3cftijMngcn. öftaling van couperus. 2lïu)crtcntiën. Brieven uit België. politiek. Waar vermeende krenking van persoonlijke belangen zoo dikwijls wijziging in de politieke gevoe lens omtrent een ministerie ten gevolge heeft, moge dit voorbeeld van den heer O'Sullivan ook aan deze zijde van het kanaal niet verloren gaan. Een brief uit Lugano meldt dat Mazzini na het besluit van den Zwitserschen bondsraad, waarbij hem het ver blijf in de aan Frankrijk en Italië grenzende kantons ■wordt verboden, zich te Lucern zal vestigen. P. S. Een heden middag te vier uren uit Parijs afge zonden telegram meldt ons dat de verkiezingen zijn afgeloopen en de rust niet verstoord is ge worden. ES? bevolking heeft aan da stemming in grooten getale deelgenomen. Bij de afzending van dit bericht begon de opening der stembussen. Brussel 22 Mei. De groote plaag van het militarisme drukt in onzen tijd loodzwaar zoowel op de kleine als groote staten van Europa. Zelfs de kleinste staat kan dien druk niet ont gaan. België heeft millioenen en millioenen ten offer gebracht aan zijne Antwerpsche fortilicatie-werken en notens wiens toch evenzeer moeten overgaan tot reorga nisatie van zijn leger en tot organisatie eener reserve. De tegenstanders van het militarisme en de voorstanders der afschaffing van staande legers hebben zooveel rede voeringen mogen houden als zij maar wilden het was onmogelijk voor Belgiëomin het tijdvak, hetwelkEuropa thans doorleeft, aan den stroom weerstand te bieden. Alles wat men doen kan is slechts het tegengaan van eene ad te groote uitbreiding dierplaag. De tegenstanders van het militarisme in onze kamer van afgevaardigden hebben zóo echter hunne roeping niet begrepen. Dooi den democratischen schijn verleid hebben de heeren Couvreur, Le Hardy de Beaulieu en Coomans een militie-stelsel verdedigd, hetwelk met afschaffing van conscriptie en loting, de militaire dienstplichtigheid tot alle weerbare burgers uitstrekte en de landsverdediging voorts tevens opdroeg aan een militairen kern van vrijwilligers. Deze heeren, wier goede bedoelingen ik intusschen geenszins in twijfel trek, bewogen zich echter aldus onwillens en onwetend nog meer dan de voorstanders der staande legers, in den cirkel van het militarisme. Dat conscriptie en loting eene onbillijkheid is, dat zij bijna uitsluitend den minvermogende en den kleinen burgerstand treffen, namelijk hen, die van hun dagelijk- schen arbeid leven en geen kapitaal kunnen vergaderen, is duidelijk. Maar het geneesmiddel door die heeren voor gesteld is erger dan de kwaalin plaats van die te ge nezen geven zij daaraan meer uitbreiding. In plaats van de kwaal binnen engere grenzen te beperken en hare werking te verminderen door de slachtoffers der con scriptie schadeloos te stellen, maken zij haar algemeen kortom zij zien niet in dat zij zich apostelen maken der gelijkheid, der gelijkheid namelijk'in de slavernij. Ieder toch, die van nabij met aandacht de geschiede nis der laatste vijftig jaren gadesloeg, heeft als onbe twistbaar feit geconstateerddat men niet straffeloos eene natie onder een militair systeem brengt, zonder dat het onvermijdelijk op allerrampzaligste wijze terugwerkt op hare denkbeelden en politieke of sociale gevoelens. Waarlijk, slechts in de militaire opvoeding van de Pruisische bevolking, welke de zegeningen van den ver plichten krijgsdienst geniet, heeft men de oorzaak te zoeken der gebeurtenissen in Pruisen na of zelfs reeds vóór Sadowa in 1860 voorgevallen.Gij kent het ongeval onlangs te Parijs in het bois de Boulogne aan een der tot de hooge aristocratie behoorende jongelieden over komen. Hij had een prachtig paard gekocht en toen hij het voor de eerste maal zou berijden was de geheele Jockey-club op de been. Men bood hem het dubbele van den koopprijs voor den afstand van het paard. Te vergeefs echter. Den volgenden dag reed onze lion weer uit, trotsch op het bezit van zijn paard. In het bois de Boulogne bevond zich eene groote menigte en ook de keizer en de keizerin begaven zich met de prins en prinses van Wallis en den aartshertog Victor naar de ter hunner eer te houden wapenschouwing. Eenige oogenblikken voor het verschijnen van den keizerlijken stoet passeert een detachement der keizerlijke garde met volle muziek. Het paard hinnikt, steekt de ooren op, wordt levendiger, steigert en schiet eindelijk in galop, ondanks de pogingen van zijn berijder, alles tot groot genoegen van het publiek. Het was een paard uit een paardenspel, hetwelk zich de bij zijne opvoeding ontvangen lessen herinnerde.Zoo gaat het ook met eene natie, welke eene militaire opvoeding heeft gehad. Zij moge, gelijk de Pruisische, allerlei liberale gevoelens aan kleven, blijk geven van karakter en fermiteit, nauwelijks heeft zij de tonen der trompet vernomen, nauwelijks hoort zij het knallen der zündnadelgeweren of het is vaarwel vrijheid, oppositie, ontwikkeling; niets blijft er van alles over dan de soldaat, zoodat de koning van Pruisen met voldoening kan spreken van zijn onder de wapenen staand volk. Welnu, hoewel dit alles ons nog versch in het geheu gen ligt, zijn onze anti-militaristen dwaselijk in het net geloopen en hebben onder voorwendsel van rechtvaar digheid, bijna aangedrongen op eene militaire opvoeding, te beginnen op de lagere school. Ziet al die burgers der toekomst, reeds bijna van de wieg af, toevertrouwd aan de zorgen van sergeanten-instructeurs Waarlijk, men mag de kamer van afgevaardigden geluk wenschen dat zij met groote meerderheid al die dwaze voorstellen heeft verworpen. Afkeuring verdient echter hare liehtgeloovigheid aan de beloften der ministers. Waarom reeds nu niet de schadeloosstelling voor de miliciens bepaald. De heer Frère-Orban antwoordt dat men eerst de reserve moet organiseeren om te zien tot hoever met het oog op de schatkist kan gegaan worden. Wanneer het echter een maatregel geldt van billijkheid en rechtvaardigheid moet België, volgens mij, rijk genoeg wezen om hen schadeloos te stellen, die een zoo zwaren last in aller belang op zich nemen. Ijlat mijitie-\vctsontwerp zal met groote. meerderheid wo.rden aangenomen, maat- daar het 123 artikels telt zullen de debatten minstens nog wel acht dagen duren. Onmiddellijk daarop zullen de belangrijke discussiën over het wetsontwerp tot afschaffing van den lijfsdwang aanvangen, hetwelk de centrale sectie met vijf tegen twee stemmen heeft goedgekeurd, gelijk het door den senaat gewijzigd werd. Drie liberale leden, de heeren Ijebeau, Bruoult en Tesch hebben met de clericalen medegestemd ten gunste van het reactionair senaatsontwerp. Reeds thans kan men echter met zekerheid aannemen dat de kamerhetvotumdercentrale sectieniet zal bekrachtigen en dat zij haar eerste stemming zal handhaven, waarbij eenvoudig de lijfsdwang geheel en al afgschaft wordt verklaard. Maar wat zal dan de senaat doen Indien hij niet op zijn besluit terugkomt dan moet het ministerie vallen. Om u de waarheid te zeggen zou ik dat niet ongaarne zien. Het ministerie is reeds te lang aan het bestuur geweest. Er is stagnatie en flauwheid in de kamer en gebrek aan initiatief en wilskracht, al hetgeen niet zonder gevaar is. Eene verandering van ministerie zou het parlementair moeras weder wat in beweging kunnen brengen. De heer Frère-Orban zelf gevoelt dat het mis schien in het belang van het liberalisme zou zijn indien dit uit zijne positie als oppositie-partij weder eens wat nieuwe krachten putten kon. De clericale partij bezit echter ook geen levenskracht. Bij haar is dan ook geen gedachte om weder aan het bestuur te komen. In de kamer vecht zij nog slechts een weinig uit gewoonte en omdat dit in haren aard ligt. In werkelijkheid is zij tot dien wanhopigen toestand gekomen^- waarin een partij het geloof aan zich zelf ver loren heeft. In dergelijke gevallen moet zij zich hervor men of sterven. De clericalen weten echter noch het een noch het ander te doen zij geven de voorkeur om hun kwijnend leven te blijven voortsleepen tot groot nadeel, zoowel van de beginselen, welke zij vertegen woordigen, als van geheel het land. De Franscli-Belgischeycommissie zal hare werkzaam heden aanvangen in de eerste helft der Juni-maand. De Belgische leden hebben van de regeeringmededeèling ontvangen om zich tot. een spoedig vertrek naar Parijs gereed te houden. De heer Ilcnri Rochefort is sedert eenige dagen in eene koortsachtige agitatie. Candidaat te zijn voor het wetgevend lichaam, te hopen op eene verkiezing, welke de poorten van Frankrijk en Parijs voor hem zal openen, en daarbij gedwongen te wezen om zich door onbekenden te laten verdedigen, is eene pijnlijke positie. De heer Ro chefort heeft intusschen veel kans op eene verkiezing. Wordt, hij verkozenhet zal in het wetgevend lichaam minder een redenaar dan een man van karakter brengen. En in het thans voor Frankrijk aanbrekend tijdvak zullen deze niet in te grooten getale aanwezig kunnen zijn. De heer Rochefort is de man om de zaken bij haren waren naam te noemen eene te waardeeren eigenschap nu het tweede keizerrijk zich waarschijnlijk met, het, constitutioneele masker zal gaan tooien. De heeren Rochefort en Gam- betta nn zijn mannen om het op zoodanige wijze te ont maskeren dat de geheime medeplichtigheid van zekere leden der linkerzijde, die zich bij de concitiables scharen, aan den dag zou komen, zoodat het tweede keizerrijk verplicht zou worden in zijne ware gedaante op te tre den: de gedaante der willekeur geënt op den stam van het militair despotisme en van het schandelijkst byzan- tisme, hetwelk in de moderne geschiedenis van Frankrijk te vinden is. De revolutie van 1848 en de edele beginselen welke in het wezen der zaak de republikeinen bezielden, kon den niet door openlijk geweld vernietigd worden. Men wierp hen onder den voet en tooide zich tegelijkertijd met die beginselen: men gebruikte list en geweld, waar onder Frankrijk bezweek en waaronder Frankrijk ook nog heden ten dage gebukt gaat. Welnu, als men geen bataljons tot zijne beschikking heeft, dan kan men hier tegen slechts nioreeleii moed en eerlijkheid over stellen. Napoleon III moet niet langer de voordeelen genieten van beginselen, welke hij slechts in schijn voorstaat. Ten aanzien van le cour ornement de l'cdifice moet het staatsge bouw de bekroning weigeren, den architect het masker afrukken en hem den naam geven, die hem toekomt: Empereur du Bas Empire. I'S. Ilc ontvang zoo even brieven uit Parijs, welke mij de niet-verkiezing der heeren Rochefort en Bancel als waarschijnlijk voorstellen. Volgens bericht uit Old-Calabar van 13 April lag het kotschip de Zwaan, gezagv. A. Schipper, geheel beladen gereed om den volgenden dag te vertrekken naar Mid delburg. Alles wel aan boord. Gisteren is te Veere ter reede gekomen de schooner Perseverance, gezagv. Thomas M. Kenzie, van Newcastle met kolen naar Middelburg bestemd. De coupons der 4 pet. Russische certificaten in zilver lste en 2de leening, administratie Hope Co., Ketwich Voombergli Wed. W. Borski, verschenen 1/10 Febr. 1869, worden betaald met 16.16. Graanmarkten enz. RottekdAM 24 Mei. Tarwe 25, rogge 20, koolzaad 20 cs. hooger. Axeu 22 Mei. Tarwe 8.85 a 9.35rogge 7.10 a ƒ7.45; wintergerst 6.45 a 6.75; zomer dito f 5.90 a 6.15; haver 4.20 a 4.65; paardenboonen 6.55 a ƒ7.groene erwten /'7.30 a ƒ7.65: boekweit ƒ8.20 a 8.60. I* rijyion van effeeten. Amsterdam 24 Mei 1869. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2 j pet. 54-j-J- dito dito dito 3 6.3J dito dito dito 4 86,% Aand. Handelmaatschappij 41 dito exploitatie Ned. staatssp. België. Certificaten bij Rothschild 21 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 94 Certific. adm. Hamburg 5 71 Oblig. Hope Co. 1855,6e serie 5 75| dito ƒ1000 1864 5 90| dito 1000 1866 5 89| Loten 1866 5 2541 Oblig. Hope Co. Leening 1860 41 82| Certific. dito4 67 Inscript. Stieglitz Co. 2e a4eL. 4 Obligatiën 1867 4 64% Certificaten6 421 Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 2124 Oblig. dito 4 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 „81 dito dito 1868 5 79J Polen Schatkistobligatiën 4 63 Pruisen. Obligatiën5 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 471 dito 1847/1852 ..21 23% dito rente Amsterdam5 611 dito nationale 5 53 dito 1864 5 58 dito ff. 500 1865 5 60% dito 1866 O. W5 48J m Bankactiën3 „715 'g f Oblig. metall. in zilver Jan./Juli 5 55 S J dito dito April/Oct. 5 55 /1 1 dito in papier Mei/Nov. 5 491 S (dito dito Febr./Aug. 5 48,% Italië. Leening 18615 Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. Obligatiën3 thans 2J 23 s dito Binnenlandsche3 251 Portugal. dito 18561863 3 34 J dito 1867 3 34,% Turkije. dito (binnenl.)5 41| Griekenl. dito (blauwe)5 Amerika, dito Vereenigde Staten (1874) 5 85 J dito dito dito (1904) 5 751 dito dito dito (1882) 6 Söfjj dito dito dito (1885) 6 „83,% dito Illinois7 dito Atl.Gr.W.fjpw.Ohio sec.(p) 7 dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures v. 8 dito St.Paul Pac. Spw. 2e sec. 7 6614 Brazilië. dito 1863 41 66 j dito 1865 5 Mexico. dito 1850 3 11-% Grenada. dito afgestempeld6 18J Venezuela, dito3 9f Ecuador dito1 Mijne geliefde Echtgenoot E. C. HACHMEESTER, EEKHOUT beviel heden voorspoedig van eene Dochter. Eenige kennisgeving. Middelburg, 23 Mei 1869. P.' A. VAN DER SCHEER. Heden overleed, na een smartelijk lijden, nog zeer plotseling, de Weledele Heer H. VAN GORSEL, in leven Wethouder dezer Gemeente enz., in den ouderdom van bijna 60 jaren. Tholen, 21 Mei 1869. De Kinderen en Behuwdkinderen van wijlen den Heer A. GALAND betuigen bij deze hunnen hartelijken dank voor de menigvuldige blijken van deelneming bij zijn overlijden onderybndeaj^SSöjijC^ 5pre&£;?4 Mei 1869.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3