OÜRANT. N°- 84. Donderdag 869. 27 Mei. Editie van Woensdag avond 8 uren. II, Middelburg 36 Mei. DE CANDIDAIUUR VAN TETS. De algemeene kiesvergadering heeft tot candidaten voor de tweede kamer gesteld, onder meer, de heeren U. baron thoe Schwartzenberg en Iiohenlansberg voor Dokkum, m'. J. W. Gefken voor Zwolle, mt R. J. graaf Schimraelpenninck, oud minister, voor Almelo, mr. W. A. A. J. baron Sehimmelpenninck van der Oije voor Zutfen, mr. J. van Loon voor Arnhem, mr. C. T. baron van Lijnden van tëandenburg, oud minister, en J. J. Hasselman, oud minister, voor Tiel, jonkheer nu. C. van Foreest voor Alkmaar, G. 0. C. Pels Rijcken, oud minister, voor Amsterdam, P. H. baron Taets van Amerongen voor Leiden, jonkheer mr. W. H. de Brauw voor Gouda,jonkheer C. A. van Sypesteyn voor 's-Graven- hage, mt W. Wintgens, oud minister, voor Dordrecht, mr. J. Heemskerk Az., oud minister, voor Gorinchem, mr. A. F. X. Luyben, oud m inister, voor Breda, jonk heer m'. J. B. A. J. M. Verheijen voor Tilburg en, einde lijkjonkheer mr. J. G. H. van Tets van Goudriaan, oud minister, voor Middelburg. Is dit nu een gezelschap van liberalen, wij zeggen niet van die partij die in den laatsten tijd de liberale vlag gekeschen heeft, maar van de echte liberalen bijv. van die waartoe de heer van Tets behoorde toen hij commis saris des konings in Zeeland was Ieder gevoelt dat het belachelijk zou zijn dit te beweren. De heer van Tets heeft nogtans tegen de opneming van zijn persoon in dit eerwaardig anti-revolutionair en conservatief gezelschap, zoover wij weten, volstrekt niet geprotesteerd. En toch wil die heer dat alleen liberale kiezers hem zullen stemmen. Hierin ligt iets raadsel achtigs. In Juni 1860 was de heer van Tets candidaat tegen over den candidaat der liberalen in het hoofdkiesdistrict Middelburg, den heer van Eek. In Juni 1862 waren de heeren Vis en van Heemstra de candidaten. De heer van Tets wierp zich mede, of liet zich werpen, midden in het strijdperk. In Januari 1865 (na het overlijden van van Heemstra) was de heer Fokker de candidaat der liberalen in het hoofdkiesdistrict Middelburg; de heer van Tets stelde zich als candidaat tegen hem over. In October 1866 (na de eerste ontbinding) liet de heer van Tet3 zich de candidatuur van het Dagblad welge vallen in het kiesdistrict Middelburg tegenover de heeren van Eek en Fokker, de candidaten der liberalen. In hfet kiesdistrict Goes werd de heer van Tets ter zelfder tijd candidaat gesteld tegenover den candidaat der liberalen, m>. J. H. de Laat de Kanter. In Januari 1868 (na de tweede ontbinding) was de heer van Tets candidaat tegenover den candidaat der liberalen, den heer van Kerkwijk. Ook hierin werd hij ondersteund door het Dagblad. De heer van Tets heeft zich dus herhaaldelijk, schier bij elke gelegenheid, candidaat gesteld in een of meer kiesdistricten van Zeeland, telkens echter tegenover den candidaat der liberalen. Thans plaatst de heer van Tets zich op nieuw tegen over een candidaat der liberalen, maar hij verzoekt desniettemin dat alleen liberalen hem zullen stemmen. Hierin ligt iets raadselachtigs. Wij zullen niet beproeven dit raadselachtige op te heffen, maar alleen met kracht dezen wensch van den heer van Tets ondersteunen dat niet liberale kiezers hem niet stemmen de waarlijk liberalen zullen het van zelve wel laten, evenals zij het lieten in 1860,1865, 1866 en 1868. »Ik mag het niet verbergen, dat ik, op staatkundig gebied, steeds de liberale richting ben toegedaan, de richting, die ik voor stond ook toen ik, als commissaris des konings, in uw midden ver keerde. I)e kiezer, die een anderen weg wenscht gevolgd te zien, moet op mij zijne stem niet uitbrengen." (Woorden van Tets in zijn brief aan de kiesvereeniging Zeeland.) Er is ook iets zeer raadselachtigs in gelegen dat de heer van Tets zich, tot toetsing zijner liberaliteit, beroept op zijn commissarisschap in Zeeland, ten eerste omdat sedert dien tijd elf jaren zijn voorbij gegaan, en ten tweede omdat de beide perioden uit zijn ministerieel leven vrij wat meer gelegenheid aanbieden om zijne politieke inzichten en handelingen te leeren kennen. Men zou hebben kunnen verwachten dat een candi daat voor de tweede kamer die tweemaal minister is geweest de kiezers zou verwijzen naar hetgeen hij in die betrekking heeft gezegd en gedaan, liever dan zieh te beroepen op de politieke richting die hij in een ambte lijke betrekking aankleefde. Nu echter de heer van Tets blijkbaar de tijdperken van zijn ministerschap met stilzwijgen wenscht te zien voorbijgegaan, zullen wij van onze zijde edelmoedig zijn en tenware wij door de eene of andere omstandigheid tot eene andere houding gedrongen worden de poli tieke antecedenten van dezen candidaat als minister buiten beschouwing laten. Wij hebben ter bestrijding van den heer van Tets als candidaat voor de tweede kamer slechts den weg ge volg^ door hem zeiven aangewezen. Het doet ons genoegen te kunnen melden dat de heer Frans Coenen, op onze uitnoodiging om het aanstaande Zeeuwsch muziekfeest in de Middelburgsclie courant te bespreken, die taak bereidwillig heeft op zich genomen, en vermoedelijk zijne beschouwingen reeds in het vol gend nommer zal aanvangen. De eerste kamer heeft heden beraadslaagd over de wetsontwerpen1°. tot herziening der wet op de zee brieven 2». afschaffing van het registratierecht op bui- tenlandsche zeeschepen; 3°. West-Indische begrooting voor 1869; 4°. wijziging der successiewet; 5°. regeling van het toezicht op het gebruik van stoomtoestellen. Nadat al deze ontwerpen waren aangenomen is de kamer op reces gescheiden. Voor de commissie uit het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft de heer Hendrik Albert Boogaert, notaris klerk, wonende te Koudekerke, met goed gevolg examen afgelegd als candidaat-notaris. De heer mr. E. Z. L. van der Kemp, tot dusver substi tuut-griffier bij de arrondissements-rechtbank alhier en onlangs benoemd tot substituut-officier van justitie te Winschoten, is de vorige week in laatstgenoemde be trekking op de gebruikelijke wijze geïnstalleerd. In de Staatscourant van 23 en 24 dezer zijn opgeno men de wetten van den 8cn Mei jl.tot voorziening in de verevening van betalingen wegens pensioenen, tegen wier bedrag bij de algemeene rekenkamer bedenkingen zijn gerezen; die houdende nadere regeling van het ge bruik van hetkoloniaal batig slot van het dienstjaar 1865, en die tot wijziging der begrooting van N-derlandsch Indië voor het dienstjaar 1868 (hoofdstuk I, uitgaven in Nederland). De Staatscourant van heden bevat de wet van den 8«n dezer, houdende goedkeuring van eenige artikelen der overeenkomst tusscben Nederland en België, betref fende de wederzijdsche toelating van geneeskundigen in grensgemeenten van bet eene rijk, tot uitoefening der geneeskunst of van een harer takken in die van het andere. Uit het verslag der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen over 1868 blijkt o. a. 't volgende: 't Aantal vervoerde reizigers bedroeg 2,279,362 tegen over 2,156,678 in 1867, het aantal vervoerde tonnen vrachtgoederen 796,187 tegenover 595,316 in het vorige jaar. Het materieel behoefde dit jaar weinig uitbreiding te ondergaan. Het aantal locomotieven bleef onveranderd, terwijl er 20 nieuwe personenrijtuigen, 7 bagagewagens en 36 goederenwagens werden aangeschaft. De ontvangsten bedroegen in het jaar 1868: 13,060,214.21, zijnde f 692,567.871 meer dan in het vorige jaar; de uitgaven en uitkeeringen: f 2,512,687.33) of slechts f 129,317.58 meer dan in 1867, zoodat, terwijl verleden jaar de exploitatie-rekening met een verlies van f 15,723.42 sloot, zij thans een voordeelig saldo van 547,526.87aanwijst. Het aandeel van den staat in de bruto-opbrengsten be droeg f 275,292.03 of f 72,801.32 meer dan verleden jaar. Na aftrek van alle lasten en verliezen levert de winst en verliesrekening van 1868 nog een batig saldo van f 126,067.69 op Indien men geen verliezen van vorige jaren bad moeten dekken, een tekort van f 169,437.32) over 1867 en een van 21,767.91 j op de liquidatie van de fabriek Damlust, dan zou het dienstjaar 1868 een overschot hebben opgeleverd van f 317,272.93 of meer dan 5 pet. over het gestorte kapitaal. Verkiezingen. Als candidaten voor het lidmaatschap der tweede kamer zijn nog gesteld in de kiesdistricten: Haarlemmermeer (nieuwdistrict)mr.J.P. Amers- foordt, door de „liberale kiezersvereeniging" te Haar lemmermeer. Nijmegen: mr. W. J. Triebeis, rechter en school opziener aldaar, door de liberale „Nijmeegsche kiezers vereeniging." Amersfoort: m'. J. K. van Goitstein, aftredend lid, door de kiesvereeniging „de Eendracht", te Amersfoort. Rotterdam: W. A. Viruly Verbrugge en F. W. C. Blom, aftredende leden, door de kiesvereeniging „Wijk 9 en anderen". TielT. J. Stieltjes, door de kiesvereeniging „Tiel" met 65 stemmen, terwijl op den heer Knoop 60 en op den heer Hasselman 27 stemmen weiden uitgebracht. Leeuw ar den m'. S.HingsI, aftredend lid, door de liberale kiesvereeniging te Franeker, Gorinchem: J. P. Bredins, procureur te Dordrecht, door de kiesvereeniging „Burgerplicht," te Gorinchem. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer W. S. Cramer, genees- en heelkundige te Bonthain (gouvernement van Celebes en onderhoorigheden), tot het aannemen der versierselen van ridder der 2e klasse van 'de Hertogelijk-Saksische Ernestinische huis-orde, hem door Z. H. den hertog van Saksen-Coburg-Gotha geschonken, en aan dr. J. C. Ploem, geneesheer te Sin- danglaija (Preanger regentschappen), tot het aannemen der versierselen van ridder der 3« klasse van de Konink lijke kroon-orde, hem door Z. M. den koning van Pruisen geschonken. Benoemd tot kommandeur der orde van den Nederland sehen leeuw de baron L. Wrede. polderbesturen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan de heeren W. van Lieve, als dijkgraaf van den Oost polder, en P. Kakebeeke Jz., als beheerder van den Emanuelpolder. leger. Op verzoek op pensioen gesteld, ten bedrage van f 1035 'sjaars, de kapitein jhr. D. G. Hora Siccama van het korps ingenieurs, mineurs en sapeurs; alsmede op verzoek eervol ontslag uit Zr. M». militairen dienst, met toekenning van pensioen, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van den werkelijken dienst ten gevolge van lichaamsgebreken, aan den met verlof hier te lande teruggekeerden officier van gezondheid 2C kl. bij denmilitairengeneeskundigen dienst in Nederlandsch- Indië J. L. de Jeeger. Kerknieuws. Gisteren had hier de provinciale kiesvergadering plaats ter benoeming van leden van het nieuw college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen in Zeeland. Gekozen zijn de heeren mr. A. M. Becius, C. M. van Visvliet, mr. J. P. van der Bilt, allen te Middelburg; mr. B. C. Cau, te Zierikzee, eu J. P. I. Buteux, te Hein- kenszand.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1