£)anfcfl$bcriri]t£n. öuitmlartö. iDViöaDigljciiX 2lïn?rrt£nttm. Bslgisch-Braiiscli geschil. Brieven uit België. J. P. VAN DEN HEUVEL. J. BRAAT. L. J. ROLAND. J. A. GELDOF. tf Algemeen overzicht. Uit Ierland wordt bericht dat de spanning onder de bevolking nog steeds tot verschillende ongeregeldheden aanleiding geeft. Te Londonderry en te Cork hebben ernstige onlusten plaats gehad en een grondbezitter is dezer dagen weder het slachtoffer geworden van een moordaanslag. Dergelijke feiten komen thans in Ierland zeer dikwijls voor. In de beide huizen van het Engelsch parlement is intusschen de houding van het hoofd des ge- meentebestuurs te Cork ter sprake gebracht en werd zeer sterk op zijne afzetting aangedrongen. Namens de regee ring werd in antwoord hierop te kennen gegeven dat een onderzoek was ingesteld omtrent de waarheid van het bericht dat bedoeld hoofd van het gemeentebestuur eene zeer laakbare houding had aangenomen en zelfs een Fenian-banket had bijgewoond, waarop hij de aan slagen der Fenians niet onvoorwaardelijk zou hebben afgekeurd. Eenigen tijd geleden werd door een Spaansch oor logschip het Amerikaansch vaartuig Mary Lowell genomen, daar men vermoedde dat het krijgsbehoefte voor de opstandelingen op het eiland Cuba aan boord had. Dit geschiedde in de Engelsche wateren, zoodat thans de kommandant van het West-Indisch eskader, volgens the Morning Post, last heeft ontvangen om na mens Engeland te Havanna de teruggave van de Mary Lowell te eischen. Men verneemt bovendien dat ook de regeering te Washington onmiddellijk een eisch tot teruggave bij de Spaansche autoriteiten gedaan heeft. De geruchten dat het bestuur te Washington hieraan een voorwendsel zou willen ontleenen om een vredebreuk met de regeering te Madrid uit te lokken en het eiland Cuba in bezit te nemen, werden tot dusverre echter niet bevestigd, hoewel het niet te ontkennen valt dat het bezit van Cuba, „de parel der Antilles" reeds sedert lang door de Vereenigde staten wordt gewenscht. Ook de Fransche senaat heeft zijne zitting geëindigd. In de laatste vergadering is echter nog vanwege de regeering eene verklaring afgelegd ten opzichte der Ro- meinsche quaestie. Die verklaring werd uitgelokt door eene redevoering van den heer de Ségur d'Aguesseau, die betoogde dat Frankrijk een krachtiger toon tegen over Italië moest aanslaan. De heer de Lavalette antwoordde hierop dat de regeering in de positie van het Italiaansch gouvernement de noodige zekerheid zoekt voor de vervulling der September-overeenkomst. „Terzelfdertijd hebben wij al het mogelijke gedaan om de Pauselijke regeering in staat te stellen zich zelf te verdedigen. Dit wil echter niet zeggen dat van onze zijde het oogenblik reeds gekomen i3 om aan die overeen komst gevolg te geven. Eerst dan, wanneer Frankrijk volkomen zal zijn gerust gesteld omtrent de veiligheid van den heiligen vader, zal het maatregelen nemen om zijne troepen uit Rome terug te trekken." In brieven uit Florence vinden wij eenige nadere bij zonderheden omtrent de aangekondigde wijziging van het Italiaansch ministerie. Daaruit blijkt dat deze het gevolg zou zijn van de coalitie der Pieinonteesche fractie met de meerderheid. De Piemonteesche fractie had zich tot dusverre steeds aangesloten bij de Garibaldiaansche partij, ofschoon zij in verschillende opzichten in gevoe len van deze laatste verschilde. Deze fractie, tot de gematigd-liberalen behoorende, met een eenigszins cleri- calen tint, had zich slechts met de Garibaldianen en hun „Rome of de dood" vereenigd uit haat tegen het Itali aansch element. Het was met dat al eene zeer zonderlinge partij-coalitie. De laatste half Mazzinistische samenzwe ring, waarmedede Garibaldiaansche leiders niet geheel on bekend schijnen te zijn geweest, de meer anti-dynastieke gevoelens, welke in den laatsten tijd onder de Garibal dianen ingang vonden, en eindelijk de verheffing der Sar- dinische bank tot nationale bank hebben tot eene verzoe ning der Piemonteezen met de meerderheid geleid. Bovendien schijnt de regeering hun eenige toezeggingen te hebben gedaan, welke echter nog niet bekend zijn. Als gevolg dezer verzoening zal thans het ministerie gewijzigd worden en spreekt men van den vroegeren Ga- ribaldiaanschon prodictator Mordini als aanstaanden minister van binnenlandsche zaken. Zoo levert ook de heer Mordini een treurig bewijs van onstandvastigheid in politieke beginselen. Uit Weenen wordt het gerucht bevestigd dat er vol strekt geen sprake is van een bezoek des keizers aan Gallicië. Daarin wordt tevens eene bevestiging gezien der bewering dat er toenadering bestaat tusscheu de hoven te Weenen en te St.-Petersburg en Oostenrijk thans alzoo geen stappen wil doen, welke aan de regeering van Rusland niet welgevallen zouden wezen. In de eergisteren gehouden zitting der Spaansche Cortes is op nieuw eene interpellatie tot de regeering gericht nopens de woelingen der partij van don Carlos en van de verdreven koningin Isabella. In antwoord hierop verklaarde de minister Figuerola dat die partij steeds pogingen aanwendde om de bestaande orde van zaken te verstoren, doch dat de regeering krachtige maatregelen had genomen om al die pogingen te ver ijdelen. Wij laten hier thans het door den Belgischen Monitenr ®n le Journal officiel te Parijs medegedeeldprotocol, waar van wij den inhoud in ons vorig nommer reeds kortelijk mededeelden, in zijn geheel volgen: Het volgende protocol is op 27 April 1869 door den heer minister van buitenlandsche zaken van Frankrijk enden heer Frère-Orban, president van den ministerraad en minister van financiën van België, geteekend. Protocol. Om den stand der gevoerde onderhandelingen tus- schen het Fransch gouvernement en het kabinet te Brussel met juistheid aan te geven hebben de onderge- teekenden het volgende protocol opgemaakt. De heer Frère-Orban herinnert dat zich, uit een oog punt van beginsel, bezwaren voordeden tegen de goed keuring door het gouvernement van de door de compag nie de 1'Est, de compagnie du Grand-Luxembourg en de Nederlandsche maatschappij ontworpen contracten. I Hij refereert zich dienaangaande aan de door hem afgelegde mondelinge en schriftelijke verklaringen, j De heer Frère-Orban deelt voorts mede dat het Belgisch gouvernement, met levendig verlangen bezield om de meest vriendschappelijke betrekkingen tusschen Frank- rijk en België te handhaven en om de handelsbetrek- i kingen tusschen Frankrijk, België en Nederland te ver- gemakkelijken, zijne meest ijverige medewerking zal verleenen tot het organisceren der directe diensten in de I overeenkomsten vermeld, terwijl de transito-treinen kunnen worden gebruikt voor het locaal verkeer. De heer Frère-Orban stelt een in den door hem bedoel den zin geredigeerd ontwerp in handen van den heer markies de Lavalette. De heer markies de Lavalette meent dat de meest gun- i stige oplossing niet gelegen is in de eenvoudige goedkeu ring der overeenkomsten, maar in nieuwe contracten tot geheele of gedeeltelijke exploitatie der lijnen van den Grand-Luxembourg en van de Luik-Limburgsche maat- 1 schappij, contracten die zouden verzekerd zijn door de waarborgen van controle, toezicht en gezag, welke onbe twistbaar aan het Belgisch gouvernement moeten toege kend worden. De heer markies de Lavalette zou zich gelukkig ach ten om hetzelfde resultaat te erlangen inet de door den heer Frère-Orban aangegeven middelen en hij verklaart dat het keizerlijk gouvernement, vervuld van ge voelens der meest hartelijke cordialiteit jegens België en uitsluitend den wensch koesterende om aan de economische belangen eene wettige voldoening te ver schaffen, bereid is om te onderzoeken of het door de Belgische regeering ingediend ontwerp beantwoordt aan de aangegeven bedoeling. Dientengenolge zijn de heer Frère-Orban en de mar kies de Lavalette overeengekomen om daartoe eene ge mengde commissie te benoemen, voor elk der beide landen uit drie leden bestaande, die binnen veertien dagen na de onderteekening van dit protocol zullen worden aangewezen. Aldus in tweevoud opgemaakt te Parijs 27 April 1869. LAVALETTE. FRÈRE-ORBAN. Brussel 2 Mei. De oppositie heeft, indien ik wel ingelicht ben, weinig lust om een debat uit te lokken over het protocol van 27 April. En terecht. Zij zou zich gewis aan eene nederlaag blootstellen. Eenerzijds zou de heer Frère- Orban elk debat thans nog als ontijdig voorstellen, daar de Belgisch-Fransche quaestie nog niet geheel is opge lost. Van den anderen kant zou uit eene discussie slechts nader kunnen blijken dat de heer Frère een groote zegepraal heeft behaald. Zijn eerste woord bij zijne terugkomst te Brussel, terwijl hij de gelukwensc'hingen zijner politieke vrienden ontving, was dit: Surtoutne triompkons pas. Het Fransch-Belgiscli geschil heeft intusschen, wat anderen ook beweren mogen, al zijn gewicht verloren. De Fransche regeering heeft hare oorspronkelijke eischen opgegeven. Zij moest slechts haar terugtocht dekken. De benoeming eener gemengde commissie heeft geen ander doel dan dit. De vraag is nu nog maar of de heer Frère het geven van explicatie aan den heer Tesch zal kunnen ontgaan, den minister van staat, die door zijne ambtgenooten is gesommeerd om inlichtingen te geven omtrent de rol door hem gespeeld in de onderhandelingen der Compag nie du grand Luxembourgwier president hij toen was met de Compagnie de 1'Est Franqais. In vroegeren tijd waren de heeren Frère en Tesch intieme vrienden. Reden te meer waarom een explicatie tusschen hen vrij stormachtig zou kunnen worden. Het nieuws van den dag is overigens de waarschijn lijke aftreding van den minister van justitie Bara. Men weet nog niet wie zijn opvolger zal zijn, terwijl het ook mogelijk is dat de koning het aangeboden ontslag wei gert aan te nemen. De heer Bara kan echter moeielijk in de gegeven omstandigheden zijne portefeuille behouden. De senaat heeft hem twee te gevoelige nederlagen doen ondergaan, die buitendien te duidelijk tegen zijn per soon waren gericht, dan dat hij nog minister zou kunnen blijven. Wat mij zelf betreft gevoel ik weinig sym pathie voor hem. Hij bezit nog meer: aanmatiging dan talent. En vergeet niet dat hij veel talent bezit. Toch zou ik zijne aftreding als een verlies beschouwen, want hij is een werkzaam man en toont zich voorstander der ontwikkeling in quaestiën, welke hem terecht populair hebben gemaakt. Overigens is een val als de zijne slechts een middel om later eene des te hoogerc positie in te nemen. Graanmarkten enz. Amsterdam 3 Mei. Raapolie op 6 weken 36. Lijn olie op 6 weken 33. Rotterdam 3 Mei. Koolzaad 40 cent hooger, paarden- boonen en witteboonen 40 cent lager. De overige arti kelen bleven onveranderd. Axel 1 Mei. Tarwe /"8.40 a ƒ8.95; rogge 6.80 a ƒ7.10; wintergerst 6.45 a 6.70; zomer dito 5.90 a ƒ6.15; haver ƒ4.20 a 4.65; paardenboonen 6.75 a 7.10 groene erwten ƒ7.30 a ƒ7.65: boekweit ƒ8.85 4 9.35. Pryzon van. effecten. Amsterdam 3 Mei 1869. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2$ pet. 54$ dito dito dito 3 63^ dito dito dito 4 85 (-} Aand. Handelmaatschappij 4$ dito exploitatie Ned. staatssp. 57 België. Certificaten bij Rothschild 2$ Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 92}. Certific. adm. Hamburg 5 71$ dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 75 dito ƒ1000 1864 5 88$ dito ƒ1000 1866 5 „88} Loten 1866 5 „261 Oblig. Hope Co. Leening 1860 4} 81 Certific. dito4 66$ Inscript.Stieglitz&Co.2«a4«L. 4 66^- Obligatiën 1867 4 63 ft Certificaten6 43$ Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 2031 Oblig. dito 4 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 78$ dito dito 1868 5 781 Polen. Schatkistobligatiën 4 63} Pruisen. Obligatiën5 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 47} dito 1847/185221 23} dito rente Amsterdam5 61$ dito nationale5 53} dito 1864 5 58$ dito fr. 500 1865 5 61$ dito 1866 O. W5 „481 Bankactiën3 702 "g f Oblig.metall.in zilver Jan./Juli 5 55}$ g J dito dito April,Oct. 5 55} I dito in papier Mei/Nov. 5 49} jg (_dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 18615 Certific. bij Lamaison c. s. 5 53$ Spanje. Obligatiën3 thans 2} 28}$ dito Binnenlandsche3 24$$ Portugal, dito 18561863 3 33$ dito 1867 3 34 Turkije. dito (binnenl.)5 40} Griekenl. dito (blauwe)5 Amerika. dito Vereenigde Staten (1874) 5 86$ dito dito aico (1904) 5 - dito dito dito (lb82) 6 86$ dito dito dito (1885) 6 841$ dito Illinois7 dito Atl.Gr.W.Spw.Ohio sec.(p) 7 51$ dito dito geconsolideerde 7 25} dito dito debentures 8 27 dito St.Paul Pae. Spw. 2e sec. 7 661$ Brazilië. dito 1863 4$ dito 1865 5 79$ Mexico.. dito 1850 3 Grenada. dito afgestempeld6 - Venezuela, dito...3 Ecuador. dito1 Veere, 29 April 1869. De COMMISSIE ter voorziening in de buitengewone behoeften der Armen bericht bij deze de ontvangst eener som van ƒ29.80, aan haar op heden door den heer burge meester ter hand gesteld, namens de leden van de Ver- eeniging „Eensgezindheid" te Middelburg. Zijnde de zuivere opbrengst eener door hen gegeven Tooneelvoor- stelling in deze Gemeente, voor welke gift dan genoemde Leden welmeenenden dank wordt toegebracht. Heden overleed op den leeftijd van nauwelijks 36 jaren mijne lieve Vrouw CORNELIA VAN DAALEN, mij, na eene gelukkige Eclitvereeniging van 7 jaar, nalatende 4-Kinderen, vbpr welke zij altoos eene liefderijke en opofferende Moeder is geweest. Tholon, a. A. LEUPEN. 1 Mei 1869.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3