fóuitenland. 54A 63A 54 59| 93f 72 75 881 881 248 811 dito 1867 3 dito (binnenl.)5 681 201 781 731 631 48| 231 61 53A 58A 611 47$ 551 551 481 48$ 511 51$ 30$ 27 ,V 34} 34|4 41$ ondergaan, benevens vier geldboeten van 12.50 ieder en in de kosten. Bij de behandeling dezer zaak ter terechtzitting was eené conclusie der verdediging tot schorsing der zaak, op grond dat hier een geschilpunt van burgerlijk recht bestond ten aanzien der rekenplichtigheid van den beklaagde, door de rechtbank afgewezen. Pieter Bernard Landsheere, oud 55 jaren, landbou wer te IJzendijke, was beklaagd dat hij, ougeveer tien jaren geleden in het huwelijk getreden met zijne tegen woordige huisvrouw Melanie Bruijntjes, in dien tijd zijne beide uit een vorig huwelijk gesproten kinderen Felix en Petrus, thans respectievelijk 1(3 en 13 jaren oud, voortdurend, althans wanneer zij bij hem in huis waren, heeft mishandeld door hen, ofschoon hij in staat was zijne kinderen goed te onderhouden en het noodige te verschaffen, voldoende voeding en kleeding te onthou den, hen somtijds des nachts niet in huis op te nemen of geen behoorlijke slaapplaats te verschaffen, van hen te zwaren arbeid te vorderen, hen te slaan en te schoppen en andere gewelddadigheden toe te brengen, die de grenzen eener vaderlijke kastijding te buiten gingen door welk een en ander de kinderen genoodzaakt waren alsdan uit honger wortelen en rapen uit den grond te trekken en op te eten, den nacht en zelfs in den winter bij guur weder onder den blooten hemel door te brengen, en bij anderen toevlucht en schuilplaats to zoeken; dat hij bepaaldelijk omstreeks driejaren geleden beide kin deren erg heeft geslagen en geschopt; den ouderen zoon vóór vier jaren met een stok en met de handen slagen toegebracht en daarna tegen een hooiberg neêrgestooten heeft; dat hij denzelfden knaap twee jaren geleden zoo danig heeft geslagen en geschopt dat hij nederviel, en voor ongeveer éen jaar des avonds aan een paal in de schuur gebonden en den ganschen nacht daaraan vast- gelaten heeft (waarvan de jongen zich tegen den morgen heeft weten los te rukken en toen weggeloopen is); dat hij den jongsten knaap in het laatst van het vorige jaar met een stok op den rug geslagen en twee wonden toe gebracht heeft, hem eenigen tijd later onderden uitroep: rwil ik je dood schoppen!" herhaaldelijk geschopt en wederom met een zweep of stok deerlijk geslagen heeft. De rechtbank heeft den beklaagde alleen schuldig verklaard aan twee der hem ten laste gelegde feiten, namelijk eene mishandeling vóór omstreeks vier jaren, en het binden van zijn zoon aan een paal gedurende den nacht vóór ongeveer een jaar, en deze gequalificeerd als moedwillige mishandeling, waardoor hij de grenzen eener vaderlijke kastijding is te buiten gegaan, De overige ten laste gelegde feiten zijn niet bewezen en de beklaagde daaraan niet-schuldig verklaard, zoodat hij te dien aan zien is vrijgesproken. Ter zake der feiten waaraan hij is schuldig verklaard is hij veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, als mede twee geldboeten elk van f 8, en in de kosten. Gemengde berichten. Uit Kruiningen schrijft men ons van den 21«n dezer: „Gisteren avond 10 uren werden de inwoners van ons dorp uit den slaap gewekt door het luiden der brandklok. In de bebouwde kom van 't dorp was, in een dubbel huis, door drie gezinnen bewoond, tijdens die te bed lagen, een hevige brand uitgebroken, waardoor het gebouw geheel en bijna al de meubelen verbrandden. De bewo ners werden met moeite, sommigen half naakt, gered. Door de goede werking der brandspuit was men, zonder dat meer gebouwen werden aangetast, om 12 uren den brand meester; het gebouw was verzekerd, de inboedels niet; de oorzaak van den brand is onbekend, doch wordt niet aan kwaadwilligheid toegeschreven. Eenige inge zetenen hebben zich onmiddellijk tot eene commissie vereenigd, om voor de van alles beroofde gezinnen in deze en omliggende gemeenten liefdegaven in te zamelen." Goessche cour.) Eergisteren zijn HH. KK. HH. prins en prinses Frederik met hunne dochter te Keulen aangekomen, om van daar naar Wiesbaden te vertrekken. In de deze dagen gehouden algemeene vergadering van de brood- en meelfabriek te 's Gravenhage werd, evenals in de twee vorige jaren, het dividend op 7 pet. vastgesteld. De oogst voor het loopende jaar zal in Egypte bijzonder tegenvallen, zoodat men zelfs voor hongersnood vreest, wanneer niet in tijds aanvoer van buiten in het aanstaande tekort voorziet. De Nijl is in 1868 niet hooger gerezen dan 35,Ned. palm, terwijl hij 55 Ned. palm moest rijzen om alles behoorlijk te vloeien en den oogst te ver zekeren. De regeering heeft reeds eene uitdeeling gedaan van zaaizaad, en toegestaan, dat de betaling dér grond lasten voor het loopende jaar eerst in 1870 geschiede. Verkoopingen en aanbestedingen. Eergisteren avond werden alhier te koop aangeboden 1°. eene broodbakkerij, genaamd De pellikaan, in den Kortendelft alhier, wijk F n°. 262". een huis en erf in de Krommeweele, wijk K n°. 104; 3°. elf obligaliën ten laste der stad Middelburg, ieder groot 1000, en 4». acht dito groot f 500. Alles werd opgehouden. Voor het 1« perceel was het hoogste bod f 2,622.22voor het 2« perceel 1511. Van de obligatiën werden 5 der eerste serie aangeboden; het hoogste bod was ƒ470, waarna geen der anderen meer in veiling gebracht werd. Vliermometerstaitd. 21 April 'sav. 11 u. 48 gr. 22 'smorg.7u.53gr.'smidd.lu.62gr.'sav.ll u.56gr. 23 'smorg.7u.56gr.'smidd.lu.70gr. Algemeen overzicht. Omtrent de werkstakingen in België werd in de laat ste dagen niets belangrijks vernomen. In de Borinage duren zij wel steeds voort doch zonder aanleiding te geven tot ongeregeldheden. Het Belgisch dagblad la Meuse verneemt intusschen dat de minister van binnen- landsche zaken het voornemen heeft om eene commissie te benoemen tot het houden eener enquête nopens den toestand der werklieden in België. Ook de kamer van afgevaardigden te Brussel zal zich eerlang bezighouden met een wetsontwerp, waarbij de werklieden zeer veel belang hebben. Bij dit wetsontwerp worden de zooge naamde livretten niet meer als verplichtend voorgeschre ven. De centrale sectie heeft bij hare conclusie tot aan neming van dit ontwerp,tevens de afschaffing van art.1781 burgerlijk wetboek, voorgesteld, hetwelk als vernederend voor de werklieden wordt beschouwd. Dit artikel 1781 luidt aldus: „De meester wordt op zijn verklaring geloofd ten aanzien van de hoegrootheid van het bedongen loon, ten aanzien van de betaling van het loon over het verschenen jaar en ten opzichte van hetgeen op rekening gegeven is van het loon over het loopende jaar." Ook in het Nederlandsch burgerlijk wetboek komt deze bepaling voor in art. 1638. In dit artikel van het Nederlandsch burgerlijk wetboek is bovendien nog bepaald dat de meester op zijn woord, des gevorderd met eede gesterkt, geloofd wordt ten op zichte der tijdsbepaling, voor welke de huur is aange gaan. Zelfs in Frankrijk zijn deze wetsbepalingen reeds afgeschaft, als niet meer in onzen tijd te huis behoorende en aan het kapitaal rechten gevende tegenover den ar beid, welke eigenlijk niet te verdedigen zijn. Curieus was de bewering van eenige leden der 2e afdeeling bij de beraadslagingen over het Nederlandsch burgerlijk wetboek ten aanzien van dit „desgevorderd met eede ge sterkt." Zij beweerden dat er „iets onvoegzaams" in was „dat een meester tot het doen van een eed door zijn huur- bediende kan verplicht worden." De verdere bepalingen der Nederlandsche wet omtrent het recht der meesters om willekeurig het gesloten contract te verbreken, met eene kleine schadevergoeding aan de werklieden, zijn in het Fransch burgerlijk wetboek in het geheel niet bekend. Deze onjuridische uitvinding is van Nederland- schen oorsprong. Het ongunstig resultaat der pogingen van den land dag te Lemberg om eenige meerdere onafhankelijkheid voor Gallicië te verkrijgen wordt door sommige dagbla den ook al toegeschreven aan en in verband gebracht met de in geheel Europa waar te nemen verschijnselen van diplomatieke manoeuvres om nieuwe alliantiën te sluiten en bestaande alliantiën te verbreken. De regee ring te Weenen zou namelijk nog altijd volgens het onzen lezers bekend gerucht na hare toenadering tot Italië en Frankrijk, vooral in overlegmet keizer Napoleon, steeds trachten om Rusland los te maken van Pruisen. Enkele dagbladen wijzen in verband hiermede op een onlangs door prins Wladimir aan Weenen gebracht be zoek en op de aanstaande komst der keizerin van Rus land in de Oostenrijksche hofstad, alwaar ook keizer Alexander eerlang zou worden verwacht. Nu weet men dat de regeering te St. Petersburg steeds haren invloed heeft gebezigd te Weenen, om elke schrede tot het ver- leenen van meerdere autonomie aan het grootendeels uit eene Poolsche bevolking bestaand Gallicië tegen te gaan, en de Russische regeeringsorganen zelfs de aanstelling van den onlangs op zijn verzoek eervol ontslagen gou verneur dier Goluchowski, provincie, een Pool, als eene aan Rusland vijandige daad beschouwden. De commissie uit het huis van afgevaardigden te Weenen heeft dezer dagen haar rapport vastgesteld om trent de qu-testie der vermeerdering van het aantal leden der vertegenwoordiging. Volgens de Oostenrijksche dag bladen zou het aantal leden van het huis van afgevaar digden, thans 203, op 406 gebracht worden. Het rapport concludeert overigens tot het doen benoemen der 203 nieuwe leden door directe Verkiezingen. Men weet dat tot dusverre de afgevaardigden werden benoemd door de provinciale landdagen. In de Beiersche kamer van afgevaardigden is thans het wetsontwerp op het openbaar onderwijs in behande ling, waartegen reeds sedert zoo geruimen tijd door de geestelijkheid der catholieke kerk te velde wérd getrok ken. Bij de debatten heeft zelfs de minister-president, prins von Hohenzollern, steeds beschouwd als aanhanger der clericale partij, erkend dat de systemen, welke in de laatste jaren op nieuw door het hoofd der catholieke kerk werden gehandhaafd, zöo in strijd zijn met de eischen van den tegenwoordigen tijd dat zij noodzakelijk tot eene scheiding van kerk en staat moeten leiden. Zoo schijnt Rome na zijn grootsten steun in Oostenrijk, Italië en Spanje te hebben verloren, ook het clericaal Duitschland langzamerhand van zich te vervreemden. Uit Servië wordt geme'.d dat de betrekking van suze- reiniteit, waarin de sultan van Turkije tegenover de Servische regeering staat, doch Welke betrekking in den loop der tijden langzamerhand rechtens en feitelijk al meer en meer verzwakte, dezer dagen wederom voor een gedeelte verbroken is. De sultan heeft namelijk aan de regeering te Belgrado het recht toegekend om han- delstractaten met vreemde mogendheden te sluiten. Omtrent den uitslag der laatste verkiezingen in Romanië, waarbij de partij des oud-ministers Bratiano de nederlaag leed, wordt gemeld dat thans de Fransche invloed te Bucharest schier geheel en al verdwijnt. Naast den uit Pruisen indertijd naar Romanië gezonden hospodar, vorst Karei von Hohenzollern, heerscht thans de consul-generaal van Pruisen, die bij de zoogenaamde conservatieve partij te Bucharest en te Iassy steun en medewerking vindt en zelfs den Rnssischen invloed overvleugelt. De kunstmatig in het leven geroepen en gehouden toestand in geheel het Oosten laat echter aan dit alles slechts een zeer tijdelijk karakter toekennen. Eergisteren is in het Fransch wetgevend lichaam de bekende wet op de algemeene veiligheid weder ter sprake gekomen, naar aanleiding van het voorstel der oppositie om deze af te schaffen. Natuurlijk werd dit verworpen, doch het gaf aanleiding tot een heftig debat, waarbij de heeren Picard en Pelletan hunne grieven tegen "die wet toelichtten en ontwikkelden. Gisteren is te Parijs een geschrift uitgegeven,hetwelk op de keizerlijke drukkerij is gedrukt en hetwelk men toeschrijft aan keizer Napoleon zelf. Het draagt tot titel „Progrès de la France sous le gouvernement impérial" en zal wel moeten strekken om de kiezers te bewegen hnnne stem te geven aan de bij do aanstaande verkie zingen te stellen regeeringscandidaten. Met het oog op de vele mijnontploffingen, welke in den laatsten tijd ia Engeland plaats hadden is in het Engelsch lagerhuis door een tweetal afgevaardigden een wetsvoorstel ingediend, waarin verschillende bepalingen voorkomen tot vermeerdering van de veiligheid der mijnwerkers, waarbij ook vooral de zoogenaamde veilig heidslampen niet worden vergeten. Ook wordt in dit wetsvoorstel de bepaling aangetroffen dat geen kinderen beneden de twaalf jaren tot mijnarbeid mogen worden gebezigd en dat de jeugdige mijnwerkers tusschen de twaalf en zestien jaren niet langer dan twaalf achtereen volgende uren in de mijnen werkzaam mogen zijn. Reeds lang werd op dit gebied naar veler oordeel eene betere wettelijke regeling vercischt en zoo is ook dit vraagstuk thans opgenomen onder het groot getal onderwerpen, welke een punt van beraadslaging voor het parlement zullen kunnen uitmaken. Graanmarkten enat. Middelburg 22 April. De aanvoer uit Walcheren was niet groot, terwijl die uit de naburige eilanden ook klein was Puike Walchersche tarwe werd alleen door de consumtie gekocht en betaalde daarvoor f 9.50 a 9.60 per mud. Zeeuwsche tarwe bracht/9 25 op. Rogge/7.50, Zeeuwsche wintergerst /6.20. Walchersche dito 6.50 a f 6.75. Zeeuwsche zomergerst 15 cent hooger en tot f 5.65 gekocht. Walchersche dito met veel vraag tot f 6 genomen. Walchersche witteboonen f 16.25. Dito bruine- boonen f 10.50 a f 11. Dito paardenboonen werden op 8 gehouden. Dito groene erwten op de kook f 9. Mes ting soort [8. Winterkoolzaad 12 nominaal. Raapolie 351. Patentolie 37 j. Lijnolie f 35f per vat op zes weken, contant f 1 lager. GEMIDDELDE MARKTPRIJZEN Middelprijzen van bakbare tarwe f 9.30, en rogge f 7.50. Aardappelen /'2. - a 2.40 per Ned.Mud. Versche boter f .90 a f 1.10 per Ned. pond. Prijzen van effecten. Amsterdam 23 April 1869. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2j pet. dito dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4j dito exploitatie Ned. staatssp. België. Certificaten bij Rothschild 2.j Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 Certific. adm. Hamburg 5 dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 dito /1000 1864 5 dito f 1000 1866 5 Loten 1866 5 Oblig. Hope Co. Leening 1860 4.$ Certific. dito4 Inscript. Stiegl itz Co. 2«a 4CL. 4 Obligatiën 1867 4 Certificaten6 Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito 4 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito 1868 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 Pruisen. Obligatiën5 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 dito 1847/1852 21 dito rente Amsterdam5 dito nationale5 Italië. Spanje. Portugal. Turkije. dito 1864 5 dito fr. 500 1865 5 dito 1866 O. W5 Bankactiën 3 (Oblig- metall. in zilver Jan./Juli 5 dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Leening 18615 Certific. bij Lamaison c. s. 5 Obligatiën 3 thans 21 dito Binnenlandsche3 dito 1856—1863 3

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2