen tot het beroepen van een predikant uit het hersteld lnthersch kerkgenootschap, is door den grooten kerkeraad der evangelisch luthersche gemeente alhier, ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer F.H. Michelsen naar 'sGra- venhage, het volgende drietal van predikanten, alphabe- tisch gesteld, opgemaakt: de heeren A. M. Kesp er, te Wildervank; J. S. Manssen, te Amersfoort; K. Scharten, te Leeuwarden. De kerkeraad der christelijk-afgescheiden gemeente te Goes heeft een nieuw drietal samengesteld ter beroe ping van een predikant, waarop zijn geplaatst de heeren A. Littooij, te Middelburg, D. de Pree, te Serooskerke en A. Tobie, te Vlissingen. De gereformeerde gemeente onder 't kruis te Goes heeft ten tweeden male een beroep uitgebracht op den heer W. J. A. Notten, predikant te Middelharnis. Bij de christelijk-afgescheiden gemeente te Zaam- slag is tot predikant beroepen, de heer G. A. Kempff, thans te Herwijnen, in Gelderland. Het kiescollege der Nederdnitsche hervormde ge meente te Leiden heeft, tengevolge van het bedanken van den heer de Graaf, predikant te Rotterdam, voor het op hem uitgebracht beroep, het volgende zestal gemaakt: de heeren Brouwer, te Harderwijk; Guldenarm, te Oosthem; Rappard, te Sexbierum Felix, te Utrecht; Vliegenthart, te Vreeland, en Mossel, te Nedcrhorst den Berg. Jl. Dinsdag heeft te Rotterdam de plechtige gedach tenisviering plaats gehad van het 250-jarig bestaan der Remonstrantsche broederschap. Marine en leger. Nadat jl. Maandag de eindexamens van het laatste studiejaar bij de Koninklijke militaire academie te Breda afgeloopen waren en de adspirant examens een aanvang hadden genomen, zijn Dinsdag ochtend te 7 uren de cadetten der beide hoogste studiejaren uitgetrokken om het kamp in de Teteringsche heide te betrekken. Het kamp wordt gekommandeerd door den kapitein der in fanterie Tompe. De duur van het verblijf in het kamp is bepaald op zes weken. Rechtzaken. De arrondissemenst-rechtbank alhier heeft jl. Woens dag de volgende vonnissen uitgesproken: Gerrit Hendrik Lebbe, winkelier te Oostkapelle be klaagd dat hij, den 4™ April jl. bij de bevalling zijner vrouw tegenwoordig geweest zijnde, de geboorte van een kind van het vrouwelijk geslacht niet binnen den daartoe bij den wet vereischten tijd bij den burgerlijken stand heeft aangegeven is aan het hem ten laste gelegde feit schuldig verklaard en veroordeeld tot een geldboete van f 1, alsmede in de kosten. Johauna Baart, wonende alhier beklaagd dat zij den 190n April jl. in de Zusterstraat alhier op de open bare straat ten laste van G- M. Israël, M. C. Oppen, M. A. de Klerk en A. C. de Klerk beleedigend gezegd heeft: „daar gaan vier stille his schuldig verklaard aan het uiten van smaad- en scheldwoorden en veroordeeld tot eene geldboete van f 8, benevens in de kosten. Dina Maria Frangois, oud 40 jaren, waschvrouw alhier beklaagd dat zij den 20" April jl., na eene woordenwisseling over het gebruiken van een bleek, Leentje Beaufort, in de gemeenschappelijke woning, ge slagen en gekrabd, alsmede haar muts stuk gescheurd heeft is (niettegenstaande haar pertinente ontkentenis en voorgeven dat de getuigen een valschen eed deden) schuldig verklaard aau 1». het moedwillig toebrengen van slagen, waardoor geenerlei ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en 2°. het opzettelijk toebrengen van schade aan eens anders roerenden eigendom, en veroor deeld tot eene maand gevangenisstraf, benevens twee geldboeteneen van 8 en een van f 5.50, de laatste ten bate der gemeente Middelburg, alsmede in de kosten. Abraham van de Velde, polderwerker te Biervliet beklaagd dat hij den 10™ April jl den landbouwer de Keijzer achter diens woning in de gemeente Biervliet opzettelijk geslagen, alsmede een glasruit in diens wo ning gebroken heeft is schuldig verklaard aan 1°. het moedwillig toebrengen van slagen zonder dat daardoor ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en 2°. het opzettelijk verbreken van afsluiting, en veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, en twee geldboeteneen van f 8 en een van f 25, benevens in de kosten. Adrianus Levering, oud 36 jaren, herbergier; Maatje Poppe, huisvrouw van A. Levering, oud 54 jaren, tapsterLucia Jaspers, oud 25 jaren, publieke vrouw, en Pietertje den Boer, oud 23 jaren, publieke vrouw, de drie eerstgenoemden wonende te Vlissingen, de laatste zonder vaste woonplaats zijn schuldig verklaardde laatste bij verstek, aan feitelijk vergrijp tegen de zeden door (in het publiek huis De spiegel te Vlissingen) hun werk te maken om de ongebondenheid of onzedelijkheid of de verleiding van jongelieden beneden den ouderdom van een en twintig jaren van de mannelijke kunne te bevorderen of behulpzaam te zijn; en veroordeeld ieder tot eene gevangenisstraf van zes maanden en eene geld boete van 25, benevens in de koeten. Sophia Maria Laros, oud 24 jaren, en Maria Helena Laros, oud 22 jaren, beiden zonder beroep, wonende te Middelburg, zijn mede aan feitelijk vergrijp tegen do zeden schuldig verklaard, gepleegd ten haren huize in de Lambrechtstraat, en evenzeer tot zes maanden gevan genisstraf en f 25 boete ieder, benevens in de kosten, veroordeeld. Tot dezelfde straf is mede veroordeeld Willemina Schrier, huisvrouw van H. van de Putte, oud 37 jaren, kroeghoudster te Middelburg, insgelijks wegens feitelijk vergrijp tegen de zeden, ten haren huize op don Molen berg alhier begaan. Gcmcngiic berichten. De walvisch te Neuzen, thans ontleed, heeft opge bracht 17 vaten spek, tot traan bestemd, ieder vat ge middeld van ongeveer 350 kannen inhoud. Het geraamte, dat per spoor naar Leuven is vervoerd, cm aldaar gezui verd en later in de diergaarde te Geut geplaatst te worden, bedroeg netto een gewicht van 2000 Nederl. ponden. De arrondissements-rechtbank te Amsterdam (kamer van burgerlijke rechtzaken) heeft jl. Dinsdag bij eind vonnis eene beslissing genomen in de bekende pirouetten- quaestie tusschon mevr. Besnard en den directeur van het cirque-Carré. In verband met het deskundig onder zoek van den heer Wollschliiger en de getuigen verhooren besliste de rechtbank in het voordeel van mevr.Besnard, en is de heer Carré veroordeeld tot betaling der volle gage en alle kosten der gevoerde procedures. Men verneemt dat in Amerika retourbiljetten op de spoorwegen zouden zijn verkrijgbaar gesteld voor hen, die de Amsterdamsclie tentoonstelling wenschen to bezoeken en dat die kaarten reeds alle zouden zijn genomen. HandelsLl. Woensdag nacht is ten huize van baron van Nispen te 's Heerenberg (Gelderland), een brutale diefstal ge pleegd. Maandag was daar naar den vogel geschoten. De zoon van genoemden baron werd koning en de vader gaf aan alle familieleden, dorpelingen en bedienden een algemeen feest. Een door twee dienstmeiden daartoe aangenomen man zou inmiddels op het huis van den baron passen. Deze persoon nam echter de gelegenheid waar en ontvreemdde voor plus minus f 4000 aan goud en juweelen. Hij is thans voortvluchtig. De regelingscommissie voor het internationaal statistisch congres, dat in het begin van September te 's-Gravenhage zal worden gehouden, heeft het besluit genomen, om bij gelegenheid van dat congres eene ten toonstelling te houden van statistische kaarten, diagram men en andere grapliisehe voorstellingen, leder, die in staat en genegen is daartoe eenige bijdragen te leveren, hetzij in druk, hetzij in manuscript, wordt uitgenoodigd die vóór 1 Augustus a. aan de commissie te zenden, aau 't adres van den minister van binnenlandsche zaken Desverkiezende kan men de ingezonden voorwerpen, na afloop van 't congres, terug bekomen. Het schijnt dat de scheepstimmerlieden te Kampen eene nabootsing van de Amsterdamsche grèoe willen beproeven. Naar men verzekert, hebben een 20tal hun ner op de twee werven hun werk gestaakt. De quaes- tie zou over eene verhooging van het dagloon met tien cent loopen. Eenigen moeten naar Zwolle vertrokken zijn óf om werk te zoeken, óf om de werklieden daar tot navolging van hun voorbeeld aan te sporen. De strike in de Pennsylvauie-kolenmijnen neemt steeds in omvang toe; 20,000 mijnwerkers hebben reeds den arbeid gestaakt. Zij vragen evenwel geene vermeer dering van loon, en geven geen enkele reden van ontevre denheid op. Het is dus duidelijk dat de patroons zeiven de arbeidstaking bevorderen om de prijzen der steen kolen, die daar in grooten voorraad aanwezig zijn, te verhoogen. Reeds is de prijs gestegen van 50 cent tot 1 doll. per ton. De voorstanders van het vrijhandels- stelsel nemen deze gelegenheid te baat om krachtig aau te dringen op de afschaffing van de hooge invoerrechten van den steenkool, om tot eene betere regeling te komen van vraag en aanbod.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2