MIDDELBURGSCHE COURANT N0- 65. Zaterdag 1869. 24 April. HSmnmlcmö. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, bevallende: Editie van Vrijdag avond 8 uren. 1. Verslag van het verhandelde in de tweede kamer, zittingen van 20 en 21 April. 2. Idem van den Vlissingschen gemeenteraad, dag- en avondzitting van 19 April. 3. Idem van den Zierikzeeschen gemeenteraad, zitting van 19 April. AANBESTEDING. Op Zaterdag den 24st™ April 1869, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, aan het ge bouw van het provinciaal bestuur, te Middelburg, bij inschrijving en opbod, worden aanbesteed: Het verbeteren en tot 1 Mei 1870 onderhou den der gewone aarde-, kram-, rijs- en steenglooijingworken aan de zeedijken der Calamiteuse polders van Zeeland, en zulks in 30 perceelen van aanbesteding. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en bij de ontvangers-griffier van al de Calamiteuse polders. Het is op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Raamstraat n°. 49 te 's Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des rijks. Van den 9<i™ tot en met den 4<i™ dag vóór de besteding, met uitzondering van den Zondag, wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere in lichtingen te bekomen bij den hoofd-ingenieür van den waterstaat te Middelburg voor de werken in het alge meen, en bij de Arrondissements-ingenieurs te Goes, te Zierikzee, te Veere, te Breskens en te Neuzen, voor de werken tot elks arrondissèment behoorende. De gegadigden worden verzocht overeenkomstig de 'oorwaarden volledige billetten in te leveren, aandui- j dende de namen en voornamen (voluit), het beroep en I de woonplaats van hen en van hunne borgen, het num mer van het perceel en de som in cijfers en in schrijf letters. Gedrukte billetten zijn te bekomen bij de drukkers van het gewestelijk bestuur, U. F. AUER Zoon. Middelburg 23 April. De tweede kamer heeft gisteren de behandeling van art. 1 van het wetsontwerp tot wijziging der kiestabel voortgezet. De discussiëri over de districten Hoorn, Alkmaar, Haarlem, Haarlemmermeer, Amsterdam, Leiden, Delft, Rotterdam en Eindhoven zijn afgeloopen. Over de dis tricten Maastricht, Roermond en Boxmeer is de beraad slaging aangevangen. De heer van Sijpesteijn heeft van de kamer verlof ge kregen om den minister van koloniën andermaal te interpelleeren over den toestand van de kust van Guinea. In de zitting van heden is de discussie over art. 1 afgeloopen en is men begonnen met stemmen over de ver schillende voorgestelde amendementen, waaromtrent wij naar het in het hij voegsel voorkomende ver slag der zitting van den 2Im dezer verwijzen. Het amendement van den heer Fransen van de Putte werd ttet 34 tegen 32 stemmen aangenomen. Dat van den beer Pijnappel werd verworpen met 49 tegen 19 stem men. Bij de stemming over het amendement van den beer van Knyk staakten de stemmen, zijnde 34 voor en 34 tegen, in verband hiermede is ook de stemming over de amendementen der heeren Begram, Nierstrasz en van Eek uitgesteld. Het amendement van den heer Virnly werd verworpen met 35 tegen 33 stemmen, zoo °ok die van de heeren Goltstein, met 62 tegen 6; van Sijpensteyn, met 40 tegen 28; van der Maessen de Som- bvetf, met 51 tegen 18 en van Zinnieq Bergman, met 37 tegen 32 stemmen. Vervolgens zijn aangenomen de wetsontwerpen1°. tot yaststelling van het koloniaal batig slot over 1865, 2°. tot wijziging der Indische begrooting voor 1868. Morgen zal het eerst het amendement van den heer v»n Kuyk op nieuw in stemming worden gebracht. Tegen Maandag zijn aan de orde gesteld de volgende Wetsontwerpen 1". betrekkelijk de zeebrieven enz., 2". tot Vaststelling der West-Indische begrootingen over 1869, tpt wijziging der wet op het recht van successie. Wij vernemen dat het wetsontwerp tot regeling der suikercultuur thans bij het ministerie van koloniën in gereedheid is. De gemeenteraad van Middelburg heeft in de heden namiddag gehouden zitting onder anderen de volgende besluiten genomen. Aan mejufvrouw de wed. Proos is, op haar verzoek, eene aarden grafruimte op de begraafplaats afgestaan, onder de gewone voorwaarden. Het jaarverslag van den toestand der gemeente over 1868 is overgelegd, en zal, na gedrukt te zijn, verkrijg baar worden gesteld. Op voorstel van burgemeester en wethouders, na inge wonnen advies van het burgerlijk armbestuur, zijn zij gemachtigd tot het zenden van een adres aan de tweede kamer der staten-generaal, houdende verzoek om het voorstel van den heer van Kuijk, tot wijziging der wet op de armbesturen, niet aan te nemen. Voor kennisgeving is aangenomen de mededeeling des voorzitters, dat de heer J. W. van Sonsbeeck, tengevolge van nadere schriftelijke en mondelinge onderhandelin gen, zich bereid heeft verklaard tot afstand der gronden vereischt voor het aan te leggen reservoir tot afvoer van faecale en andere stoffen. Tot adsistent waag- en kraanmeester is benoemd de heer J. A. Sistermans met 12 van de 17 stemmen. De heeren J. A. Rosset, A. W. Ingelse en C. Heijnis kregen ieder 1 stem, terwijl 2 biljetten oningevuld waren. Door ingelanden zijn tot ontvanger-griffier benoemd in plaats van den heer J. de Fouw Wz., overleden voor den Nieuwen Kraaiert de heer J. G. P. Timans;West Kraaiert de heer J. A. Bevier de Fouw; Nieuwen West, Noord- en Zuid-Kraaiert de heer J. M. Kakebeeke. Den 19en April 11. werd de jaarlijksche algemeene ver gadering van ingelanden van den polder Kruiningen gehouden. Van de 34 stemgerechtigde ingelanden waren 28 vertegenwoordigd. Met 22 tegen 6 stemmen werd besloten het subsidie voor de calamiteuse polders voor taan niet meer te betalen, maar de daarvoor op de ontwerp-begrooting uitgetrokken som tot schulddelging aan te wenden. In een der bij de Staatscourant van 21 dezer behoo rende bijvoegsels wordt medegedeeld het verslag aan Z. E. den minister van binnenlandsche zaken omtrent de voornaamste aanwinsten door de koninklijke biblio theek in 1868 verkregen. Benoemingen en besluiten. rechterlijkiï macht. Benoemd tot substituut-officier van justitie bij de arrondissementg-rechtbank te Win schoten m'. E. Z. L. van der Kemp, thans substituut- griffier bij de arrondissements-rechtbauk te Middelburg. leger. Op pensioen gesteld de majoors M. P. Mol en L. F. N. Dröher, mitsgaders de kapitein J. van den Berghe, magazijnmeesters der artillerie le klasse, respec tievelijk te Nijmegen, Naarden en Grave, ten bedrage van 1300 sjaars voor ieder der genoemde majoors en van 1080 's jaars voor genoemden kapitein. Benoemd bij het wapen der artillerie: bij den staf van het wapen, tot majoor de kapitein L. S. R. Sesseler, onderdirecteur der artillerie stapel- en eonstructiema- gazijnentot onderdirecteur van het wapen-depót te Gorinchem de kapitein H. W. de Quartel, van bet D rog. vesting-artillerie; tot magazijnmeester der artillerie P klasse de magazijnmeester 'der artillerie 2« klasse te 'sBosch C. E. Altheer; tot magazijnmeester der artillerie P klasse te Nijmegen de kapitein J. F. W. M. P. Ninaber, van het 3e reg. vesting-artillerie; te Grave de kapitein J. H. Lux, van het P reg. vesting-artillerie; tot maga zijnmeester der artillerie 2» klasse te Naarden de kapitein A. J. F. Meyl, van het P reg. vesting-artillerie; bij het 2C reg. vesting-artillerie, tot majoor "de kapitein K. H. van Diepenbrugge, instructeur bij het reg. veld artillerie; bij het 3C reg. vesting-artillerie, tot majoor de kapitein J. H. Frankamp, van het 2« reg. vesting-artillerie. Eervol ontheven de majoor W. M. Camp, van den staf der artillerie, van de hem opgedragen waarneming der functiën van onderdirecteur in het wapen-depót te Gorinchem en, in verband daarmede, ingesteld bij het 1° reg. vesting-artillerie. Benoemd bij het wapen der infanteriebij het 1« reg. tot pn luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luite nant D. Zelvelder, van het korps; en op verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst te verleenen aan den len luitenant J. II. Textor, van het 7c reg. infanterie. Kerknieuws. De heer C. de Wilde, predikant bij de hervormde ge meente te Poortvliet, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar Ylaardingen bedankt. De heer M. N. üosker, te Harlingen, heeft bedankt voor het beroep tot predikant bij de christelijk afge scheidene gemeente te Goes. De heer W. J. A. Notten, te Middelharnis, is beroe pen tot predikant bij de gereformeerde gemeente onder 't kruis te Goes. Dezer dagen is eene circulaire aan de leden van de Nederduitsche hervormde gemeente tc Amsterdam gericht, waarbij door 30 leden van den kerkeraad dier gemeente bezwaren worden ingebracht tegen de wijze waarop die kerkeraad in zijne schoolcirculaire zich tegen het openbaar onderwijs heeft uitgelaten. Tot die 30 leden behooren II predikanten, te weten: de heeren Brnmund, Blaauw, Modderman, Stricker, van Bell, Ph. R. Hugen- holtz, Schuuring, Berlage, Pantekoek, P. H. Hugen- holtz J>. en v. Gorkom. Zij ontkennen, dat het de taak van den kerkeraad is, voor het maatschappelijk onder wijs te zorgen. Zij eindigen aldus: „Alles op zijn tijd en ieder zijn werk! Aan den staat het maatschappelijk, aan de kerk het godsdienst-onderwijs. Laat de kinderen op de staatsschool onderwezen worden. Op elke staats school kan men zich de gelegenheid verschaffen tot het geven van kerkelijk onderwijs. Indien de groote scm, die nu gevraagd wordt voor de zoogenaamde diakonie- scholen, gegeven en gebruikt werd ter verbetering van bet godsdienst-onderwijs in het algemeen, wij honden ons overtuigd, dat de gemeente een veel beter werk zou doen." Marine en leger. De luitenant ter zee P klasse C. A- B. D. Rijk, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oust-Indië en den 10en dezer in Nederland teruggekeerd, is met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. Krachtens koninklijk besluit van den 18"" April jl., zal de zich met verlof hier te lande bevindende kapitein der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië C. J. Knoote den luitenant-generaal W. E KroeseD, benoemd kommandant van voormeld leger, op diens reize naar Indië als adjudant vergezellen. Rechtzaken. De arrondissements-rechtbank alhier heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van Adriaan de Zeeuw, oud 59 jaren, vleeschhouwer alhier, beklaagd ter zake dat hij, van 20 Augustus 1868 tot 16 Januari 1869 geweest zijnde meester slachter in de to Middelburg den 29»" Juli des vorigen jaars opgerichte Gemeenschappelijke slach terij (zijnde eene „handeling voor gemeene rekening") en als zoodanig door haar benoemd zijnde, gedurende dien tijd belast is geweest met het ten haren bate ver- koopen van het door of namens de slachterij gekochte en haar mitsdien toebehoorende vleesch, en daarvoor als loon ontving een traktement van 50 per maand, bene vens vier pond vleesch en vet in de week, 10 tot 25 pet. van hetgeen de jaarlijksche winst meer dan 5 pet. van het gemeenschappelijk kapitaal zou bedragen, en einde lijk ƒ300 per jaar voor huishuurdat hij in genoemde betrekking van meester slachter in den winkel dier gemeenschappelijke slachterij op de Vlasmarkt alhier verkocht en geleverd heeft: 1°. in den avond van 4 Ja nuari jl. 11 onsen kalfskarbonade aan SaraleMonju, daarvoor van deze contant ontvangende ƒ1.10; 2». in den avond van 7 Januari 15 onsen krip en een schenkel aan de huisvrouw van M. Hertog», 1 pond krip aan C. Oerlemans, eenige beenderen aan J. II. Frank en eenig vleesch aan een onbekend persoon, daarvoor contant van die personen ontvangende respectievelijk 1.30, 60 cent, 15 cent en ƒ1.38; 3». in den avond van 8 Januari 2 pond vleesch aan M. J. Scheele, eenige beenderen aan J.H Frank, een stukje staart en een mergpijp aan Johahna Jacoba Jonkmans, en 2 pond krip aan M. de Vos, daar voor respectievelijk contant ontvangende ƒ1.40, 15 cent, 22 cent en 1.20; 4°. in den avond van 11 Januari 13 onsen krip aan Catharina Sara de Woltf, 1 pond krip en 2 onsen vet aan Adriana Andriessen, cn 15 a 20 onsen krip aan Tannetje Reynhoud, daarvoor van deze personen mede contant ontvangende respec tievelijk 58J cent, 76 cent en ongeveer 120; dat hij dagelijks van bet verkochte vleesch opgave moest doen aan den boekhouder der gemeenschappelijke slach terij H. Greve en hot daarvoor in ontvang genomen geld moest verantwoorden aan den administrateur K. Baart, doch dat hij opzettelijk aan eerstgenoemde den verkoop van de bovenbedoelde stukken vleesch geheel of gedeel telijk heeft verzwegen, en evenzeer opzettelijk en te kwader trouw de genoemde gelden aan den administra teur niet verantwoord, doch geheel of gedeeltelijk terug gehouden en, ten nadeele der slachterij, ten eigen bate aangewend heeft, zoodat van al de voornoemde gelden alleen van het in den avond van den 7r" Januari jl. ver kochte en het daarvoor ontvangen geld de som van ƒ2.01 door hem is verantwoord en verrekend. De rechtbank heeft den beklaagde schuldig verklaard aan misbruik van vertrouwen en hem veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1