MIDDELBURGSCHE COURANT, N" lil. Donderdag 1869. 22 April. CHmtfnlanö. Editie van Woensdag avond 8 uren. I II E 9 T E I» I Op Vrijdag, den 30™ April 1869, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring door den Commis saris der Konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden besteed: Het opruimen der telegraaflijn langs den Ket- tingdijk en den zee- en inlaagdijk van don polder Seherpenisse tot den kokerpaal te Gorishoek op het eiland Tholen, benevens het aanleggen eener telegraaflijn van Zierik- zee naar Bruinisse. De besteding geschiedt alleen bjj inschrijving, vol gens art. 11 van het bestek. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het departement van binnenlandsche zaken, aan de lokalen der besturen van de onderscheiden provinciën, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Raamstraat n°. 49, te 's Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des rijks. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den ingenieur van den rijkstelegraaf te 's Gravenhage, den hoofdinge nieur van den waterstaat in het 11de district te Mid delburg en bij den ingenieur van den waterstaat te Zierikzee. 's Gravenhage, den ö<t™ April 1869. Voor den minister, De secretaris-generaal, A. C. VAN HEUSDE, 1. s. g. Mlddelhnrs 21 April. In de zitting der tweede kamer van gisteren heeft de heer Thorbecke voorgesteld het amendement van den heer Heemskerk Az. niet in behandeling te nemen, maar voort te gaan met de behandeling van de wet zelve. De heer van Kuyk daarentegen deed een motie, waarbij hij voorstelde om al de amendementen naar de afdeelingen te verzenden. De motie van den heer Thorbecke werd aangenomen met 39 tegen 30 stemmen, waardoor die van den heer van Kuyk is vervallen. De discussie is hierop aangevangen over artikel 1waarop onderscheidene amendementen zijn voorgesteld, onder anderen een van den heer Nierstrasz, strekkende om wijziging te brengen in de hoofdkiesdistricten Brielle, Dordrecht, Middelburg, Goes, Zierikzee en Breda. Van Middelburg zouden wor den afgenomen de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijk, Boschkapelle, Grauw en Langendam, Hontenisse en Ossenisse, die, met de gemeente Woensdrecht c. a. ge voegd zouden worden bij het hoofdkiesdistrict Goes, waarvan weggenomen zouden worden de gemeenten Tholen, Oud-Vossemeer, Poortvliet, St. Maartensdijk, Seherpenisse, St. Annaland, Staven isse en St.Philipsland, die, met de gemeente Halsteren, bij liet hoofdkiesdistrict Zierikzee zouden worden gevoegd. Van dat district zouden dan worden afgenomen de gemeente Goedereede, Onddorp, Stellendam, Dirksland,Melissant, Middelharnis, Sommeisdijk, Onde-Tonge, Nieuwe-Tonge, Herkingen, den Bommel, Ooltgensplaat en Stad aan 't Haringvliet, die bij het hoofdkiesdistrict Brielle zouden gevoegd worden. Heden is bij den aanvang der discussie besloten de verschillende districten achtereenvolgens te behandelen en, nadat het geheele artikel 1 aldus zal zijn afgehandeld, achtereenvolgens over alle amendementen, zooveel noo- dig, te stemmen. Ook heden zijn nog verschillende amendementen inge komen, waaronder een van den heer van Eek, strekkende om de kiesdistricten Goes en Zierikzee tot een dubbel kiesdistrict te vereenigen. De beraadslagingen over de kiesdistricten Groningen, Appingadam, Winschoten, .Assen, Leeuwarden, Sneek, Dokkum, Steen wij k, Zwolle, Almelo, Deventer en Zutfen zijn inmiddels afgeloopen, en die over de districten Arnhem, Nijmegen, Tiel, Amersfoort, Utrecht, Gouda, Gorinchem, Tilburg, Brielle, Dordrecht, Middelburg, Zierikzee en Breda aangevangen. Morgen wordt de behandeling voortgezet. Bij de tweede kamer is ingekomen een wetsontwerp tot regeling van het onderwijs in de beeldende kunsten- De gemeenteraad van Middelburg zal a. Vrijdag, des namiddags te twee uren, eene openbare zitting houden, waarin zullen behandeld worden: ingekomen missives gedeputeerde staten, goedkeuring raadsbesluiten; mis sive schuttersraad, af- en overschrijving begrooting 1868; voorstellen van burgemeester: a tot het zenden van een adres aan de tweede kamer der staten-generaal, betref fende het voorstel van den heer van Kuyk tot wijziging der armenwet; b tot uitgifte van grafruimte op de alge meene begraafplaats; e tot onderhandschen aankoop van cenige tot de waag behoorende goederen; benoeming van een assistent-waag- en kraanmeester. De Vlissingsche gemeenteraad hield eergisteren eene dag- en eene avondzitting, waarvan wij het verslag tot een volgend nommer moeten laten liggen. De behandelde punten zijn in hoofdzaak de volgende. Na vaststelling eener instructie voor den te benoemen gemeente-ontvanger, is bet bedrag van den door dien ambtenaar te stellen zakelijken borgtocht bepaald op f 12,000, bestaande in inschrijving op het grootboek der 2j pet. nationale werkelijke schuld,berekend tegen 50pet., of wel in verband op onroerend goed, aan te nemen tegen 75 pet. der waarde, door drie deskundigen te con- stateeren. Tevens is bepaald dat de ontvanger nimmer meer in kas zal mogen hebben dan eene som van f 10,000. De concept-verordening voor de zeemans- en visschers- betirs is, na artikelsgewijze behandeling, met algemeene stemmen goedgekeurd. Eene missive van gedeputeerde staten, houdende bedenkingen tegen de verordening omtrent de hooge zeevloeden, is gesteld in handen van burgemeester en wethouders tot het doen van een voorstel daaromtrent. Het gevoelen des ministers betreffende de onvereenig- baarheid der betrekking van opperbrandmeester met het lidmaatschap van den raad maakt een punt van nadere overweging uit tusschen het dagelijksch bestuur en den commissaris des konings. Regenten van het arm-, gast- en weesbnis zijn ge machtigd de aanstaande vromv van den provenier P. Her- ting tegen storting van f 100 in het gesticht op te nemen. Op de ingekomen voordracht ter benoeming van twee leden in de plaatselijke schoolcommissie zijn in alpha- betische orde geplaatst de lieeren N. G. Beerends, H. E. Kleijnliens, J. G. D. Martens en E. J. Muller. De benoeming zal in de volgende zitting plaats hebben. Aan mejufvrouw C. Reijnders is op haar verzoek eer vol ontslag'verleend als tweede hulponderwijzeres op de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes. De tijdsbepaling is aan burgemeester en wethouders, in overleg niet de schoolcommissie, over gelaten. Een verzoek van regenten om machtiging tot het doen van af- en overschrijving is goedgekeurd. Op een door hen mede gedaan voorstel om het batig saldo hunner rekening over 1868 te mogen aanwenden tot het ver strekken van koffie en thee aan de verpleegden, is be sloten deze zaak voorloopig te laten rusten, zullende daarvoor op de volgende begrooting door regenten een post worden uitgetrokken. Aan de commissie voor het middelbaar onderwijs is f 100 beschikbaar gesteld voor kleine uitgaven. Naar aanleiding van een door dezelfde commissie in gezonden rapport is besloten dat op de burger-avond school de volgende vakken zullen worden onderwezen: wiskunde (volksmeetkunde), beginselen der geschiedenis, beginselen der Nederlandscbe taal, en hand- en recht lijnig teekenen; dat het personeel met éen ouderwijzer zal worden vermeerderd; dat do tijd van te geven onder wijs jaarlijks zal loopen van 1 September tot 30 April, alle avonden, met uitzondering van Zon- en feestdagen, van 6--9 uren. Tevens is besloten aan den koning een adres te zenden met verzoek om vrijstelling van de verplichting tot oprichting van een burger dagschool. Een voorstel van burgemeester en wethouders tot regeling der teruggaaf van betaalde plaatselijke belas ting voor het geslacht, bij de alschaffing dier belasting top 1 Mei a., is goedgekeurd. Een voorstel van den beer Pot tot het schenken van adhaesie, bij adres aan de tweede kamer, aan het voor stel van den heer van Kuyk tot wijziging der armenwet, zal in de volgende zitting worden behandeld. In de gewone \ergadering_ van ingelanden van den Reigersbergsehen polder, is jb Zaterdag benoemd tot ontvanger-griffier de heer J. A. Bevier de Fouw te Goes. De meening, dat onïldr een vorig bewind de behande ling van het wetsontwerp, regelende het toezicht op bet gebruik van stoomfoestellen, zou zijn aangehouden, we gens de destijds nabif.Vijnde groote tentoonstelling te Parijs, waarop wellicht omtrent dit onderwerp nieuwe gezichtspunten zouden worden geopend, en dat in die verwachting twee docenten der polytechnische school daarheen zijn gezonden, wordt door den minister van binnenlandsche zaken in zijn antwoord op het verslag der tweede kamer over genoemd wetsontwerp, tegen gesproken. De zaak was deze aan sommige docenten der poly technische school was, door den toenmallgen minister, in het belang van het onderwijs aan die inrichting, een bezoek der tentoonstelling opgedragen. Nadat deze waren teruggekeerd, werd door den minister aan den directeur dier inrichting de vraag gesteld, of eene spe ciale zending geraden zou zijn om de regeering voor te lichten ten aanzien van hetgeen de tentoonstelling merk waardigs mocht opleveren, waarop zoti zijn te letten bij eene herziening van de bestaande bepalingen op het toezicht over de stoomketels en toestellen. De minister drukte daarbij tevens de verwachting uit, dat de docen ten, die de tentoonstelling bezocht hadden, zich ook met dat onderwerp zonden hebben bezig gehouden, en dat zij wel in staat zouden zijn het al dan niet wenschelijke van zulk eene speciale zending te beoordeeleu. Hierop is door den directeur der polytechnische school na raadpleging met gemelde docenten, te kennen gege ven, dat dergelijke zending overbodig kon worden ge acht. Zij beeft dan ook niet plaats gevonden. Wel is door een der docenten eene nota omtrent het toezicht op het gebruik van stoomketels ingediend, doch deze bevat meer eene ontwikkeling zijner eigen denk beelden te dien aanzien, dan een overzicht van hetgeen de tentoonstelling omtrent dit pnnt opleverde. De minister geeft, na deze mededeeling, de gronden op, waarom hij zich aangesloteu heelt bij zijn ambts voorganger, van wien het eerst het voorstel, om den ver vaardigers van stoomketels eene grootere mate van vrij heid te schenken, is uitgegaan. De minister kan er niet toe medewerken om het staatstoezicht op het stoomgebruik ook uit te breiden op werktuigen, die door andere beweegkrachten dan stoom gedreven worden. De locomobilen zullen aan hetzelfde toezicht als de overige stoo nwerktuigen onderworpen zijn. Verwarmingstoestellen en toestellen om te drogen, vallen, wat hunne ketels betreft, onder toepassing dezer wet; ketels, uitsluitend voor huiselijk gebruik bestemd, zijn hiervan uitgesloten. De verordeningen omtrent locomotieven op spoor wegen, zullen zooveel mogelijk met de bepalingen dezer wet in overeenstemming worden gebracht terwijl de algemeene maatregelen van inwendig bestuur, uit deze wet voortvloeiende, tegelijk met hare in werking tre ding, zullen worden uitgevaardigd. Maandag voormiddag is de koninklijke familie nit Amsterdam naar 's Hage teruggekeerd. De Staatscourant van 20 April bevat het koninklijk besluit van den 13™ te voren, houdende nadere regeling van het port der brieven, der gedrukte stukken en der monsters van koopwaren enz., die tusschen Nederland en het groothertogdom Luxemburg gewisseld worden. Benoemingen cn besluite». ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leenw de heer A. C. G. Vermeulen, te Rotterdnm, stichter van de Maatschappij tot bevordering der toonkunst. marine. Op verzoek met den laatsten dezer eervol nit zijne betrekking ontslagen de ingenieur 2" klasse bij de marine A. E. H. ltoëll. Met ingang van 1 Juli a. bij de marine bevorderd tot ingenieur le klasse de ingenieur 2" kl. J. C. Jansen en tot ingenieur 2>' kl. de adspirant-ingenieur P. J. Turk. Bevorderd met 1 Juli a. tot adjunct-commies de klerk bij de directie der marine te Amsterdam G. G. van de Sitnde, die met 1 Mei a. wordt overgeplaatst naar de directie der marine te Willemsoord. belastingen. Opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Vlieland (Noord- Holland) en dat kantoor gevoegd bij het kantoor der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijn sen te Terschelling, onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis, den heer P. Altena. Verplaatst de standplaats van de controle der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Bath naar Hansweert (gemeente Kruiningen) cn de con troleur dier controle E. A. Tissot van Patot van Bath verplaatst naar Hansweert.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1