öuitmlantr. verminderd en verarmd is. Alleen in Sleeswijk zijn in de laatste drie maanden ruim 700 .consentbiljetten tot landverhuizing, waaronder do meeste voor een geheel gezin, afgegeven. De eenige reden hiervan schijnt bepaaldelijk te liggen in de ontevredenheid over de nieuwe staatkundige betrekkingen des lands. De Belgische consul te Athene heeft de aandacht zijner regeering gevestigd op de Grieksche tabak, vooral die in de vlakte van Argos wast, als bij uitnemendheid geschikt om tot de vervaardiging van sigaren te worden gebruikt. De Fransche regie gebruikt daarvan reeds groote hoeveelheden. Belangstellenden moeten tot het bekomen van monsters zich tot den consul wenden. Te Parijs zal een Chinees aankomen, genoemd de man die levend gevild is, en die in letterlijken zin des woords naar zijn believen uit zijn vel kan springen. Gedurende den jongsten burgeroorlog in de handen van opstandelingen gevallen, die hem de de huid ten halven lijve afstroopten, is hij als door een wonder in het leven gebleven, en van gemeen keizerlijk soldaat in een natuur wonder veranderd. Op dit oogenblik is hij nog te Londen, waar hij tot groot genoegen van talrijke bezoekers met zijn huid omgaat, evenals een gewoon heer met zijn paletot. Een correspondent van Daily News, die thans de Iersche districten bezoekt, welke vroeger en ook weder dezer dagen door moordaanslagen op grondeigenaren zijn berucht geworden, zegt in een brief uit Tipperary het volgende: „Ik ben nu in het hart van het onrustigste district van het onrustigste graafschap van Ierland, en heb van vele hier bekende personen inlichtingen inge wonnen. Van algemeene of stelselmatige onderdrukking der pachters van de zijde der grondeigenaren heb ik niets vernomen, evenmin van zeer ernstige gevallen van individueele dwingelandij. Het is mogelijk, gelijk van zelf spreekt, dat in afgelegen plaatsen en in de kleine bijzonderheden van het dagelijksche leven veel verdruk king en onbillijkheid wordt gepleegd zonder dat het publiek iets daarvan weet. Maar zelfs in het beruchte district Clanwilliam kon ik geene feiten ontdekken, die tot rechtvaardiging of ook maar tot verschooning der gepleegde moorden zouden kunnen strekken. Evenwel is het district onrustig; de maréchaussee is er versterkt; verscheidene grondeigenaren hebben voor hunne veilig heid inlegering van maréchaussées in hunne woonplaats gevraagd en verkregen, anderen zijn naar elders ver trokken. Ik heb hier aan onderscheiden personen de vraag gedaan, vanwaar het kwam dat de daders der hier gepleegde moorden aan de justitie ontkwamen of dit aan achteloosheid van de politie of justitie was te wijten? De antwoorden, die ik ontving, kwamen hierop neder: er heerscht onder de pachters en Iersche boeren eene algemeene maar onbepaalde meening, dat de akkers die zij bebouwen, hunne akkers zijn geworden door den arbeid dien zij daaraan besteeddendit is een algemeen denkbeeld en belang, hetwelk eene stilzwijgende aan eensluiting en samenzwering als het ware onder de Iersche boeren medebrengt. Verder wil niemand, al kent hij den moordenaar, getuigenis tegen hem afleggendit schuwt ieder ten eerste uit vrees voor wraakoefeningen, ten tweede omdat er in Ierland geen erger brandmerk is dan de naam van verklikker en spion en ten derde omdat den meewarigheid, een hoofdtrek van het Iersche volkskarakter, zich wel niet tot misdaden, maar toch tot misdadigers uitstrekt." „De kerk volgt slechts het gebod van zelfbehoud, met zich uit te rusten tot een kamp op leven en dood tegen den modernen staat." Deze stelling werd onlangs verkondigd in het orgaan van het ultramontanismus in Baden. De Karlsruher Zeitung heeft gemeend daarop het volgende te moeten antwoorden: „Wij zijn verre verwijderd van de gedachte dat de kerk, die sedert bijna twee duizend jaren de meest verschillende volken, op de meest verschillende trappen van beschaving, onder de meest verschillende staatsvormen, omtrent hunne lioo- gere bestemming heeft voortgelicht, ooit tot de godde- looze gedachte zou vervallen van haren vloek uit te spreken over den liedendaagschen staat, en dus over het werk van den uit God voortgesproten en zich steeds meer ontwikkelenden menschelijken geest. In de hierboven vermelde stelling is dan ook niet de leer der kerk uitge drukt, maar slechts de zienswijze eener partij, die zich het gezag der kerk aanmatigt, om onder dien dekmantel te streven naar een despotismus en eene dienstbaarheid van den geest, als men in Europa nog nooit verwezen lijkt heeft gezien. Maar zij zal de negentiende eeuw niet aan zich onderwerpen, althans niet op Duitschen bodem Want daartoe stoot zij op een voor haar onoverwinnelij- ken tegenstander, bekend onder den naam van Duitschen burgergeest. De lust en geschiktheid tot eiken arbeid van hand en geest heeft bij den Duitschen burger een gevoel van eigenwaarde, een bewustzijn van verantwoor delijkheid en eene behoefte aan persoonlijke vrijheid gekweekt, tegenover welke de buitensporige theoriën, die onze ultramontanen uit de wapenkamers der mid deleeuwen opschommelenvolslagen machteloos zijn. Onze wetgeving, onze regeering en onze vertegenwoor diging zijn van dien Duitschen burgergeest doortrokken* zij zijn er door gevormd. Wanneer de bovengenoemde stelling bij onze ultramontanen iets meer beteekent dan ijdele woorden en zij dus inderdaad hunne krachten reeds in zoover overschatten, dat zij meenen den staat op leven en dood te kunnen bestrijden, dan mogen zij dit gerust beproeven. Zij zullen de vertegenwoordigers der bescha ving alsdan, gelijk altoos, bereid vinden tot eene zege vierenden tegenstand." Uit Florence werd eenige dagen geleden aan het Fransche regeeringsblad geschreven: „Er heeft op dit oogenblik tusschen verschillende Italiaansche steden eene soort van wedijver plaats in de vereering van man nen, die Italië vroeger of in lateren tijd tot luister hebben verstrekt. Te Florence en te Pesaro zal een monument ter eere van Itossini worden opgericht; te Urbino worden gedenkteekenen gesticht voor Raphael en Bramante (den eersten architect van de St. Pieterskerk te Rome), en gisteren werd in de bakermat der Medicis het vierde eeuwfeest der geboorte van den befaamden secretaris der Florentijnsche republiek Nicolaas Machiavelli ge vierd. De ministers, het gemeentebestuur, een aantal deputatiën en eene menigte aanzienlijke vreemdelingen, waaronder men den Noord-Amerikaanschen dichter Longfellow opmerkte, hebben zich in optocht naar de kerk van Santa-Croce begeven, waar Machiavelli's asch rust, en van daar naar de Straat-Guicciardini, waar het door hem bewoonde huis staat. Het heeft verder gedu rende den geheelen dag niet aan redevoeringen, dicht stukken en cantates ontbroken, en des avonds is in den koninklijken schouwburg een der blijspelen vanTerentius, Andrio, opgevoerd, 't welk door Machiavelli vertolkt en voor het Italiaansche tooneel ingericht geworden is. Een ander Florentijnsch berichtgever schrijft aan een Parijsch blad: „Machiavelli's naam wekt in Italië geheel andere gedachten op dan in Frankrijk. Aan gene zijde der Alpen is hij het type eener trouwlooze staatkunde. In Italië is hij de uitdrukking der nationale eenheid en van het verzet tegen het wereldlijk gezag der pausen. Hij wordt daar beschouwd als de voorlooper en de pro feet van de omwenteling, waarvan wij thans getuigen zijn. Vandaar dat men reeds sedert lang op zijn graf het vermaarde opschrift heeft geplaatst: rTanto homini nullum par elogiumeen opschrift, 't wolk minder op den grooten schrijver dan op den grooten patriot ziet." The Times deelt in zijn City- en beurs-artikel mede, dat de Fransche trans-atlantische telegraafkabel thans, op 170 mijlen na, welke in de volgende week zullen worden vervaardigd, voltooid is. De Great Eastern en de haar begeleidende schepen zullen den 10™ Juni Sheerness verlaten, en, na te Portland kolen te hebben ingenomen, zal de Great Eastern zich naar Brest begeven en terstond met het leggen van den kabel tusschen die haven en het eiland St. Pierre, op de kust van New-Foundland, aan vangen. Twee andere schepen zullen intusschen van Portland regelrecht naar St. Pierre vertrekken om het gedeelte der lijn tusschen dat eiland en Duxbury, in Massachusetts, te leggen. Aan de landlijn, van Duxbury naar New-York, wordt reeds gearbeid. In hetzelfde artikel wordt gemeld, dat eene nieuwe verlaging van het tarief der anglo amerikaansche telegaafiijn is aange kondigd. Met den 1™ Juni a. zal de prijs der tele grammen van tien woorden, welke thans 3 p. st. 7| sh. kosten, met eene verhooging van 6} sh. voor elk woord meer, gesteld worden op 2 p. st., en zullen 4 sh. voor elk woord meer in rekening worden gebracht; voorts zal eene aanzienlijke verlaging worden ingevoerd voor berichten voor de dagbladpers, en al het staatkundig en algemeen nieuws zal over en weder voor den halven prijs worden overgeseind. De prijs der nieuwstijdingen voor de dagbladpers zal door en ander van 6f sh. op 2 sh. per woord worden verlaagd. De telegraaf-maatschappij brengt bij gelegenheid dezer aankondiging in herinnering, dat bij haar optreden, op den 28en Juli 1866, het tarief gesteld was op 20 p. st. het telegram, en dat destijds 29 telegram men per dag werden verzonden, hetgeen per dag 505 p. st. opbracht. Op den Dn November daaraanvolgende werd de prijs op 10 p. st. gesteld, en dit had tengevolge, dat 64 telegrammen per dag verzonden werden; hetgeen de dagelijksche opbrengst tot 579 p. st. deed stijgen. Bij elke verlaging van het tarief, welke sedert heeft plaats gehad, werd het aantal telegrammen, die per dag verzon den werden, telkens meer dan verdubbeld, en het steeg na de laatste verlaging, op den 1™ September 11. tot 216 telegrammen per dag, waardoor de dagelijksche opbrengst is geklommen tot 645 p. st., dat is 10 p. st. por dag meer dan onder het vorige tarief. Thermometerstand* 15 Mei 'sav. 11 u. 56 gr. 16 'smorg.7u.55gr.'smidd.ln.67gr.'sav.llu.53gr, 17 'smorg.7u.55gr.'smidd. lu.62gr. Algemeen overzicht. De opgewondenheid die thans te Parijs heerscht ten gevolge der botsingen waarvan de Place du Chatelet, de omtrek van het in de nabijheid der Bastille gelegen Cirque Napoleon en een gedeelte van het Quartier latin het tooneel waren, leiden de Parijzenaars voor een groot deel af in de aandacht welke zij anders gewoon zijn aan de verkiezingen der departementen te wijden. Toch is daar de strijd allerlevendigst, en op sommige plaatsen treden, gelijk het ook elders veelal in kleinere steden gaat, allerlei persoonlijke quaesties en oude en nieuwe veeteu jegens gedragingen van personen in hun bijzonder leven, zoozeer op den voorgrond, dat de politieke quaestie er bijna door wordt voorbijgezien. Cornhill Magazine stelde ons onlangs in een allergeestigst artikel, overge nomen in de Mei-aflevering van het Nederlandsch tijd schrift de Globe, zeer aanschouwelijk voor hoe het zoo al bij de verkiezingen in Frankrijk toegaat. De beschrij ving van Cornhill moge wat al te sterk gekleurd zijn, het is toch onmogelijk haar niet zich voor den geest te roepen en vergelijkingen te maken, wanneer men de be richten inziet waarmede de Fransche bladen thansgevuld zijn. Zoo bevat b. v. een dier bladen een brief, waarin een inwoner van het stadje Auch, in het departement Gers, aan den procureur-generaal te kennen geeft dat hij, met het oog op de mogelijkheid van een aanval van de zijde van een der mederedacteuren van den heer Granier de Cassagnac, zich genoodzaakt ziet gedurende den tijd van den verkiezingsstrijd altijd een vuurroer bij zich te dragen, als waarborg voor zijn persoonlijke veiligheid. Staaltjes in overvloed zou men kunnen bijbrengen ten bewijze dat, al zijn de verkiezings-manoeuvres van zeer slecht gehalte, de Franschen hun aangeboren aard van geestig te zijn niet verloochenen. De liberaal gezinde dagbladen trachten van het ge beurde te Parijs een zooveel mogelijk gematigde voor stelling te geven, en sommige komen er rond voor uit dat het doel van de afkondiging der proclamatie, waarbij samenscholingen verboden worden met een beroep op de wet van 7/9 Juni 1848, niet moeilijk te raden is. Men wil namelijk de bevolking in den waan brengen dat de volksdemonstraties een zeer ernstig karakter hebben, en daardoor de zeer onzachte tusschenkomst der politie, waarbij verscheidene personen gewond zijn, rechtvaardigen. De zachte tint welke de liberale bladen aan het gebeurde geven, moet vooral worden toegeschreven aan hun vrees dat de thans in geheel Frankrijk zich meer en meer openbarende zucht voor de vrijheid zal worden onderdrukt en de regeeringspartij in enkele uitspattingen nieuwe argumenten zal vinden om, zoo al niet te Parijs dan toch in de provinciën, de zoogenaamde maatregelen van voorzorg te verdubbelen. Men moet echter bekennen dat door de officieuse orga nen te Parijs de ongeregeldheden welke hebben plaats gehad nog zeer weinig geëxploiteerd worden. De Oostenrij ksche rij ksraad is, zonder dat het vraagstuk der autonomie van Uallicië in behandeling is gekomen, Vrijdag in een vereenigde zitting der beide kamers door den keizer in persoon gesloten. Vooraf was door de voor zitters in de kamers waarin de leiding aan hunne zorgen was toevertrouwd geweest, een redevoering uitgespro ken, waarbij de gedurende deze zitting verkregene resultaten werden opgesomd. De regeling der financiën, de reorganisatie van het leger, de schikkingen met Hon garije en de constitutioneele hervormingen werden als zoovele redenen genoemd van de ontwikkeling die zich in Oostenrijk in de beide laatste jaren in verschillende richtingen heeft doen gevoelen. Omtrent de verhouding tot het buitenland drukte de keizer, volgens het door den telegraaf overgebracht bericht, zich in zijn troonrede aldus uit: Onze nieuwe militaire organisatie en onze vriendschappelijke betrekkingen tot de overige mogend heden, zijn waarborgen voor het duurzaam behoud van den vrede, waaraan het rijk voor zijn inwendigen voor spoed behoefte heeft. Éegrafische berichten spreken heden weder van een redelievende'u geest, welke in de onderhandelingen ien Amerika en Engeland van de zijde van eerpt- mdé mogendheid zou zijn waar te nemen. De in- structie$ aan dén heer Motley gegeven zouden hiermede in volkomen overeenstemming zijn.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3