Rottier, jongste zoon van den dijkgraaf L. Rottier, zich bereid mede te gaan. Deze nam een geweer met zich, waarmede hij op het dier aanlegde. Bij het tweede schot trof hij het in den muil, tengevolge waarvan het na veel bloedverlies bezweek. Met behulp van menschen en paarden Werd het vervolgens gedurende den vloed bijna 400 ellen op de plaat gesleept en toen kon men het bij laag water gemakkelijk bezichtigen. Bij velen schijnt de lust daartoe te bestaan, want van alle zijden stroomen nieuwsgierigen toe. Het dier, door onbekende oorzaak van zijn koers geraakt, behoort klaarblijkelijk tot het geslacht der walvisschen. Het is 17.20 Ned. el lang; de lengte der onderkaak tot aan de hoeken van den muil bedraagt 4 el; zijne zwaardvinnen zijn 1.95 el lang; de breedte der staartvin is 3.60 elde afstand der, voor «alk een dier niet zeer groote, oogen bedraagt 2,50 el. Ofschoon reeds geheel in elkander gezakt is zijn grootste diameter nog 2,20 el. De lengte zijner spuitgaten be loopt 45, de dikte van het spek aan de onderkaak 25 Ned. duim, terwijl zieh, voor zoover men zien en tellen kan want de muil is nog al gesloten 290 baleinen op de ëene zijde in dé bovenkaak bevinden. Sedert onderscheidene jaren is de Haagsche kermis niet zoo druk met openbare vermakelijkheden bezet en door kooplieden in: kramerijen bezocht als thans. Ook het godsdienstig element is weder vertegenwoordigd doör de zorgen van dén oud-resident Esser, die tenten én kramen afloopt Om stichtende traktaatjes te versprei den, waarna hij zich met tnsschenpoozing naar zijn kraam begeeft om tot het publièk, dat gewoonlijk in vroolijke stemming verkeert, te préêken over alle mogelijke gods dienstige onderwerpen, waarbij de onzedelijkheid der kermis, de vérdiëHijking van den mensch tengevolge van dit vermaak, schering en inslag is. De kraam is door het dagelijksch bestuur niet zooals ten vorigen jare in het Voorhout, het brandpunt der kermis, geplaatst, maar op het Toürnooiyeld op eene eènigszins afgelegene plek voor het gebouw van de arrondissements-rechthank, zoodat do rijksveldwachters van het parket van den officier van justitie uit hun kamer een oog in het zeil kunnen houden. De kraam is weder beplakt met talrijke psalmen en bijbelteksten en opgevuld met godsdienstige werken. Aan ieder voorbijganger wordt een traktaatje opgedrongen, terwijl voor de militairen een afzonderlijk blaadje is bewerkt, dat Werda ten titel voert. Dezer dagen heeft te Landen eene belangrijke vei ling van schilderijen plaats gehad- Verschillende stuk ken van oude Hollandsche en Vlaamsche meesters heb ben hooge prijzen opgebracht. Men verkocht o. a. een landschap van Nic. Berghem voor 200 guinjes; het portret van den burgemeester Hasselaar door Gerard Dou voor 180 guinjes een riviergezicht door M. Hobbema voor 180 guinjeshet glas limonade door G. Terburg voor 240 guinjes een rijk gestoffeerd landschap door Albert Cuyp voor 420 guinjes, enz. Jl. Donderdag avond omstreeks 11 uren werd te Rotterdam een zeldzaam luchtverschijnsel gezien, waar omtrent ons liet; volgende wordt medegedeeldAan den Wëster horizont ,t,ot ongeveer in het affecten tusschen den horizont en het toppunt (zenithj was de lucht, noordwaarts aan door het noorderlicht sterk gekleurd, en wel in jdie mate dat een brandspuit in der haast werd aangevoerd, aangezien de manschappen, daarbij behoorende, door den lichtgloed misleid, werkelijk brand vermoed hadden. Van den wester-, noorder- tot aan den noordrooster horizont verhieven zich lijnrechten nevelachtige strepen, van ongeveer 4, 6 a 8 graden breed, die, te niet uitloopende, in het toppunt zich met elkander vereenigden. Tusschen de strepen was de luchtvolkomen helder (voor het gezicht althans), terwijl, zelfs door de meest benevelde gedeelten der strepen, de sfterren duidelijk zichtbaar waren. Behoudens het ver schil der afmetingen, was het gebeël zeer gelijk aan de teekening op den globe van de breedte-lijnen, dié aan de pool elkander ontmoeten. Van tijd tot tijd werd een nevelwolkje zichtbaar, dat eohter in een oogeublik weer verdwenen scheen. Alleen in het west-hoordwesten bel vonden zich zoogenaamde vasté wolken, die paraleï met den horizont liepen en zeer duidelijk door de nevel- (misschien licht-) strepen zichtbaar waren. Te 1 uur des nachts waren de laatsten nog niet geheel verdwenen! Uit Moordrecht wordt. betrekkelijk'ditTuclïtvë'rschijnsel het volgende geschréven: Donderdag avond tusschen Kalf elfj en half twaalf uren vertoonde zich een prachtig schouwspel- Otschoon'in den tijd der' donkere maan, was het plotseling zoo licht, alsoffhet volle maan was. Een sterk noorderlicht kleurde en verlichtte den hemel boog van het westen tot in het oosten, terwijl er aan den gezichtseinder als een zwarte streep was, waaruit de, schoonste stralen schoten, die vooral in het westen als purper, in het noord-westen meer geel, in hétoosten, grijs gekleurd warén, terwijl met» in het noordwest ten uoaat. sDiBBiJiw/ iiognigoq yfl'jsisaaiov ïitaj tioa n/I westen een vollen lichtstroom had. De verschillende stralen vereenigden zieh in het toppunt, en vormden een schoone kroon. Overigens was de hemel helder en woei er een frissche noord-oostenwind. Na half twaalf nam het verschijnsel langzaam in sterkte af. Men mag gerust aannemen dat zich in langen tijd niet zulk een sterk noorderlicht als dit vertoond heeft. Belangijk kan het geacht worden te vernemen, waar men dit verschijn sel al opgemerkt heeft, om de uitgestrektheid daarvan te kunnen nagaan. Opmerkelijk is het, dat 100 jaren gele den, den 5 Januari 1769, een schoon noorderlicht te gelijk in Pensylvanië (Noord-Amerika) en in Frankrijk waargenomen word. (iV". Rolt. cour.) Hetzelfde natuurverschijnsel is ook op verschillende andere plaatsen waargenomen. De Tijd meldt, dat geen der onlangs uit Nederland naar Rome vertrokken pauselijke zouaven zich aan boord bevond van de op den 7«n dezer vergane stoomboot Abattucci. Men meldt aan Het vaderland, dat bij de commissie van voorbereiding voor het in de maand September te houden statistisch congres reeds van verschillende bui- tenlandsche regeeringen het bericht ontvangen is, dat zij zich zullen doen vertegenwoordigen. Zoo zal o. a. België vertegenwoordigd worden door den heer Quêtelet, directeur van het observatorium te Brussel, Frankrijk door den heer A. Legoyt, directeur aan het ministerie van binnenlandschezaken, Groot-Britannië door dn Farr, Oostenrijk door Z. E. baron Czoernig, Denemarken door den heer David, Zweden door d>\ Berg, enz. Van de re geeringen der Noord-Duitsche staten moet tot dusverre alleen dergelijke toezegging van de MecklenburgSchwe- rinsehe ontvangen zijn. Door de regelingscommissie voor de maskerade, welke het Leidsche studentenkorps in 1870 zal geven, is het plan voor den historisehen optocht thans vastge steld. „Het bezoek van Leicester aan de academie te Leiden" is het onderwerp. Te Berlijn is het volgende proces aangevangen, dat veel opspraak teweeg brengt. Toen keizer Maximiliaan van Mexico te Queretaro gevangen zat, werden onder scheidene pogingen tot zijne bevrijding aangewend. Zoo bracht onder anderen zijn gewezen minister don Navarra een bedrag van 10,000 pesos (13,000 thalers) aan den Pruisischen gezant von Magnus, met verzoek dit tot het genoemde doel te besteden. De heer von Magnus gaf zich intusschen alle mogelijke moeite om te verkrijgen dat de keizer niet zon worden ter dood gebracht. Eeni- gen tijd nadat die poging mislukt en de keizer gefusileerd was, eischte don Navarra het geld terug, op grond dat hij het slechts persoonlijk en wel uit zijne eigene mid- delen had voorgeschoten. De heer von Magnus scheen echter geen redenen te hebben om daaraan gehoor te gevenalthans hij weigerde ronduit iets terug te geven en verklaarde dat alleen de erven van Maximiliaan op die gelden aanspraak hadden. Hij heeft dan ook de geheele som aan den keizer van Oostenrijk overgemaakt. De Mexicaansche minister, hiermede niet tevreden, heeft alsnu bij de rechtbank te Berlijn een eisch tot restitutie tegen den heer von Magnus ingesteld. Bij het rechtsgeding, te Belgrado gevoerd, ter zake van den gepleegden moord op vorst Michael, is de prins Kara-Georgevich, gelijk men zich herinnert, veroordeeld om aan de Servische schatkist eene som van acht mil- lioen piasters terug te betalen. Ten einde uitvoering aan dit vonnis te geven, zijn al de in Servië gelegen goederen der familie Kara-Georgevich in het openbaar verkocht, en het voorloopig gouvernement te Belgrado heeft tegelijkertijd de regeering van Rumenië uitge- noodigd om eveneens den verkoop te gelasten van de aanzienlijke goederen, welke Kara-Georgevich in Ru menië bezit. Na eerst beslag op die goederen te hebben gelegd, heeft het gouvernement van Bucharest dit eenigen tijd geleden opgeheven en de zaak bij den burgerlijken rechter aanhangig gemaakt. Naar thans gemeld wordt, heeft de Rumeensche rechtbank aan de Servische regee ring haren eisch ontzegd. In een blad van Louisiana leest men het volgende bericht„In den suikermolen van Boggis is eene moeder met haar kind ongelukkigerwijze door het drijfrad meegesleurd en fijn gemalen. Wij betreuren van harte dit ongeval, aangezien de qualiteit der suiker tot nogtoe steeds wegens hare zuiverheid eene goede repu tatie had." Niettegenstaande alle mogelijke voorzorgen en po- litie-maatregelen, die men in Londen genomen heeft, om de voetgangers zooveel mogelijk tegen rijtuigen te be schermen, zijn er verleden jaar toch nog 200 menschen overreden. Met het doel om zooveel mogelijk in dien stand van zaken verandering te brengen, is er nu weder om aan den gemeenteraad van die wereldstad een ont werp 'aangeboden om stalen bruggen voor voetgangers te vervaardigen. Deze bruggen moeten op plaatsen gelegen worden waar drukke straten elkander kruisen. De voet gangers maken dan gebruik van de brug om aan de over zijde van de straat te komen, terwijl de wagens er onder door rijden. Het ontwerp wordt door deskundigen, wat sierlijkheid en sterken bouw betreft, zeer geprezen en schijnt een eenvoudig en practisch middel te zijn om de straat zonder gevaar voor overrijden over te steken. Te Pesth wordt over het dagbladzegel en de belas ting op advertentiën eene interpellatie aan den minister van financiën voorbereid door den afgevaardigde der linkerzijde Koloman Toth, de vraag stellende, of, zooals Lonyey het laatst had beloofd, reeds voor de aanstaande begrooting gezorgd is voor de afschaffing van die onrecht vaardige belasting. Den 30cn dezer zal teLeipzighetDuitschmolenaars congres geopend worden, tegelijk met eene internationale tentoonstelling van voorwerpen, in den meest uitgebrei- den zin des woords hun vak betreffende. De Belgische molenaars en vervaardigers van molenwerken zijn tot deelneming aan dit congres uitgenoodigd. Blijkens het programma zullen aldaar vooral de nieuwste uitvindingen in de constructie van wind- en stoommolens behandeld worden. Een paar weken geleden is in het zuidwestelijk paviljoen van hot oude Nijverbeidspaleis te Parijs een merkwaardig astronomisch uurwerk ter bezichtiging gesteld, 't welk voor de kathedraal van Beauvais bestemd is. Het is twaalf Nederlandsche ellen hoog en vijf ellen breed, en uit 90,000 raderen en deelen samengesteld, die 55 wijzerplaten en een aantal figuren, welke het bovenvak innemen, in beweging brengen. Dit uurwerk wijst den tijd in twintig verschillende steden aan; doet den juisten op- en ondergang der zon, haren doorgang door den meridiaan van Beauvais, den op- en ondergang der maan en van een overgroot aantal sterren, de lengte van dag en nacht, den ondergang der seizoenen, de getijden, de eclipsen, de Zondagsletter, de epacta, de romeinsehe indictie, het guldengetal enz. enz. kennen, en wel van sommige op eene zeer vernuftige wijze. Zoo vertoonen b. v. de wijzerplaten van eb en vloed den Mont Saint-Michel en het eiland Jersey, waarvan zij den water stand van oogenblik tot oogenblik getrouw aangeven. De figuren, die het bovenvak innemen of liever dit telkens bij het slaan van het uur doorloopen, zijn aan de gewijde en ongewijde geschiedenis en aan de mythologie ontleend. De vervaardiger van dit kolossale en kunstige uurwerk is de burgerlijke ingenieur Vérité, te Beauvais. Parijs is sedert den tijd van dn Broussais de groote markt geworden voor bloedzuigers, en bij den handel in deze nuttige dieren worden aanzienlijke kapitalen om gezet. Vroeger kwam de groote toevoer uit Italië, maar tegenwoordig zijn het hoofdzakelijk de moerassen in de Donauvorstendommen, die in de behoefte voorzien. Triëst voert jaarlijks voor meer dan 3,000,000 franken aan bloedzuigers uit, en in den jongsten tijd levert ook Australië eene aanzienlijke hoeveelheid, die door de geneesheeren voor zeer goed verklaard zijn. Onlangs heeft de onderkoning van Egypte aan den speculant het privilegie geschonken jaarlijks 3,000,000 bloedzuigers te verzamelen in de poelen, die door de periodieke over stroomingen van den Nijl worden gevormd. Zoodra deze te Parijs aankomen, wordt het grootste gedeelte terstond verkocht, het overschot komt in bijzondere reservoirs waaruit men ze geleidelijk, naarmate van de behoefte, neemt. Zulk een reservoir bij Gentilly is 50 voet lang en 30 voet breed, en bevat eene ontzaglijke menigte bloedzuigers. Wat publieke aanbesteding uitwerkt, is gebleken door de uitkomsten der aanbesteding van equipement- stukken, uitgeschreven door den minister van oorlog. Het volgende lijstje wordt daaromtrent in een der laatste nommers van den Economist medegedeeld. Onderbroek. Magazpr.in 1868 1.50. Aanbest. 0.98. W erkbroek. 1.55. r> 0.92. Voeringbaai. 0.73. n 0.47. Schouder-passant n n °-68" n 0.34J Kleerborstel. 0.25. 0.20. Eetketel. ,0.60. n 0.49. Scharen. 0.32. n 0.23. Doz. groote knoop. 0.12. ,0.061. Schako. 2.50. t „1.64. Nu moge men beweren, dat de qualiteit der goederen minder zal zijn, daarop dient streng toezicht gehouden te worden; de levering moet volgens monster plaats hebben en afwijking daarvan door afkeuring gestraft worden. In Sleeswijk-Holstein wordt veel geklaagd over de steeds toenemende landverhuizing uit die gewesten. Er zijn plaatsen, alwaar de vroeger zoo talrijke en wel varende bevolking dientengevolge reeds aanmerkelijk

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2