kaatboomen, zoodat men binnen weinige jaren een zeer aanzienlijken uitvoer van die vruchten verwachten kan. De toenemende welvaart der bevolking is duidelijk zichtbaar aan hare kleeding, huisraad en voeding. De lijst, de nog voor weinige jaren van buiten moest worden aangevoerd, is er thans overvloedig en goedkoop ver krijgbaar en een algemeen volksvoedsel geworden, nu de bevolking ongestoord hare velden kan bebouwen. De Bataks beginnen zich meer en meer van hunne benoodigdheden te Deli te voorzien, en dagelijks ziet men gansche gezelschappen van hen uit de bovenlanden komen. Het eenige wat in vergelijking met vroeger verminderd is, is de uitvoer van peper. Dit is toe te schrijven aan den toestand van onrust, waarin het land vroeger verkeerd heeft. Oude aanplantingen werden verwaarloosd en de gestorven ranken niet door nieuwe vervangen. Thans echter is weder een aanzienlijk aantal jonge ranken aangeplant, zoodat over twee of drie jaar een rijke oogst van peper kan worden verwacht. De Europeesche ondernemers leggen zich toe op de tabaks-, nootmuskaat- en klapperkultnur. Ook treft men er een fabriek aan voor de bereiding van fijne oliën, terwijl er gelegenheid bestaat om produkten voor de zeereis naar Poeloe Pinang te verzekeren en er zelfs sprake is van het oprichten van een stoombootdienst tusschen laast- getnelde plaats en Deli, en van de vestiging alhier van een geneesheer. De ondernemers zijn zeer tevreden over hunne verkregen uitkomsten; hun tabsik "behaalt in Nederland een goeden prijs; voor de uitbreiding der aanplantingen wordt een ruim kapitaal beschikbaar ge steld. De oogst van 1868 heeft bedragen ongeveer 187,000 Amsterdamsche ponden voor de Europeesche markt, terwijl er nog 37,500 Amst. ponden voor de inlandsche markt is uitgevoerd. De ondernemers werken met vreemde arbeiders, zooals Chineezen, Biameezen, Klings en Java nen; in den regel gaan zij met werklieden overeenkomsten aan voor den aanplant van een zeker aantal tabaksplan ten, waarop voorschot wordt gegeven. Volgens mede- deeling van een der ondernemers zouden bij hem de planters van de velden, die slaagden, gemiddeld 45 dol lars met hun tabak verdiend hebbende twee hoogsten verdienden respectievelijk 102 en 89 dollars en de min sten kregen 20 en 17 dollars. De Chineezen en andere werklieden of planters zijn in de gelegenheid jaarlijks niet onbelangrijke sommen over te leggen. De voor naamste landbouwonderneming te Deli wordt gedreven door Nederlanders met Nederlandsch kapitaal; de ove rige ondernemingen behooren aan Europeesche vreem delingen. Het ware te wenschen, dat van de gunstige omstandigheden te Deli meer door Nederlanders werd partij getrokken. De sultan van Deli is zeer ingenomen inet de resultaten, van de vestiging van Europesche landbouwondernemers in zijn rijk verkregen; ook de vorsten Langkat en Serdang zouden gaarne zien dat zoodanige ondernemers zich ook in hnnne rijken kwa men vestigen. Rechtzaken. Het vierde rechtsgeding betreffende de Rotterdamsche ongeregeldheden zal den 3™ Juni voor het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland worden behandeld. Alsdan zullen terechtstaan 1°. B. A. Schieveen, sjouwer; 2". L. S. de Heer, besteller; 3». A. J. Rueb, koekbakkersknecht; 4». J. P. F. de Haan, zakkendrager; 5». J. van der Bcn- ning, viscbverkoopcr; 6". J. A. Bunk, timmermansknecht 7°. L. Campbell, winkelknecht; 8". A. S. Bennings, mut- senwasehster. Zij worden beschuldigd: de zes eersten van gewelddadigen en feitelijken wederstand jegens be dienende beambten, handelende ter uitvoering der wetten en der bevelen van het openbaar gezag, gepleegd door meer dan 20 gewapende personen. Daarenboven Schie veen, van het, door redenen,op openbareplaatsengevoerd, opzetten tot wederspannigheid, welke daarop is gepleegd door meer dan 20 gewapende personende Heer, van het slaan van een bedienend beambte onder de waarneming van zijnen dienst; Rueb,van gelijke gewelddadigheid die ziekte heeft veroorzaakt; van der Benning en Bunk, van beschadiging en omverwerping van \oorwerpen, die ten algemeenen nutte geschikt en door het openbaar gezag opgericht zijn; daarenboven Bunk, van moedwillige brandstichting, waarvan te voorzien was dat daardoor eenig menschenleven in gevaar kon worden gebracht. Eindelijk de twee laatsten, Campbell en Benning, van medeplichtigheid aan den gewelddadigen en feitelijken bovenvermelden wederstand. Als verdedigers zullen optredenfroor den eersten be schuldigde, mr. Assertweeden en derden, nu. Belinfante vierden en zesden, mr. Vlielander Hein; vijfden nu. van Gigch; en zevenden en achtsten, mr. Gaade. Kcnieiigde berichten. Gisteren tegen den avond is uit een sloot in een we<rje achter den singel tusschen de Noord- en Koepoort alhier het lijk opgehaald en in het gasthuis gebracht van een in deze gemeente wonend persoon, schoenmaker van beroep, die korten tijd te voren daar was gezien. Men moet hier aan zelfmoord denken, hoezeer de redenen voor die daad niet hekend zijn. De man was gehuwd en vader van éen kind; hij stond als oppassend bekend. Gisteren middag bij het gebruiken van de kraan op de dokhaven te 'Vlrssirfgen, is het bovenblok gebro ken en op het hoofd van een daarbij staand kind ge vallen. Het kind viel bewusteloos neder en werd dadelijk naar huis gebiacht. Naar men verneemt is zijn toestand echter niet gevaarlijk. Gisteren ochtend te vijf uren hebben 220 scheeps timmerlieden te Amsterdam het voorbeeld hunner 7 kameraden gevolgd en zijn weder aan het werk ge gaan, op de oude voorwaardeneenige uren later hebben zich nog 100 bij hen aangesloten en evenzeer den arbeid hervat. Bij den gemeenteraad van Amsterdam is ingekomen het tweede gedeelte van het verslag der technische com missie, bestaande uit de heeren Fijnje, F rogeren Stieltjes, over de spoorwegverbinding. Het verslag is uitvoerig en belangrijk. De vraag: is het maken van een centraal station in het open havenfront (regeeringsplan) uitvoer baar, wordt in het rapport met „ja" beantwoord. De heeren Froger en Stieltjes meenen echter, dat bet veel tijd en geld zal kosten. Zij achten het niet raadzaam de ^uitbaggering van 'het IJ te beginnen vóór de voltooiing der aansluiting te SchellingWOude. De heer Fijnje heeft wel veel bezwaren, doch acht die niet onoverkomelijk. Allen zijn van meening, dat de voorgestelde werken "bij groote voorzichtigheid in de uitvoering en mits men niet zie op uitgaven voor tijdelijke voorzieningen in het belang van de scheepvaart, na korter of langer tijd uit voerbaar zijn. Zij wijzen intusschen op vele moeielijk- heden. Uit Hoorn meldt men van 19 Mei: Heden middag, ongeveer éen uur, ontstond brand in de nevengebouwen van het huis van correctie alhier. De vrij hevige zuid westenwind deed voor een oogenblik sommigen het ergste vreezen en de mogelijkheid voorzien dat men genoodzaakt zou worden de gevangenen, ten getale van ettelijke honderden, het huis te laten ruimen. Aan de krachtvolle inspanning der stedelijke brandweer, die met de onderscheidene autoriteiten, zoo burgerlijke als militaire, terstond op de plaats des onheils tegenwoordig was, is het mogen gelukken het geweld der vlammen tot de broodbakkerij en het magazijn van arbeid te beperken, die geheel zijn uitgebrand. De equipage van het oefe ningsvaartuig Ternate, dat toevallig op de ree lag, heeft krachtdadig medegewerkt tot het beteugelen der vlam men. Een matroos van gemeld vaartuig moet door een afvallenden dakpan, hoezeer niet gevaarlijk, aan het hoofd zijn gekwetst. Verdere ongelukken zijn niet te betreuren. Omtrent de oorzaak van den brand, die omstreeks drie uur geblusoht was, is vooralsnog niets met zekerheid bekend. Woensdag zijn op het veld bij de renbaan te Scheveningen weder proeven genomen met devnurpijlen, zooals die in gebruik zijn in Engeland en op de Deen- sehe kust. Dieiprooven worden gezegd uitmuntend vol daan te hebben. Zeven pijlen zijn afgestoken, waarvan slechts éen gesprongen is'. Ze bereikten een afstand van p. m. 350 schreden. De bekende dnitsche schrijver MaxMoltke bestrijdt in zijn „Sprachwart" de benaming vélocipèdeen keurt haar af als onjuist en oneigenaardig, maar stelt voor het voertuig te heeten: rij-rad, waaruit tevens taalkundig zuiver het werkwoord af te leiden zou zijn, om het ge bruiken van het werktuig uit te drukken, namelijk: radrijden. Te Queenstown is het bericht ontvangen dat het Engelsche clipperscbip Blue Jacket, gezagv. White, vroeger een der packetschepen van de Liverpool White Star Line, doch laatst te Londen tehuis behoorende, op zee op de hoogte van Kaap Hoorn verbrand is; dat van de 77 aan boord zijnde personen 35 man, allen behoo rende tot de equipage, nog- vermist worden en dat 42 door een Hamburger schip the Pyrmont zijn opgenomen, die allen, behalve een passagier, dip kort nadat hij aan laatst genoemd schip was opgenomen geworden is overleden, te Queenstown zijn geland. De Blue Jacket, dat een fraai houten schip was, 1403 Amerikaansche tonnen groot en in 1854 te Boston gebouwd, is den 12'" Februari 11. van Lj ttleton, Nieuw-Zeeland, naar Londen vertrokken, met eene rijke lading aan boord, 34 passagiers en 60,000 p.st. aan goud. De tweede en derde stuurlieden, de hofmeester en 31 man der equipage zijn in de beide reddingsbooten gegaan en in ieder der booten werd 4000 p. st. in specie geladendeze beide booten met de equipage worden nog vermist. Men onderstelt dat de beide booten koers naar het land hebben gezet om de aan boord zijnde specie buit te maken. De assuradeuren van Liverpool hebben het volgende bericht omtrent het bovengenoemde ongeval in de Engelsche bladen bekend gemaakt: DeBlue Jacket, den 12en Februari van Lyttleton N. Z. naar Londen ver trokken, is den 9'" Maart op 50" ZBr. en 54° WL. ver brand, al de passagiers zijn gered, twee booten met de 2» en 3' stuurlieden, 31 man en de hofmeester worden nog vermist, 4000 p. st. in specie zijn gered uit de opge nomen booten, 4000 p. st. was in ieder der vermiste booten en 48,000 p. st. zijn met het schip verloren gegaan. Thcrmometersfand. 21 Mei 's av. 11 u. 52 gr. 's morg.7 u. 52 gr.'s midd. 1 u. 60 gr. 22 Algemeen overzicht. Een belangrijk gerucht is heden te Parijs in omloop, en beweert dat de aanstaande aftreding van het tegen- \vooiig kabinet te vernachten is en een ministerie uit wstehTj rVaVk'n hecr Emi-U 01ivier zal worden samen gesteld. jn hoeverre nu dit gerucht afkomstig zij van de regeering zelve en wellicht tot hare verkiezings tactiek behoort, is ons niet bekend, doch het reeds meermalen verspreid gerucht schijnt ditmaal meer grond te hebben dan vroeger. Zoo althans meldt een heden avond door ons ontvangen telegram. Overigens heeft thans de verkiezingsstrijd het hoog ste toppunt bereikt. Morgen en overmorgen, 23 en l 24 Mei, zullen over het lot der Fransche natie op legale wijze kunnen beslissen. De officieuse regeeringsorganen stellen zich vooral gunstige resultaten voor van hun argument aan de laatste ongeregeldheden ontleend. „De I Fransche natie zegt la Patrie na een nieuw verhaal van de „mislukte samenzwering" der uitgewekenen wil geen terugkeer tot 1848. Zij heeft hun dit getoond i te Parijs, het middelpunt, waarvan die uitgewekenen alles verwachtten, door zich dadelijk terug te trekken I bij het eerste beroep op de wet. Zij heett hun dit ge toond te Marseille, te Nimes, kortom overal waar de onruststokers op armzalige wijze hunne pogingen schip- breuk hebben zien lijden; indien zij, die deze onder- neming hadden beraamd, de waarheid aan hunne mede plichtigen in den vreemde wilden doen kennen, zouden zij hun toeroepen: Wij hebben het gouvernement en de bevolking willen beproeven. Het gouvernement is gereed om ons te bestrijden en de bevolking is niet gereed om zich aan onze zijde te scharen. Ziedaar de feiten. Zij worden aan alle eerlijke lieden ter overweging aan bevolen." De groote belangrijkheid der verkiezingen in Frank rijk wordt ook door de Engelsche dagbladen betoogd en the Times bevat te dien opzichte een artikel, waarin vooral gewezen wordt op het verschil van de positie der keizerlijke regeering in 1863 en in 1869. „Toen het vorig wetgevend lichaam werd gekozen zegtgenoemd Londensch orgaan was keizer Napoleon wellicht op het toppunt van zijn geluk. Hij had jaren geregeerd zonder een enkel échechij had met gunstigen uitslag den Krim-oorlog gevoerd, hij had het plan opgevat om een catholiek rijk in de nieuwe wereld te stichten en hield zich daarmede bezig terwijl de meest populaire man uit het, Habsbnrger huis was overgehaald geworden om als zijn stroo-man in dat rijk den troon te bestijgen. Naar het oordeel van een groot deel der Fransche natie was het Amerikaansche volk voor altijd in twee deelen verdeeld en kon niets Frankrijk verhinderen om nog maals een groote rol in de Amerikaansche aangelegen heden te spelen. Men betwijfelde in Frankrijk noch in Europa dat de keizer de machtigste vorst van onzen tijd was, in waarheid te beslissen had over den oorlog of vrede op het vaste land en dat onder zijn bestuur de Fransche natie eene positie had verkregen,'even invloed rijk als die haar door het zwaard van Napoleon I ten deel was gevallen. Van 1S63 tot 1868 heeft er, zelfs volgens erkentenis der belanghebbenden, vermindering van prestige plaats gehad. Mexico en de Sadowa-veld- tocht hebben het nieuw verlangen naar een verantwoor delijk gouvernement versterkt. Ziet hooren wij de oppositie zeggen ziet, waartoe uw persoonlijk gouver nement gekomen iseen Fransch leger beeft óp last van Amerika moeten terugkeeren; Duitschland beeft zich naast ons tot eene militaire mogendheid van den eersten rang hervormd, wat ergers zou aan het ellendigste ver tegenwoordigend lichaam hebben kunnen ten deel vallen? Het is dus de quaestie van de persoonlijke regeering welke den verkiezingsstrijd bebeerscht. Het is tegen het persoonlijk gezag dat alle iractiën der oppositie, legitimisten en republikeinen, zich vereenigd hebben. Zij konden geen betere of meer populaire leus hebben aangenomen." De centrale sectie der Belgische kamer van afgevaar digden heeft met vijf tegen twee stemmen het door den senaat geamendeerd wetsontwerp tot afschaffing van den lijfsdwang aangenomen. Dit besluit was echter wel te voorzien ook bij de eerste behandeling van het oor spronkelijk regeeringsontwerp was de centrale sectie niet geneigd tot onveranderde aanneming hiervan, hoe wel de'meerderheid daaraan later haar zegel hechtte. De quaestie van den in te voeren regeeringsvorm is thans door de Spaansche Cortes beslist. Met 214 tegen 17 stemmen is uitgemaakt dat Spanje eene monarchie zal wezen. De gevoerde debatten waren zeer heftig en eene redevoering van den minister van koloniën heeft zelfs tot een zoo stormachtig toonecl aanleiding gegeven dat deze minister zijn ontslag heelt genomen. Na de aanneming van den monarchalen regeerings vorm, welke, gelijk wij reeds meermalen opmerkten, de beste kan ;geacht worden voor de Spaansche natie met hare geringe politieke ontwikkeling, moet de vertegen woordiging thans een koning gaan zoeken, tenzij het gevoelen van sommigen dat voorluopig een regentschap behoort samengesteld te worden door de meerderheid mocht worden gedeeld. In de eergisteren gehouden zitting van het Noord- Duitsch parlement heeft de minister van financiën eene memorie ingediend omtrent de noodzakelijkheid tot heffing van bondsbelastingen. Uit deze memorie blijkt dat op den dienst van 1868- 69 een deficit bestaat van 9,863,434thalors, terwijl ook op den dienst 1869—70een deficit te voorzien is, als niet tot bedoelde heffing wordt overgegaan, waaromtrent echter de minister met ver trouwen op het parlement bezield verklaard te zijn. Dezer dagen is in Hannover met zeer groóte meerder heid de heer Ewald tot lid van het parlement gekozen, bekend als in do hoogste mate anti-Pruisischgezind! Het voorgenomen bezoek des konings van Pruisen aan Hannoverris thans, naar men verneemt, uitgesteld, „ten gevolge, eener lichte ongesteldheid." Gelijk onzen lezers bekend is heeft de Italiaansche kamer van afgevaardigden onlangs het wetsontwerp aangenomen, waarbij de vrijstelling der geestelijken van den ifiilitainvp. dienst werd opgeheven. Dit wetsontwerp is thans ook door den senaat met 67 tegen 30 stemmen bekrachtigd.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3