MIDDELBURGSCHE COURANT Dinsdag i\°- 75. 1869. 11 Mei. Editie van Maandag avond 8 uren. Middelburg 10 Mei. Het Sluisch weekblad schijnt van oordeel te zijn dat ook de Middelburgsche courant te spaarzaam is geweest met mededeelingen betrekkelijk de ongeregeldheden welke door de poldergasten op' onderscheidene punten van het eiland Walcheren bedreven zijn; zelfs wordt geklaagd dat wij een onverklaarbaar stilzwijgen zouden hebben in acht genomen. Deze opmerking van het Sluisch weekblad komt ons voor geheel ongegrond te zijn. In ons noramer toch van 27 April, dat gedrukt is op denzelfden dag waarop in den vroegen morgen de ongeregeldheden hebben plaats ge had, is vermeld alles wat wij van het gebeurde hebben kunnen te weten komen en later zijn die berichten nog in onderscheidene nomraers aangevuld. Wanneer nu onze mededeelingen niet aan de verwachting van het Sluisch weekblad hebben beantwoord, dan rncenen wij dit voornamelijk daaraan te moeten toeschrijven dat, gelijk het gewoonlijk gaat, de geruchten omtrent het ge beurde die zich langs anderen weg dan die der couranten verspreid hebben, zeer overdreven zijn geweest en dat men zich daardoor eene verkeerde voorstelling heeft gevormd. Dat ook hier dadelijk na het gebeurde allerlei geruchten van bedreven gruweldaden in omloop waren is zeer na tuurlijk. Door die geruchten heen een weg te vinden tot de waarheid is niet altijd een gemakkelijke taakvooral voor overdrijving moet incn zich in zulke gevallen wachten. Do geruchten spraken bv. van onderscheidene dooden, die aan beide zijden der strijders zouden geval len zijn; nogtans is.het tot heden niet gebleken dat iemand bij de ongeregeldheden is omgekomen. En op gelijke wijze is het ook met vele andere praatjes gegaan. Hoewel wij nu de handelingen der polderwerkers zoo sterk afkeuren als iemand dit slechts zou kunnen doen, zoo is het toch in ht^t bijzonder onzen plicht om met eenige voorzichtigheid te werk te gaan. Mogelijk had men verwacht dat wij het sterk zouden hebben gegispt dat de militaire macht te laat is gerequireerd, dat de plaatse lijke autoriteiten te laat handelend zijn opgetreden. Men neme echter in aanmerking dat het uiterst moeilijk is dadelijk te beoordeelen of werkelijk verkeerd is ge handeld oï verzuim heeft plaats gehad. Het juiste oogrn- blik waar te nemen waarop men moet tusschenbeide tre den is buitendien een zaak van tact, en of men bijtijds, te laat of te vroeg gehandeld heeft wordt dikwijls te zeer alleen naar den uitslag beoordeeld. Thans, onderscheidene dagen na het gebeurde, kan men wel aannemen dat door tijdige maatregelen veel had kunnen voorkomen worden, maar op het oogenblik zelf viel dat moeilijk te beoordeelen. Blijkbaar heeft het Sluisch weekblad zich ook van het spoor laten brengen door de onderstelling, dat de onge regeldheden door de polderwerkers bedreven in verband hebben gestaan met het straatrumoer dat hier eenige dagen vroeger heeft plaats gehad. Dit was echter niet het geval, de oploopjes van jongens waren geëindigd toen de ongeregeldheden bij de spoorwegwerken be gonnen in aard t-n oorsprong waren beide gebeurtenissen aan elkaar geheel vreemd. Thans zijn, gelijk wij reeds meermalen gemeld hebben, de meest afdoende maatregelen voor het vervolg geno men, om de veiligheid der vreemdelingen te waarborgen, en dat de Belgische autoriteit medewerkt om de gemoe deren gerust te stellen kan ons blijken uit de volgende publicatie door den gouverneur der provincie Oost- Vlaanderen uitgevaardigd: „Aan de werklieden van Oost-Vlaa,nderen. „Het eiland Walcheren, in Zeeland, heeft, zeer onlangs, het tooneel geweest van betreurlijke wanorders. „Een gedeelte der Hollandsche poldergasten die aldaar arbeidden aan de spoorweg- en kanaalwerken hebben de Belgische werklieden aangevallen, en, met geweld, op alle punten waar zij gebezigd werden verdreven. „Die aanval was dermate in het geheim beraamd en voorbereid dat het niet mogelijk is geweest hem, bij middel van voorkomende maatregelen te verijdelen. „Indien men de uitbersting der ongeregeldheden niet heeft kunnen afkoeren, zijn er echter door de burger lijke, rechtelijke en militaire overheden onmiddellijk schikkingen genomen om de onlusten uit te dooven en er den terugkeer van te beletten „Rust en orde heerschen thans ter plaatse. „De heer commissaris des konings in de provincie Zeeland laat mij weten dat hij, door eene aanzienlijke vermeerdering der militaire macht waarover hij beschikt, in staat is gesteld het gezag der wet te handhaven, de kwaadwilligen te bedwingen en de weidenkenden te be schermen. „De rust hersteld zijnde, hebben reeds een zeker getal Belgische werklieden den arbeid hernomen. „Voormelde heer commissaris des konings geeft mij de stellige verzekering dat ieder Belg die zou verkiezen naar het onderbroken werk terug te lceeren, mag over tuigd wezen dat er door het openhaar gezag der Neder landen voor de volkomene veiligheid van zijn persoon zal gezorgd worden. „Op verzoek van dien hoogen ambtenaar verhaast ik mij u die geruststellende tijding mede te deelen. „Gent, den 5 Mei 1869. De gouverneur, DE JAEGHER." Wij vernemen dat door de ondernemers van den stoom- bootuienst tusschen Antwerpen en Rotterdam aan de regeering concessie is gevraagd voor een stoombootdienst tusschen Neuzen en llanswesrt, in verbinding met de stoombooten Telegraaf. Bij de eerste kamer der staten generaal zijn aanhangig gebleven de_ wetsontwerpen: 1». tot herziening der wet op de zcehrieven en Turksche paspoorten; en 2°. tot afschaffing van het registratierecht voor buitenslands 'gebouwde zeeschepen. Volgens de lijsten der hoogstaangeslagenen in 'srijks- directe belastingen, waaruit de leden van de eerste kamer der staten-generaal moeten gekozen worden, is het bedrag der hoogste en laagste aanslagen in de verschil lende provinciën dit jaar als volgt: Noord-Brabant n°. 1 f 4 719.01 n». 135 f 401.40 Gelderland 77 r> 6,053.75 j; 77 134 77 481.99 Zuid-Holland 77 n 18,503.081; 77 206 77 938.84 Noord-Holland 77 n 6,187 98 77 175 77 847.— Zeeland 7) i n 3,809.63',; 77 55 77 721.09 Utrecht 77 n 6.717.41 77 53 77 1.026.48 Friesland V 8,571.55 77 91 77 '787.73 Overijsel V 13,958.35.15 77 78 r 470.38 Groningen 77 1,887.30 77 69 77 548.661 Drenthe 77 729.47 77 31 77 260.45 77 4,544.34 77 71 77 304.41 Bij de jaarlijksche benoeming van leden van hot His torisch genootschap te Utrecht zijn tot honoraire leden benoemd dr. W. Watten bach, te Heidelberg, en dr. W. Wac- kernagel, te Dresden; en tot gewone leden de heeren dp. D. A. Balfoort, te Utrecht; H. W. F. Tijdeman, te Roozendaal; dr. C. M. Kan, te Utrecht; dp. K. Sybrandi; te Haarlem; dr. II. Edema van der Tuuk, te Noordwolde, m', II. P. G. Qnack, te Utrecht; C. vanMaanen, te Breda m<-. R." II. J. Gallandat Huet, te Haarlemmp. D. Everwijn, te Londen; <V. A. van der Willigen, te Haarlem; dp. G. A. Hulsehos, te Utrecht; mp. .1. P. R. Tak, te 's-GraveuhageG. A. Vorsterman van Oijen, te Aarden burg; F. Galand, te Sas van Gent; m''. J. Roëll, te Utrecht, en mr. II. Gerlings, te Haarlem. In de Staatscourant van 9 en 10 dezer is opgenomen het verslag aan Z. E. den minister van binnenlandsche zaken omtrent den staat der koninklijke muziekschool in 1868. Benoemingen cn besluiten. leger. Alsnog bevorderd tot luiteuant-kolonel der genie en sapeurs van het leger in Nederlaudsch-Indië de met toekenning van genoemden rang gepensioneerde majoor van voornoemd wapen W. F. Versteeg, met ingang van 17 Juni 1S68, met intrekking van de hem bij koninklijk besluit van 26 Juni 1868 verleende titulatuur van dien rang, doch met instandhouding overigens van dat besluit, voor zooveei betreft het hem daarbij op zijn verzoek met ingang van 1 Juli 1868 verleende eervol ontslag' uit Zp. M». militairen dienst en pensioen. KONINKLIJKE ACADEMIE VAN WETENSCHAPPEN. Bekrach tigd de volgende benoemingen, gedaan door de konink lijke academie van wetenschappen te Amsterdam: Natuurkundige afdeeling: tot gewone leden: de heeren A. C. Oudemans jr., te Delft, C. H. C. Grinwis, te Utrecht, en C. M. van der Sande Lacoste, te Amster dam; tot voorzitter de heer F. C. Donders; tot onder voorzitter de heer C. A. J- A. Oudemans; tot secretaris C. J. Matthes. Letterkundige afdeeling: tot gewone leden: de heeren B. D. II. Tellegen, te Gronin gen, B. H. C. K. van der Wijck, te Groningen, E. Ver wijs te Leiden en M. J. de Goeje, te Leidentot corres pondent de heeren K. F. Holle, te Garoet iu de Preanger regentschappen en D. HLevyssohn Norman, te Ba tavia tot voorzitter, de heer C, W. Opzoomertot onder voorzitter; de heer W. Moll; tot secretaris; de heer mp. J. C. G. Boot. consulaten. Benoemd tot Nederlandsch consul te Saïgon, voor de Fransche kolonie in Cochin-China, de heer J. N. Servaas. Kerknieuws. De heer dp. E. H. van Leeuwen, predikant hij de Nederduitsch hervormde gemeente te Vlissingen, is als zoodanig beroepen te Vlaardingen. Jl. Donderdag avond had in de Groote kerk te Rot terdam de plechtige ordening en afvaardiging plaats van drie zendelingen der Nederlandsche zendingsvereeniging. Na voorafgaande toespraak van den predikant J. P. Non hebei van Middelburg, naar aanleiding van Markus 14, vers 3—9, werd tot de genoemde plechtigheid overgegaan. Zij werd verricht onder leiding van den predikant L. Kijlstra, van Scharnegoutum, daarin bijgestaan dooi de heeren prof. J. J.P. Valeton, J. P. Nonhebei, L.Kijlstra, H. JR. G. Theesing, J. J. van Toorenenhergen, G. Barger, F. W. Smits Pzn., W. Koelman en J. E. Steenbakker Morilyon Loysen, waarna de zendelingen P. L. Gijsman, S. A. Schilstra en J. L.Zegers door den heer W.Lagerwey, voorzitter der vereeniging, werden afgevaardigd en door elk hunner een kort woord werd gesproken. Genoemde zendelingen zijn bestemd voor Tjandjoer, Cheribon en Indramajoe, op het eiland Java. Vrijdag vergaderden de afgevaardigden der onderscheidene afdeeiingen, met het hoofdbestuur, onder leiding van den predikant Non hebei, als voorzitter en den heerR. T. Rosenstok, als secre taris, om de belangen der vereeniging te bespreken. Uit de daarin gedane mededeelingen bleek onder anderen, dat zij thans 62 afdeeiingen telt, waarvan 26 op deze verga dering waren vertegenwoordigd door 50 afgevaardigden. De ontvangsten over het jaar 1868 bedroegen f 24354.19, de uitgaven 26312.921. (V. Rott. cour.) Marine en leger. Zp. M'. schroefstoomschip de Watergeus, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee W. B. F. Escher, waarvan wij de aankomst te Yarmouth Vrijdag hebben bericht, is in den namiddag van den 8f" dezer ter reede van Ilellevoetsluis geankerd. Slaatscour Koloniën. Gisteren zijn alhier per Fransche mail berichten uit Nederlandsch Indië aangebracht, welke loopen tot 1 April jl., doch geen belangrijk nieuws behelzen. Gemengde berichten. Als een staaltje van de werking van het stelsel van preventieve gevangenis, wordt ons uit Goes gemeld dat daar Donderdag een preventief gevangene is ont slagen na 4j maand (zegge vier en een halve maand) in de gevangenis te hebben doorgebracht. Waar een ijverig rechter te vergeefs4 j maand besteedt aan het onderzoeken of iemand schuldig is of niet (men verdacht den ont slagene van brandstichting), daar zal het vermoeden er wel voor spreken dat de mau onschuldig is. Vier en een halve maand heeft de persoon in quaesticdus vermoedelijk onschuldig in de gevangenis gezeten en dat nog wel buiten toegang. De groothertog van Luxemburg heeft tot officier der orde vande Eikenkroon benoemd den heer R. Mijsberg, kapitein waarnemend kommandant der dienstdoende schutterij te Utrecht. Uit Enkhuizen meldt men van 3 dezer dat bij een veehouder plotseling de longziekte onder het rundvee is uitgebroken, tengevolge waarvan eene koe gestorven en eene andere afgemaakt is. Uit Heidelberg wordt gemeld, dat de Badensche regeering haar verzet tegen het houden van voorlezingen aan de universiteit aldaar door dr. A. Pierson heeft opge geven, dat deze daarop eene eerste voorlezing heeft gehouden, en bij die gelegenheid door de talrijke toe hoorders met levendigen bijval is begroet. Verkoopingen en aanbestedingen. Voor de op jl. Zaterdag te Goes gehoudene aanbe steding van het vergrooten der openbare school der 1<: klasse en daaruit voortvloeiende werken waren inge leverd 6 inschrijvingsbiljetten, zijnde van de heeren: W. de Jonge, f5720; A. de Beste, f 5708; B. den Boer, f 5500; W. de Beste, f5498; H. Ellefrink, f4894, en P. Buitendijk, f4649. Het werk is aan laatstgenoemden gegund. Thermometerstand 8 Mei 's av. 11 u. 54 gr. 9 'smorg.7u.56gr.'smidd.ln.62gr.'sav.llu.56gr. 10 'smorg.7n.56gr.!smidd. lu.58gr.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1