BIJVOEGSEL VAN DE MIDDELBURGSCHE COURANT. Zondag 25 April 1869. No. 66. Staten-generaal. TWEEDE KAMEH. Zitting van Donderdag 22 April. Aangekondigde interpel latie kust Guinea; voortzetting discussie kiestabel. In den aanvang der zitting is aan den heer van Sype steijn verlof verleend op een nader te bepalen dag tot den minister van koloniën eenige vragen te richten om trent de aangelegenheden van de kust van Guinea. Vervolgens zijn de beraadslagingen voortgezet over art. 1 van het wetsontwerp tot herziening der kiestabel, en wel over de districten Zutfen, Arnhem, Nijmegen, Tiel, Amersfoort, Utrecht, Brielle, Dordrecht, Gorinchem, Middelburg, Zierikzee, Goes en Breda, metde drie daarop voorgestelde amendementen door de heeren Nierstrasz, Begram en van Eek. De zeer uitvoerige discussie liep hoofdzakelijk over de afscheiding van de Veluwe van Arnhem en de indee ling der Zeeuwsche districten. Vooral over deze laatsten Waren de gevoelens verdeeld. De heer Heemskerk Az. bleef op nieuw aandringen op overlegging der adviezen van gedeputeerde staten, speciaal van dat van Zeeland, teneinde tot de wetenschap te komen welke indeeling de staten van dat gewest hadden gewenscht. Het amendement van den heer van Eek werd vooral bestreden door den heer van Kerkwijk, die van oordeel Was dat met de vereeniging van Goes en Zierikzee vol strekt niet de belangen van Zeeland werden bevorderd. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde zich tegen al de amendementen en gaf nopens het advies van gedeputeerde staten van Zeeland te kennen, dat deze zich uitsluitend uitgelaten hadden over de Vraag van de vereeniging van Goes met Zierikzee, die zij wenschelijk achten. Die vraag werd door hen toe stemmend beantwoord. De regeering heeft evenwel gemeend dat thans de overbevolking aan Zeeland moest Worden gelaten om later te komen tot een nieuw district, betzij door verdubbeling van Goes of het maken van een district Bergen-op Zoom. Nadat de heer Heemskerk nogmaals zijn leedwezen over het niet overleggen der stukken had betuigd, werd door den heer Insinger bepaald voorgesteld van den 'ninister de overlegging van het advies van gedeputeerde staten te vragen. Dit voorstel werd na eenige discussie, verworpen met 41 tegen 15 stemmen, waarna de discus- siën werden voortgezet, in den loop waarvan door de beeren Begram en Nierstrasz hunne amendementen nog Werden gewijzigd. Over de districten Hoorn, Alkmaar, Leiden, Delft, Botterdam en Eindhoven werd geene discussie gevoerd. Vervolgens kwamen in behandeling de districten Baarlem, Haarlemmermeer en Amsterdam, waarop drie Amendementen waren voorgesteld: 1». door den heer Viruly, om te maken twee enkele districten Haarlem en Zaandam2°. door den heer W. van Goltstein, om de voorgestelde districten Haarlem en Haarlemmermeer tot een driedubbel district te vereenigenen 3». door den beer van Sypesteijn, om Haarlem te behouden met 2 af gevaardigden en een nieuw district Zaandam te vormen ""et een afgevaardigde. De minister heeft zich ook tegen deze drie amende menten verklaard, zich hoofdzakelijk weder hierop grondende dat de meerderheid der leden in de sectiën be indeeling heeft gewenscht zooals die nu laatstelijk boor hem is voorgesteld. Ten slotte kwamen heden nog in discussie de districten Maastricht, Roermond en Boxmeer, waarop twee amen dementen zijn voorgesteld: 1». door den heer van der Maesen, om Maastricht te maken tot een driedubbel Ij'trict; Roermond een dubbel en Boxmeer een enkel A'strict te laten; 2". door den heer van ZinnicqBergmann, Boxmeer als enkel district te behouden en een nieuw mtrict Venlo te vormen. Zitting van Vrijdag 23 April.Voortzetting discussie kies tabel; stemming amendementen; aanneming wetsontwerpen. Bij de hervatting der beraadslagingen over de distric ten Maastricht, Roermond en Boxmeer en de daarop voorgestelde amendementen door de heeren van der Maesen en van Zinnicq bergmanu, werd het amendement van eerstgenoemden verdedigd door de heeren de Bieber- stein, Haffmans en Pijnappel, doch bestreden door de heeren van Eek, ïhorbecke en den minister van binnen landsche zaken,1 voornamelijk wegens het bezwaar, ver bonden aan een driedubbel district, waarna de beraad slagingen over die districten werd gesloten; terwijl over het district 's-Bosch geen discussie werd gevoerd. De verschillende amendementen werden vervolgens iu stemming gebracht 1". Van den heer Fransen van de Putte (afzonderlijke districten Groningen en Zuidhorn) aangenomen met 34 tegen 32 stemmen. Tegen stemden de heeren Gratama, Kien, Jonckbloet, van der Maesen, Dumbar, Moens, Guljé, Lenting, van Eek, Pijpers, van Beyma, Sloet, Cornelis, Zijlker, Ilingst, van Blom, de Roo, Thorbecke, Dullert, Wybenga, Olivier, van Delden. van der Linden, Fokker, Blussé, Dam, Wes- terhoif', Heemskerk Bzm, de Bruyn Kops, van Naamen, Godefroi en W. van Goltstein. 2». Van den heer Pijnappel (Sneek dubbel en Heeren veen enkel district) verworpen met 49 tegen 19 stemmen. Voor stemden de heeren: van der Hucht, Taets van Amerongen, Heydenryck, J. K. van Goltstein, Haffmans, van Kuyk, Bots, de Brauw, van Delden, Nierstrasz, van Naatnen, van Houten, Pijnappel, van Zinnicq Bergmann, van Foreest, Smitz, van Hardenbroek, van Voorthuysen en de voorzitter. 3°. Van den heer van Kuyk, (Sneek een enkel en Heeren veen dubbel district). Er verklaren zich 34 stemmen voor en 34 tegen, zoo dat de stemmen staken en de beslissing tot morgen wordt uitgesteld. Voor stemden de heeren: van der Hucht, Taets van Amerongen, Fransen van de Putte, Heydenrijck, J. K. van Goltstein, Haifmans, van Eek, Blom, Begram, van Kuyk, Rocbtissen, de Brauw, Nierstrasz, van Naamen, Godefroi, Pijnappel, W. van Goltstein, Insinger, de Casembroot, Hoffman, Bichon, Verheijen, Bergmann, Saaymans Vader, Heemskerk Azn., van Wassenaer, Kien, van Sypesteijn, van Foreest, Smitz, Kalflf, van Hardenbroek, Bots en van Voorthuysen. Tegen stemden de heeren: van Kerkwijk, Guljé, Len ting, Pijpers, van Beyma, Sloet, Cornelis, Zijlker, Hingst, van Blom, Storm, de Roo, Thorbecke, Viruly, Dullert, Wybenga, Olivier, van Delden, van der Linden, Fokker Blussé, Dam, Westerhoff, de Bieberstein, Heemskerk Bz.,' de Bruyn Kops, van Houten, Gratama, Jonckbloet, van der Maesen, Dumbar, Moens, Mirandolle en de voorzitter. De stemming over de amendementen van de heeren Begram, Nierstrasz en van Eek, als met dat amendement in verband staande, wordt aangehouden. 4°. Van den heer Viruly (Haarlem en Zaandam enkele districten). Verworpen met 35 tegen 33 stemmen. 5°. Van den heer W. van Goltstein (Haarlem driedub bel district) verworpen met 62 tegen 6 stemmen. Voor stemden de heeren van der Maesen, de Bieber stein, Nierstrasz, W. van Goltstein, Hoffman en Saaymans Vader. 6°. Van den heer van Sypesteijn (Haarlem dubbel en Zaandam enkel district) verworpen met 48 tegen 20 stemmen. Voor stemden de heeren W. van Goltstein, Insinger, de Casembroot, Hoffman, Bichon, Verheijen, Bergmann Saaymans Vader, Heemskerk Az., van Wassenaer, Kien' van Sypesteijn, van Foreest, Smitz, Kalff, van Harden broek, van Voorthuysen, Heydenrijck, J. K. van Golt stein, Haffmans, Storm, Begram,'van Kuyk, Rochussen, Bots, de Brauw, Nierstrasz en Pijnappel. 7». Van den heer van der Maesen (Maastricht drie dubbel, Roermond dubbel en Boxmeer enkel districten) verworpen met 51 tegen 18 stemmen. Voor stemden de heeren Insinger, de Casembroot, Hoffman, Bergmann, Saaymans Vader, Heemskerk Az., van Wassenaer, van Sypesteijn, Smitz, van der Maesen, Haffmans, Begram, van Kuyk, Rochussen, Gefken, de Bieberstein, Nierstrasz en W. van Goltstein. 8U. Van den heer van Zinnicq Bergmann (twee enkele districten Boxmeer en Venlo). Voor stemden de heeren van Houten, Pijnappel, W. van Goltstein, Insinger, de Casembroot, Hoffman, Bichon, Verheijen, Bergmann, Saaymans Vader, Heemskerk Az., van Wassenaer, Kien, van Sypesteijn, van Foreest, Smitz, Kalff, van Hardenbroek, van Voorthuysen, van der Hucht, Heydenrijck, J. K. van Goltstein, Haffmans, Storm, Be gram, van Kuyck, Rochussen, Bots, de Brauw, Gefken, Nierstrasz en de voorzitter. I11 de zitting van Zaterdag zal de herstemming plaats hebben. Hierna zijn aangenomen de wetsontwerpen: 1°. tot vaststelliug van het koloniaal batig slot voor 1865; 2». verhooging der Indische begrooting voor 1868. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van Vrijdag 23 April. Missives gedeputeerde staten; circulaire betreffende -Een brug over den Oceaan"; machti ging af- en overschrijvingen godshuizen en schuttersraad; uitgifte grafruimte; proces-verbaal kasopneming; verslag toestand gemeente; adres tegen voorstel-van Kuyk, wijzi ging armenwet; onderhandsche aankoop goederen'waag verhuring stoombaggermolen en klepschuiteningekomen verslagensollicitanten en benoeming adsisteut-waag- en kraanmeester. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. De heer Luteyn komt later. De notulen van het verhandelde in de zitting van 24 Maart worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat een viertal missives van gedeputeerde staten zijn ingekomen, houdende goedkeu ring der raadsbesluiten: a. tot het doen van af- en over schrijving en beschikking over den post voor onvoorziene uitgaven, b. tot onderhandschen verkoop van gemeente grond, c. tot aankoop van een perceel grond en tl. van het kohier van den hoofdelijken omslag. Aan al deze besluiten is door burgemeester en wethouders de noodige uitvoering gegeven. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Geschiedt voorlezing van eene ingekomen circulaire van de heeren J. J. de Kanter, B. A. Fokker, uw. G. N. de Stoppelaar, mr. M. F. Lantsheer en mr. W. C. Borsius, betreffende een geschrift van den oud-kapitein ter zee M. H. Jansen, getiteld: „Een brng over den Oceaan. Stoomvaart op Amerika". Volgens de circulaire wordt in genoemd geschrift de aandacht gevestigd op het groot belang voor Nederland bij eene rechtstreeksche stoom vaart op Noord-Amerika. Niet alleen heeft de heer Jansen aangetoond dat Nederland door zijn Zeeuwsch-Duitschen spoorweg weldra groote voordeelen zal kunnen genieten, welke thans nog ten bate van andere natiën verloren gaan, maar hij heeft ook de middelen aangewezen tot het terugleiden dier voordeelen tot Nederland en tot het in het leven roepen eener stoomvaart, welke voor het ge- heele land de rijpste vruchten belooft. De verwezen lijking van het plan van den heer Jansen is echter dan alleen mogelijk, wanneer de overtuiging zal zijn geves tigd dat het hier niet uitsluitend provinciale of plaatse lijke, maar nationale belangen, van het geheeleland, geldt. Ook daartoe stiekt zijn geschrift. Het is echter tevens waar dat de onderneming, als zij tot stand komt, in de eerste plaats vruchten zal dragen voor de provinciën waardoor en de plaatsen waarlangs de spoorweg loopt,

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1