öuitmlanïr. örtalirtQ van couperus. i/d booten naar de plaats gesleurd, alwaar hij en zijne roeiers van een dertigtal vissehers allerlei beleedingen en mis handelingen heeft te verduren gehad, zoodat hij te zijner beveiliging met geladen pistool dreigde, zonder er even wel gebruik van te hebben gemaakt. Na daar een paar uren te zijn gevangen gehouden, werden hij en de zijnen ontslagen. Van het voorgevallene is procesverbaal opge maakt en naar de bevoegde autoriteit opgezonden." De mosselhand el op Engeland, vroeger het uit sluitend praerogatief der Zeeuwen, wordt sinds een paar jaren ook door de Tesselaars met goed gevolg gedreven, en levert voor 't oogenblik, zoolang de warmte uitblijft, een goed bestaan op. Het schelpenvisschen, een zwaar werk dat zelden opbrengt wat er aan verdient moest Worden, gaat aanhoudend doordagelijks worden gemid deld 150 a 200 kub. ellen aan wal gebracht. (Het Vaderland.) Ter eere van Jeanne d'Arc zullen te Orleans den 8™ Mei a. groote feesten gehouden worden. De aarts bisschop van Orleans, de heer Dupanloup, zal in de kerk een prediking houden ten gunste van de heiligverklaring der Maagd van Orleans bij haar leven als tooveres verbrand. Hij heeft alle bisschoppen uitgenoodigd wier diocese in de legende van Jeanne d'Arc betrokken wordt. Te Leamington (graafschap Warwick) heeft men eene merkwaardige overeenkomst gesloten met den her tog van Warwick. De hertog is voor 5400 gulden 'sjaars gedurende 30 jaar pachter geworden van de rioolmest die de plaats met hare 13000 inwoners oplevert. Het plaatselijk bestuur heeft zich daarvoor verbonden om het rioolwater op te pompen en te leiden naar de goede ren van den hertog, die op ruim een half uur afstand van de stad gelegen zijn, waar ze te beginnen met Maart 1810 tot het vloeien der landerijen gebezigd zullen Worden. Den 11™ April heeft de politie te Parijs drie etablis sementen van het Quartier Latin doorzocht, waar men zich aan verboden hazardspelen overgaf. In een dier inrichtingen, in de rue Monsieur-le-Prince, waren niet minder dan 91 spelers bijeen, welke zich met het bacca- rat-spel bezig hielden. Algemeene verwarring heerschte «r bij de komst der politie. Men wilde vluchten, maar te vergeefs, de commissaris maakte proces-verbaal en schreef de namen der aanwezigen op. In de rue Vaugi- rard waren 10 mensehen bijeen. Er waren bekende val- sche spelers onder. In de rue Médieis werden 24 per sonen gevonden. De aanwezigen bekenden dat de gewone spelen het baccarat en landsquenet waren. Uit de bekentenissen der 185 personen, die op heeter daad betrapt zijn, blijkt dat de eigenaars dezer drie in richtingen het spel begunstigden; dat ieder er deel aan kon nemen; dat men zeer hoog speelde. Som mige studenten verloren in eenige dagen 3 a 4000 franken. De heterogeenste elementen vereenigden zich in die speelhuizen. Behalve een groot aantal jonge stu denten, handelsbedienden, kooplieden, artisten, vond men er eenige letterkundigen, acteurs, slachtersjongens, koffiehuisjongens, huisknechts en andere dienstboden, eenige jonge vrouwen van verdachte zeden, en ten slotte valsche spelers van professie en boeven. De stad Croydon in Engeland, drie uur ten zuiden Van Londen, gebruikt het stads riool- en gotenwater om daarmede graslanden te vloeien, en bevindt zich"wel daarbij. In 1868 heeft zij daarvoor 14 j bunder land in gebruik genomen die voor 4500 gulden verhuurd waren. Gedeeltelijk stonden daarop gebouwen, een ander gedeelte werd door wegen en pleinen ingenomen, zoodat er niet meer dan ruim 12 bunders om te vloeien overbleven, waarmede in Maart begonnen is. Van Maart tot October bebben nu deze gronden, aan verkoop van gras, opge bracht 7173 gulden. Wanneer men de verhuurde beweiding daarbij, en de uitgaven daaraf trekt, verkrijgt men eene Zuivere opbrengst van 11,423 gulden of van 816 gulden per bunder. In 'tjaar 1851 is te Norwich eene jonge vrouw spoorloos verdwenen. Haar echtgenoot was een geacht burger en in die dagen het voorwerp der algemeene deelneming. Gelijk alle dingen evenwel werd, hoewel steeds onopgelost, het raadsel der verdwijning van die vrouw vergeten. Doch, nu eenige maanden geleden, vindt men bij 't sloopen van een buitenplaats in de buurt der stad, achter een muurtje, dat langs een eenzamen weg stond, de half vergane ledematen van een lijk verspreid liggen. Algemeen was de sensatie die dit maakte. Dade lijk kwam natuurlijk het verdwijnen van die vrouw, nu 18 jaar geleden, weer ter sprake; ja men had het lijk berkend aan de buitengewone zwaarte en vorm van voe ten en handen. Te midden van die spanning begeeft zich de echtgenoot van haar, wier lijk men meende ge bonden te hebben, geheel uit eigen beweging tot den rechter en stelt zich in staat van beschuldiging, als z'jnde de moordenaar. De zaak wordt geïnstrueerd, de getuigen gehoord, en de man, die eerst zichzelf beschuldigd had, pleit nu, ge lijk het heet: „niet-schuldig," en ontkent datgene, waarop vooral de verdenking tegen hem rustte. Het geding loopt ten einde: de jury spreekt het schuldig, en de rechter de doodstraf uit. Doch nu bemoeit de pers zich met de zaak, en het betoog wordt geleverd, dat de doodstraf niet mag uitgevoerd worden, omdat de beschuldigde zijn onschuld voor den rechter had volgehouden, en de En- gelsche rechtspleging de doodstraf slechts toelaat na bekentenis van de misdaad. Anderen beweren, dat het latere „niet-schuldig" de vroegere zelfbeschuldiging niet wegnam. Ginds waarschuwde een blad, dat de jury onder den indruk der geheimzinnige feiten geen onbe- neveld oordeel had uitgebracht. En te midden van dat alles krijgt de rechter een anouiemen brief, die voorgeeft gedicteerd te zijn door de vermoord geachte zelvedeze toch zou in 1851 zekeren vroegeren minnaar van haar, een zekeren Worseltine, thans overleden, te Londen hebben opgezocht en sedert met hem onder een anderen naam geleefd hebben. De rechter neemt wijselijk van dien brief geen notitie; doch door een indiscretie komt het schrijven in de bladen, en vindt onder het publiek zijn voor- en tegenpartij. Men verwijt den rechter dat hij zulk een schrijven ter zijde legt. Twee dagen gaan voorbij en een nieuwe brief arriveert, ditmaal schijnbaar echt, doch ongeteekend, waarin de opmerking voorkomt, dat in 1851 de heer Worseltine niet te Londen was en dus de eerste anonieme brief onwaarheid sprak. „Doch," zoo eindigt de schrijver, als onder den indruk eener pijn lijke herinnering, „wat heb ik eigenlijk met die akelige geschiedenis te maken!" De moordenaar William Sheward is jl. Dinsdag in de gevangenis te Norwich opgehangen. Thermometerstand. 23 April 'sav. 11 u. 60 gr. 24 'smorg.7u.56gr.'smidd.lu.61gr. Algemeen overzicht. Omtrent de onderhandelingen tusschen België en Frankrijk zegt 1'Etoile Beige in haar heden te Brussel verschenen nommer dat de Belgische regeering bereid is om, met toestemming der keizerlijke regeering, het conflict te onderwerpen aan de arbitrale uitspraak der Europeesche mogendheden, welke indertijd de neutrali teit van België waarborgden. Wat den minister Frère-Orban betreft, deze wordt heden avond te Brussel terug verwacht en zal Dinsdag in de zitting der kamer van afgevaardigden de ge vraagde inlichtingen geven omtrent den stand der han gende quaestiën. Bij de in ons nommer van gisteren met een enkel woord vermelde beraadslaging over het voorstel van den heer Picard in het Fransch wetgevend lichaam tot opheffing der wet op de algemeene veiligheid, is ook de quaestie der jury weder ter sprake gekomen. Veel nieuws werd daarover noch van de zijde der oppositie, noch van dezijdederregeeringaangevoerd. De heer Picard citeerde de Engelsche uitspraakde vrijheid i s de jury, en ver klaarde dat geene natie waarlijk vrij kon genoemd wor den als zij niet de jury bezat, althans in drukpersdelicten. De regeering voerde hiertegen, bij monde des ministers Baroche, het oude argument aan, dat leden der rechter lijke macht met meer bedaardheid en kalmte de zaken kunnen overwegen en minder vatbaar zijn voor de pressie der publieke opinie. In antwoord hierop werd echter door den heer Pelletan het ook al niet nieuw argument ontwikkeld dat in de tegenwoordige omstandigheden bij politieke drukpersdelicten de rechterlijke macht moet beslissen tusschen de regeering en het betrok ken dagblad, waarbij eene vrijspraak eene nederlaag wordt voor het gouvernement. Van de zijde der midden partij in het wetgevend lichaam werd beweerd dat wel de jury in drukpersdelicten noodzakelijk was, maar dat hare invoering behoorde te worden uitgesteld totdat de be volking eenige meerdere politieke ontwikkeling zou hebben verkregen. Gelijk het met allo transigeerende middenpartijen gaat, maakte zij zich, naar ons voorkomt, ook hierbij op dit punt aan eene inconsequentie schuldig. Waar zij de Fransche natie ontwikkeld genoeg acht voor het algemeen stemrecht, gaat het daar wel op om haar terzelfder tijd niet ontwikkeld genoeg voor de jury te verklaren, terwijl daarbij toch nog slechts een meer be schaafd gedeelte dor natie in aanmerking behoeft te komen? Dezer dagen is door het Engelsch lagerhuis in tweede j lezing met 248 tegen 144 steramen een wetsontwerp aan genomen tot afschaffing der bestaande wet, houdende verbod tegen het huwelijk van een weduwnaar met eene zuster zijner overleden vrouw. Die wet werd in de laatste jaren nooit in acht genomen en alle autoriteit daarvan was bij het Engelsch publiek reeds lang verdwenen. Dit belette intusschen niet dat allerlei procedures hiervan het gevolg waren en de rechter dergelijke verbintenissen met het oog op die wet moest blijven qualificeeren en de daaruit geboren kinderen als onecht beschouwen. De vrij aanzienlijke minderheid, en daaronder behoorde de solli- citor-general, voerde als hoofdargument aan dat door de afschaffing der bedoelde wet revolutiën op dat punt in de huisgezinnen zouden worden in het leven geroepen en tot dusverre bestaan hebbende verhoudingen geheel en al zouden veranderen. De sollicitor general voerde overigens nog tothandhaving der bestaande wet aan: dathare afschaf fing al weder den kring der betrekkingen zou verkleinen, waarin de hartstocht wordt buitengesloten. „Met allen mogelijken eerbied voor andersdenkendenzoo eindigde deze spreker en met deelneming in het leedwezen van hen die deze wet hebben geschonden, hoop ik het huis te zien verklaren dat de bestaande oude en goede wetgeving steeds gunstige resultaten heeft opgeleverd en niets is aangevoerd waardoor de noodzakelijkheid tot afschaffing dier wet wordt bewezen." Deze boop van den sollicitor-general zal echter niet worden verwezen lijkt. De derde lezing toch is in dit geval slechts eene formaliteit. Gisteren heeft een lid der Italiaansche kamer van afgevaardigden eene interpellatie tot de regeering ge richt omtrent de samenzwering, welke dezer dagen, gelijk wij mededeelden, te Milaan is ontdekt geworden. De minister van binnenlandsche zaken bevestigde het bericht dier ontdekking en verklaarde dat eenige in beslag genomen stukken het bewijs leverden van eene leiding uit het buitenland. Waarschijnlijk schrijft dus de regeering deze samenzwering toe aan de Bourbonsche partij. In de laatste dagen wordt, behalve de bekende candi- daten voor de Spaansche kroon koning Ferdinand van Portugal, de hertog van Montpensier en de hertog van Aosta, nog een Pruisische prins genoemd, waarvan bij het voorloopig bewind te Madrid sprake zou wezen. Prins Frederik Karei Nicolaas van Pruisen zou namelijk insgelijks in aanmerking komen. Deze, in 1828 geboren, is cavalerie generaal in Pruisischen dienst en in 1854 gehuwd met eene prinses van Anhalt. Prins Karei is de zoon van prins Frederik Karei Alexander, broeder van den tegenwoordigen koning van Pruisen, die in 1861 den troon besteeg. Prins Frederik Karei Alexander, de vader van den candidaat, bevindt zich thans sedert eenige dagen te Parijs, woont verschillende wapen schouwingen bij, en staat volgens de dagbladen op zeer vertrouwelijken voet met keizer Napoleon. Onder de bijzonderheden, welke de Kölnische Zeitung omtrent zijn verblijf te Parijs mededeelt, behoort ook dat hij dezer dagen een groot ijzeren ledikant, waarop zijn vader Frederik Wilhelm III in 1815 te Parijs zou hebben geslapen, heeft ontdekt en aangekocht. De coupons der 6 pet. Russische certificaten, admini stratie Hope c»., Ketwich Yoombergh en wed'. W. Borski, verschenen 1/13 Januari 1869, worden betaald de coupons groot Rs. 30 in Bank Assignatiën met f 13.90. 15 Zilver -24.33. Prijzen van effecten. Amsterdam 24 April 1869. Nederland. Certific. Werkelijke schuld dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned. staatssp. België. Certificaten bij Rothschild Rusland. Obligatiën 1798/1816 Certific. adm. Hamburg dito Hope Co. 1855, 6e serie dito f 1000 1864 dit£—f.1000 1866 ObligrHopc^êo. Leening 1860 Certific. I n script. Stfegiitz Co. 2e a 4e L. i Obligatiën /iSfiï "Certificaten ,-i» Aand. spoorweg Gr. Maatsch. dito spoorweg Poti-Tiflis dito dito 1868 21 pet. 3 p 4 4i 2j li 5 4 4 4 6 5 541 631 851 591 931 711 741 249 811 641 202- 79£ 7SJ

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3