MIDDELBURGSCHE COURANT JV°- 76. 1869. Donderdag 13 Mei. Editie van Woensdag avond 8 uren. AANRESTEBING. De Gedeputeerde Staten van Zeeland, Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat op Vrijdag den 28 Mei 1869, des voormiddags ten 10 ure, door één hunner leden, daartoe door hen gecommitteerd, in bijzijn van den hóofd-ingenieur in het ll11' district van den waterstaat, in een der localen van het geweste lijk bestuur te Middelburg, onder nadere goedkeuring, zal worden aanbesteed: Het uitvoeren van eenige werken aan den steiger te Kortgene. De aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek en de voorwaarden liggen ter lezing aan het locaal van het gewestelijk bestuur van Zeeland, aan het bureau van den hooid-ingenieur van den waterstaat te Middelburg, alsmede bij den ingenieur van den water staat te Vlissingen en wijders daar waar gebruikelijk is. Zullende den zevenden en vierden dag vóór de beste ding de noodigc aanwijzing worden gedaan, terwijl aan het bureau van den hoofd-ingenieur te Middelburg, en bij den ingenieur voornoemd, nadere inlichtingen te bekomen zijn. Middelburg, den 7 Mei 1869. De Gedeputeerde Staten voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN, Voorzitter. S. VAN DER SWALME, Griffier. middelburg 12 Mei. De tweede kamer heeft gisteren besloten tot de toela ting van den in t kiesdistrict Boxmeer herkozen heer H. C. F. Eerstens. Tegen morgen is de behandeling van eenige wets ontwerpen van geringen omvang aan de orde gesteld, waaronder dat tot regeling der grensscheiding tusschen de provinciën Zuid-Holland en Zeeland. Daarna zal de kamer tot nadere bijeenroeping uiteen gaan. Wij vernemen dat de tweede kamer weinige dagen na den afloop der verkiezingen weder zal bijeenkomen om nog verscheidene wetsontwerpen te behandelen. Bij de tweede kamer is gisteren een wetsontwerp inge komen tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegroo- ting voor 1869 met een bedrag van f 200,000 ten behoeve van een uitwateringskanaal in het voormalig vierde district van Zeeland. Het rijk belast zich met de zorg voor de uitvoering van het werk, hetwelk 650,000 kos ten zal en waarin door belanghebbenden f 420,000 wordt bijgedragenf 230,000 komen dus ten laste van het rijk. Het kanaal zal een aanvang nemen bij Bakkersdam door de polders Sophia en Diomede en den Zevenpolder loo- pen; vervolgens door het onbedijkte gedeelte van het Zwin en door den verdronken Zandpolder, om ten slotte den Qudelandschen polder en den Kicvitenpolder te doorsnijden en nabij hoofd 33 van de watering Cadzand in zee uit te loopen. In den Zwinpolder wordt een zijtak opgenomen, die aanvangt in het Gat van bint Donaas, nabij den syphon onder het kanaal van bluis naar Brugge, en verder door de vestinggrachten van Sluis en door de te heropenen Oostsluis in den Zwinpolder zal worden geleid. Heden avond is de buitengewone vergadering der provinciale staten van Zeeland door den voorzitter in naam des konings geopend. Zooals men weet is deze vergadering belegd ter behandeling van het verslag der bij koninklijk besluit van 26 Augustus 1867 benoemde commissie in zake do calamiteuse polders, van welk ver slag wij den hoofdinhoud in ons nommer van jl. Zondag mededeelden. Het voorstel van den voorzitter om het verslag te stelleu in handen eener commissie is verworpen ten gevolge waarvan het naar de afdeclingen verzonden is. De gemeenteraad van Middelburg zal a. Vrijdagdes namiddags te twee uren, eene zitting houden, ter behan deling vanmissives van gedeputeerde staten, houdende goedkeuring van raadsbesluiten, alsmede eene missive van hot hoofdbestuur der Zeeuwsche maatschappij van landbouw en veeteelt, toelage tentoonstelling enz. Bij ministerieele beschikking van den len dezer is aan directeuren der Tholensche stoombootmaatschappij, gevestigd te Tholen, vergunning verleend hun stoom- bootdienst tot vervoer van personen, goederen en vee, en het slepen van schepen van Tholen naar Rotterdam en Dordrecht uit te breiden tot Bergen op Zoom. Uit Neuzen meldt men ons: „Jl. Maandag is door de Algemeene maatschappij ter exploitatie van spoorwegen in België de lijn van Selzaete naar Assenede geopend en in gebruik gesteld. Deze strekt zich uit ongeveer een uur afstands, in de richting naar het voormalig vierde district van Zeeland, zoodat men onderstelt dat later de weg door die streek zal wor den doorgetrokken. De thans zoo gebrekkige communi catie tusschen het 4« en 5e district, hoewel gedeeltelijk door België, zou daardoor natuurlijk zeer worden bevor derd. Tot de voltooiing van dezen weg hebben zoowel de gemeente Assenede als hare meesi vermogende ingezete nen zich belangrijke opofferingen getroost, niet alleen in het verleenen van krachtdadige hulp, maar ook vooral in het beschikbaar stellen van aanzienlijke kapitalen, en zulks alleen uit zucht om, voor de opkomst en welvaart der anders afgelegen gemeente, zich aan het groote spoorwegnet verbonden te zien wel een voorbeeld voor menige gemeente, wier stoffelijke belangen zoo nauw zijn verbonden aan eene verbeterde communicatie. Alzoo is Selzaete, als centraalpunt, thans in verbinding met Gent, Neuzen, Lokeren en Assenede." Do te Oostburg gevestigde afdeeling der Zeeuwsche maatschappij van landbouw zal den lO" Juni a. eene tentoonstelling van vee en landbouwwerktuigen houden. Zoowel wegens de toeneming van het aantal leden der afdeeling, thans reeds tot omstreeks 150 geklommen, als de te verwachten inzending van vee en vooral van nieuwe landbouwwerktuigen, waarvan reeds eenige ten vorigen jarc zijn aangeschaft, stelt men zich van deze tentoonstelling goede resultaten voor. De Middelbnrgsche en Zeeuwsche maatschappijen van stoomvaart hebben kosteloos vervoer met de Middel- burgsche en Vlissingsche booten van Rotterdam en terug toegezegd. Op een aan gedeputeerde staten gedaan verzoek van gelijke strekking voor wat de provinciale booten betreft," is nog geen antwoord ontvangen. Naar wij vernemen heeft de minister van financiën bepaald, dat een nauwkeurig onderzoek zal worden in gesteld omtrent de natuurlijke historie der zalm- en verwante viscbsoorten, alsmede omtrent de daarop betrekking hebbende visscherijen, teneinde deze niet onbelangrijke bron van volkswelvaart iu ons land in stand te houden en ruimer te doen vloeier.. Dat onder zoek is opgedragen aan den heer Frangois P. L. Pollen, honorair assistent bij 's Rijks museum van natuurkun dige historie te Leiden. Hij is tot dat einde gemachtigd tot het doen van binnen- en buitenlandsche reizen op kosten van den staat. De verschillende pachters der staatsvisscherijen zijn naar aanleiding van de op den heer Pollen verstrekte opdracht uitgenoodigd, hem in zijn te doen onderzoek zooveel mogelijk te ondersteu nen en behulpzaam te zijn en de vereisehte inlichtingen te verschaffen. Bij koninklijk besluit van 23 April jl. medegedeeld in de Staatscourant van jl. Zaterdag zijn eenige wijzi gingen goedgekeurd in de statuten van de naamlo'oze vennootschap: Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen gevestigd te's Gravenhage. Tot die wijzi gingen behoort het volgende: De zetel der vennootschap wordt gevestgd te Utrecht. Uiterlijk tot Mei 1870 blijft die te 's-Gravenhage. Het kapitaal is vastgesteld op zes millioen gulden, vertegenwoordigd door 24,000 uit gegeven aandeelen, elk van f 250. De maatschappij is bevoegd een gelijk bedrag van prioriteits-obligatiën, rentende hoogstens 6 pet. op voor waarden, door de algemeene vergadering goedgekeurd, uit te geven, en wel in twee seriën, elk van drie millioen. Van eene dier seriën wordt een bedrag van 2j mill. bestemd tot aflossing der schuld van gelijk bedrag aan den staat. Aan de andere serie van 3 mill. kan verbonden voiden eene verhooging van rente in den vorm van certificaten van extra-rente, ten bedrage van 2 pet. na uitdeeling van 4 pet. aan de aandeelhouders. en het groothertogdom Luxemburg op den 2/3 Maart jl. te 's-Gravenhage en Luxemburg gesloten postovereen- komst, welke tevens in haar geheel in de Staatscourant wordt medegedeeld., Hetzelfde nommer bevat voorts het koninklijk besluit van den 2D" April jl., houdende bepalingen betreffende het verleenen van reiskosten en kosten van vestiging aan de Nedcrlandsche diplomatieke agenten. In de Staatscourant van 11 dezer is opgenomen het koninklijk besluit van den 11<™ April jl., bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de tusschen Nederland Wij vernemen dat door den minister van binnenland- sche zaken gedeputeerde staten van de provinciën zijn aangeschreven om in hunne schrifturen voortaan de systematische benamingen voor onze maten en gewich ten te bezigen en dit ook door de verschillende besturen, colleges en ambtenaren onder hunne bevelen te doen plaats hebben. Tevens heeft zijne excellentie zijnen ambtgenooten verzocht, in dien geest aan hunne ambtenaren bevelen te geven en alzoo de wet van 7 April jl. (Staatsbl. n». 57) geleidelijk in te voeren; waarbij een termijn van tien jaren, te beginnen met 1 Januari 1870, is gesteld, om naast de systematische de tegenwoordige benamingen te ge bruiken en dan de eerste algemeen te maken. (N. Rott. cour.) Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder-grootkruis der orde van den Nederlandschen leeuw de heer Carutti di Can- togno, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den koning van Italië. marine. Op verzoek eervol uit den zeedienst ontsla gen de luitenant ter zee le klasse R. J. A. Bouricius, dienende in Oost Indië. leger. Benoemd bij den staf van het wapen der artil lerie tot majoor de kapitein van dien staf C. J. Warnsinck, onder-directeur in het wapen depót te Dordrecht. Op verzoek pensioen verleend, ten bedrage van /"1005 's jaars, aan den kapitein van liet regiment grenadiers e» jagers C. P. T. Pippenghegen. Herknieuws. De heer J. A. van der Scheer, predikant bij de hervormde gemeente te Cortgeneis beroepen te Onderdendam. De heer G. S. B. Gelderman, predikant bij de her vormde gemeente te Biczelinge, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar Oud-Vossemecr bedankt. De heer E. J. Schoonhoven, predikant bij de her vormde gemeente te Moerdijk, heeft voor een op hem uitgebracht beroep naar Yerseke bedankt. Onderwijs. Omtrent de herdenking van den op 1 Mei jl. volbrach ten 25 jarigen diensttijd van den heer II. G. van Braam beek, sedert 1 Mei 1844 hoofdonderwijzer der gemeente Oostburg, worden ons eenige bijzonderheden medegedeeld waaraan wij het volgende ontleenen. Talrijk waren de blijken van hoogachting en toege negenheid die dclieer van Braambeek mocht ondervinden. In den voormiddag van dien dag werd hij gecomplimen teerd door eene commissie uit den gemeenteraad met den burgemeester aan het hoofd. De predikant der herv ormde gemeente was daarna do tolk van den kerkeraad, terwijl hij van den pastoor der roomsch-catholieke gemeente eene schriftelijke gelukwensching ontving. De heer Theri, griffier bij het kantongerecht te Oostburg, bracht vervol gens zijn veeljarigen vriend eene hulde door de aanbie ding van een geschenk, aangeschaft uit de van alle zijden geschonken geldelijke bijdragen van de burgers der ge meente. Dit geschenk bestond in eene étagère of zooge- naamden honheur du jourwaarvan het smaakvolle en sierlijke zeer worden geroemd. Te drie uren in den namiddag vereenigden zich de schoolopziener en al de onderwijzers uit het district, de genoemde eorporatiën, bloedverwanten en vrienden van den jubilaris in het schoolgebouw. Onder eene doeltref fende toespraak werd laatstgenoemden, namens den schoolopziener en de hoofd- en hulponderwijzers uit dat district, een vo'taire aangeboden, welker bewerking mede als sierlijk wordt geprezen. Te 6 uren schaarden zich een zestig- a zeventigtal gasten aan een collation, waarbij allen in eene opgewekte stemming verkeerden, welke nog verhoogd werd door het bespelen van een harmo- nium-melodium door den heer Klein, van Oostburg. Twee dagen later, 's Maandags, werd den schoolkinde ren een feest bereid. De meisjes boden haren onderwijzer een gouden bril, benevens een met zilver gemonteerd schildpadden brillenhuis, de jongens een pendule ten geschenke.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1