MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 71. Dinsdag 1869. 4 Mei. Editie van Maandag avond 8 uren. Middelburg 3 Mei. In de heden gehouden zitting der eerste kamer zijn over alle in de afdeelingen onderzochte wetsontwerpen, behalve over dat op de zeebrieven en Turksche paspoor ten, verslagen uitgebracht. De discussie over het wets ontwerp tot herziening der kiestabel is op aanstaanden Woensdag bepaald. In de zitting der tweede kamer van heden heeft de heer van Sypesteijn zijne aangekondigde interpellatie tot de regeering gericht omtrent den toestand der kust van Guinea. De minister van koloniën deelde de ge schiedenis der zaak mede en verklaarde ten slotte gun stige uitkomsten te wachten van de zending van den heer Nagtglas naar die kust en van de overleggingen met de Britsche regeering. Daarna is de discussie aangevangen over de Indische begrooting, welke morgen voortgezet zal worden. Na afloop hiervan zullen de wetsontwerpen tot wijziging der wet op het recht van successie, tot regeling van de grens scheiding tusschen Zuid-Holland en Zeeland en van het toezicht op het gebruik van stoomtoestellen in behande ling komen. De heer van Beyma heeft verlof bekomen om op een nader te bepalen dag de regeering te interpelleeren omtrent de aansluiting der Nederlandsche noorderlijnen aan de Pruisische grenzen. In het antwoord der regeering op het voorloopig ver slag der afdeelingen omtrent het wetsontwerp tot regeling der grensscheiding tusschen Zuid Holland en Zeeland verklaart de regeering bij de voorgestelde regeling te volharden, daar eene wijziging hiervan haar niet wenschelijk voorkomt. Volgens het bestek der op 13 dezer ten behoeve der staatsspoorwegen te 'sHage te houden aanbesteding van het maken, leveren en stellen van den ijzeren bovenbouw van eene draaibrug over het kanaal door Walcheren bij Middelburg, bestaat dit werk in het ver vaardigen, leveren en opstellen van eene ijzeren draai brug en van eene daaraansluitende vaste brug, op den gemetselden onderbouw. De brug wordt gemaakt met twee hoofdleggers, samengesteld van plaathoek- en T-ijzeronderling verbonden door dwarsliggers en versterkt door wind- kruizen. De draaibrug wordt bewogen op een gesmeed ijzeren spil, welke geplaatst is in een gegoten ijzeren spildrager, die met ankers is ingemetseld. De brug hangt aan acht gietstalen bouten, waarmede het deksel van gegoten staal aan den gegoten ijzeren spilkoker is verbonden. Zij wordt in gesloten stand aan beide einden gesteund door vijf opzotrollen en op den middelpijler, bij eventueel doorzetten, door vier geleiding-rollen. De beweging van de opzetrollen geschiedt van het midden, voor beide einden afzonderlijk, door middel van een horizontale as mot schroef zonder einde, werkende op een quadrant, dat op de opzetas bevestigd is. Het dek van de vaste brug ligt horizontaal op eene hoogte van 3.60 cl AP., dat van het beweegbaar gedeelte ligt in het midden over eene lengte van 7 el op eene hoogte van 3.88 el AP. en aan de uiteinden op 3.60 -j- AP-, waardoor het dek uit het midden naar de einden onder hellingen ligt van ongeveer 90 op 1. Het dek bestaat uit een onderdek van gekreosoteerd greenenhout, waarop een plaveisel in een laag asphalt van blokjes bereid greenenhout, van rechthoekigen vorm, die in 't verband verspringen. Boven de spil en boven de laatste vakken van de dwarsliggers van het middelgedeelte worden luiken gemaakt, om toegang te verschaffen tot de hangbouten en windwerken. De brug bestaat uit: Ben vast gedeelte, lang 12 el, overpannende eene opening van 10 el; breed tusschen de hoofdliggers midden op midden 8 el, verdeeld in: een rijweg breed 5.40 en twee trottoirs ieder breed 1.30 el, hoogte der hoofdliggers 2 el. Een beweegbaar gedeelte, lang,in de as gemeten, 51.60 el; overpannende ter weder zijde eene doorvaartopening van 20 el; breed, tusschen de hoofdliggers midden op midden 8 el, verdeeld in: oen rijweg, breed 5.40 el, twee trottoirs, ieder breed 1.30 el; hoogte der hoofdliggers aan het middelgedeelte over eene lengte van 7 el, 3.60 el, verminderende naar de einden tot 2 el. Het werk wordt aangevangen nadat het proces-verbaal van aanbesteding is goedgekeurd, op schriftclijken last van den eerstaauwezend ingenieur, en moet geheel vol tooid, goedgekeurd opgeleverd zijn den 1«» Augustus 1870. Bij niet voldoening aan deze tijdsbepaling wordt den aannemer voor iederen dag te late oplevering f 100 op zijne aannemingsom gekort. Hij zal zich bij het over schrijden van dezen termijn niet kunnen beroepen op vertraging die veroorzaakt mocht zijn door het afkeuren van bouwstoffen of teekeningen. Gedurende de maand April zijn per spoorweg van Neuzen r.aar Gent en tusschengelegen stations van eerst genoemde plaats vertrokken 1420 en aan het station Neuzen aangekomen 1391 passagiers; terwijl van daar zijn vervoerd, hoofdzakelijk naar Gent, 36 stuks vee en 159,948 Ned. ponden vrachtgoederen, waaronder begrepen zijn de ladingen van eenige geloste zee-en binnenschepen. In de jl. Vrijdag gehouden zitting van den Zierikzee- schen gemeenteraad waarvan wij het verslag tot een volgend nommer moeten laten liggen - heeft mr W. C. de Crane zijn ontslag als lid van den raad ingezonden, daar hij niet langer zitting wenscht te nemen in een college, waarvan gebleken is dat de meerderheid heeft kunnen goedvinden geloof te weigeren aan eene door hem gedane schriftelijke en naar waarheid afgelegde verklaring be treffende den staat zijner inkomsten. Uit Breda schrijft men ons: „Er is te dezer stede een plan beraamd, dat zeker door ieder die belangstelt in de kunst met groot genoegen zal worden vernomen. Het betreft de restauratie van het benedengedeelte des grooten torens van de Groote kerk der Nederduitsche hervormde gemeente. De minister van binnenlandsche zaken had verklaard als de gemeente en provinciale besturen een krachtig initiatief namen, hij niet ongenegen zou zijn op het budget voor het vol gend jaar eene niet onbelangrijke som voor de gemelde onderneming uit te trekken. In den gemeenteraad is voorgesteld eene gemengde commissie te constitueeren, bestaande uit een lid van het dagelijksch bestuur, twee leden van den gemeenteraad, twee van het college van kerkvoogden der Nederduitsche hervormde gemeente en twee leden uit de ingezetenen, aan welke de leiding der werkzaamheden en het financieel beheer zal zijn opge dragen. Dit werd goedgevonden. Ook de kerkvoogden vereenigden zich met genoegen met dit plan en ver klaarden in de kosten der restauratie, op plus minus f 30,000 geschat, voor een zesde tot een maximum van /5000 te willen bijdragen. Van gemeentewege is een som van f 10,000, waarvan jaarlijks gedurende vijfjaren (binnen welke het werk ondersteld wordt te kunnen voltooid worden) f 2000, beschikbaar gesteld. Door kerk voogden zijn uit hun midden tot leden der commissie be noemd de heeren J. P. de Man en jhr. m>-. T. Six. In de dezer dagen gehouden zitting van den gemeenteraad zijn bij meerderheid van stemmen uit den raad gekozen de heeren van MierloenjLoke, en uit de ingezetenen de heeren van den Bergh en mr. C. A. Dam. Tevens is besloten dat de raad zich te dezer zake op het geschikte tijdstip tot de provinciale staten van Noord Braband zal wenden, en inmiddels den minister van binnenlandsche zaken kennis zal geven van de genomen besluitenen zijn medewerking inroepen. De zaak is dus aangevangen. Moge zij gelukkig voltooid en alle handen hiertoe ineengeslagen worden." Onderwijs. Aan de kweekschool van onderwijzeressen te Arnhem had jl. Vrijdag de uitreiking van den Anna-prijs plaats. Zeven kweekelingen werden op eervolle wijze ontslagen: eene had pas den rang van hoofdonderwijzeres behaald, zes onlangs akten verkregen als hulponderwijzeressen en voor onderscheidene talen. Met bijzonderen lof werden vermeld mejufvrouwen Kapteyn, Lojenga, vooral A. Im- mink, terwijl de Anna-prijs met het vereerend getuig schrift, als hoogste onderscheiding, door het bestuur werd uitgereikt aan mejufvrouw C. A. Kouwenberg, de laatste van drie verdienstelijke zusters, welke aan de kweekschool hare opleiding ontvingen. Heden is de nieuwe cursus met 50 inwonende en een 20tal uit wonende kweekelingen geopend. Koloniën. Gisteren zijn hier per Engelsche mail de brieven en dagbladen uit Nederlandsch-Indië aangebracht. De be richten loopen tot 23 Maart. Zij bevatten weder weinig belangrijks. Volgens de Java-bode hebben zich te Batavia en Sama- rang eenige gevallen van cholera voorgedaan. Te Montrado (Wester-afdeeling van Borneo) heeft een aanslag op liet leven van den adsistent-resideut dier afdeeling plaats gehad. Een inlander bracht hem onver wacht een houw op zijn oog en zijne echtgenoot drie houwen in het aangezicht toe. Hun dochter ontkwam door de vlucht. De aanvaller vlood onmiddellijk, doch werd twee dagen later aan een boom hangende gevonden. Clitzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland heeft eer gisteren uitspraak gedaan in de zaak van Jonas Melhado, venter in garen en band, laatst wonende te Rotterdam, die in den avond van 31 October jl. aan het hoofd eener groote, met telhouten gewapende, luid schreeuwende en scheldende menigte, welke tot het doen van een aanval op de politie tegen het politie-bureau 3« kwartier op rukte, doch op het zien van een 52tal met uitgetrokken sabel in twee rijen staande politiebeambten begon te weifelen en stilstond, haar tot den aanval heeft aange spoord door te roepen „Komt maar, komt maar weg met de politie, leve de Vletteren zulks nadat hij vooraf gezegd had„'t zal er van avond spannen" en „ik zal ook een vorkje meepikken." Het hof heeft hem schuldig verklaard aan de hem bij akte van beschuldiging ten laste gelegde feiten, zijnde het door redenen op openbare plaatsen gevoerd opzetten tot wederspannigheid, welke daarop is gepleegd door meer dan 20 gewapende personen; en hem te dier zake veroordeeld tot zes jaren tuchthuisstraf. Bij akte van beschuldiging wordt Jacob de Vletter, oud 50 jaren, zaakwaarnemer te Rotterdam, beschul digd van 1°. het door redenen, in openbare plaatsen gevoerd en door gedrukte geschriften opzetten tot wederspan nigheid, die daarop is gepleegd door meer dan twintig gewapende personen; en 2°. medeplichtigheid aan de misdaad van aantas ting, gewelddadigen en feitelijken wederstand jegens bedienende beambten, handelende ter uitoering der wet ten en der bevelen van het openbaar gezag, gepleegd door meer dan twintig gewapende personen, door de ingezetenen tot het begaan van die misdaad door be loften te hebben uitgelokt en opgeruid door aanspraken, in het openbaar ten aanhoore van eene verzameling van personen gehouden. Gemengde berichten. J). Zaterdag zijn nog een 25tal huzaren uit 's-Herto- genbosch hier aangekomen. Bij de betaling der polder werkers, welke in tegenwoordigheid van militairen enz. geschiedde, zijn geene ongeregeldheden voorgevallen. De Zaterdag-avond is ook rustig voorbijgegaan. In ver band met de plaats gehad hebbende ongeregeldheden zijn een tweetal polderwerkers in hechtenis genomen. Zaterdag middag is in het dok te Vlissingcn het lijk drijvende gevonden van een marinier, die reeds sedert eenige weken van zijn post op de voormalige marinewerf vermist werd. Gisteren is te St.-I'eteisburg de admiraal Menchi- koff overleden. Naar het Handelsblad meldt, zijn de scheepstim merwerven te Amsterdam Woensdag en ook Donderdag ochtend op den gewonen tijd (vijf uren) voor de werklie den geopend geworden, waaruit blijkt dat de scheeps bouwmeesters genegen blijven de werklieden ten allen tijde weder op den gewonen voet in dienst te nemen. Enkelen hebben zich op de gewone werkuren vertoond en zijn toegelaten. De overige wenschen wel terug te komen, mits de werktijd om zes uren beginne. Men meent dat er onder1 de wegblgvenden zijn, die wel het werk zouden wenschen te hervatten, maar dit niet doen uit vrees voor anderen. Deze vrees intnsschen schijnt onge grond te zijn, in zoover tot heden de lieden zich rustig gedroegen en er derhalve geene aanleiding bestaat voor het vermoeden, dat zij die uit overtuiging het werk ver lieten, dwang zouden willen uitoefenen op de overtui ging van anderen, hetgeen zij trouwens niet zouden kunnen doen, zonder de wet te overtreden. Volgens le Précurseur d'Anvers van gisteren heeft de Belgische justitie zich naar Beirendrecht en Santvüet bij Antwerpen begeven naar aanleiding der aldaar ge pleegde gewelddadigheden tegen Nederlanders. De pol derwerkers te Beirendrecht schenen te hebben besloten om, als wraak over de verdrijving der Belgen op Walche ren, alle Nederlanders uit den polder te verdrijven. Sedert een paar dagen was ook het gerucht su omloop dat de Belgische polderwerkers zich naar Lillo zouden begeven om ook van daar alle Nederlanders te verjagen. De genomen maatregelen en eene vrij aanzienlijke machts ontwikkeling hebben echter de herhaling van alle onge regeldheden verhinderd. In het Nieuwkerkelijk weekblad van 29en April j 1. leest men dat de predikant Felix in het Weekblad der confessioneelen meldt, dat den 10"> April te Utrecht eene vergadering van „christenen" is gehouden ter bespre king van de belangen der „christenen" bij de aanstaande verkiezingen voor de tweede kamer. De meeste kies districten waren door invloedrijke leden of door predi-

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1