MIDDELBURGSCHE COURANT Zaterdag 18.0. 15 Mei. i\°- 77. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, bevallende: Editie van Vrijdag avond 8 uren. den Drukker en Uitgever der Middeiburgsche courant 1. Beantwoording van Kuyk verslag tweede kamer voorstel wijziging armenwet. 2. Verslag van het verhandelde in de provinciale staten van Zeeland, avondzitting van 12 dezer. 3. Idem van den gemeenteraad van Middelburg, zit ting van heden. Middelbars 14 Mei. De tweede kamer heeft gisteren al de aan do orde zijnde wetsontwerpen aangenomen en daaronder ook dat tot regeling der grensscheiding tnssehen de provinciën Zuid-Holland en Zeeland, nadat vooraf een amendement van den heer Fokker, strekkende tot het aannemen van vaste grenslijnen, was verworpen. Vervolgens is de beraadslaging aangevangen over het wetsontwerp nopens het gebruik van stoomtoestellen, hetwelk in de zitting van heden met 48 stemmen tegen 1 stem is aangenomen. Tegen stemde de heer de Casem- broot. De kamer is op reces uiteengegaan. Het onderzoek in de afdeelingen der provinciale staten van Zeeland van het verslag betrekkelijk de calami- teuse polders is heden voortgezet en ten einde gebracht. Het heeft, naar wij vernemen, tot zeer uitvoerige be schouwingen aanleiding gegeven. Als rapporteurs waren gekozen de heeren Hombach, Ilammacher en Verhagen. Gisteren avond werd door mr. E. J. Kiehl in de Con certzaal alhier de aangekondigde lezing over arbeiders- vereenigingen gehouden. Hij besprak daarbij de verhou dingen van de werklieden tegenover de patroons in ver band met de verhooging en verlaging der arbeidsloonen. Voorts behandelde hij de vereen igingen van werklieden, met een enkel woord over hare organisatie, maar stond meer bepaald stil bij de werkstakingen, als middel gebe zigd om verhooging van loon of vermindering van het getal werkuren te verkrijgen, en de naar aanleiding hiervan en ter vermijding van financieel nadeel voor werkman en patroon alsmede ter voorkoming van ge welddadigheden, aangewende pogingen om de belangen van beide partijen zooveel mogelijk met elkander te knnuen overwegen in de zoogenaamde op enkele plaat sen in Engeland bestaande bureaux van conciliatie, waarin beide partijen door personen hunner keuze ver tegenwoordigd worden. Op de jaarmarkt gisteren te Zuiddorpe, in het kanton Axel, gehouden, waren aangebracht: 24 paarden, 50 run deren en 28 varkens. De handel was zeer levendig, in zonderheid in het vette rundvee, waarvoor hooge prijzen werden besteeder werden verkocht: 3 paarden, 30 stuks hoornvee en 8 varkens. Aan de volgende heeren werden premiën uitgereikt, als: voor het schoonste werkpaard, zoomede ook eene voor de schoonste baatgevende of kalfdragende koe, aan A. A. van Haelst, te Zuiddorpe: voor het grootst getal aangebrachte paarden, aan C. L. de Kop, te Axelvoor het grootst getal aangebracht hoorn vee, aan P. A. Dierick, te Koewacht, en C.L. de Kop, te Axel, bij deeling; voor het grootste getal aangebrachte varkens aan L. de Meij, te Wachtebeke (België)voor het grootste getal gekochte paarden op de markt, aan S. de Groote, te Saffelaere (België), en idem voor het grootst getal gekocht hoornvee, aan E. J. Levi, te Neuzen. Uit Breda meldt men ons „De commissie belast met de regeling van het herstel van den toren der groote kerk en het toezicht daarop heeft zich geconstitueerd en uit haar midden tot voorzitter gekozen mr. J. J. Loke, tot secretaris jhr. mr. p. Six, en tot penningmeester mr. J. H. van Mierlo. „Wat de verkiezingen aangaat, kan ik u voorloopig melden, dat wel mr. Luyben, ex minister van roomsch- catholieken eeredienstdecandidatuurtegenhetaftredend lid Hollingerus Pijpers openlijk aanvaard heeft, maar dat hij tot dusver door geen der hier gevestigde kiezers- vereenigingen candidaat gesteld is. Het is evenwel niet twijfelachtig of de roomschcatholieke kiezersvereeniging zal zich met algemeene stemmen bij die candidatuur door de Tijd en het hoofdkwartier te 's-IIertogenbosch geproclameerd, behoorlijk neêrleggen. De warme libe ralen denken er niet aan in de tegenwoordige omstan digheden den heer Pijpers af te vallen en een ander liberaal te kiezen. Wat de conservatieven en protes- tantsche kiezersvereeniging „Eendracht" doen zal, is evenmin bekend. Hoewel den heer Pijpers persoonlijk ■weinig genegen, zijn er onder hare bestuurders en hare leden te veel mannen, te warm gehecht aan de bestaande wet op het lager onderwijs, dan dat deze als de onder wijs quaestie de verkiezingen, gelijk te verwachten is en nog onlangs door den luitenant-generaal Knoop, in zijn brief aan de Alkmaarsche kiezersvereeniging is ont wikkeld, domineert, er aan zullen kunnen denken om een candidatuur als die des heeren Luyben te onder steunen en ter wille van persoonlijke antipathie of sym pathie met hun beginselen te transigeeren. Dat kan men niet aannemen. Nogtans de strijd zal hier heet ge noeg zijn. Maar aan de vernietiging van het mandaat des heeren Pijpers behoeft bij lange na nog niet te wor den gewanhoopt, als de kiezers maar opkomen en per sonen van beginselen weten te onderscheiden." Gisteren zijn de leden van het hoofdbestuur van het Anti-dagbladzegelverbond door den minister van finan ciën in bijzondere audiëntie ontvangen. Bij die gelegen heid werd den minister dank betuigd voor zijne bemoeiin gen om de drukpers van alle fiscale banden te ontslaan. Daarop antwoordde de minister o. a.„Die belasting is een kwaad. Vooral in den tijd, dien wij beleven het zij mij vergund die meening nog een3 uit te spreken waarin de gewichtigste vraagstukkken op godsdienstig, op staatkundig, op maatschappelijk gebied met zooveel warmte worden behandeld. De grootst mogelijke vrijheid in de uiting der gedachte is het eenige middel, dat met vrucht kan worden aangewend om een goeden uitslag van dien strijd te verzekeren. Men verspreide overal licht en de waarheid zal eindelijk zegevieren." Kerltnfeu w*. De kerkeraadderNederduitschehervormdegemeente te Vlissingen heeft gisteren' avond, tengevolge van het bedanken van den heer J.C. Nonhebei, predikant te Mui den, het bestaande twaalftal aangevuld met de heeren J. G. Blaauw, predikant te Oostkapelle, en W. F. Trip van Zoutlandt, te Hattem. Daarna is het viertal aangevuld met eerstgenoemde, die or.middelijk daaruit beroepen is. De beroepsbrief zal hem door eene commissie uit den kerkeraad worden overhandigd. Beroepen te Alphen aan den Rijn de heer H. F. Oreutz- berg, predikant bij de hervormde gemeente te Vlissingen. Het kiescollege der Nederduitsche hervormde ge meente te Haarlem heeft uit het vroeger gemelde zestal van predikanten het volgende drietal opgemaakt: de heeren A. C. J. van Maasdijk, te Katwijk aan zee; E. C. Segers, te Groningen, en J. P. Nonhebei te Mid delburg. Eerstgenoemde is gisteren beroepen. Marine en leger. Volgens het Handelsblad heeft de kans om tot het onderwijs aan de Koninklijke militaire academie te wor den toegelaten zelden zoo gunstig gestaan als voor de adspiranten van dit jaar. Voor de 88 vacante plaatsen zijn 91 candidaten opgekomen. De luitenants ter zee 2e klasse G. Eek, J. F. M. Lange en jhr. H. M. van der Wijck, de beide eersten dienende op Zr. Ms. kostschip te Rotterdam en de laatst- gemelde op Zr. Ms. ramschip de Buffel, worden met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld, terwijl de luite nants ter zee 2« klasse D. L. M. E. Keus, II. H. Hora Siccama en J. P. Wesselink met den lc" Juni aanstaande worden geplaatst, de twee eerstgenoemden in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetslttis en gedetacheerd op het kostschip te Rotterdam, en laatstgenoemde op Zr. Ms. ramschip de Buffel. De luitenant ter zee 2" klasse W. E. Hazenberg wordt met den 21™ dezer maand geplaatst op Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen. Rechtzaken, BEHANDELING DER PROCEDURE TEGEN yoor de arrondissements-rechtbank te middelburg. Zitting van Donderdag 18 Mei 1869. De rechtbank is samengesteld uit de heeren m«. J. H. de Stoppelaar, president, jhr. J. P. Boddaert, rechter, eu A. F. bnouc.K Hurgronje, rechter-plaatsvervanger, be nevens den griffier J. de Fremerij. Het openbaar ministerie wordt waargenomen door den officier van justitie mr. II. C. A. Thieme. Nadat de deurwaarder den beklaagde H. P. Abrahams heeft opgeroepen, die echter niet verschenen is, verzoekt de advocaat m'. W. A. van Hoek, krachtens eene behoor- Bjk geregistreerde: en door hem overgelegde procuratie, te worden toegelaten als gemachtigde en verdediger van j den beklaagde. De officier van justitie verklaart dat hij wel gelooft dat de volmacht in regelmatige orde is afgegeven, maar hij bezwaar maakt om den heer Abrahams bij -volmacht te laten verschijnen. Als de rechtbank dit toeliet zou zij daardoor reeds vooraf uitmaken dat hier alleen sprake kan zijn van hoon, en hij meent te moeten herinneren dat wei is waar rechtsingang is verleend wegens hoon, maar de rechtsuitgang is gegrond op laster. Daar nu tegen laster gevangenisstraf is bedreigd en de recht bank niet aan de eens gegeven qualificatie van het feit is gebonden, concludeert hij tot afwijzing van liet ver zoek, omdat alleen dan wanneer geen gevangenisstraf is bedreigd een beklaagde bij volmacht kan verschijnen. Hij heeft alzoo de eer te requireeren, dat tegen den be klaagde verstek worde verleend en bepaald dat met de behandeling der zaak zal worden voortgegaan. De advocaat mr. van Hoek repliceert, dat de verdedi ging zich alleen op de dagvaard gronden kan ter beoor deeling of art. 226 van het wetboek van strafvordering hier van toepassing is, en of het feit met gevangenisstraf dan wol met geldboete wordt bedreigd. In de dagvaard wordt alleen gesproken van hoon. De rechtbank kan na afloop der debatten beslissen of alsnog eene dagvaar ding in persoon noodig is; op dit oogenblik kan zij echter, naar zijne meening, niet voldoen aan het requisi toir van het openbaar ministerie zonder de bepaling van art. 226 van het wetboek van strafvordering illusoir te maken. Hij persisteert mitsdien bij zijn gedaan verzoek. De officier van justitie erkent de juistheid van de zienswijze van den verdediger, dat eene beslissing op de dagvaard moet worden genomen; maar hij meent er op te moeten wijzen dat het ten laste gelegde feit zou kunnen worden gequalificeerd als laster en alsdan valt onder art. 367 van het wetboek van strafrecht. Wanneer dus de rechtbank liet gedane verzoek toestond, zou daardoor voor haar de mogelijkheid worden afgesneden om eene andere qualificatie dan die van hoon aan het feit te geven. De verdediger merkt op, dat de mogelijkheid om den beklaagde zelf te hooren voor de rechtbank niet afge sneden wordt door de toewijzing van zijn verzoek, daar zij gedurende de debatten, met schorsing van deze, nog de dagvaarding in persoon bevelen kan. De rechtbank verwijdert zich om te delibereeren. Na verloop van ruim een half uur wordt de geschorste terechtzitting hervat. Uit het door den voorzitter voor gelezen vonnis blijkt, dat de rechtbank ten aanzien van het verzoek van den advocaat m'. van Hoek, lettende op het daaromtrent door den officier van justitie genomen requisitoir en op de wederzijdsehe adstructie, in hoofd zaak heeft overwogendat de beklaagde is gedagvaard tengevolge zijner verwijzing ter zake van boon; dat de dagvaard zelve slechts inhoudt het materieele feit en de qualificatie door de rechtbank in raadkamer gegeven nooit als zoodanig kan worden beschouwd dat zij aan die qualificatie gebonden zou behoeven te zijn; dat het ten laste gelegde feit zoowel laster als hoon zou kunnen opleveren; dat de beklaagde zich mistdien niet ter terechtzitting kan doen vertegenwoordigen, zoodat de rechtbank de inwilliging van het gedaan verzoek weigert en, gelet op de niet-verschijning van den behoorlijk ge- dagvaarden beklaagde, beveelt dat tegen hem verstek wordt verleend en met de behandeling der zaak zal worden voortgegaan. Op verzoek van het openbaar ministerie geschiedt in de eerste plaats door den griffier voorlezing van het bevel van verwijzing. Hieruit blijkt dat Hendrik Paulus Abrahams, oud 43 jaren, geboren en wonende te Middelburg, vertegen woordigende en uitmakende de firma De gebroeders Abrahams, conrantier, boekdrukker en boekbinder aldaar, is beklaagd ter zake „dat hij desbewust in het uommer van de bij genoemde firma te Middelburg gedrukt en door haar aldaar uitgegeven wordende courant, genaamd „Middeiburgsche courant," van Zondag 7 Maart 1869 heeft opgenomen en gedrukt, of doen opnemen en doen drukken een zoogenaamd cor respondentie-artikel, geschreven uit den Ilaag, voorko mende op hladz. 2 kolom 3 en op bladz. 3 kolom 1, waarin op laatstgenoemde bladzijde en in laatstbedoelde kolom het volgende voorkomt: „„om daarvoor (het bonwen van eene concertzaal en het aanleggen van een park) het noodige kapitaal bijeen te krijgen, is nu eene negotiatie geopend. Afgaande op de antecedenten, zou men geneigd zijn baar geen schit terend succes te voorspellen. Daartegenover staat echter dat de groote drijver in deze, mr. Engelbronuer, een man is van groote energie en niet licht uitgeput in

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1