*3uitmicmï). Fransch-Belgiscïi geschil. Brieven uit België, - -s u dito dito- V Febr./Aug, fe Italië. - Le.ep.iiig., 1861,,.. ,.3,5 52 \C§rïïqCr^ij Laftópen 5 53 Hij stelt mitsdien voor den termijn van verpachting te bepalen voor den tijd van Óen jaar, welk voorstel na discussie met algemeene stemmen wordt aangenomen. Het voorstel van burgemeester en wethouders om van af 1 Mei e. k. de botermarkt te doen houden in het benedenlokaal der korenbeurs, en hen te machtigen om zoo noodig eenige banken en tafels ten dienste dei- kooplieden te doen vervaardigen, wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Het voorstel van burgemeester en wethouders om aan mevrouw de wed. Vermande—Pilaar kwijtschelding te verleenen der pacht van grond in de Achterhaven op grond dat zij over hot jaar 1868 geen genot, maar veeleer last van dien in pacht bezeten, grond heeft gehad, wordt zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De voorzitter deelt mede dat de kweekeling L. Hey- boer gedurende de vacature van hoofdonderwijzer aan de weezen en armenschool is werkzaam geweest als hulp onderwijzer, en burgemeester en wethouders gemeend hebben na overleg met het schooltoezicht, dien kweeke ling eene gratificatie te geven van 50. Den heer Verhagen komt dit te weinig voor, zooals was aangeteekend bij het ter inzage leggen der stukken om de gratificatie op f in te bepalen, had hij gemeend voor te stellen die te verhoogen tot f 87.50, doch stelt alsnu voor die op f 75 te bepalen. De heeren Fransen van de Putte, de Knokke van der Meulen en de Laat de Kanter, toonen aan dat eene gra tificatie van f 50 meer dan voldoende is, en het den kweekeling tot eer mag verstrekken door het schooltoe zicht geroepen te worden de betrekking van huiponder- wijzer waar te nemen. De heer van Renterghem verklaart zich voor het voor stel van den heer Verhagen, op grond de betrekkingen van hoofdonderwijzer en kweekeling bij de lagere scholen te karig worden bezoldigd. Het voorstel van den heer Verhagen in stemming ge bracht zijnde, wordt met 6 tegen 2 stemmen verworpen (vóór stemden de heeren van Renterghem en Verhagen), tengevolge waarvan het voorstel van burgemeester en wethouders wordt geacht te zijn aangenomen. Alsnu komt in behandeling het verzoek van dr. N. J. F. Verschoor, om herbenoemd te worden als gemeente geneesheer. Na bespreking of het hier geldt het in behan deling brengen van een verzoekschrift of het doen eener benoeming, wordt in laatstgemelden geest beslist en door burgemeester en wethouders eene voordracht in gediend, waarop zijn geplaatst de heeren dr. N. J. F. Verschoor en dr. A.P. Fokker. Uithoofde van de urgentie wordt tot eene dadelijke benoeming overgegaan en dr. N. J. F. Verschoor mét algemeene stemmen benoemd. Het aangegeven denkbeeld van dr. van Renterghem om de gemeente in twee wijken te verdeelen en voor iedere wijk een geneesheer te benoemen, werd niet in behandeling genomen. Het verzoek van J. van Aerde tot wijziging van het raadsbesluit van 7Apriljl.waarbij hem 40vierk. ellen grond jn erfpacht wordt gegeven, hetgeen bij opmeting gebleken is te moeten zijn eene oppervlakte van 72 vierk.ellen, en Waartoe een ontwerp-besluit wordt ter tafel gebracht om met intrekking van het raadsbesluit van 7 April jl. thans in erfpacht uit te geven 72 vierk.ellen voor97 jaren, eindigende 31 December 1965, tegen eene jaarlijksche retributie van f2, wordt zonder hoofdelijke stemming 'toegestaan, onder goedkeuring van gedeputeerde staten. De behandeling der twee ontwerp-strafverordeningen Wordt tot de volgende vergadering verdaagd en deze Zitting gesloten. Algemeen overzicht. De heden middag ontvangen tijding uit Brussel omtrent de voorloopige schikking in het Fransch- Belgisch geschil zullen onze lezers hierachter aantreffen. De erkenning door de regeering te Parijs van België's recht, om de goedkeuring der overdracht van de veel besproken spoorweglijn aan de maatschappij de 1'Est te Weigeren, kan op diplomatiek gebied als eene concessie Woiden beschouwd. Indien dit echter de prijs moet zijn voor het verlof der Belgische regeering dat dagelijks twee treinen met Fransch personeel en zonder eenig toezicht over Belgisch grondgebied zullen loopen, komt het ons voor dat de diplomatieke overwinning van den minister Frère niet bijzonder groot is. Het zal intus- Schen nog nader moeten blijken of dit laatste werkelijk in het voorstel van den Belgischen minister ligt opge sloten. De woorden „het organiseeren van een directen dienst" sluiten eene andere opvatting niet uit. Ineen brief uit Parijs vinden wij de oorzaak der om standigheid dat keizer Napoleon niet bij zijne aanvan kelijk aan België gestelde eischen volhardt, toegeschre ven aan de begeerte der regeering te Parijs om bij de instaande verkiezingen voor het wetgevend lichaam alle points noirs tijdelijk zooveel mogelijk te verwijderen. In verschillende landen van Europa, met name vooral België en in Frankrijk, is in den laatsten tijd de fiuaestie ter sprake gebracht van den door getuigen in Echtzaken af te leggen eed. De gevoelens der rechts colleges omtrent de verplichting van getuigen om den e<Hi af te leggen volgens de voorgeschreven formule ver schillen natuurlijk zeer. Zoo bestaat in België vooral Utsschen de verschillende rechterlijke autoriteiten daar- °ver strijd. Het hof van cassatie maakte eenigen tijd geleden uit, dat getuigen wel zeer zeker verplicht waren om den eed volgens de voorgeschreven formule af te leggen, terwijl weinige dagen daarna de militaire rechtbank in dc zaak van den officier der guides die rru. Ladrie, terwijl deze pleitte, beleedigd had uitmaakte dat dergelijke leer in strijd was met de vrijheid van godsdienstige overtuiging^ bij de constitutie gewaar borgd. Thans heeft het Engelsch lagerhuis in tweede lezing een wetsontwerp aangenomen, waarbij de be staande wet op dit stuk wordt gewijzigd en bepaald, dat elke getuige voortaan volstaan kan met te zeggen„ik beloof en verklaar plechtig clat de door mij hier in rechte af te leggen getuigenis zal zijn de waarheid, de geheele en niets dan de waarheid." Natuurlijk worden de straf bepalingen tegen eene valscho getuigenis onder eede ook toepasselijk verklaard op valsche verklaringen onder deze belofte afgelegd. Sommige Belgische dagbladen wijzen er op hoe Engeland, het formalistisch Engeland met zijne staatskerk, thans dergelijke leer aanneemt, waar in België met zijne constitutie, waarin de vrijheid van godsdienstige overtuiging wordt geproclameerd nog daarvan geen sprake schijnt te wezen. Zij moeten echter niet vergeten dat het in België door het hof van cassatie gehandhaafd stelsel slechts een gevolg is van eene inter pretatie der bestaande wetten. Bij keizerlijk besluit is thans eindelijk de staat van beleg in de stad Praag opgeheven. Bij de kennisgeving hiervan aan de bevolking is tevens door den gouverneur eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij hij een beroep doet op de burgerij tot handhaving der orde. Dat deze thans niet meer gestoord moge worden is te meer wen- schelijk, daar dergelijke ongeregeldheden dikwijls geëx ploiteerd worden door de organen der reactionaire partij, welke zulke rustverstoringen somtijds trachten voor te stellen als de „onvermijdelijke" gevolgen van de toepas sing der liberale beginselen, om alzoo in troebel water te kunnen visschen. Koning George van Hannover heeft dezer dagen weder een protest aan de verschillende regeerende vorsten van Europa gericht tegen de inbeslagneming zijner goederen. Daarbij wordt de uit Ilietzing aan het zoogenaamd Han- noveraansch legioen gezonden ondersteuning erkend. Ten aanzien van dat legioen wordt overigens herinnerd dat de Hannoveranón, die zich aan den Pruisiscken krijgsdienst onttrokken, een toevluchtsoord zochten in- Nederiand en in Zwitserland, terwijl „de Pruisische in vloed" hen dwong om deze landen te verlaten, waarop zij hun toevlucht namen tot het „gastvrij" Frankrijk. De beschuldiging echter dat koning George met die zeven of acht honderd ongewapende vluchtelingen een vijandelijken aanslag tegen Pruisen zou hebben beoogd wordt als ongerijmd voorgesteld. De groote grief van koning George is overigens dat hij, vertrouwende op de bestaande overeenkomst, aan den Pruissischen ge volmachtigde eene waarde van negentien millioen thalers overhandigd heeft, terwijl later gebleken is door de inbe slagneming dat zijn vertrouwen op de handhaving dier overeenkomst door de Pruisische kroon ijdel was. Volgens te Florence verspreide geruchten wordt eerstdaags eene wijziging verwacht in het Italiaansch ministerie. Eene daarover tot de regeering in de kamer van afgevaardigden gerichte interpellatie heeft eene verklaring van den minister Menabrea uitgelokt, waarbij dat gerucht niet geheel en al onjuist verklaard, maar beweerd werd dat die eventueele wijziging in het kabi net van geene politieke beteekenis zou wezen. Een bericht uit Washington spreekt de tijding tegen, volgens welke de Vereenigde staten zich zouden willen mengen in den strijd tusschen de opstandelingen en de Spaansche autoriteiten op Cuba. Het daarheen gezonden eskader zal zich bepalen tot bescherming der aldaar ge vestigde Amerikaansche burgers. FS. Volgens het dagblad la Meuse heeft de Belgische minister van justitie Bara, tengevolge der ver werping door den senaat van het wetsontwerp tot afschaffing van den lijfsdwang, zijn ontslag ingediend. De koning heeft nog geen beslissing genomen. Wij ontvangen heden per telegraaf het volgend be richt uit Brussel: De Moniteur deelt heden het protocol mede, waarbij Frankrijk op formeele wijze het recht van België erkent om de overeenkomsten omtrent de overdracht der exploi tatie van spoorweglijnen met de Fransche maatschappij de 1'Est niet te bekrachtigen. Ten einde aan de Belgische regeering te bewijzen dat Frankrijk zeer vriendschappelijk jegens haar gezind is, verbindt het zich om door eene gemengde commissie van zes leden, binnen de eerstvolgende veertien dagen te benoemen, te doen onderzoeken of het voorstel van den minister Frère-Orban ten opzichte van het organiseeren van een directen dienst aan de bestaande economische behoeften voldoet. Brussel 30 April, Eindelijk zal men nu toch eens eenige zekere inlich tingen erlangen te midden van den doolhof dor elkander tegensprekende berichten en op onbeschaamde wijze verspreide onwaarheden omtrent het Fransch-Belgisch geschil. De heer Frère-Orban is gisteren met den nacht trein uit Parijs teruggekeerd. Twee zijner collega's, de heeren Bara en Piriuez, benevens de heer van Praet, directeur van het huis des konings, wachtten hem aan het station op. Heden morgen is een ministerraad ge houden onder voorzitterschap des konings. Zijne majes teit heeft het hoofd van het kabinet hartelijk geluk ge- wenscht, welk laatste dan ook heden nog in zeer opge ruimde stemming was en zijne tegenwoordigheid in de kamer geen vier en twintig uren heeft willen uitstellen. Met het oog op het uiterst belangrijke van deze quaestie meen ik niet beter te kunnen doen dan u verslag te geven van het incident dat door zijne tegenwoordigheid veroorzaakt is. De heer Dumortier der rechterzijde heeft den minister van financiën bewogen om het woord te nemen door het voorstellen der navolgende motie: De natie heeft zich sedert drie weken bezig gehouden met het incident dat tusschen België en Frankrijk gerezen is. De parlemen taire rechterzijde, welke zoo dikwijls beschuldigd is van jegens de regeering vijandig te zijn, heeft bewezen hoe weinig gegrond deze beschuldiging was. Gedurende al dien tijd toch heeft zij daarover geen woord gerept; doch omdat het geacht hoofd van het kabinet thans wederom hier ter plaats aanwezig is, wensch ik hem te vragen of het hem niet goed dunkt om aan de kamer en aan geheel het land eenige verklaringen te geven omtrent dit incident. De heer Frère-Orban. De Moniteur beige en het Journal officiel van het Fransche keizerrijk zullen mor gen ochtend een protocol publiceeren waarin de stand der te Parijs gevoerde onderhandelingen bekend ge maakt wordt. Het zou niet betamelijk zijn op deze publi catie te anticipeeren. Ik hoop dat de kamer, na van dit document kennis genomen te hebben, overtuigd zal zijn dat de zaken eene voor beide landen geruststel lende pbase zijn ingetreden. Alles wat ik u kan zeggen is dat de betrekkingen tusschen België en Frankrijk zoo hartelijk en vriendschappelijk mogelijk zijn. De regee ring ondersteund door.de kamer van wier gevoelens zij slechts de tolk is geweest en door de publieke opinie waarvan zij het orgaan is zal al hare pogin gen aanwenden om dezen gunstigen toestand te beves tigen en te bestendigen. Daarop volgden nog eenige opmerkingen van den heer Dumortier, die uit de mond van den minister wilde weten of men na de openbaarmaking van het protocol de zaak tot een punt van discussie kon maken, waarop de heer Frère-Orban bevestigend antwoordde, daarbij de hoop uitdrukkende dat men thans zou erkennen dat zoo danig debat ontijdig zou wezen; hiermede was het inci dent geëindigd. L'Indépendance beige laat haar verslag volgen door de opmerking dat de zitting eene teleurstelling geweest is. Voor haar wil ik het wel gelooven. Die van morgen zal het nog meer zijn, want al wat zij geschreven en be weerd heeft ten opzichte van de directe of indirecte bekrachtiging der overdrachtscontracten van de Com pagnie de 1'Est door België wordt thans gelogenstraft. Voor heden zal ik hiermede eindigen terwijl ik mij voorbehoud dezen briet morgen te vervolgen, na de Openbaarmaking van het protocol. Prijzen van effecten. Amsterdam 1 Mei 1869. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2 j pet. 54 dito dito dito 3 63f dito dito dito 4 85J- Aand. Handelmaatschappij 4j dito exploitatie Ned. staatssp. 55 België. Certificaten bij Rothschild 2j- Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 92fl, Certific. adm. Hamburg 5 72 dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 74jj dito ƒ1000 1864 5 R8fj dito f 1000 1866 5 88} Loten 1866 5 259i Oblig. Hope Co. Leening 1860 4^ 80jj Certific. dito4 Inscript.Stieglitz&Co.2ca4eL. 4 Obligatiën 1867 4 63f,\ Certificaten6 43 Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 202 Oblig. dito 4 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito 1868 5 78| Polen. Schatkistobligatiën4 63 ,'>'3 Pruisen. Obligatiën5 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 47-J dito 1847/18522^ 23fjj dito rente Amsterdam5 6l| dito nationale5 53J dito 1864 5 58 Lj dito fr. 500 1865 5 _r,) dito 1866 0. W„481 Bankactiën 3 f Wblig.metall.in;zilver Jan./jüli 5 55 1 dito difo April/Oef. 5 55j ./S j ditQ re papier -, Mei/Nov. 5 49 U

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3