nen. De „Koning en vaderlanders" waren anders ook niet onverdeeld ten zijnen gunste gezind. „Als de kies- vereeniging De grondwet en het dagblad Het vaderland een paar jaar ouder waren," beweren dezelfde vrienden, „zou de candidatuur van den heer v. Sypesteijn werke lijk gevaar loopen." „Ik heb nog al hoop, dat zij ook nu reeds zoo heel veilig niet is. Dat de Uaagselie conservatieven voor den toenemenden invloed van Het vaderland beducht zijn, is te begrijpen. Langen tijd hebben zij in den aangenaraen waan verkeerd (en werden daarin dagelijks door hun woordvoerder versterkt) dat er geen vrijzinnig blad in de residentie nevens het hunne zou kunnen bestaan. Die waan is pijnlijk verstoord. Door de groote,algemeene sympathie, welke Het vaderland buiten den Haag onder vindt, is zijn bestaan zoo goed als verzekerd. En op den duur moet het, ook als locale courant, op de Haagsche toestanden en Haagsche denkwijzen eene krachtige, voor onze tegenpartij alles behalve gewenschte werk zaamheid uitoefenen. „Het is met het oog op die toestanden en denkwijzen dat hetgeen hier bij de aanstaande verkiezing piaats heeft, van meer dan gewone bcteckenis is. Daarom vind ik vrijheid er u eenigszins uitvoeriger over te schrijven. Eene volgende keer hoop ik mij ook op ander gebied te kunnen begeven en, met name, mijne belofte betreffende de tentoonstelling te vervullen." Men schrijft ons uit Rotterdam van 26 dezer: „De voorbereiding tot de verkiezingen gaat bier tot heden bijzonder kalm in haar werk. Men zou wanen, dat er geen strijd was. Het onderscheid bij verleden jaar is zeker zeer groot. Toen was er dan ook door ministers, die zich zeiven als onmisbaar beschouwden, eene ware opschudding in het land gebracht, en voor de partijen waren er sterke prikkels tot een buitengewoon geani- meerden strijd. De conservatieven hadden nu eens een ministerie dat „durfde": dat ministerie moest met alle macht staande gehouden worden, wilde men de liberalen ooit onder den voet krijgen. De liberalen van hun kant zagen de constitutioneele beginselen ernstig be dreigd, cn zij begrepen dat hunne nederlaag bij de stembus het ministerie krachtig zou sterken in zijne anti-constitutioneele neigingen. „De strijd tegen de combinatie Heemskerkvan Zny- len—Schimrnelpenninck is thans gelukkig uitgestreden. Wel heeft de Algemeene kiezersvereeniging een poging beproefd om dien strijd weêr te doen hervatten, door alle leden van het vorige ministerie (op twee na, die niet disponibel zijn) candidaat te stellenmaar het is wel zeker, dat de natie verstandiger zal zijn dan de conser vatieve vereeniging, zoodat deze uittartende candida- turen de kalmte niet zullen verstoren. „Ik dwaal af van de verkiezing hier ter stede. Twee vereenigingen, Orde en AVijk 9, hebben de aftredende leden Blom en Viruly Verbrugge op nieuw candidaat gesteld. Heden hield Burgerplicht eene vergadering, waarin de zaak der verkiezingen besproken werd. Daarbij waren alle drie onze afgevaardigden tegenwoordig. Uit de discussie bleek, dat ook hier, naar aller oordeel, de quaestie van het onderwijs op den voorgrond moet staan, als de gewichtigste, het diepst in het volksleven ingrij pende quaestie van het oogenblik. Zaterdag komt Bur gerplicht weder bijeen, orn uit het opgemaakte gros twee definitieve candidaten te kiezen. Er is geen twijfel, of die twee zullen de aftredende leden zijn. „Wat zal de tegenpartij doen? De conservatieve ver eeniging Hogendorp (wat valsche vlag!) is heden avond vergaderd; of zij reeds candidaten gesteld heeft,en welke weet ik op dit oogenblik niet. Daarover dus nader. Van de eatholieke vereeniging de Grondwet hoort men niets; evenmin van de anti-revolutioniare vereeniging. Mis schien wachten zij af wat Hogendorp (een klein clubje van half conservatieve, half liberale heeren) doen zal. „Gij weet, dat prof. Vreede voor Rotterdam heeft aan bevolen m'. Boer.te Utrecht, en baron van Hugenpoth te 's Bosch. De candidatuur van den Utrechtschen wet houder tegenover Blom of Viruly zou veel weg hebben van de wonderlijke candidatuur van jhr. van Tets tegen over mr. van Eek. Maar hier zou geen enkel liberaal kiezer zich tot dergelijke comedie leenen, en zeker zou een man als Boer zich geen conservatieve candidatuur laten welgevallen. De candidatuur van den baron van Hugenpoth (die reeds aan Burgerplicht geschreven heeft, dat hij hier niet in aanmerking wil komen) zou, werd zij op Vreede's raad door de conservatieven ge steld, hen tegenover de ultramontaansche bondgenooten in eene valsche positie brengen. In de vergadeiing der Algemeene kiesvereeniging heeft men dat begre pen. Daar heeft Vreede (misschien in een liberale bui misschien omdat hij in zijn hart van de ultramontaan sche politiek do brui geeft) zich veel moeite gegeven om Hugenpoth op de candidatenlijst te brengen; maar men had er geen ooren naar: men moest immers de ultramontanen ontzien, die men reeds, door hun in Almelo den heer Vos de Wael te ontnemen, een bittere pil te slikken gaf. „Eene hier bestaande democratische vereeniging, het Algemeen stemrecht, heeft ook haar candidaten gesteld. Ze zijn de heeren Douwes Dekker (Multatuli) en Pincoffs, lid van den raad. Welk een combinatie! De vereeniging stelt alleen nieuwe mannen voor, omdat zij tot stelsel heeft, dat aftredende'leden, alvorens ter herkiezing in aanmerking te komen, eenige jaren moeten uitrusten en uitluchten. Onnoodig zal het wel zijn te zeggen, dat hare candidaten niet ernstig in aanmerking komen." Verkiezingen. Als candidaten voor het lidmaatschap der tweede kamer zijn nog gesteld in de kiesdistricten Rotterdam: mr. D. C. A. graaf van Hogendorp en F. 'sJacob, door de kiesvereeniging „Hogendorp" te Rotterdam (zie bovenstaand correspondentie-artikel uit Rotterdam). Haarlem mr. C. J. F. Mirandolle, aftredend lid, door de te Zaandam gehouden kiezersvergadering. Hoorn jhr. mr. D. van Akerlaken, door de kiesver eeniging „Burgerplicht" te Hoorn. Assen: mr. L. Oldenhuis Gratama, aftredend lid, door de „Burgerkiesvereeniging" en de „Algemeene kiesvereeniging" te Assen. Dordrecht: mr.P. Blussé van Oud-Alblas,aftredend lid, door de kiesvereeniging „Eiland IJselmonde." Zutfen: mr. L. Ed. Lenting, aftredend lid, door de kiesvereeniging „Vrijheid en recht" tc Winterswijk. De lftJ. Esser, oud-resident te 's Hage, door de kies vereeniging „Nederland cn Oranje". Br iel le (nieuw kiesdistrict)mr. W. Wintgens, door de kiesvereeniging „Oranje en Nederland", te Brielle. Zierikzee: m>'. D. van Weel Az., burgemeester te Ooltgensplaat, door de „Algemeene kiesvereeniging in Nederland" en een zestal kiezers in het kiesdistrict Zierikzee, leden van voornoemde vereeniging. Zwolle: jh>'. in'. J. A. Sandberg je., door de liberale kiesvereeniging „Eensgezindheid", te Dalfsen. Haarlemmermeer: jh'-. m', J. L. C. van den Berch van Heemstede, te 's Hage, door de anti-revolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Haarlem mermeer. Amsterdam: mL J. Heemskerk Bz T. J. Stieltjes en mr. M. J. de Lange, door de kiesvereeniging „de Grondwet." Rciiocmisigc» cn besluiten. registratie enz. Benoemd tot ontvanger der regis tratie en domeinen te Appingadam de heer mr. F. G. van Marlc, thans in dezelfde betrekking te Hoogeveen. leger. Op nonactiviteit gesteld de kolonel van den staf der artillerie A. L. von Preuschen, belast geweest met het toezicht over den torpedo-dienst. Op verzoek eervol ontslag uit Zr. M«. militairen dienst verleend, roet toekenning van pensioen, aan den kapi tein der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië C. Boekstal, thans met verlof hier te lande. consulaten. Erkend en toegelaten als consul van Peru te Rotterdam de heer C. de Kuyper, en zulks op den voet van Nederlandsch onderdaan. Kerkntciiir«, De heer II. Poelman, predikant bij de hervormde ge meente te Arnemuiden, is beroepen te Aalst (classis Zalt-Bommel). De heer O. de Wilde, predikant bij de hervormde gemeente te Poortvliet, is beroepen te Ridderkerk. Onderwijs. De heer D. H. P. de Zeeuw, hulponderwijzer aan de gemeente-gymnaatiekschool alhier, heeft heden met gunstig gevolg deelgenomen aan het examen ter ver krijging eener akte voor het middelbaar onderwijs in de gymnastiek en de verlangde akte bekomen, üïnrine en leger. Het getal der adspiranten tot plaatsing als cadet op de koninklijke militaire academie bedraagt dit jaar: Voor het leger hier te lande: voor het wapen der infanterie 6, cavalerie 7, artillerie 33, genie 29. Het getal opengestelde plaatsen is 19, 5, 25 cn 9. Voor het leger in Nederlandsch Oost-Inuië: voor het wapen der infanterie 2, cavalerie 1, artillerie 13, genie 8. Het getal opengestelde plaatsen is 16, 2' 8 en 2. Voor de troepen in West-Indië is éen adspirant voor het wapen der artillerie, waarvoor ook éene plaats open is. Voor het wapen dor infanterie heeft zich geen adspirant opgedaan. Rechtzaken. De arrondissements-rechtbank alhier heeft jl. Donder dag de volgende vonnissen uitgesproken. Dirk van Deïst, oud 58 jaren, varensgezel, wonende te Vlissingen beklaagd dat hij in de laatst verloopen maanden uit het gesloten pakhuis van den heer O. Mor tier, graanhandelaar aldaar, en ten nadeel van dezen, een paar graanzakken, ongeveer drie mud haver en eenige boonen heeft ontvreemd, na zich door middel van inklim ming tot dat pakhuis den toegang te hebben verschaft is schuldig verklaard aan diefstal met inklimming op eene plaats welke niet als bewoond wordt aangemerkt of daarmede gelijkgesteld, gepleegd onder verzachtende omstandigheden, en veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf, alsmede in de kosten. Elisabeth Louwerina Odens, oud 41 jaren, van be roep tapster, wonende te Vlissingen, huisvrouw van Isaac Fasseur, zeevarende beklaagd van het plegen van overspel van 6 Januari jl. tot de helft van Maart daaraanvolgende is schuldig verklaard aan overspel door eene gehuwde vrouw en veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf, alsmede in de kosten. Willem Lambertus Frits cn Gerardus Benee, beide 15 jaren oud, de eerste zonder beroep, de tweede metse laar, wonende te Vlissingen beklaagd dat zij den 14«> April jl. te zamen en in gemeen overleg uit het onbewoonde pakhuis van den heer Hector, koopman te Vlissingen, arglistig twee gedroogde worsten uit een ongesloten kist hebben weggenomen zijn schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal, gepleegd met oor- doel des onderscheids, en, onderaanneming van verzach tende omstandigheden, veroordeeld ieder tot drie dagen gevangenisstraf en in de kosten. Franciscus Buiterijs, logementhouder enz. alhier beklaagd dat hij den l1'" April jlzonder daartoe uitge- tergd te zijn, 'j. L. Naauwen, die bij hem tijdelijk als knecht in dienst was geweest, het woord „smeerlap" heeft toegevoegd en voorts bij de borst gegrepen en buiten de deur op straat heeft gezet is vrijgesproken van het uiten van voornoemd scheldwoord, als zijnde dit niet bewezendoch schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen, zonder dat daardoor eeni- gerlei ziekte of beletsel om te werken is veroorzaakt, gepleegd onder verzachtende omstandigheden, en ver oordeeld tot eene geldboete van f 25, alsmede in de kosten. Johannes Thomas van der Meyer, straatveger alhier beklaagd dat hij den 15-^n April jl. op straat bij den landbouwer W, Polderman heeft gebedeld, en zulks na reeds vroeger wegens bedelarij veroordeeld te zijn ge weest is aan het hem ten laste gelegde feit schuldig verklaard en veroordeeld tot veertien dagen gevange nisstraf, alsmede in de kosten, met bevel dat hij na het einde dier straf naar een bedelaarsgesticht of werkhuis zal worden overgebracht. Johannes Christoffel Tilroe, oud 31 jaren, kramer alhier beklaagd dat hij don 1.4*» April jl in de Abdij alhier aan Cornelia Baars, vrouw van J. Buiterijs, honende woorden heeft toegevoegd is schuldig verklaard aan het op de openbare straat uiten van smaad- en scheld woorden, die telastlegging eener aangeduide ondeugd behelzen, en, onder aanneming van verzachtende om standigheden, veroordeeld tot eene geldboete van f 8, benevens in de kosten. Vervolg in een vo'gend nommer t'icnicnsdt' '•criclifen. Uit Neuzen meldt men ons van gisteren „Men is thans begonnen met de snijding van den walvisch, wiens geraamte is aangekocht voor de diergaarde te Geut. Tot Donderdag-avond voor het publiek ter bezichtiging ge steld, tegen betaling van 10 cent per persoon, heeft hij nog een niet onaardig sommetje van ongeveer f'HO voor de eigenaars opgebracht. Uit de provincie Oost-Vlaan deren zijn velen per spoor gekomen, voornamelijk de twee laatste dagende voormiddagtrein van Donderdag bracht ons 213 passagiers, grootendeels nieuwsgierigenom den walvisch te bezichtigen zoodat niet alleen de koopers, maar ook de neringdoende ingezetenen van Neuzen reden tot tevredenheid hebben." De gemeenteraad te Rotterdam heeft met 21 tegen 12 stemmen het voorstel verworpen, om de toegezegde f 25,000 renteloos voorschot en /'3(J00 als geschenk aan te nemen, teneinde alsnog te kunnen overgaan tot over name van de kunstverzameling van wijlen den heer Vis Blokhuyzen, en heeft daarna besloten om van 't aanbod tot aanvaarding der verzameling geen gebruik temaken. Men schrijft uit Twenthe: „Het groote feit der afgeloopen week is voorzeker het staken van betaling van het huis S.en G. Dijk te Hengelo, fabrikanten van bonte weefgoederen. Niet minder dan 220 werklieden binnen Hengelo en ongeveer 300 handweveis buiten die plaats zijn dientengevolge thans zonder arbeid en kunnen zeker, daar de fabricage van bontgoed in de laatste twee jaren zeer slechte resultaten oplevert, van de andere fabriekanten hier in de streek geen werk krijgen. Omtrent het tekort loopen verschillende geruchten. Sommigen spreken van 350 mille, anderen juist van de helft; zeker is het, dat de Twentscho bank voor 40 a 45 mille en de Rotterdamsche bank voor 45 of volgens anderen voor 100 mille (loopende accepten daaronder begrepen) er in betrokken zijn. De vader van den chef der firma, die door steeds te dekken totaal arm i9 geworden na een fortuin van 3 ton bezeten te hebben en die in de vorige week nog zijne laatste Russen aan zijn zoon gaf, is krank zinnig geworden. Men beweert dat een der crediteuren aan Dijk dit alternatief stelde: óf uw vader moet zich verbinden afstand te doen van al zijne rechten op uwe firma, óf ik laat u failleeren. Is dat inenschelijk tegen over een ongelukkig handelaar, die al zijne zaken, zooals ze reilen en zeilen, aan zijne crediteuren wil afstaan." Groncour.) Onlangs deelden wij tnede, dat van regeeringswege aan den heer F. P. L Pollen, honorair adsistent bij 'srijks museum van natuurlijke historie te Leiden, een onder zoek is opgedragen van de natuurlijke geschiedenis van den zalm en verwante vischsoorten, van de wijze waarop hier te lande de visscherij wordt uitgeoefend, en van de middelen, die aangewend kunnen worden, om haar in stand te houden en in bloei te doen toenemen. Ten dienste van dat onderzoek wenscht de heer Pollen eenige Sint Jacobszalmen cn een grooter aantal voor het eerst naar zee gaande jonge zalmen van een bijzonder merkteeken te voorzien, en daarna op verschillende plaatsen in den Rijn en de Maas weer in vrijheid te stellen, teneinde de soort, de ontwikkeling en de terugkomst nauwkeurig tc kunnen gadeslaan. Daartoe is hot echter noodig, dat aan die exemplaren, wanneer zij in dit jaar gevangen worden, de vrijheid worde hergeven, en dat zoo zij later in do netten der visschers voorkomen, de grootte, zwaarte enz. worden geconstateerd. De medewerking der visschers is dus onontbeerlijk en, daar het onderzoek over het alge meen in hun belang strekt, zulien zij, wanneer hun aandacht daarop wordt gevestigd, die medewerking waarschijnlijk niet onthouden.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2