MIDDELBURGSCHE COURANT. N0- 69. Zaterdag 1869. I Mei. Editie van Vrijdag avond 8 uren. Nfccrologie. üfiddclburg 30 April. De tweede kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot herziening der wet op de zeebrieven en de Turksche paspoorten met 48 tegen 6 stemmen aangenomen. Tevens zijn aangenomen het wetsontwerp tot afschaf fing van het registratierecht op buitenslands gebouwde zeeschepen; dat tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1869 met f 15,000, ten behoeve der tentoonstelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman; dat tot goedkeu ring van het tractaat met Pruisen nopens de grensschei ding bij Limburg, alsmede dat tot goedkeuring van eene overeenkomst met België tot wederzijdsche toelating van geneeskundigen in de grensgemeenten, dit laatste met 45 tegen 5 stemmen. De vergadering is tot a. Maandag uiteengegaan. Als surnumerair bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is toegelaten de heer J. de Man, van Middelburg, om dienst te doen aan het station Moerdijk. Uit de in de Staatscourant van gisteren voorkomende tabellen blijkt dat in 1868 als landverhuizers over zee uit Nederland vertrokken zijn 2972 personen (tegen 4187 in 1867 en 3295 in 1866) waarvan 574 uit deze provincie (tegen 557 in 1867 en 501 in 1866), zijnde 196 hoofden van gezinnen en op zich zelf staande personen met 93 vrouwen, 284 kinderen en 1 dienstbode. Van genoemde 196 hoofden van gezinnen waren 6 welge- stehlen, 128 mingegoeden en 62 bchoeftigen; 49 hunner (tegen 51 in 1867 en 35 in 1866) waren meer of minder in de hoofdelijke omslagen beschreven. Een der uit Gelderland vertrokkenen had den ouderdom van 84 jaren. Als beroepen ot bedrijven dier 196 hoofden worden de volgende opgegeven: 111 arbeiders, arbeid sters, daglooners cn dagloonsters1 brood- en koekbak ker; 5 dienstboden en bedienden; 2 hoef en grofsmeden en knechts;4kleermakers;4kooplieden;24 landbouwers, landbomvsters en knechts; 1 letterzetter; 3 metselaars en knechts; 2 schaapherders; 1 schoenmaker; 3 slagers; 1 theologant (N. H.)5 timmerlieden en knechts1 tui nier; 2 voerlieden; 1 vrachtrijder; 10 werklieden; 4 winkeliers en bedienden; en 11 zonder beroep. Volgens de opgaven der gemeentebesturen zijn de redenen van vertrek der 196 hoofdenbij 171 verbete ring der middelen van bestaanbij 21 het volgen van familiebetrekkingen; b|j 1 oin een huwelijk aan te gaan en bij 3 tot ontduiking van gevangenisstraf. In de Staatscourant van heden is opgenomen het ko ninklijk besluit van den 30» Maart jl., waarbij worden goedgekeurd de door jhr. mr. M. J. Schuurbeq'ue Hoeije en twee anderen, allen wonende te Zierikzee, bij ver zoekschrift overgelegde statuten der vereeniging tot oprichting en instandhouding van twee bewaarscholen te Zierikzee, en is deze vereeniging mitsdien als rechts persoon erkend. De gemeenteraden van Groningen en Dordrecht hebben ook besloten zich bij adres te wenden tot de tweede kamer der staten-generaal met verzoek om het door mr. J. van Kuyk ingediend voorstel tot wijziging der armen wet niet aan te nemen. Benoemingen cn besluiten. registratie. Benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen: van de 2e klasse de heer M. Timmerman, thans inspecteur 3e klasse; en van de 3« klasse de heer me. B. H. Upmeijer, than3 ontvanger der registratie en domeinen te Appingadam. posterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer L. Fontein uit zijne betrekking van surnumerair der posterijen. De hoogleeraar aan het Evangelisch-luthersch semi narie te Amsterdam P. J. Domela Nieuwenhuis werd jl. Zondag morgen, tijdens hij den dienst waarnam bij de Luthersche gemeente te Deventer, door een zenuwtoeval getroffen en is Woensdag morgen op het buitenverblijf Oud-Randen van den heer Duymaer van Twist, in de nabijheid van Deventer, overleden. Hij was bekend als een ijverig bevorderaar van de belangen derEvangelisch- luthersche kerk en tevensals een begaafd kanselredenaar. Kerknieuws. De heer J. C. Nonhebei, predikant bij de hervormde gemeente te Muiden, heeft voor het beroep naar Vlie ringen bedankt. Het kiescollege der Nederduitsche hervormd«Ü*è- meente te Haarlem heeft het volgende zestal ter bero«j£?ig van een predikant opgemaakt: de heeren Moss«jpte Nederhorst den Berg; Maasdijk, te Katwijk aan Zee,; Hogerzeil, te Veenendaal; Segers, te GroningenNon hebei, te Middelburg en Vliegenthart, te Vreeland. Marine en leger. Heden morgen is met de stoqmboot Stad Vlissingen naar Rotterdam vertrokken het gedeelte van het korps mariniers, te Vlissingen in garnizoen geweest, sterk p. m. 170 hoofden. Dit gedeelte zal voortaan garnizoen houden te Rotterdam. De luitenant ter zee P kl. L. F. H. Tuckermann, dienende op Z>. M». ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden, wordt met den 15c» Mei a. op nonactiviteit gesteld. Voorts worden met den 16<"i dier maand geplaatst: aan boord van 7j. Ms. ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden, de luitenants ter zee 2e kl. II. A. de Smit van den Broecke en F. H. baron van Verschuer; en op Zr. Ms. monitor Heiligerlee, de luitenant ter zee 2« kl. A. Fokker en de adelborst D kl. W. H. van Braam. Rechtzaken. Gisteren is voor het provinciaal gerechtshof in Zuid- Holland het derde rechtsgeding betreffende de ongere geldheden te Rotterdam behandeld. Ditmaal stond terecht Jonas Melhado, oud 44 jaren, venter in garen en band, wegens het opzetten, door redenen op eene openbare plaats gevoerd, tot wederspannigheid, die daarop door meer dan twintig gewapende personen is gevolgd. Na het hooren van tien getuigen heeft het openbaar ministerie schuldigverklaring en veroordeeling tot tucht huisstraf van vijf tot vijftien jaren geëischt. De advocaat m'. van der Goes, den beschuldigde ambtshalve als verdediger toegevoegd, bestreed de schuldplichtigheid van zijn cliënt aan het hem ten laste gelegde teit. Het hof zal morgen uitspraak doen. Jl.Woensdag heeft een deurwaarder uit 'sllage aan Jacob de Vletter te Rotterdam het arrest van verwijzing van het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland betee- kend en is laatstgenoemde naar 's Hage overgebracht. Gemensdc berichten. Omtrent verschillende bijzonderheden der ongeregeld heden onder de polderwerkers op dit eiland blijven na tuurlijk geruchten in omloop, waarvan de juistheid of onjuistheid nog niet met eenigc zekerheid kan worden aangenomen, lntnssclien is gebleken dat de gewelddadig verjaagde polderwerkers geenszins allen Belgen waren, maar dat zich daaronder ook een aantal Nederlanders bevonden, die in het aan België grenzend deel van Zeeuwsch- Vlaanderen te huis behooren. De rust is overigens niet verder verstoord. Tegen eene herhaling van ongeregeldheden zijn evenwel de noodige voorzorgen genomen. Gisteren morgen zijn hier uit 's Hertogenbosch aangekomen acht marêchaussées te paard, onder bevel van een onderofficier, alsmede uit Bergen op Zoom het 2e bataljon van het 3e regiment infanterie, onder hevel van den majoor Vijgh, waarvan 3 compagniën te Veere en 2 te Vlissingen zijn gesta tioneerd. De twee compagniën van het 3« regiment infanterie te Vlissingen, die bestemd waren naar Bergen op Zoom, zijn heden morgen derwaarts vertokken. De eergisteren gegeven order om te Vlissingen te verblijven, is des namiddags per telegram weder ingetrokken'. Een dertigtal huzaren zijn, onder bevel van een officier, heden avond hier aangekomen. Morgen worden nog een twintigtal verwacht. Bij gerucht vernemen wij dateenige Antwerpenaars, als wraakoefening wegens het verjagen der Belgische polderwerkers alhier, de visschers van Arnemuiden bij hun komst aldaar zeer onvriendschappelijk zouden heb ben behandeld, zoodat die visschers, uit vrees voor de naar hen geworpen steenen enz., zoo spoedig mogelijk vertrokken zijn. Te Dordrecht is eene vereeniging van kantoor bedienden tot onderlinge ondersteuning tot stand geko men. Het doel dezer vereeniging is drieledig1°. onder stand te verleenen aan oude ol gebrekkige kantoor bedienden 2». uitkeeringen te doen aan weduwen of kinderen van overleden leden 3°. geldelijke en zedelijke ondersteuning te verschaffen aan weduwen van over leden leden. Sedert eenige dagen heerscht te Amsterdam eenige spanning tusschen de scheepstimmerlieden en hunne patroons; de knechts eischten namelijk verhooging van loon en minder werkuren daags; de patroons waren on gezind hierin te treden, waarop jl. Dinsdag naar men verneemt 800 man het werk hebben gestaakt. Woensdag namiddag is te 's Hage op het Scheve- ningsche strand een aanvang gemaakt met het doen van proefschoten met het door den kapitein der artillerie Reuther uit Zweden aangebracht zwaar stuk acliterlaad- geschut van '24 duim. Daarbij waren onderanderen tegenwoordig Z. M. de koning, Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, de minister van oorlog en de generaal der artillerie. De lading kruit voor dat stuk geschut is 20 kilo en de kogel heeft eene zwaarte van 140 kilo. De door den kogel afgelegden afstand wordt op 8000 el begroot. Verkooplngen en aanbestedingen. Gisteren avond is alhier te koop aangeboden een huis en erve in de Nederstraat, wijk O n». 188. Hoogste bod bij tweede inschrijving f 355. Opgehouden op (650. Heden werd alhier aan het gebouw van het gewes telijk bestuur aanbesteed het opruimen der telegraaflijn langs den Kettingdijk in den zee- en inlaagdijk van den polder Scherpeniss'e tot den kokerpaal te Gorishoek op het eiiand Tholen, alsmede den aanleg eener telegraaflijn van Zierikzee naar Bruinisse. Dit werk is aangenomen door den heer J. P. Muller, te Goes, voor f 944. Thcrniometerstand. 28 April 's av. 11 u. 52 gr. 29 'smorg.7u.50gr.'smidd.ln 60gr.'sav. 11 u.50gr. 30 'smorg.7u.49gr.'smidd.lu.54gr. Gemeenteraad van Vlissingen. Naar aanleiding van het verslag der jl. Maandag ge houden raadszitting in het hij ons vorig nommer behoorende bijvoegsel opgenomen meldt de heer M. Pot ons dat hij de woorden: „want dan toch zonden door de staten-generaal niet zoovele ellendige besluiten worden genomen", in het vuur der improvisatie ondoor dacht heeft gesproken en hij heett willen zeggen: „dan toch zonden door de staten-generaal niet soms voor deze en andere gemeenten zeer nadeelige besluiten worden genomen." Staten-generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 27 April. Voortzetting discussie art. 2 wetsontwerp zeeljrieven. Bij de hervatting der beraadslagingen over art. 2 van het wetsontwerp nopens de zeebrieven en de daarop voorgestelde amendementen door de heeren Godefroi, Fransen van de Putte en van Houten cn W. van Goltstein, werd mededeeling gedaan dat door den heer Pijnappel vier -amendementen op art. 2 waren voorgesteld, allen de strekking hebbende om, met handhaving van het beginsel der regeering, daaraan eene juistere toepassing te geven. Bij zijne toelichting verklaarde de heer Pijnappel zich bepaald tegen het beginsel van het amendement der heeren Godefroi c. s. Het wetsontwerp rust op het be ginsel dat de vlag zij waar en oprecht, geen fictie. Tegen dat beginsel zondigt het amendement omdat het de nationale vlag ondergeschikt maakt aan het vreemd kapitaal. Het amendement is het internationaal recht van de toekomst, waartegen hij zich niet bepaald ver klaard. doch dat hij eerst als zoodanig door de overige zeemogendheden wil hebben erkend. Het doel van zijne amendementen is 1°. om te voorkomen de dubbele wer king van het vreemd element in den eigendom van sche pen 2". om duidelijk te doen uitkomen, dat hier alleen gedacht kan worden aan besturende vennooten 3°. om de realiteit van de naamlooze vennootschappen te hand haven 4. om de laatste alinea van het regeerings- artikel, als onmogelijk in de toepassing, te doen ver- vallen. De heer Blussé, die nog geene bepaalde beslissing had genomen aan welk stelsel hij de voorkeur zou geven, helde toch meer over tot dat der regeering, omdat daar door beter voldaan zal worden aan hetgeen voor ons een eerste vereischte is: handhaving onzer nationale eer. Wordt daarentegen het stelsel van het amendement aan genomen, dan vreest hij daaruit nadeelige gevolgen voor de Nederlandsche vlag. Ook hij wenschte internationale regeling dezer zaak, maar daartoe zouden wij moeielijk kunnen komen, wanneer wij nu reeds het uiterste stelsel zouden aannemen. De heer de Casembroot verklaarde zich volkomen met het stelsel der regeering te kunnen vereenigen, doch

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1