Suitmlcmö. Des avonds werd den jubilaris eene serenade door het Fanfarengezelschap uit Oostburg gebracht, welke zich als huldeblijk aansloot aan de vele andere blijken van belangstelling, den feestvierende geschonken. De uitslag der examens, door de provinciale com missie van onderwijs in Noord-Holland gehouden, voor het dames-onderwijspersoneel, hetwelk akten voor lager en meer uitgebreid onderwijs verlangde, was in de zittin gen van 21 tot en met 30 April, als volgt: geëxamineerd 10 candidaten voor den rang van hoofdonderwijzeres, toegelaten 5; 46 voor dien van hulponderwijzeres, bevor derd 21; 31 voor de akte van onderwijzeres in de Fran- sche taal, geslaagd 18; 5 voorde Iloogduitsche taal, door allen met goed gevolg afgelegd; van de 15 voor de Engel- sche taal mochten 9 dien rang verwerven, terwijl van 35 candidaten, die examen voor meisjes-handwerken aflegden, 30 de gelukkigen waren; éene vrouwelijke candidaat is, na afgelegd examen voor gymnastiek, tot onderwijzeres in die kunst bevorderd. Van het dames- personeel zijn alzoo geëxamineerd 143 candidaten, waar van 89 bevorderd en 54 afgewezen werden; van hetheeren- personeel geëxamineerd 234 candidaten, waarvan bevor derd 59, afgewezen 174 en 1 wegens ongesteldheid het examen verlaten. - De Wekker behelst een staat van den uitslag van het voorjaars-examen over 1869 in de verschillende provinciën. Daaruit blijkt dat zijn geëxamineerde a. Voor de vakken van het lager onderwijs: 278 hoofd onderwijzers, waarvan toegelaten 117; hoofdonderwijze ressen 30, toegelaten 15; huisonderwijzers 5, toegelaten 4; huisonderwijzeressen 19, toegelaten 13; hulponder wijzers 383, toegelaten 187; hulponderwijzeressen 159, toegelaten 112. b. Voor meer uitgebreid onderwijs: Franseh, onder wijzers 135, toegelaten 41onderwijzeressen 120, toege laten 82Engelseh, onderwijzers 42, toegelaten 17 onderwijzeressen 66, toegelaten 48; Hoogduitsch, onderwijzers 45, toegelaten 17; onderwijzeressen 36, toegelaten 30; wiskunde, onderwijzers 131, toegela ten 58; teekenen, onderwijzers 51, toegelaten 28; landbouwkunde, onderwijzers 2, beiden toegelaten gymnastiek, onderwijzers 56, toe gelaten 34; hand werken, onderwijzeressen 86, toegelaten 73. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat de eind examens der politechnische school, vermeld onder B en C, art. 6065 der wet, regelende het middelbaar onderwijs, in de maand Juni en in het begin der maand Juli te Delft zullen plaats hebben. Zij, die een dier examens wenschen af te leggen, zullen zich voor den 25"> dezer maand schriftelijk aan het departement van binnenland sche zaken moeten aanmelden. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Noord-Brabant heeft uitspraak gedaan in de zaak van den drukkeren uitgever van het dagblad 1'Ami du Limbourg, wonende te Maas tricht, en, met vernietiging van vroegere vonnissen in die zaak, den beklaagde schuldig verklaard aan laster, door het in een gedrukt geschrift, dat verspreid is geworden, aan iemand ten laste leggen van daden,die ingeval zij plaats hadden, dengene, tegen wien zij geduid zijn, aan de verachting en den haat der burgeren zouden blootstellen, zonder dat van die daden het naar rechten vereischte bewijs is aangevoerd, en veroordeeld tot 15 dagen cellu laire gevangenisstraf en f 25 boete. Gemengde berichten. Het muziekkorps onzer schutterij zal zich, bij gunstig weder, Vrijdag avond doen hooren in de muziektent op het Molenwater. De muziek zal te 7 uren aanvangen. De Tijd deelt de laatste lijst mede van de bijdragen ontvangen ter viering van het gouden jubelfeest van paus Pius IX. Het bedrag der giften is 75.482.151. In den nacht van 7 Mei is de post-pakketboot Abattuccie van Marseille naar Civita Vecchia in aanva ring geweest met eene Noordsche brik. De schok was zoo hevig dat de stoomboot zonk. Van de equipage en passagiers, waaronder ook verschillende dames, te zamen bedragende 79 personen, zijn slechts 49 gered. Alle vrouwen kwamen om. Onder de omgekomen!.n bevonden zich de intendant-generaal Lecauchois-Féraud met zijne echtgenoote, de kommandeur Ferrari met zijne familie, de consuls-generaal van Rome en België te Marseille en eenige pauselijke vrijwilligers. De politie te Dresden heeft jl. Maandag de op de Altmarkt aldaar te koop aangeboden zingvogels, met uitzondering der kanarievogels, in beslag genomen en tot algemeene vreugde der talrijke omstanders in vrij heid gesteld. In het laatst der vorige week werd bij het afgraven van een terp in de nabijheid van Boxum een steenen kruik gevonden. Ze was zorgvuldig gesloten; de hals was voorzien met eene met hars overgoten en met lood overtrokken kurk. In stukken geslagen zijnde, vond men benevens eenige kamfer, een stuk perkament, be helzende het volgende: »LS. „Daar de viant komt hebbe ik mijn goed begraven in dese terp; mocht ik vallen door viands geweld, zie God mijne ziel genadig en mijn goed den vinder tot zegen. „Tomas Obbema „tot Boxum, Drie konigdag 1586." Bekend is het dat de vermaarde slag van Boxum, geleverd tussclien graaf Willem Lodewijk, den Deenschen veldoverste Steen Malterz en den Spaanschen overste Taxis, in Januari van 1586 is voorgevallen, waarbij, volgens de geschiedenis, een duizendtal menschen het leven verloren. De gevonden kruik is dus zeker weinige dagen voor dezen slag door den bezitter in de aarde geborgen. Zooals licht te denken is wordt er zeer verlangd naar het vinden van den op het perkament vermelden schat. Utrdagbl.) De Constitutionncl zoo schrijft men uit Parijs meldde dat in den vroegen morgen het hek en het voet stuk van de Vendome-zuil wederom versierd waren met ontelbare bloemenkransen ter herinnering aan den sterf dag van Napoleon L De Constitutionnel zeide de waarheid; deze Napo leontische manifestatie is ook geconstateerd door een redacteur van den Ganlois. Ziehier hoe hij het verhaalt „Toen ik tegen twee uren in den morgen de place- Vendóme overging zag ik dat een soort van fourage- wagen, begeleid door een tiental mannen, stilhield bij den voet der zuil, Ce bronze que jamais ne regardent les mbres, zooals Auguste Barbier zoo welsprekend gezegd heeft. „De geheimzinnige mannen gingen in stilte over tot de ontlading van den wagen, die raad eens wat? een geheelen voorraad immortellenkransen inhield „Daarna schaarden zij zich rond het hekwerk en be gonnen de kransen op te hangen. „Ik sloeg hen uit de verte gade en begon hen te be grijpen. „Een der arbeiders der rechterzijde riep tot die der linkerzijde: Hoor eens, wij hebben niets dan Souvenirs, geef ons ook wat Regrets. „Ik had alles begrepen. Ik verwijderde mij, gelukkig met de gedachte dat ik daar was geweest om het vrij willige der hulde, welke ieder jaar door eene afgoden- dienende bevolking aan de nagedachtenis van een groot man gebracht wordt, met eigen oogen te kunnen con- stateeren." Rurgeriijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging van den 9"i dezerJ. de Ligt, jm. 27 j. met S. M. Neeteson, jd. 29 j. W. M. Haccou, jm. 29 j. met M. Meliefste, jd. 32 j. H. Geervliet, jm. 21 j. met P. C. Broeke, jd. 23 j. W. Ie Grand, jm. 32 j. met E. M. Adriaansen, jd. 31 j. (Van 1 tot 8 Mei.) Vlissingen. Gehuwd: H. S. Hageman, jm. 25 j. met J. Fagg, jd. 27 j. D. Gillissen, jm. 26 j. met P. Matthijs- sen, jd. 24 j. J. Beenhouwer, weduwn. van K. Damèn, 56 j. met C. van Vlaanderen, wede. Van L. Brasser, 63 j. W. H. Woltering, jm. 28 j. met A. M. Luppers, jd. 26 j. B. G. Bleyswijk, jm. 23 j. met M. J. Geijsen, jd. 27 j. P.F. C. G. lledderich, jm. 35 j.metE. C. Hoft'man, jd. 22 j. Bevallen: H. Maquelin, geb. Bestelink, z. J. C. Seny, geb. Badart, d. .1. Koks, geb. Veltman, d. M. J. ten Hacke, geb. Misdom, z. M. J. van Campen, geb. Ermerins, z. J. Roelofs, geb. Christiaanse, z. Overleden: P. A. Verhoeff, jm. 62 j. C. F. Thienpont, man van A. C. Verhoest, 71 j. J. van den Bergen, man van P. D. Anthennissen. 55 j. W. Peelen, wede. van F. Houting, 59 j. W. J. Slagman, jm. 34 j. E. van Eek, wed8, van J. Engelse, 72 j. Goes. Gehuwd: A. Mathijssen, jm. 34 j. met C. Eijk jd. 33 j. M. de Busscher, jm. 28 j. met E. Dirkse,jd. 26 j' Bevallen: C. Muller, geb. Meijler, z. M. C. Cense, geb. Kelmer, z. E. Hoek, geb. Biersteker, d. A. M. de Jonge, geb. Temperman, z. M. T. Koens, geb. Meulemeester, z| Overleden: C. van Dalen, vrouw van P. Dirkse, 35 j, Zierikzee. Gehuwd: A. B. de Koning, jm. 26 j. met M. Bil, jd, 32 j. J- A. A. Flaman, jm. 21 j. met M. van der Weel, jd. 21 j. P. Thomson, jm. 26 j. met J. Blom, jd. 25 j. J. de Blok, jm. 28 j. met P. C. Laban, jd. 31 j. J. 0. van Tetterode, jm. 36 j. met P. Timmerman, jd. 26 j. BevallenJ. van den Boom, geb. Paret, d. P. van Lier, geb. van Schendel, z. P. Aleman, geb. Horrevoets, z. N. van Sas, geb. Qnist, z. E. van der Hucht, geb. van Duivenbode, z. A. van der Rhijt, geb. Moerland, z. OverledenC. Bogerd, wed8. J. J. Wansinck, 81 j. C. Peute, wed8. J. J. van der Voois, 80 j. J. Dane, man van J. de Vos, 66 j. In de maand April 1869 zijn in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven te middelburg: Huwelijken 13; geboorten 27 (zoons 20, dochters 7); sterfgevallen 35 (van het mannelijk geslacht 17, van het vrouwelijk 18)levenloos geboorten 4. Elders overleden 1. TE vlissingen: Huwelijken 6; geboorten 28 (zoons 11, dochters 17); sterfgevallen 20 (van het mannelijk geslacht 10, van het vrouwelijk 10); levenloos geboorten 3. Elders overleden geen. te zierikzee Huwelijken 4; geboorten 16 (zoons 8, dochters 8); sterfgevallen 21 (van het mannelijk geslacht 9, van het vrouwelijk 12); levenloos geboorten 1. Thermometers tand. 10 Mei 's av. 11 u. 55 gr. 11 'smorg,7u.56gr.'smidd.lu.60gr.'sav. llu.52 gr. 12 'smorg.7u.53gr.'smidd. lu.57gr. Algemeen overxlcht. Omtrent het Belgisch-Fransch spoorweggeschil waren in de laatste dagen weder verschillende onheilspellende geruchten in omloop. Wij ontvangen echter heden avond een telegram van onzen correspondent te Brussel, ons verzekerende dat deze geruchten ten eenenmale onjuist zijn. Uit goede bronnen verneemt hij dat de Belgische regeering gerust is omtrent den vredelievenden afloop van haar verschil met de regeering te Parijs. Op vol doende gronden meent het ministerie zich overtuigd te kunnen houden dat de gemengde commissie, waarvan de leden thans zijn aangewezen, spoedig tot de gewenschte regeling der hangende vraagstukken zal geraken. De toespraak van keizer Napoleon te Chartres heeft te Parijs nog al sensatie gemaakt. Le Teraps herinnert te dien aanzien dathet „dikwijls te vergeefs" doordenkeizer als president der republiek gedaan beroep op alle eerlijke vaderlanders tegen de dreigende revolutionaire harts tochten tot den coup d'élal van 2 December heeft geleid. Zoo althans luidt het hoofdargument der verdedigers van die daad. Waar nu volgens keizer Napoleon thans weder blijkt van die dreigende hartstochten, waartegen de keizer een beroep doet op alle eerlijke vaderlanders, is dit beroep als eene waarschuwing voor de toekomst te beschouwen. Het officieel orgaan der Fransche regee ring verklaart in zijn overzicht dat de keizerlijke toe spraak „een loyaal beroep is op het gezond verstand en de standvastigheid van alle eerlijke lieden tegen de revolutionaire hartstochten; zij is ter zelfder tijd de groote waarborg van den liberalen geest, welke de ge dragslijn van het gouvernement zal blijven beheerschen." Te Parijs bevatten de dagbladen schier niets anders dan beschouwingen en berichten, welke met de verkie zingen in verband staan. De regeering geeft intussclien bij circulaire insfructiën aan liare ambtenaren voor den aanstaanden strijd. In een der circulaires van den minis ter van binnenlandsche zaken, de Forcade la Roquette, vinden wij het volgend uiterst merkwaardig gevoelen „Indien men eene betrekking vraagt aan het gouverne ment, dan geeft men daardoor te kennen dat men de wijze waarop het landsbestuur wordt uitgeoefend, en deregee- ringspoütiek goedkeurt. Indien men een tegenoverge stelde staatkunde was toegedaan, zou men niet in de gelederen der regeering zijn toekomst zoeken, maar elders. Vandaar dus dat de waardigheid der openbare ambtenaren bestaat in het ondersteunen der regeering." In Frankrijk schijnt het gouvernement derhalve nog ver verwijderd van het stelsel dat de ambtenaar met de regeering niets te maken heeft, buiten de vervulling zijner bijzondere ambtsverplichtingen als zoodanig, en overigens in het algemeen niet in dienst is van regee ring of ministers, maar van het land, hetwelk hem be zoldigt en betaalt. De bibliotheek van het wetgevend lichaam is thans opgevuld met personen, die in de ante cedenten der oppositie-candidaten zoeken naar argumen ten om hen bij de kiezers te bestrijden. Deze argumenten zullen dan hoofdzakelijk bewaard worden tot de aan de verkiezingen voorafgaande beruchte vijf dagen, gedu rende welke de nieuwe wet, gelijk men weet, het houden van alle kiezers-vergaderingen verbiedt en alzoo de strijd aan de zijde der oppositie-candidaten hoogst moeilijk maakt. De in het Engelseh lagerhuis voorgestelde bill, hou dende onbevoegd verklaring van den heer O'Sullivan, mayor van Cork, tot de waarneming der betrekking van magistraatspersoon, heeft in Ierland eene ongeloofelijke verbittering teweeg gebracht. Te Dublin zelfs worden meetings gehouden tegen „de vervolging waaraan do heer O'Sullivan van de zijde der regeering blootstaat." Te Cork wordt van de zijde der Fenian-bevolking geenerlei poging onbeproefd gelaten om den mayor als slachtoffer van het ministerie voor te stellen. Bij zijn vertrek naar Londen is hem eene allerschitterendste ovatie gebracht. De gemeente raad van Cork heeft insgelijks geprotes teerd tegen den bill, op grond voornamelijk dat daar door inbreuk wordt gemaakt op het recht van den raad om zelf zijn voorzitter te kiezen. Dit protest is aan alle leden van het lagerhuis medegedeeld, terwijl beslo ten is dat aan den heer O'Sullivan op kosten der gemeente een rechtsgeleerde als raadsman zal worden toegevoegd. Inmiddels heeft de heer O'Sullivan thans uit eigen beweging zijn ontslag ingediend tengevolge waarvan de behandeling van den bill in het lagerhuis voorloopig eene maand zal worden uitgesteld. Uit Genève wordt gemeld dat het gerucht, volgens hetwelk de Zwitsersche bondsregeering aan Mazzini het verder verblijf in de aan Frankrijk of Italië grenzende kantons heeft ontzegd, juist is.^ Of dit besluit het gevolg is geweest van vertoogen uit Florence, naar aanleiding der beweerde medeplichtigheid van Mazzini aan de nu laatstelijk te Milaan, Napels en Florence zelf ontdekte samenzwering wordt echter betwijfeld. Men doet het voorkomen alsof de regeering te Bern uit eigeu bewe ging tot deze strenge maatregelen tegenover Mazzini heeft besloten. De Spaansche vertegenwoordiging heeft gisteren art. 30 der ontwerp-constitutie aangenomen, waarbij de vervolgbaarheid van publieke ambtenaren zonder voor afgaande autorisatie wordt aangenomen. In art. 33 wordt de regeeringsvorm bepaald en na de aanneming hiervan verwacht men het voorstellen eener motie door een ge deelte der liberale partij om over te gaan tot het kiezen van een vorst.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2