MIDDELBURGSCHE COURANT. N" 78. Zondag 1869. 16 Mei. ÖtmtmlanÖ. Editie van Zaterdag avond 8 uren. SGIIULDVORDEIUAGEN. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, Gezien de circulaire van den commissaris des konings in de provincie Zeeland, van den 4 Mei 1869, A n». 5571, 4« afdeeling (Provinciaal blad n". 48). Herinneren de ingezetenen aan de wet van den 5 No vember 1815 (Staatsblad n°. 51), volgens welke alle vorderingen ten laste van den staat het dienstjaar 1868 betreffende, vóór of op defn 30 Juni aanst. bij de betrok kene administratiën, door welke de bevelen tot het doen van werken, leveringen enz. uitgegeven zijn, moeten zijn ingediend, alsmede dat de bij genoemde wet gestelde termijn van verjaring, volgens art. 125 der wet van den 6 Juli 1850 (Staatsblad n». 39) en art. 228 der gemeente wet, ook op de vorderingen ten laste van de provincie en de gemeente van toepassing is wordende mitsdien de belanghebbenden aangemaand om den uitersten termijn niet af te wachten, maar hunne rekeningen en verdere bewijsstukken wegens schuld vorderingen ten laste van het rijk, de provincie of de gemeente voor het dienstjaar 1868, ter plaatse waar het behoort ten spoedigste in te dienen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8 Mei 1869. De secretaris, De Burgem. en Weth. voorn. P. FOllBES WELS. WINKELMAN. Middelburg ld Mei. Ter aanvulling en gedeeltelijke verbetering van het bericht betreffende de te Oostburg te houden tentoon stelling, voorkomende in ons nommei^van 13 dezer, kan worden gemeld dat ook door gedeputeerde staten van Zeeland kosteloos vervoer van vee en landbouwwerk tuigen voor die tentoonstelling is toegestaan met den stoombootdienst op de Westerschelde. Voorts is gelijke vergunning verkregen van het bestuur der spoorboot maatschappij van Middelburg; van bestuurdersder vracht goederen stoombootmaatschappijvan de directie van de Zeeuwsche maatschappij van stoomvaart met de stoomboot Stad Vlissingen n°. 2; van de bestuurders der Middel- burgsche maatschappij van stoomvaart, alles onder de gebruikelijke voorwaarden, van vrije bezorging aan- en afhaling van boord, tijdige kennisgeving aan- en overleg met den bevelvoerder der stoombooten, in niet-aanspra- kelijkheid der directiën, voor eventueele schaden aan de werktuigen of het vee komende, en dat alles voorzien zij van een adres aan het bestuur dezer afdeeling, en getec- kend door den afzender, met vermelding dat het voor de tentoonstelling is bestemd. In de Staatscourant van heden is opgenomen de door den minister van binnenlandsche zaken bij beschikking van 13 dezer gedane aanwijzing der onderkiesdistricten in de hoofdkiesdistricten Middelburg en Goes. Aanstaanden Maandag zal II. m. de koningin haar voorgenomen reis naar Frankrijk aanvaarden, en zich over Mainz begeven naar St. Seine bij Dyon, waar Z. K. H. prins Alcxander zich thans bevindt. H. M. zal aldaar vermoedelijk tot den 5*™ Juni verblijven. De heer Carulli di Cantogno, laatstelijk buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den koning van Italië bij het Nederlandsche hof, heeft de residentie verlaten en zich naar Italië begeven, alwaar hij zijne nieuwe betrekking van staatsraad zal aanvaarden. De minister van financiën heeft bepaald, dat den 14c» Juni e. k. en volgende dagen te 's-Gravenhage ver gelijkend examen zal worden gehouden voor de betrek king van adspirant-landmeter bij het kadaster. De commissie, die met het afnemen van dat examen belast is, bestaat uit de hoeren A. Bevers, ingenieur-verificateur van het kadaster, voorzitter, H. L. Staal, C. J. Genet, C. Sckiiller, landmeters, en W. Bliim, directeur van de burgerschool voor middelbaar onderwijs te 's-Gravenhage, leden. Volgens de Nieuwe Rotterdamsche courant bestaat bij de regeering het plan om hen die wenschen te worden aangesteld als leerling-telegrafist, voortaan geen afzon derlijk examen meer af te nemen, maar alleen die jonge lingen tot telegrafist op te leiden, die in het bezit zijn van een diploma, waaruit blijkt dat zij met goed gevolg het eindexamen der hoogere burgerscholen uièt vijfjari gen cursus voor een der provinciale commissiën hebben afgelegd. Verkiezingen. Als leden der tweede kamer van de staten-generaal moeten dit jaar aftreden in de volgende kiesdistricten Zuidhorn, m'. N. OlivierAppingadam, dr. R. Wester- hoff; Winschoten, dr. W. J. A. Jonckbloet; Assen, mr. L. Oldenhuis Gratama; Leeuwarden, S. Hingst; Sneek, mr. S. Wybenga; Dokkum, jhr. mr. S.W.H.A.van Beyma thoe Kingma; Zwolle, mr. J. W.Gefken; Almelo, mr. G.M. van der Linden; Deventer, mr. G. Dnmbar; Zutfen, mr. L. E. Lenting; Arnhem, mr. W. H. DullertNijmegen, mr. C. J. A. HeydecrijckTiel, mr. W. F. C. van Lidth de Jeude; Amersfoort, mr.J.K. baron van Goltstein Utrecht, mr. E. du Marehie van VoorthuysenHoorn, jhr.mr. J. de Bosch KemperAlkmaar, jhr. mr. C. van Foreest; Haarlem, mr. C. J. F. Mirandolle; Amsterdam, mr. M. J. Pijnappel, J. J. Rochussen en mr. J. Heemskerk Bz.Leiden, P. H. baron Taets van Amerongen; Gouda, jhr. mr. W. M. de Brauw; Delft, J. L. Nierstrasz Cz.; Rotterdam, W. A. Viruly Verbrugge en F. W. C. Blom; 's-Gravenhage, jhr. C. A. van Sypesteijn; Dordrecht, mr. P. Blussé van Oud-Alblas; Gorinchem, mr. J. Heemskerk Azn.; Middel burg, mr. D. van Eek; Zierikzee, J. J. van Kerkwijk; Breda, mr. P. J. J.IlollingerusPijpers; Tilburg,jhr. mr. J.B. A. J. M. Verheijen; Eindhoven, mr. J.B.Bots; Maastricht, jhr. mr. P. T. van der Maesen de Sombreff; Roermond, mr. J. H. L. Haffmans; 's Bosch, mr. F. J. E. van Zinnicq Bergmann. Bovendien moeten, tengevolge van de herziening der kiestabel, nog vijf nieuwe leden worden benoemd, name lijk 1 te Sneek, Ito Tiel, 1 te Haarlemmermeer, IteBrielle en 1 te Boxmeer. Er moeten alzoo 38 leden aftreden en 43 gekozen worden. De heeren mr. W. F. C. van Lidth de Jeude, jhr. mr. J. de Bosch Kemper en mr. J, J. Rochussen hebben verzocht bij de verkiezing op 8 Juni a. buiten aanmerking te blijven. In sommige districten zijn reeds candidaten gesteld, t. w. Zwolle: door de kiesvereeniging „Vrijheid en orde", te Kampen, jhr. mr. J. A. Sandberg jr., kantonrechter te s-Gravenhage. Vooraf had de heer T. J. Stieltjes voor de hem opgedragen candidatuur bedankt. Zutfen: mr. L. E. Lenting, aftredend lid, door de kiesvereeniging „Redding door bezuiniging," te Zutfen en mr. W. A. A J. baron Schimmelpenninck van der Oije, door de conservatieve kiesvereeniging „Vaderland en koning" aldaar. Alkmaar: de heer W. J- Knoop, door de „Centrale kiesvereeniging" van Alkmaar. B r i e 11 e dr. Rombach, door de voorloopige liberale kiesvereeniging „Koning en vaderland" te Brielle. Leiden, Gouda, Arnhem enz.: mr. D. van Otter- loo, onderwijzer te Valburg, door de Wekstem, weekblad der christelijk afgescheiden gereformeerde kerk. Arnhem: mr. W. II. Dullert, aftredend lid, door de „Arnhemsche kiesvereeniging." Hoorn: mr. E. II. 's Jacob, door den heer de Bosch Kemper in de Purmerender courant. Sneek: mr. S. Wybenga, aftredend lid, en dr. W. H. Idzerda (vroeger voor het district Leeuwarden afgevaar digd), door de „liberale kiesvereeniging," te Heeren veen. Do heer G. M. van den Linden heeft voor de candida tuur te Gouda bedankt. De heer mr.A. F. X.Luyben,oud-minister van roomsch- catholieken eeredienst, stelt zich, volgens de Roosen- daalsche courant, candidaat voor het kiesdistrict Breda. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer D. de Graeff van Polsbroek, minister-resident der Neder landen in Japan, tot het aannemen en dragen der ver sierselen van kommandeur der Christus-orde van Portugal hem door Z. M. den koning van Portugal geschonken. Kerknieuws. De heer A. C. Kamerman, predikant bij de hervormde gemeente te Oud- en Nieuw-Gastel, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar Stavenisse bedankt. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft gisteren de volgende arresten uitgesproken. Johannes Daniels, oud 33 jaren, werkman, wonende te Eede, thans gedetineerd te Middelburg beklaagd als zou hij in den nacht van 3 op 4 Maart jl. arglistig weg genomen en zich toegeëigend hebben eenige takken bossen, gestapeld liggende op het rondom afgesloten erf, behoorende bij de woning van den landbouwer C. L Claeijs te St. Kruis, aan wien die takkenbossen toebe hoorden, hebbende hij zich den toegang tot dat erf ver schaft, door over de afsluiting, eene planken heining, te klimmen is schuldig verklaard aan diefstal gepleegd in de aanhoorigheid van een bewoond huis, met behulp van overklimming, en, onder aanneming van verzach tende omstandigheden, veroordeeld tot eene correctio- neele gevangenisstraf van 6 maanden en in de kosten der procedure. Leopoldns Raman, oud 29 jaren, laatst wonende te Boschkapelle, arbeider, thans gedetineerd te Middelburg beklaagd als zou hij zich hebben schuldig gemaakt aan het arglistig wegnemen en zich toeëigenen, in den avond van 13 November 1868, omstreeks 11 uren, van 2 a 3 maten tarwe, te Boschkapelle, uit de schuur en ten na- deelo van Jan Francies Serrarens, welke schuur zich met het woonhuis op het aan alle zijden afgesloten erf be vindt en op welk erf hij zich den toegang heeft verschaft, door over de tot afsluiting dienende sloot te springen en als zou hij zich daarenboven hebben schuldig gemaakt aan het arglistig wegnemen en zich toeëigenen op of omstreeks 6 November 1868, van ongeveer een zak aard appelen van een stuk land onder Boschkapelle, alwaar deze ui.tgerooid lagen, ten nadecle van Jacobus Francies Serrarens is schuldig verklaard aan diefstal gepleegd in de aanhoorigheid van een bewoond hnis, met behulp van overklimming, alsmede aan diefstal van te veld zijnden oogst, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van een jaar en in de kosten der procedure. Vóór eenige maanden werd mededeeling gedaan van de zaak van een magnetiseurwelke terecht stond voor de arrondissements-rechtbank te Amsterdam wegens het geven van geneeskundigen raad en bijstand, door o. a. een zieke te behandelen tegen betaling en hem ge neesmiddelen ter genezing te hebben doen geworden. Overeenkomstig het requisitoir van het openbaar minis terie bij gemeld rechtscollege werd de beklaagde alstoen veroordeeld tot. eene straf van drie maanden eenzame opsluiting en f 100 boete, volgen de artt. 1 en 8 van de wet van I Juni 1865 (Staatsblad n». 60), regelende de uitoefening der geneeskunst. Nadat van dit vonnis in hooger beroep was gekomen, werd door het provinciaal gerechtshof van Noord-Holland aangenomen, dat vol gens art. 1 van genoemde wet een voornaam criterium van het misdrijf gelegen was in de uitoefening der ge neeskunst als bedrijfen dat het uit de primitieve dagvaarding niet resulteerde, dat de beklaagde was beschuldigd van de hem ten laste gelegde feiten als bedrijf te hebben uitgeoefend. Het hof heeft mitsdien den appellant ontslagen van alle rechtsvervolging.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1