MIDDELBURGSCHE COURANT, N°- 72. Donderdag W 1869. 6 Mei. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, bevallende: Editie van Woensdag avond 8 uren. middelburg 5 Mei. 1. Lijst der 55 hoogst aangeslagenen in 'srijks directe belastingen. 2. Verslagen van de zittingen der eerste en tweede kamer van 3 dezer. 3. Verslag van het verhandelde inden Zierikzeeschen gemeenteraad, zitting van 30 April. De eerste kamer heeft heden het wetsontwerp tot herziening van de kiestabel met 22 tegen 14, dat tot wijziging der wettelijke verordeningen op het recht van patent betrekkelijk het geven van schoolonderwijs met 33 tegen 3, en al de overige aan de orde zijnde wetsont werpen met algemeene stemmen aangenomen. De kamer is daarna tot nadere bijeenroeping uiteen gegaan. De tweede kamer heeft heden de West-Indische be grooting voor 1869 met algemeene stemmen aangenomen. Op de vraag van den heer Heemskerk Az., of bezwaar bestaat tegen de openbaarmaking van het ontvangen regeeringstelegram betreffende ongeregeldheden welke te Becassie zouden hebben plaats gehad, heeft de minis ter van koloniën bevestigend geantwoord. In deze zitting is ingekomen een wetsontwerp tot uitvoering van eenige artikelen der Rijnvaart-akte. Tegen Vrijdag is de behandeling van het ontwerp tot wijziging der wet op het recht van successie aan de orde gesteld. Blijkens het heden bij de tweede kamer ingekomen verslag der afdeelingen omtrent het voorstel van den heer van Kuyk tot wijziging van de artt. 45 en 48 der armenwet, heeft slechts de meerderheid eener afdeeling zich daarvoor verklaard. Overigens was men er algemeen tegen. De bezwaren waren deze het voorstel werd als ontijdig beschouwd, het beginsel der armenwet wordt er door aangetast, het financieel bezwaar verplaatst en de ongerechtigheden der wet van 1818 herhaald. In de memorie van antwoord op het verslag der tweede kamer nopens het wetsontwerp betreffende de grens scheiding tusschen de provinciën Zuid-Holland en Zee land, handhaaft de regeering zooals wij reeds met een enkel woord in ons vorig nommer mededeelden de grensscheiding, zooals die is voorgesteld. De regeering kan niet erkennen, dat er geen grens wordt aangewezen. Wel zal de loop der grens zich regelen naar de beton ning, die op last van het departement van marine kan worden verlegd; maar die verlegging is niet willekeurig; zij regelt zich naar het verloop van den toestand van het vaarwater zelf, waarvan steeds de grootste diepte ten behoeve van de scheepvaart wordt aangewezen. Het is dus niet de minister van marine, maar alleen dn natuur zelve, die verandering in de grens kan teweeg brengen. Willekeurige verplaatsing der bctonning is ook niet denkbaar, daar zij de scheepvaart, wier wegwijzers de tonnen zijn, onmogelijk zou maken. Erkennende, dat bij de grensbepaling de belangen der Zuid-Hollandsche visscherijen, waarin ook Zeeuwschc visschers, voornamelijk die van Bruinisse, betrokken zijn, niet uit het oog zijn verloren, zoo is het toch ongegrond, dat daarbij voornamelijk aan eene vermeerdering der inkomsten van het terrein zou zijn gedacht. Bij de keuze tusschen de beide lijnen hebben dan ook inderdaad andere overwegingen dan het belang van het terrein gewogen. De voorgestelde lijn toch beveelt zich daar door aan, dat zij op de plaats zelvo grootendeels zicht baar zal zijn, dat zij overigens gemakkelijk te herkennen is en met de natuurlijke gesteldheid van het terrein overeenstemt. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in het kiesdistrict Boxmeer ter vervulling der vacature ontstaan door het aannemen der benoeming tot griffier bij het kanton gerecht te Boxmeer door den heer II. G. F. Kerstens is de heer Kerstens herkozen met649 van de 654stemmen. De provinciale staten van Zeeland zijn tot eene buiten gewone vergadering bijeengeroepen, welke Woensdag 12 dezer, des avonds te half zeven uren, zal worden geopend. In die vergadering zal behandeld worden het verslag van de bij koninklijk besluit van 26 Augus tus 1867 benoemde commissie in zake de calamiteuse polders. Door ingelanden van de navolgende polders, alsBaar land, in Zuid-Beveland, Heerenpolder, Oostnieuwland, Westerland en Westkerke, in Wolfaartsdijk, en Catsche polder in Noord-Beveland, is mede besloten om de ge wone subsidie voor de calamiteuse polders niet meer te betalen. Benoemingen en besluiten. koloniën. Op verzoek met 1 dezer eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den Oost-Indischen ambtenaar J. J. A. Keuchenius, laatstelijk adsistent-resident van Anjer, thans met verlof hier te lande. legek. Benoemd bij het wapen der infanterie tot lcn luitenant (naar ouderdom van rang) bij het Ie regiment de 2e luitenant W. C. Plet van het 8C reg., en bij het 3e reg. de 2e luitenant J. Stork van het 6e reg. Op verzoek eervol ontslag uit Zr. Ms. militairen dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den dirigee- renden officier van gezondheid 2e klasse van den mili tairen geneeskundigen dienst in Nederlandsch-Indië F. L. W. Vogler. Kerknieuws. Door het kiescollege der Nederduitsche hervormde gemeente te Goes is tot predikant beroepen de heer II. W. Crentzberg, predikant te Ylissingen. Bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Utrecht is tot predikant beroepen de heer B. Gewin, te IJselstein. Onderwijs. De commissie tot afneming der eindexamens van de hoogere burgerscholen in Zeeland zal dit jaar te Goes zitting houden. Tot voorzitter dier commissie is be noemd de heer 'mf. J. II. de Laat de Kanter, voorzitter der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs te Goes; en tot leden de heeren M. Leopold, directeur, eb. A. W. van Campen, m'. M. J. de Witt Hamer en D. de Koning, leeraren aan de hoogere burgerschool te Goes dr. G. van Hennekelcr, dr. F. H. Seelheim, dr. H. van Hall, II. J. Kniphuisen, leeraren aan de hoogere burgerschool te Middelburg; G. Kok jr., directeur der hoogere bur gerschool te Zierikzee, en D. M. W. Baar, leeraar aan de hoogere burgerschool te Dordrecht. Uit Wissekerke wordt ons gemeld dat jl. Zaterdag de heer M. Ilooze zijn 25jarig jubilé als hoofdonderwijzer aan de openbare dorpsschool dier gemeente heeft ge vierd. Reeds in den vroegen morgen waren voor de woning van dien hoofdonderwijzer en ook voor het schoolgebouw versierde eerepoorten opgericht, en vele ingezetenen gaven door het uitsteken van vlaggen van hunne belangstelling blijk. Tegen 10 uren in den mor gen waren do kinderen in de school aanwezig. De jubi laris werd door den jongsten hulponderwijzer en een viertal leerlingen afgehaald en bij het binnentreden van het schoollokaal met oen lied begroet De oudste hulp onderwijzer wenschte hein vervolgens geluk, onder dankbetuiging voor do sinds dertien jaren ondervonden humane behandeling, en bood hem namens de school kinderen zes stoelen en een leuningstoel, en namens zich-zelveu en zijn medehulponderwijzer een zilveren brillenhuis ten geschenke. Een oud-kweekeling, die thans de akte van hoofdonderwijzer bezit, overhandigde hein, onder eene hartelijke toespraak, een met zilver ge- monteerden en van inscriptiën voorzienen sigarcntasck. Vervolgens kwam de burgemeester met eenige leden van den gemeenteraad het schoolgebouw binnen, die den feestvierende mede gelukwenschte, hem dankte voor hetgeen hij in de verloopen 25 jaren voor de jeugd van Wissekerke had verricht, cn hem tot aandenken aan dit feest namens het gemeentebestuur een zilveren tafel schel aanbood. Een ander oud-kweekeling vereerde, ook namens zijn patroon (mede een oud-kweekeling) onder hartelijke toespraak den jubilaris een paar boek geschenken, nl.Oud Hollandseh huisgezin, en 't Maat schappelijk leven, van d'. Schotel. Nadat ook de jongste hulponderwijzer nog een kort woord had gesproken, be tuigde de heer Hooze zijne warme erkentelijkheid voor de ontvangen bewijzen van toegenegenheid en hoog achting, en noodigde den burgemeester met de leden van 't gemeentebestuur cn de verder aanwezige heeren en dames te zijnen huize, waar inmiddels alles tot eene feestelijke ontvangst en tot een gezellig samenzijn was ingericht. De schoolkinderen werden op chocolademelk en koekjes onthaald. Behalve de reeds genoemde had de jubelaris dien dag nog geschenken ontvangen: van zijn schoonvader, rustend onderwijzer van Zonnemaire, twee kristallen luchters, en van zijn ambtgenoot te Kam perland met een drietal vrienden een bronzen parapluie- staander met kapstok. Bij de herdenking van den dag zijner benoeming werd hem door de Maatschappij tot nut van 't algemeen de zilveren medaille voor 25jarige trouwe ambtsvervulling toegekend, en bood het onder wijzers-gezelschap Noord-Beveland hem een inktstel met zilveren penhouder aan. Des namiddags ontving hij van eene commissie namens eenige oud-leerlingen en gemeenteleden een canapé met een net bewerkte naam lijst der schenkers. Des avonds werd eenig vuurwerk afgestoken ter eere van den feestvierende, ten wiens huize de feestvreugde tot laat in den avond voortduurde. Ook de heer W. Swart, hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school le klasse te Goes, vierde jl. Za terdag zijn 25jarigjubilé. Des morgens zongen zijne leer lingen hem een zegenwensch toe en brachten zij hem ge schenken. Des middags bezochten hem achtereenvolgens de onderwijzers van de gezelschappen Goes,'s-Gravenpol- der, Heinkenszanden Krabbendijke, een deputatie uit de plaatselijke schoolcommissie, het dagelijksch bestuur der gemeente, de schoolopziener m' J. H. de Laat de Kanter, eene deputatie van het departement der Maatschappij tot nut van 't algemeen, de kweekelingen der oefenschool en anderen. Met aller gelukwensch ontving hij veler geschenken. De inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland had schriftelijk van zijne belangstelling doen blijken. Den avond brachten de schoolopziener en eenige onderwijzers uit Goes en omstreken door ten huize van den feestvierende, wicn nog door de harmonie de Volharding' eene serenade bij fakkellicht werd ge bracht. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft Maandag het volgende arrest in hooger beroep uitgesproken. Jacob van Nieuwenhuizen, oud 24 jaren, slachtersbaas, wonende te Brouwershaven beklaagd ter zake dat hij zich op den 31en December 1868 te Rotterdam door den heer Trouwe, koopman en winkelier aldaar, eene som van f 25 heeft doen ter hand stellen, door valschelijk dat geld op naam van zijn broeder 0. van Nieuwenhuizen, slachter, wonende te Bronwershaven, aan den heer Trouwe ter leen te vragen en voor te geven dat hij die som tekort kwam om beesten, welke hij voor zijn voormelden broe der gekocht had, te betalen is bij vonnis der arrondis- sements rechtbank te Zierikzee dato 12 Maart jl. vrijge sproken, de kosten te dragen door den staat, op grond dat de schuld van den beklaagde aan de hem bij dag vaard ten laste gelegde feiten, niet is bewezen. Op het door den officier van justitie ingesteld hooger beroep heeft het hot gemeld vonnis bevestigd, de kosten in hooger beroep gevallen te dragen door den staat. De arrondisscments-rechtbank alhier heeft jl. Donder dag de volgende vonnissen uitgesproken: Adriana van der Lijckc, weck Leroy, oud 35 jaren, en Carolina Dorothea Schram, vrouw van M. Beun, oud 33 jaren, beiden wonende te Sluis beklaagd van op 9 Maart jl. te zatnen en in gemeen overleg bij verschil lende landbouwers onder Ileille te hebben gebedeld zijn bij verstek vrijgesproken, uithoofde hare schuld aan het haar ten laste gelegde onbewezen is verklaardde kosten te dragen door den staat. Arie de Borst, oud 38 jaren, timmerman te Veere beklaagd dat hij op een avond in de maand Februari jl., nabij het kerkgebouw der Nederduitsche hervormde ge meente te Veere, een op de straat gevallen en aan die kerk behoorend stuk lood, ter waarde van ongeveer f 5, gevonden en medegenomen heeft, zonder daarvan aan gifte te doen is mede vrijgesproken, als zijnde het niet bewezen dat hij het gevondene zich heeft toege ëigend of willen toeëigenen. Jacob Zonnevijle, oud 17 jaren, boerenknecht te Retranchement beklaagd dat liij den 14<" Maart jl. op den openbaren weg onder Retranchement Johannes de Neef moedwillig slagen toegebracht en in een zijner vingers gebeten heeft is schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van kwetsuren zonder dat daar door ziekte of beletsel oin te werken is ontstaan, en ver oordeeld tot eene maand gevangenisstraf en eene geldboete van f 8, benevens in de kosten. Johanna de Ketterij, vrouw van J. Siereveld, oud 55 jaren, en Janna Siereveld, wed. Jobse, ond 41 jaren, beiden leurster te Arnemuidenbeklaagd dat zij den 9cn April na eene woordenwisseling elkander moedwillig slagen hebben toegebracht zijn, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, schuldig verklaard aan het haar ten laste gelegde feit, en ieder veroordeeld tot eene geldboete van f 10, benevens ieder voor de helft in de kosten. Pieter Roelse, oud 19 jaren, en Jan Iioelse, oud 49 jaren, beide polderwerkers te Vlissingen, en Isaac Vaase, oud 24 jaren, dijkwerker te Westkapelle be klaagd dat zij in den nacht van 22 op 23 Maart jl. te Vlissingen, na een woordentwist omtrent het niet over geven van een zandwagen, elkander moedwillig slagen

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1