den hulponderwijzer Dikkenberg met hartelijke toespra ken welkom geheeten en door de kinderen met een lied begroet werd. De dag was overigens geheel aan de vreugde gewijd, en de leerlingen werden op melk en krentebrood onthaald. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft gisteren behandeld de zaak van Leopoldus Raman, oud 29 jaren, thans voortvluchtig, en Christiaan Hermans, oud 35 jaren, gedetineerd te Middelburg, beklaagd als zouden zij zich te zamen en in gemeen overleg, hebben schuldig gemaakt aan het arglistig wegnemen en zich toeëigenen, in den avond van 13'» November 1868 omstreeks elf uren, van twee a drie maten tarwe, te Boscbkapelle uit de schuur en ten nadeele van J. F. Serrarens, welke schuur zich met het woonhuis op het van alle zijden afgesloten erf bevindt en op welk erf zij zich den toegang hebben ver schaft, door over de tot afsluiting dienende sloot te springenen als zou de eerste zich daarenboven hebben schuldig gemaakt aan het arglistig wegnemen en zich toeëigenen, op of omstreeks 6 November 18(38, van ongeveer een zak aardappelen van een stuk land onder Boschkapelle, alwaar zo uitgerooid lagen, ten nadeele van J. F. Serrarens. De tweede beklaagde is schuldig verklaard aan dief stal gepleegd in de aanhoorigheid van een bewoond huis, met behulp van overklimming, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene eorrectioneele gevangenisstraf van éen jaar en in de kosten der procedureen de eerste, bij een afzonderlijk arrest, wederspannig aan de wet verklaard, als zijnde, ofschoon behoorlijk voor de tweede maal gedagvaard, niet voor het hof verschenen, met veroordeeling in de kosten, welke het onmiddellijk gevolg zijn zijner niet- verschijning. Het provinciaal gerechtshof in Groningen heeft jl. Dins dag uitspraak gedaan in de procedure tusschen eenige steden dier provincie, de voormalige Ommelanden, en den staat der Nederlanden betreffende het bezit der Ommelanderkas, waarin zich eene som bevindt van p. m. f 1,400,000. De rechtbank had het bezit dier kas toegewezen aan den staat, doch het hof heeft het vonnis der arrondissements-rechtbank vernietigd en de voor malige Ommelanden gerechtigd verklaard tot inbezit neming dier kas. Gemengde berichten. Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen dat het gerucht als zouden tegen eenige Arnemuidsche visschers te Antwerpen gewelddadigheden zijn bedreven, onjuist is. Wel zijn zij gewaarschuwd voor de kleine gemeenten rond Antwerpen, waar opgewondenheid schijnt te heer- schen, maar daarbij is het gebleven. Uit Antwerpen meldt men van 29 April: In de omliggende polders hebben eenige Belgische werklieden over 'het onrecht hun te Middelburg aangedaan wraak willen nemen op de aldaar dienende Hollandsche jongens; te Beirendrecht is o. a. een boerenknecht vreeselijk mishandeld. Het Handelsblad van Antwerpen klaagt dat de politie afwezig was en geeft zijn verontwaardiging te kennen over de laagheid om de jongens te doen boeten voor een misdrijf, waaraan zij geen deel hebben. Volgens Het vaderland zal H. M. de koningin zich teven half Mei begeven naar St. Seine, departement Nièvre, aan de rivier Cressone in Frankrijk gelegen, alwaar Z. K. H. prins' Alexander zich bevindt tot het ondergaan eener koudwaterkuur. Üif Breda schrijft men van 27 April„Een poging tot kinderroof werd gelukkig nog tijdig verijdeld. Een öjarig kind van den nota.is d. 11. speelde aan den weg en werd door een man opgenomen, die er zich spoedig mede verwijderde. Het schreien van het kind deed de ouders naar buiten snellen, die den roover achtervolg den, hem het kind ontnamen en met behulp van een paar boeren er in slaagden den kinderdief aan de politie over te leveren. Heden is prinses Charlotte naar het kasteel Ter- vueren overgebracht. Te Gladbach hebben den 25™ April jl. ongeregeld heden plaats gehad. De heer Mende, lid van den Noord- Duitschen rijksdag, had namelijk een volksvergadering bijeengeroepen cn deze geopend met eene rede, .waarin de politie aanleiding vond om last te geven tot dadelijke sluiting der vergadering. Dit bevel bracht eene alge- meene opschudding teweeg, waarbij de aanwezigen het gaslicht uitdeden en op de politie aanvielen. De gendar merie kwam onverwijld de openbare macht te hulp, doch met het gevolg dat onderscheidene manschappen en agenten door messteken, zoowel als door het slaan en werpen met bierglazen gewond werden. Na eenige in spanning gelukte het de vergadering uiteen te drijven, doch nu vereenigde zich het volk, dat bij duizenden voor het gebouw was bijeengekomenmet de naar buiten vluchtende personen en begon een algemeenen aanval met steenen, waarbij een groot aantal venster ruiten werden ingeworpen. De autoriteit liet daarop de brandweer tot bijstand aanrukken en telegrapheerde naar Dusseldorp om militaire macht. Onderwijl echter trachtte de heer Mende, uit een geopend bovenraam het volk tot rust aan te sporen terwijl de politie en gendarmerie zich zoo ijverig weerden, dat de menigte eindelijk aftrok. Den volgenden morgen is de heer Mende op last der justitie in hechtenis genomen en naar het huis van arrest te Dusseldorp overgebracht. In den loop van den dag wer den nog 15 andere personen gearresteerd en geboeid naar Dusseldorp getransporteerd, waarna de rust weder geheel was hersteld. In den rijksdag heeft reeds een der leden de invrijheidstelling van den heer Mende ge vraagd. De meerderheid heeft eene commissie belast met het uitbrengen van rapport omtrent de zaak zijner arrestatie. Dinsdag is te Londen het prachtig kerkgebouw van All-Saints een prooi der vlammen geworden. De oorzaak van den brand is tot dusverre onbekend. De Iersche stad Londonderry is tijdens het bezoek van prins Arthur, derden zoon van koningin Victoria, het tooneel van ernstige ongeregeldheden geweest. De verzamelde menigte, wier uitingen van vijandschap tegen den prins getuigden, is door de gewapende macht uiteengejaagd, waarbij een aantal gekwetst werden. Prins Arthur heeft den volgenden dag de stad verlaten. Een üuitsch tijdschrift, dat zich de bescherming der dieren ten doel stelt, maakt de volgende aanspraak openbaar: „Mijn beste landman! Uw zoon haalt uit ver veling een vogelnestje uit, met jongen of met eieren; in den regel zijn er 5 in. Elk van deze jongen heeft dage lijks voor zijne voeding ongeveer 50 stuks rupsen of ander ontuig noodig, die de onde in de buurt voer hem opzoektdat maakt dagelijks 250 stuks. Deze voeding duurt in den regel 4 a 5 weken, wij willen zeggen 30 dagendit maakt voor het geheele nest 7500 stuks. Elke rups eet dagelijks haar eigen gewicht aan bladen en bloesems op. Gesteld, zij eet eiken dag'een bloesem op, die vrucht zou dragen, dan eet een rups in 30 dagen 30 vruchten in den bloesem, en de 7500 rupsen 225,000 stuks van zulke bloesems. Had uw knaap het nest in rust gelaten dan zoudt gij en uwe buren 225,000 appelen, peren of pruimen meer gehad hebben. Maar wanneer nu die rups, zooals ze het uit liefhebberij wel eens doet, 10, 20, 30 bloesems dagelijk opeet, of als door het afeten der bladeren de bloesems geen sappen meer krijgen en afvallen, dan laat zich het verlies van u en van uwe buren niet meer berekenen. Nu kunt gij zien welk eene waarde een vogelnestje heeft.'' De luchtreiziger Nadar heeft na het verlies van den ballon de Arend weêr een ander luchtschip laten maken, dat hij de Colossus gedoopt heeft en waarmee hij reeds in de kerkelijke staten een opstijging heeft gedaan. Bij het nederdalen in den omtrek van Arezzo was hij om ringd door een groot aantal boeren, die door het curieuse schouwspel waren aangetrokken. De luchtreiziger haastte zich onmiddellijk de kleppen te openen en het gas uit te laten; maar plotseling ontvlamde het gas en in een oog wenk waren ballon en netwerk volkomen verbrand. De vernieling van het luchtschip ging vergezeld van een slag als van een kanonschot en een groote vlam verhief zich in de lucht; de jeugdige boeren hadden hun pijpen niet uitgedoofd ondanks de waarschuwing van den heer Nadar cn vandaar de ontploffing. Niet alleen dat de luchtreizigers het verlies van do Colossus te betreuren hadden, maar zij moesten nog bovendien de hoeren schadeloosstellen voor verwoestingen aan het land, brand wonden, verscheurde kleederen, enz. Eerstdaags zal te Londen een winkel geopend wor den, waarin met zout en suiker, op eene nieuwe wijze, toebereid vleesch, te bekomen zal zijn ;hetschapenvleesch tegen 55 cent en het ossenvleesch tegen 66 cent het kilogram. Vroegere proeven in Nicuw-Holland genomen om, voor de groote behoefte van Londen, gebruik te maken van de verbazend groote hoeveelheid vee die thans aldaar aanwezig is, zijn afgestuit op de moeielijk- heid van het vleesch té bewaren, maar thans schijnt men die overwonnen te hebben, althans het aanvankelijk tot proef te koop gestelde vleesch heeft zeer veel aftrek gehad. Thermometers tand. 30 April 's av. 11 u. 58 gr. 1 Mei 'smorg.7u.48gr.'smidd. 1 u.55gr, Staten-generaal. tweede kamer. Zitting van Donderdag 29 April. Ingekomen stukken; voortzetting discussie en aanneming ontwerp zeebrieven; idem ontwerpen afschaffing registratierecht zeeschepen; grensregeling Limburgverhooging hoofdstuk Vovereen komst België weerzijdsche toelating geneeskundigen. Door den minister van financiën is ingezonden de suppletoire overeenkomst door de regeering met de directie van de Indische spoorwegmaatschappij gesloten. De artt. 6-10 en het aangehouden art. 11 zijn na eenige discussie goedgekeurd, waarna eene woorden wisseling plaats had over de in art. 11 aan de regeering gegeven bevoegdheid om aan de door den koning aan te wijzen consuls of andere autoriteiten vrijheid te laten tijdelijk vergunning te geven tot het voeren der Neder- landsche vlag voor schepen alléén voor de rivier of kust vaart geschikt en daartoe buiten Europa gebracht wordende door Nederlanders, aldaar gevestigd, of door personen, vennootschappen of vereenigingen, vallende in de termen van art. 2. Verschillende leden wenschten die bevoegdheid te hebben beperkt of geheel ingetrokken, doch met 39 tegen 20 stemmen werd het artikel aangenomen. Van de overige" artikelen gaven slechts enkelen nog aanleiding tot discussie, waarna het geheele wetsont werp werd aangenomen met 48 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren Saaymans Vader, Heemskerk Az., Gefken, Hoffmann, Nierstrasz en Insinger. Zonder beraadslaging zijn vervolgens aangenomen de wetsontwerpen 1°. tot afschaffing van het registratierecht op vreemde zeeschepen 2°. goedkeuring van de overeenkomst met Pruisen nopens de grensregeling in Limburg; 3". verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting van 1869. Ten slotte had eenige discussie plaats over het wets ontwerp tot goedkeuring van de met België gesloten overeenkomst volgens de wederkeerige toelating van geneeskundigen in de grensgemeenten. De heeren Guljé en Fokker bestreden die overeenkomst, die zij in strijd achtten met de belangen der Nederlandschsche geneeskundigen; terwijl zij verdedigd werd door de hoeren van Eek en Saaymans Vader en den minister van binnenlandsche zaken, waarna zij aangenomen werd met 45 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Fok ker, Guljé, Hollingerns Pijpers, de Roo van Alderwerelt en Gratama. De vergadering is gescheiden tot Maandag. Alsdan is de interpellatie van den heer van Sijpesteyn aan de orde. Gemeenteraad van Goes. Zitting van Dinsdag 27 April. Mededeelingen en ingekomen stukkenjaarverslagrekening leenbankrekening ge meente-apotheek euz.verpachting aardaseh enz bepalin gen botermarktkwijtschelding pacht; toelage kweekeling benoeming gemeentegeneesheer; beslissing verzoek J. van Aerde. Afwezig met kennisgeving de heeren Pilaar, van Voorst Vader en van den Bosch. Na resumtie der notulen van de vorige vergadering doet de voorzitter mededeeling: a. Van een proces-verbaal contra Leendert Vermeulen, wegens bet niet voldoen aan het raadsbesluit van 18 Januari 1869, tot verbetering van drie hem toebe- hoorende woningen, en van het heden ingezonden adres van L. Vermeulen houdende verzoek om 6 weken uitstel tot het in orde brengen dier woningen, welk verzoek na discussie met algemeene stemmen wordt afgewezen. b. Dat sedert de laatste raadsvergadering nog in de geldleening ad f 10,000 is deelgenomen voor 13 aandee- ïen, zoodat nu nog ontbreekt f 1500, tot aanvulling waarvan de medewerking der leden wordt ingeroepen. c. Dat ingekomen zijn 1 Een brief van de firma F. Kleenwens Zoon alhier daarbij aanbiedende een exemplaar van de statistiek van handel en scheepvaart in Nederland over 1868 en een exemplaar van de verslagen van het verhandelde in den gemeenteraad over 1863 -1868, voor do toezending waarvan aan genoemde firma dank zal worden betuigd. 2. Eene circulaire van de heeren J. J. de Kanter c. s. te Middelburg ten geleide van een werkje getiteld „Een brug over den Oceaan", waarvoor dank zal worden be tuigd en het werkje rondgezonden bij de leden van den raad. 3. De rekening der nieuwjaars commissie vergezeld van haar rapportwelke rekening wordt goedgekeurd, onder dankbetuiging aan de commissie voor hare be moeiingen, en met het rapport bekend gemaakt zal worden in de Goesche courant, en 4. Eenige staatsbladen. Het jaarverslag der gemeente over 1868 wordt over gelegd, hetwelk alsnu zal worden gedrukt en algemeen verkrijgbaar gesteld. De rekening der leenbank over 1868 wordt volgens het voorstel der financieele commissie vastgesteld, nadat door den voorzitter, in antwoord op de door den heer van den Bosch gestelde vraag ter vorige vergadering, mededeeling was gedaan van het raadsbesluit van den 12™ Mei 1852. houdende ontheffing van den boekhouder van de verantwoordelijkheid van de mindere opbrengst der beleende panden bij verkoop. Vervolgens wordt de rekening der gemeente- of armen- apotheek over 1868 volgens het voorstel der financieele commissie vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 1125, en daarna in behandeling gebracht de bij de begrooting voor 1870 voorgestelde verhooging der jaarwedde van den apotheker met f 100. De voorzitter en de heer Verhagen verheugen zich over het gedane voorstel, vermits de apotheker een bijzonder ijverig mensch is, die niet alleen in zijne betrekking maar ook in andere opzichten altijd tot dienstbewijs gereed is. Zonder stemming wordt tot de verhooging van f 500 tot f 600 der jaarwedde van den apotheker besloten, en de begrooting voor 1870 volgens het voorstel der finan cieele commissie zonder stemming goedgekeurd in ont vang eu uitgaaf op f 1230. De Voorzitter stelt namens burgemeester en wethou ders voor den termijn van verpachting van de aardaseh, de vuilnis en het nachtwerk te bepalen voor den tijd van vijfjaren, vermits het verpachten voor éen jaar niet dan schadelijk voor de gemeente is en in dien tusschentijd gelegenheid bestaat tot het in behandeling nemen van het rapport der Maatschappij van nijverheid, omtrent het meer voordeelig maken van de faecale stoffen voor de gemeente en het voorstel in dat rapport vervat tot aanschaffing van een Latrinen Reinigungsmachine. De heer Verhagen zegt dat de afvoer van faecale stoften de belangstelling van vele gemeentebesturen op wekt; hij legt over een verslag der commissie uitge bracht aan den gemeenteraad te Leeuwarden, en houdt zich overtuigd dat burgemeester en wethouders na kennisneming daarvan een gunstig voorstel aan den raad zullen doen, en al is het dat eene verpachting voor korteren termijn eenig nadeel voor de gemeente oplevert, dit nadeel niet in aanmerking mag komen bij de groote voordeeleu die liet rapport in de toekomst aanwijst.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2