MIDDELBURGSCHE COURANT. r 87. Dinsdag W 1869. 1 Juni. Editie van Maandag avond 8 nren. V Middelburg; 31 Mei. H. M. de koningin zal zich den 8e"> Juni uit Dijon naar Parijs begeven en daar drie a vier dagen verblijven, om in de eerste helft' dier maand te 's Hage terug te keeren. Na de terugkomst van H.M. zal de geheele koninklijke familie zich naar Soestdijk begeven om den jaardag van Z. IC. H. prins Hendrik te vieren. Later vertrekt zij naar het Loo, ter viering aldaar van den jaardag van H. M. de koningin. Verkiezingen. Als candidaten voor het lidmaatschap der tweede kamer zijn nog gesteld in de kiesdistricten: Amsterdam: mr M. J. Pijnappel aftredend lid, G.C.C. Pels Rijcken, vice-admiraal, en mr. H. A. Hartogh, officier van justitie te Amsterdam, door de kiesvereeniging „Amsterdam." Dokkum: jh'. m'. S. W. H. A. van Beyma thoe King- ma, aftredend lid, door de „liberale kiezersvereeniging" te Dokkum, de staatkundige vereeniging „Orde" te Drachten, en „de vrije kiezersvereeniging" in Smallin- gerland. 's-Gravenliage: jlr. C. A. van Sypensteijn, aftre dend lid, door de roomsch-catholieke kiesvereeniging „Recht voor allen" te 's Hage. Haarlem: A. van Lennep, te Heemstede, door de kiesvereeniging „Burgertrouw" te Haarlem. Leiden: m'. P. H. baron Taets van Amerongen, af tredend lid, door de „Vereeniging van roomsch-catho lieke kiezers." Utrecht: mr. E. du Marchic van Voorthuysen, aftre dend lid, door de kiesvereeniging „Unie" te Utrecht. T i el: J. J. Hasselman en inn C. Th. baron van Lynden van Sandenburg, door de kiesvereeniging te Rhenen. Gouda: nv. J. de Neufville,te Amsterdam, door de kiesvereeniging „Vreest God, eert den koning!" te Gouda. Dordrecht: mr. P. Blnssé van Oud-Alblas, aftredend lid, door de kiesvereeniging „Alblasserdam en omstre ken." Appingadam: mr. B. J. Gratema, door de kies vereeniging „Waarheid en recht." Assen: mr. W. B. S. Boeles (in plaats van H. H. A. Sluis, die voor de candidatuur bedankt heeft), door de kiesvereeniging „Koning en vaderland" te Assen. Alkmaar: W. J. Knoop, door de „liberale kies vereeniging van den Langendijk en Sint Pancras," en door de kiesvereeniging „de Grondwet" te Alkmaar. Zuidhorn: H. W. Wierda, door de kiesvergadering te Eenrum. Benoemingen cn besluiten. raad van state. Verleend de personeele titel van hoofdcommies aan den heer Th. van den Bergh, commies bij den raad van state, buiten bezwaar van 's rijks schatkist. marine. Bevorderd, met ingang van 1 Juli a., bij de zeemachttot officier van gezondheid D klasse de offi cier van gezondheid 2C klasse N. C. Slegt; en met ingang van 1 Juni a.tot officier van gezondheid 2e klasse de officieren van gezondheid 3e klasse G. L. Aalbertsberg en J. Keyser, onder bepaling dat de officier van gezondheid G. L. Aalbertsberg alsdan rang zal nemen tussclien de officieren van gezondheid 2« klasse C. Enthoven en J. F. Manikus. Kerknieuws. De heer J. G. Blaauw, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Oostkapelle, heeft voor het be roep naar Vlissingen bedankt. De heer J. A. van der Scheer, predikant bij de her vormde gemeente te Cortgene, heeft het beroep naar Onderdendam aangenomen. Aan het verslag van de vergadering der synodale commissie,ontleenen wij het volgende: „Aan het bekende adres van den kerkeraad te Schie dam, inhoudende het verzoek om bij de synode aan te dringen op het doen van de vereischte stappen bij de regeering of volksvertegenwoordiging om wijziging in de wetten op het lager en middelbaar onderwijs ten behoeve van het godsdienst-onderwijs, kon het verlangde gevolg niet gegeven worden. Ofschoon hulde doende aan de edele poging van den kerkeraad, was men een parig van gevoelen, dat het beoogde doel langs een anderen weg bereikt kon worden. De tegenwoordige verhouding tusschen kerk en staat maakte een derge- lijken stap ongeraden. „Het beginsel moet blijven, dathetgodsdienstonderwijs een voorwerp van de zorg der kerk uitmaakt en het staatsgezag daaraan vreemd blijft, en daaromtrent geen bevelen gei ft. In zijn eigen welbegrepen belang moet er echter den staat aan gelegen zijn, dat er bekwame ge legenheid voor het ontvangen van dat onderwijs bestaat en, waar hij daartoe bij machte is, hieraan medewerke. De commissie besloot derhalve, hoezeer een poging tot wetsverandering, als bij het adres bedoeld werd, alles zins onraadzaam oordeelende, evenwel aan de synode het verzoek te richten, zich in dezen geest te wenden tot den minister van binnenlandsche zaken, en zijne tusschenkomst in te roepen, opdat overal behoorlijke gelegenheid tot het ontvangen van godsdienstonderwijs in de lagere en middelbare scholen gegeven worde." (Kerkelijke cour.) Koloniën. De heden hier per mail aangebrachte berichten uit Nederlandsch-Indië loopen tot 20 April. Uit de verschillende dagbladen blijkt dat de rust te Becassie en Depok niet verder is verstoord, onderschei dene maatregelen van voorzorg zijn genomen, eenige muitelingen en hoofdaanleggers van het verzet, ten ge tale van ongeveer 200, gevat zijn, en de instructie der gearresteerden met kracht wordt voortgezet. Uit de Preanger-regeiitschappcn wordt bericht dat een ruime rijst- en koffieoogst te wachten is. Daaren tegen moet het in de residentie Tagal met de vooruit zichten op den rijstoogst zeer treurig gesteld zijn. lu den politieken toestand van de zuider- en ooster- afdeeling van Borneo was geen verandering gekomen. De gezondheidstoestand der bevolking was bevredigend en in handel en scheepvaart was meer levendigheid. Uechtzakcn. Voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland stond jl. Zaterdag terecht Karei Peute, oud 19 jaren, werk man, wonende te Zierikzee, thans gedetineerd te Mid delburg, beklaagd als zou hij, in dienst zijnde in de garancinefabriek, onder directie van den heer W. A. Ochtman te Zierikzee, tegen een vast loon van f 2.50 's weeks, buiten het overwerk, in den loop van dit jaar onderscheidene diefstallen in die fabriek (waarin van 's morgens vier uur tot 's avonds negen uur gewerkt werd, en meestal den geheelen nacht door, terwijl voort durend een stoker bij de machine blijft en 's nachts nog een waker aanwezig is) hebben bedreven; dat hij voor eerst in den avond van 6 Januari jl. omstreeks acht uren uit eene opene loods op de rondom afgesloten erf achter het kantoor der fabriek, een handbijltje heimelijk heeft weggenomen en het dadelijk is gaan verkoopen voor 25 cents bij den opkooper A. Wolbach te Zierikzee; ten tweede, dat hij op een Vrijdag namiddag, omstreeks halfeen uur, in het laatst der maand Februari jl., een koperen stangetje en een vetpotje, behoorende aan of bij de machine, mede arglistig heeft weggenomen, het eerste van de pers en het potje van den zolder in de fabriek, en die voorwerpen dadelijk heeft verkocht aan de vrouw van G. Jacobs, koopvrouw te Zierikzee, voor elf cents; dat het bijltje, stangetje en vetpotje, toebc- hooren aan de eigenaars der fabriek; ten derde, dat hij omstreeks dienzelfden tijd op een namiddag ongeveer een uur, een dubbeltje en 10 centen uit den zak van den jas van B. Verhulst, mede arbeider in gezegde fabriek, arglistig heeft weggenomen, welke jas Verhulst in de perskamer had laten hangen en waarin de beklaagde wist dat het geld was; dat hij dat geld, volgens zijne op gave, heeft teruggegeven, doch Verhulst verklaart slechts 9 centen terug ontvangen te hebbenen ten vierde dat hij in den namiddag van 13 Maart jl. omstreeks 5 uren onder schofttijd, van den maalzolder, waar hij geen toe gang had, eerst twee groote en later nog twee groote en een kleine scherphamers arglistig heeft weggenomen, en dadelijk is gaan verkoopen bij den koopman J. J. Ver- beeke te Zierikzee, telken male voor 13 cents dat die hamers aan de eigenaars der fabriek toebehooren, en hij ze van den maalzolder medenam na ze ontdaan te hebben van de stelen. Het hof heeft hem schuldig verklaard aan diefstal ge- I pleegd bij nacht in de aanhoorigheid van een bewoond huis, en aan drie diefstallen gepleegd door een hand werksman, in de werkplaats van zijn meester, waar hij gewoon was te werken, en, onder aanneming van ver zachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene correc- tioneele gevangenisstraf van drie maanden, in eenzame opsluiting te ondergaan, en in de kosten der procedure. De arrondissements-rechtbank alhier heeft jl. Donder dag,behalve de in ons vorig nommer gemelde, de volgende vonnissen uitgesproken. Simon Cuveljé, oud 63 jaren, timmerman en aan nemer te Oostburg, was beklaagd dat hij op den 20» Fe bruari jl., terwijl hij zich met den rijks-ontvanger der in- en uitgaande rechten te Eede W. H. G. van Santen bevond in of nevens het door dezen bewoond wordende rijks-kantonsgebouw te Eede, en deze in zijne betrekking- als zoodanig, in overleg met den adspirant-ingenieur van den waterstaat, aanmerkingen maakte op eenige aldaar van rijkswege ten zijnen behoeve aanbesteede en door den beklaagde aangenomen en uitgevoerde herstellingen aan bedoeld rijksontvangerskantoor, zonder daartoe uit- getergd te zijn, terwijl hij dreigend zijn stok ophief, aan den genoemden ontvanger heeft toegevoegd deb e- leedigende woorden„gij zijteen miserabele vont; gij moest op je donder hebbenpas op dat je daarmêe (met zijn stok) geen klappen krijgt." De rechtbank heeft bij haar vonnis onder anderen aangenomen dat de voornoemde ontvanger bij de plaats gehad hebbende en als bewezen aangenomen beleediging niet was in zijne betrekking als zoodanig en in de waar neming zijner bediening, en het feit alzoo niet valt onder art. 224 van het wetboek van strafrecht, maar eene poli- tieovertreding is, vallende onder art. 471 begin en n». 11. Daar de beklaagde de verwijzing der zaak naar den kan tonrechter heeft gevraagd, heeft de rechtbank de zaak naar, den bevoegden rechter verwezen, onder reserve van de kosten der procedure. Hubertus van de Genachte, wonende te Eede beklaagd dat hij den 22™ Maart jl. in de herberg van P. van Boven te Eede den landmansknecht P. Talon beleedigend heeft toegevoegd „gij zijt een smeerlap, een verkwister, het verdriet van je vader en de oorzaak van je moeders dood," hem voorts in het gezicht gekrabt en zijn kiel heeft gescheurd, alsmede dat hij den arbeider V. van Damme in den arm heeft gebeten is bij ver stek schuldig verklaard aan 1». het op eene openbare plaats uiten van smaad- en scheldwoorden en beleedi- gende uitdrukkingen; 2°. het opzettelijk toebrengen van schade aan eens anders roerend goed; en 3°. het moed willig toebrengen van slagen zonder dat daardoor ziekte of beletsel om te werken is veroorzaakt, en veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, eene geldboete van f 5.50 ten bate der gemeente Eede, en twee geldboeten elk van f8, benevens in de kosten. Isaac Overweel, oud 32 jaren, sjouwer alhier be klaagd dat hij den 8™ April jl. 1". zich in kennelijken staat van dronkenschap op de openbare straat heeft bevonden, en 2». dat hij in de Korte Noordstraat J. P. van den Beusen moedwillig aangegrepen, tegen den muur gestooten en geslagen heeft is schuldig verklaard aan: 1°. het zich op de openbare straat in kennelijken staat van dronkenschap bevinden, en 2°. het moedwillig toebrengen van slagen, waardoor geene ziekte of beletsel om te werken is veroorzaakt, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot twee geldboeten, een van fl, ten bate der gemeente Middel burg, en een van f 8, alsmede in de kosten.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1