MIDDELBURGSGHE COURANT, 18i 9. Zaterdag 22 Mei. i\°- 81. Editie van Vrijdag avond 8 uren. den Drukker en Uitgever der Middelburgschc couranl Middelburg 21 Mei. We hebben indertijd medegedeeld het adres van 131 ingezetenen van Middelburg. We kunnen thans ook mededeeling doen van het antwoord van burgemeester en wethouders daarop ontvangen. Het luidt aldus „Wij hebben de eer u de ontvangst te berichten van het door u aan het bestuur dezer gemeente gericht adres betrekkelijk de onlangs plaats gehad hebbende ongere geldheden onder de spoorweg- en kanaalarbeiders op Walcheren, met de verzekering dat het bestuur, bij eene herhaling daarvan, op uwe medewerking ter beteugeling zoo noodig zal mogen rekenen. „Wij betuigen u voor dit blijk uwer belangstelling onzen dank, terwijl wij gemeend hebben het meest in den geest van den ten slotte van dat adres gcuiten wensch te hebben gehandeld, door dat adres over te leggen bij den gemeenteraad en daarvan eenige exemplaren ter aanplakking en verdere verspreiding te doen drukken." Het Provinciaal blad van Zeeland n°. 53 bevat eene circulaire van gedeputeerde staten dezer provincie aan gemeentebesturen en verschillende corporatiën, hou dende mededeeling der volgende aanschrijving van den minister van binnenlandsche zaken, van den 8'" dezer „Naar ik verneem, wordt de uitnoodiging, vervat in mijne circulaire van 8 April jl. n». 250, 12e afdèeling, nijverheid, hier en daar zoo opgevat alsof het in mijne bedoeling gelegen had een verbindend voorschrift tot het bezigen der systematische benamingen voor de maten en gewichten te geven. „Hoe wenschelijk het ook zij, dat die namen meer en meer in zwang komen, kon zoodanig voorschrift nimmer de strekking mijner gemelde circulaire zijn zij bepaalde zich tot eene opwekking om de systematische namen te bezigen. „Mocht het uitsluitend gebruik dier namen niet terstond overal met ingenomenheid begroet worden of wellicht hier of daar eenige zwarigheid opleveren, het bezigen der vroegere benamingen, die trouwens ook in de wet van 7 April jl. (Staatsblad n°. 57) opgenomen zijn, blijft geoorloofd; deze zonden, zoo noodig in parenthesis nevens de systematische namen kunnen gevoegd worden." Volgens ministerieele bekendmaking in de Staats courant van gisteren wordt den lfn Juni a. te liane weert een rijks-telegraafkantoor met beperkten dagdienst ge opend. De Staatscourant van 19 dezer bevat het koninklijk besluit van den 28™ April jl., bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de tusschen Nederland en Italië op den llen April 1868 gesloten overeenkomst tot regeling van den toestand der naamlooze en andere vennoot schappen van het eene in het. andere land, alsmede van het daarbij behoorend additioneel protokol. De tekst dier overeenkomst is mede in de Staatscourant opgenomen. In het noinmer van 20 dezer komen voor de konink lijke besluiten van den l,nMeijl., houdende regeling der vereischten tot benoembaarheid voor rechterlijke ambtenaren in de koloniën Suriname en Curagao; als mede de wet van den 8en Mei jl., tot wijziging der wet telijke verordeningen op het recht van patent betrekke lijk het geven van onderwijs. De minister van financiën heeft, ingevolge het proces verbaal van het in de vorige maand gehouden vergelij kend examen te Amsterdam, bekwaam bevonden voor de betrekking van landmeter 3e klasse bij het kadaster de navolgende aspirant-landmeters: J. A. B. W. Schreul, te Leeuwarden; J. J. p. Wiecking, W. C. A. van Ilout, te Norg; J. W. van Hiele, te Zuidhorn; J. A. Martens, J. W. van Buren Lensink, te LeeuwardenD. Vonk, te Zuidhorn; M. P. Schellekens, te Maastricht; W. A. M. Kalkman, te Zuidhorn; D. O. Verhaar, te ZwolleJ. J. L. Feijchiné, te Zweeloo; J. A. W. Lindeman, te's Herto genbosch. Bij de eerste kamer der staten-generaal zijn thans aanhangig de volgende wetsontwerpen1«. tot herzie ning der wet op de zeebrieven en Turksche paspoorten 2». tot afschaffing van het registratierecht van buitens lands gebouwde zeeschepen 3». tot definitieve vaststelling der koloniale huishoudelijke begrooting van Suriname voor 1869; 4°. tot definitieve vaststelling der koloniale huishoudelijke begroeting van Curagao voor 1869; 5°. tot wijziging der wet op het recht van successie en van overgang bij overlijden; 6". tot beschikbaarstelling van de gelden wegens door het departement van oorlog gedane verstrekkingen, dienst 1869; 7°. tot vaststelling van uitgaven wegens verstrekkingen door het departe ment van marine, dienst 1869; 8». tot regeling der grensscheiding tusschen de provinciën Zuid Holland en Zeeland; 9°. tot bekrachtiging van den onderhand- schen verkoop van een perceel rijksgrond te Elden aan B. II. Koels10°. tot onteigening van de plaat „de Loenensche wel" in de rivier de Waal, onder de gemeen te Valburg; 11°. tot herstel eener schrijffout in art. 3 der wet van 7 April 1869 (Staatsblad n°. 57), betreffende de maten, gewichten en weegwerktnigen; en 12°. tot regeling van het toezicht en gebruik van stoomtoestellen- Verkiezingen. Als candidaten voor het lidmaatschap der tweede kamer zijn nog gesteld in de kiesdistricten Zwolle: J. W. Gefken, aftredend lid, door de kies- vereeniging „Recht voor allen." Sn eek: m'. S. Wybenga, aftredend lid, en dr. W. H. Idzerda, door de liberale kiesvereeniging „Ontwikkeling" in Ooststellingwerf. Leeuwarden: mr. S. Hingst, aftredend lid, door de kiesvereeniging „Mcnaldumadeel," te Dronriip. Leiden: jhr. m' J. W. van Loon, te Amsterdam, door de anti-revolutionnaire kiesvereeniging „Vaderland en Oranje" te Leiden, die later echter, daar jh"". van Loon ook elders eandidaat is gesteld, mr. J. J. Teding van Berkhout, oud-wethouder van Amsterdam, tot eandidaat heeft geproclameerd. Gouda: d>'. J. Bosscha en dr. M. P. Lindo, door de afdeeling Gouda der liberale kiesvereeniging voor dat district. Benoemingen en besluiten. marine. Bevorderd tot luitenant ter zee 2« klasse de adelborst b' klasse L. Haremaker. MINISTERIEELE DEPARTEMENTEN. Op VCrZOek eCWOl ontslag verleend aan den heer D. van Hoytema uit zijne betrekking van secretaris-generaal bij het departement van financiën, behoudens aanspraak op pensioen, en zulks onder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten door hem aan den lande bewezen. registratie. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Sittard J. Z. van der Mark, thans in dezelfde betrekking te Holwerd. Kerknieuws. De heer Tatum Znbli, predikant bij de hervormde gemeente te Kattendijke, is beroepen te Harderwijk. Woensdag heeft het provinciaal kerkbestuur der christelijk afgescheidenen uitspraak gedaan in de aan klacht tegen den predikant der christelijk afgescheidene gemeente te Zierikzee, waarvan onlangs gemeld is dat hij voorloopig in zijn predikambt was geschorst. Hij is thans van zijn ambt ontzet. Beroepen tot predikant bij de gereformeerde ge meente onder 't kruis te Neuzen de heer J. Ball, thans proponent bij die gemeente. Onderwijs. De gemeentetaad van Zutfen heeft besloten dat aan de onderwijzers en onderwijzeressen in die gemeente een extract zal worden gezonden van het rapport der plaatselijke schoolcommissie aan den raad over den toe stand van het onderwijs gedurende het jaar 1868, met bericht tevens dat in de volgende jaren deze rapporten publiek zullen worden gemaakt. Tot nu werden zij alleen ter kennisneming van de leden van den raad opgemaakt. Marine en leger. Tengevolge van Z'. M». besluit van den 18en dezer, wordt Zr. Ms. monitor de Tijger, liggende te Amsterdam, met den 16'n Juni a. in dienst gesteld, en het bevel daar over opgedragen aan den luitenant ter zee le klasse F. J. G. van Thiel. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den 18en de zer, wordt de luitenant ter zee 1» klasse A. Rietveld, kommandeerende Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, met den laatsten Juni a. eervol van dat bevel ontheven en opgevolgd door den luitenant ter zee 1« kl. R. P. Struick. Do luitenant ter zee 2= klasse E. G. van Emden, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en den 10en dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. De officier van administratie 2« klasse I. A. Lagaay, dienende op Zr. M*. raderstoomschip de Valk, wordt met den laatsten dezer op nonactiviteit gebracht, en vervan gen door den officier van administratie 2e klasse J. F. J. Mah ie u. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den 19™ de zer, wordt de kapitein-luitenant ter zee W. B. F. Escher, tengevolge der buiten-dienst stelling van Zr. M«. schroef- stoomschip de Watergeus, met den 21en dezer eervol van het bevel over dat stoomschip ontheven en op nonacti viteit gebracht. Tevens worden met dien datum op nonaetiviteit gebracht de navolgende op gemeld schroef- stoomscbip dienende officieren enz.: de luitenants ter zee le kl. jhr. C. C. Six en L. G. C. van Wachendorff van Rijn; de luitenants ter zee 2e kl. M. 0. van Doorn en I. Lagaay de officier van gezonuheid 2C kl. L. F. Praegerdo officier van administratie 3° kl. M. D. L. Hertzveld, en de scheeps klerk J. A. Sonnenberg. Z''. Ms. schroefstoomschip Leeuwarden, onder be vel van den kapitein ter zee J. W. de Ruyter de Wildt, waarvan wij de aankomst aan de Kaap de Goede Hoop, vroeger hebben medegedeeld, is in den voormiddag van den 20™ dezer uit Oost-Indien in het Nieuwediep bin nengekomen. De officieren van gezondheid 3J kl. G. L. Aalbcrts- berg en J. Keyzer, thans gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord, en de officier van admini stratie kl. E. H. W. Wijnmalen, worden met den 28™ de zer geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, om gedetacheerd te wordeD, de eerste en derde op Zr. Ms. instructievaai tuig Urania en de tweede op het oefeningsvaartuig Pro Patria. Voorts wordt de officier van gezondheid 2« klasse J. F. Manikus, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord, met den 1™ Juni aanstaande over geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. De luitenant ter zee le klasse J. W. F. Frucht laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en den 8™ dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op nonactiviteit gebracht. Keclitzaken. UITSPRAAK IN DE PROCEDURE TtGEN DOOK DE ARROKD1SSEMENTS-RECHTBAKK TE MIDDELBURG. Zitting van Donderdag 20 Mei 1869. In haar bij verstek gewezen vonnis heeft de rechtbank in hoofdzaak overwogen, dat uit de ter openbare terecht zitting van 13 dezer voorgelezen processtukken waar onder de erkentenis van den beklaagde in de instructie voor den rechter-commissaris afgelegd wettig is geble ken dat de beklaagde II. P. Abrahams vertegenwoordigt en uitmaakt de firma De gebroeders Abrahams, en door die firma is uitgegeven het nommer der Middelburgsche courant van Zondag 7 Maart 1869; dat bedoeld nommer

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1