föuitfrtlattfc. Brieven nit België. en jagers; bij het 1« reg. huzaren, tot kapitein-kwartier meester (naar ouderdom van rang) de 1« luitenant-kwar tiermeester C. W. van Engelen, van het 4e reg. infanterie hij het reg. veld artillerie, tot i™ luitenant-kwartier meester (naar ouderdom van rang) de 2« luitenant-kwar tiermeester J. C. Ubbens, van het korps; bij het 2« reg. vesting-artillerie, tot le" luitenant-administrateur van kleeding en wapening (naar ouderdom van rang) de 2e luitenant-administrateur van kleeding en wapening M. de Leeuw; hij het bataljon mineurs en sapeurs, tot kapitein kwartiermeester (naar ouderdom van rang) de le luitenant-kwartiermeester jh". F. V. A. de Watteville, van het korps; bij de hospitaal-directeurs, tot kapiteins, in hunne tegenwoordige betrekking (naar ouderdom van rang), de le luitenant J. van Dort, directeur van het gar- nizoens-hospitaal te Bergen op Zoom, en de le luitenant H. Balk, directeur van het garnizoens hospitaal te Maas tricht. Overgeplaatst hij de militaire intendance, als onder intendant 2e kl., de kapitein-kwartiermeester C. Thomas, van den staf der infanterie, werkzaam bij het departement van oorlog; bij het reg. grenadiers en jagers (in zijn rang) de 2e luitenant-kwartiermeester P. G. Asmus, van het le reg. infanterie. Benoemd bij het wapen der infanterie tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang) de lc luitenant C. E. Sepp, van het wapen, thans voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het leger in Oost Indiëhij het 3e reg., tot le" luitenant (naar ouderdom van rang) de 2C luitenant J. A. Ardesch van Hamel, van het 6e reg.; hij het 5" reg., tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant H. Kroon, van het 8e reg. Kerknieuw*. De kerkeraad der evangelisch-luthersche gemeente alhier heeft heden avond het volgende zestal van predi kanten samengesteld: de heeren J. A. Heiwig, te Enk huizen; J. II. Schwill, te Hoorn; H. Ernst jr., te Medem- blik; Kesper,te Wildervank; K. Scharten, te Leeuwarden; en J. C. Mansser j"., te Amersfoort. Hieruit is onmiddellijk het volgende drietal gemaakt: de heeren Iïelwig, Schwill en Ernst. In de voormiddag-godsdienstoefening van Zondag 25 dezer der christelijk afgescheidene gemeente te Zierikzee is namens den kerkeraad bekend gemaakt, dat de leeraar dier gemeente voorloopig in zijn predikambt is geschorst. Onderwijs. De uitslag van de examens voor lager onderwijs in de provincie Gelderland, van 30 Maart tot 22 April jl. gehouden, is als volgt: Hoofdonderwijzers toegelaten 13, afgewezen 18. Hoofdonderwijzeressen toegelaten 3, afgewezen 3. Hulponderwijzers toegelaten 22, afge wezen 16. Hulponderwijzeressen toegelaten 14, afge wezen 0. Onderwijzers voor Fransch toegelaten 5, afgewezen 9Hoogduitsch toegelaten 1, afgewezen 4- Engelsch toegelaten 3, afgewezen 2; wiskunde toege laten 7, afgewezen 6teekenen toegelaten 2, afgewezen 1 gymnastiek toegelaten 3, afgewezen 1. Onderwijze ressen voorFransch toegelaten 18, afgewezen 1Hoog duitsch toegelaten 2, afgewezen 0; Engelsch toegelaten 7, afgewezen 0; handwerken toegelaten 4, afgewezen 1. Huisonderwijzers voor: Fransch toegelaten 1, afgewe zen 0; Engelsch toegelaten 1, afgewezen 0; gymnastiek toegelaten 1, afgewezen 0. Huisonderwijzeressen voor: schrijven toegelaten 1, afgewezen 0; Fransch toe gelaten 14, afgewezen 1; Hoogduitsch toegelaten 1, afgewezen 0Engelsch toegelaten 1, afgewezen 3hand werken toegelaten 6, afgewezen 1 (alleen voor hand werken van smaak). Van de 197 geëxamineerden zijn alzoo 130 toegelaten en 67 afgewezen. In Limburg is de uitslag van het voorjaars-examen aldus: a. Gewoon lager onderwijshoofdonderwijzers toege laten 8, afgewezen 3; hoofdonderwijzeressen geëxamineerd en toegelaten 2; hulponderwijzeressen in het lezen ge ëxamineerd en afgewezen 1in het schrijven toegelaten 1, afgewezen 1, in het teekenen geëxamineerd en afge wezen 1in de Nederlandsche taal geëxamineerd en afgewezen 1; hulponderwijzers toegelaten 7, afgewezen 3; hulponderwijzereressen geëxamineerd en toegelaten 13. b. Meer uitgebreid lager onderwijs: Fransch, onder wijzers toegelaten 3, afgewezen 3idem onderwijzeressen toegelaten 7, afgewezen 1. Engelsch, onderwijzers toege laten 2, afgewezenlidem onderwijzeressen toegelaten5, afgewezen 1. Hoogduitsch, onderwijzeres toegelaten 3, afgewezen 3idem onderwijzeressen geëxamineerd en toegelaten 6. Wiskunde, onderwijzers toegelaten 1, afge wezen 1. Handwerken, geëxamineerd en toegelaten 2. Rechtzaken. Men meldt uit 's Hage, dat de tien personen, die jl. Dinsdag ter zake van de ongeregeldheden te Rotterdam, door het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland zijn veroordeeld, tegen het arrest van dat hof in cassatie zijn gekomen. Gemengde berichten. Onderscheidene couranten hebben onlangs gemeld dat alhier eenige dagen geleden des avonds troepen van zingende jongens, waarbij zich later volwassenen voegden, de straten doortrokken. De zaak had echter zeer weinig te beteekenen. Eene eerste waarschuwing van het gemeentebestuur, vergezeld van eenige gepaste voor zorgsmaatregelen, was voldoende om er een einde aan te maken. Van vrij wat grooteren omvang was de op schudding die in den afgeloopen nacht onder de arbei ders aan de spoorweg- en kanaalwerken op dit eiland heeft plaats gehad. Reed8 een paar dagen geleden hoorde men spreken van oneenigheden tusschen Neder landsche en Belgische werklieden, waarvan eerst- genoemden het den Belgen kwalijk schenen te nemen dat zij voor minder loon arbeidden. In den afgeloopen nacht is het echter tot feitelijkheden gekomen, die naar wij vernemen bij Vlissingen een aanvang hebben genomen. Van daar trokken groote scharen polder gasten langs de verschillende werken, tot het verdrijven van de Belgische arbeiders aanzettende, baldadigheden plegende en hen die aan het werk wilden gaan daarin verhinderende. Even na 5 uren in den morgen kwam de troep bij Arnemuiden. Ook daar werden de Belgische arbeiders met geweld verdreven, waarbij eenigen min of meer ernstig gewond werden, en de overigen die reeds aan het werk waren, gedwongen den arbeid te staken en mede naar Veere tejtrekken. Te 6 uren werd dan ook daar alle arbeid gestaakt. Bij Veere vooral is hevig ge vochten, met dat gevolg dat de Belgische arbeiders geheel verdreven zijn. Sommigen zochten de vlucht in het land en houden zich thans nog schuil; een groot deel hunner is echter met de Rotterdamscke stoomboot van hier ver trokken. Ook van Vlissingen hebben zich velen per stoomboot naar Neuzen begeven. Wij vernemen dat heden per telegram aan den minister van oorlog om versterking van garnizoen is verzocht. Jl. Donderdag werden van Harlingen per stoom boot naar Londen vervoerd 60,000 kievitseieren. Het groote probleem van de blauwe tulp is nog steeds aan de orde van den dag. Jaren lang werd reeds in Frankrijk, Nederland en België door het kruisen van allerlei soorten de bereiking van het levensdoel der Tulpomanen beproefd, en reeds zijn verscheiden lief hebbers te Parijs aangekomen om het resultaat, den bloei van die tulpente aanschouwen, die met eene zekere vloeistof besproeid zijn. Men verzekert dat de bloembol van de eerste blauwe tulp, die bloeien zal, niet minder dan drie millioen franken zal opbrengen. De bol van de beroemde tulp la Brasserie werd met 100,000 fr. betaald en de gelukkige bezitters verdienden er millioe- nen mede. Verkoopingcn en aanbestedingen. Beden avond zijn alhier te koop aangeboden: 1°. Een huis en erve in de Beliingstraat, wijk Gn». 190. Verkocht voor f 1225.50. 2». Een huis en erve op den Wal, wijk B n». 43. Hoogste bod f 2050. Opgehouden op f 2600. 3°. Een huis en erve met tuin op de Vlasmarkt, wijk L n°. 9. Hoogste bod f 2400. Opgehouden op f 4200. Thermo jneterstanrt 24 April 'sav. 11 u. 46 gr. 25 'smorg.7u.54gr.'smidd.lu.61 gr.'sav. 11 u.48 gr. 26 'smorg.7u. 49 gr.'sruidd. lu. 56 gr. Algenseen overwicht. Keizer Franz Jozef heeft als koning van Hongarije eergisteren de zitting der Hongaarsche vertegenwoordi ging met eene troonrede geopend. Daarbij werd te ken nen gegeven dat de vorige lünddag de constitutioneele betrekkingen met de monarchie had geregeld, maar dat deze op zich zelf nog slechts onvolledige waarborgen aanbieden. Deze landdag is alzoo geroepen om het werk der binnenlandsche hervormingen voort te zetten. Een groot aantal wetsontwerpen zullen overigens volgens de troonrede Worden ingediend, waartoe als de voornaamste behooren: een nieuw strafwetboek, eene nieuwe kieswet, eene nieuwe drukperswet, eene nieuwe wet op het recht van vereeniging, op het hooger onderwijs enz. De troon rede eindigde met het constateeren van de vredelievende betrekkingen met de Europeesche mogendheden, waar door de hoop bestaat op de handhaving des vrcdes, welke noodig is tot verwezenlijking der voorgestelde hervor mingen. Bij de opening der zitting wapperden van het paleis, behalve de koningsvlag, ook de Hongaarsche enCroatische vlaggen. Het gemis dezer laatste had in een der laatste zittingen vóór do sluiting nog het onderwerp eener interpellatie der uiterste linkerzijde uitgemaakt. De officieuze Pruisische regeeringsorganen zijn weder aangevangen met het voeren eener heftige polemiek tegen den minister von Beust.. Zoo verwijt thans de Norddeutsche Zeitung aan dien minister dat hij een vredebreuk zoekt met Pruisen en daarbij rekenen zou op de ondersteuning der Hongaarsche en Slavische bevol kingen. Ofschoon aan deze vijandige houding misschien weinig beteekenis moet worden gehecht, blijkt echter daaruit dat de verhouding tusschen W eenen en Berlijn nog geenszins zoo vriendschappelijk is, als enkele dag bladen willen doen voorkomen, en althans de geruchten eener aanstaande toenadering nog niet veel geloof ver dienen. De ontdekking der samenzwering te Milaan heeft de regeering verschil lende documenten in beslag doen nemen, waaruit haar gebleken is dat die samenzwering ook ver takkingen bezat te Florence. Daarvan zijn thans ver schillende arrestatiën in de hoofdstad het gevolg geweest. Ookin Florence zijn daarbij eenige stukken, op de samen zwering betrekking hebbende, in beslaggenomen, waaruit zou blijken dat de Mazzini-partij daaraan niet vreemd is. Terwijl de vertegenwoordiging te Madrid de beraad slagingen voortzet over de ontwerp-constitutie, levert het debat steeds incidenteele quaestiën omtrent den regee- ringsvorm en de candidaten voor de kroon op, waarbij de meerderheid steeds in de monarchie een waarborg voor het welzijn van Spanje blijft zien. Wij geloovendat de meerderheid terecht in de gegeven omstandigheden den monarchalen regeeringsvorm voorstaat, maar eenige overdrijving is intusschen aan hare houding niet te ont zeggen. Nog dezer dagen verklaarde een lid der meer derheid dat Spanje een koning moest bezitten, omdat de republiek noodzakelijk tot anarchie zou leiden. De onder vinding moet Spanje echter thans wel geleerd hebben dat het koningschap niet. altijd voor anarchie behoe den kan en de republiek niet noodzakelijk tot anarchie^ leidt. Dat het koningschap geen -panacee is voor alle politieke onheilen, heeft de regeering van koningin Isabella wel bewezen en zeker was er gedurende bet tijdsverloop van zeven maanden na de September-revolu- tie waarin een min of meer republikeinsche regerings vorm bestaat minder anarchie in den waren zin des woords in Spanje dan onder de regeering van het Bour- bonsche vorstenhuis. Behalve prins Karei van Pruisen wordt thans weder een nieuwen candidaat voor de Spaansche kroon gezien in prins Leopold von Hohenzollern-Sigmaringen, oudsten broeder van vorst Karei van Romanic en schoonbroeder van koning Lodewijk van Portugal. Deze candidaat is vier en dertig jaren oud, kolonel in Pruisiscben dienst en in 1861 gehuwd met prinses Antonia van Portugal, zuster van koning Lodewijk. In het Engelsch hoogerhuis is dezer dagen weder een oud onderwerp uitvoerig ter sprake gekomen en wel de landsverdediging. Lord Monck heeft, daarbij zijne gevoe lens omtrent liet onvoldoende van het Engelsch verdedi- gings-systeem ontwikkeld en op de invoering van het Pruisisch stelsel aangedrongen, waardoor, niet gelijk thans, de lasten van den krijgsdienst bijna uitsluitend op een deel der natie, de vrijwilligers, zouden rusten. Namens de regeering werd echter weder betoogd dat men de geïsoleerde positie van Engeland niet uit het oog moet verliezen, waardoor het zich gemakkelijker laat verdedigen. De regeering gelooft bovendien niet dat het Pruisisch stelsel eenige populariteit in Engeland bezit. Brussel 24 April. Naar alle waarschijnlijkheid zal de heer Frère Orban heden avond van Parijs terugkomen; men kan daarom tegen aanstaanden Dinsdag eene buitengewone zitting tegemoet zien. Dan zal men toch eindelijk eens een officieele mededceling krijgen van de onderhandelingen die te Parijs gevoerd zijn, en dan zullen uwe lezers ook in staat gesteld zijn te oordeelen in hoeverre mijne be richten juist waren toen ik u zeide dat België uit zijn recht kracht geput hebbende en besloten zijnde liever met alles en allen te breken dan een enkele schrede te wijken op het terrein van waardigheid en nationale onaf hankelijkheid, volstrekt niet zou toegeven omtrent de quaestie deroverdrachts-contracten van de spoorwegen aan de Compagnie de 1'Est frangaise. Sommigen hadden den heer Frére-Orban bij zijn terugkomst te Brussel een soort van ovatie willen bereiden. Niets ware onhandiger en gevaarlijker geweest. Zoo men de noodzakelijkheid tot eene patriottische manifestatie voelt, zoo men gelooft dat het nationaal gevoel een zedelijken steun aan de houding van het ministerie zou moeten schenken, welnu, aan de vertegenwoordigers der natie, aan de kamer van afgevaardigden, komt de zorg daarvoor toe. De mededee- lingen van het hoofd van het kabinet zullen haar daar toe de gelegenheid wel schenken en zulk eene demon stratie loopt veel bedaarder af dan eene publieke demon statie, waarvan men nooit meester is en die somtijds verder kan voeren dan men aanvankelijk wilde. De gemoederen zijn overigens reeds voldoende op gewonden; ten blijke daarvan zij het mij vergund onder de oogen uwer lezers de volgende circulaire te brengen die de kommandant der Belgische jagers aan zijne vrijwilligers gericht heeft naar aanleiding der uit- noodiging die hij ontvangen had om de internationale schietwedstrijd te Pontoise bij te wonen. Dat manifest luidt aldus Brussel22 April 1869. „Vrijwilligers, „De diplomatieke weg welken de Fransclie regeering tot op dit oogenblik ten opzichte van onzen eersten minister gevolgd heeft, doet voldoende de oogmerken blijken van hen die Frankrijk besturen. „Onze eerste minister heeft door de souvereine rechten van de Belgische natie te handhaven zijn plicht gedaan. „Wij behooren ook den onzen te vervullen. „Gij weet het allen: de schietwedstrijd te Pointoise is slechts een voorwendsel; de wezenlijke oorzaak ligt in het denkbeeld om aan de Belgische garde-eivique een sympa- tethische ontvangst te bereiden om haar te bedanken voor de hartelijke wijze waarop de Fransche garde natio nale in 1866 door de onze ontvangen is. „Wij zijn warmen dank schuldig aan de oprichters van dit"internationaal feest, doch wij twijfelen niet of zij zul len de eersten zijn om te erkennen dat twee volken elk ander op het terrein der broederschap slechts zoolang kunnen ontmoeten, als de waardigheid en de onafhanke lijkheid der beide natiën bij die vereeniging voorzitten en deze beheerschen. „Doch, zoolang het Fransch gouvernement zich blijft aanmatigen aan België het absolute recht te ontzeg gen om over zijne spoorwegen te beschikken, zal de geheele natie een afwachtende en terughoudende posi tie moeten aannemen.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2