Ötütmlanö. De totale ontvangsten der Maatschappij tot exploitatie vap staatsspoorwegen hebben van 1 Januari tot 1 Apriljl. bedragen ƒ756,869.22, of gemiddeld ƒ9,99 per dag en per mijl, tegen 564,486.51 of ƒ9,10 per dag en per mijl over hetzelfde tijdsverloop in 1868. Benoemingen cn besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan J. D. Anthony Stolte, te 'sGravenhage, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Karei III, hem door de Spaansche regeering gefcehonken. Kerknieuw*. De heer C. W. Schoorel, van 's-Heer Abts- en Sinouts- kerke, heeft gisteren namiddag te Axel zijn intrede gedaan als predikant bij de hervomde gemeente aldaar, tot tekst hebbende Romeinen 15,verzen 29,>30 en. 32. Des voormiddags was hij bevestigd door den heer J.-.G. Qumel,: predikant te Zaamslag, die tot tekst had Collosaensen .3, vers 244. De vacature heeftruim Ij, jaar geduurd. Onderwijl. Voor de. akte-examens van Mei e. k. voqr het,middel- baar onderwijs hebben ziqh 192 personen afgemeld, waaronder 8 onderwijterpaspn, te weten,: 38 voor wis- en nsttpHrkuncjige vakken, 2 voor zeevaartkunde, 33 voor tcqkeuen en boetseeren, 18 vqor Nederlandsche taa.1, 12 voor geschiedenis, 5 voor aardrijkskunde, 2 voor staathuishoudkunde, 25 voor handelswetenschappen en boekhouden, 27 voor vreemde talen, 5 voor schoonschrij ven, ,cri 25 voor gymnastiek. Marine en leger. Z. M. de koning heeft bepaald dat de kweekelingeu,. dje aan het Athenaeum lllustre te Amsterdam tot officier van gezondheid worden opgeleid, den naam .zullen voe ren,,van studenten voorden militairen geneeskundigen eir.pharmaceutischen dienst voor de zee? ea.:Ia»dmach,t en ,vqor de koloniën. Gemengde berichten. De groothertog van Luxemburg heeft den schout bij-nacht, directeur van 's lands werf en kommandant der marine te Amsterdam P. A. Matthijsen het grootkruis der orde van de Eikenkroon geschonken. De klokkenist te Leiden, die op markt- en feest dagen zijn vroolijk spel doet hooren, had 11. Woensdag in. een door hem bespeeld wordend stukje behoefte aan klokgeklep. De klokopwinder, hem daarin behulpzaam zullende zijn, bezigde daartoe dezelfde klok, die sedert eenigen tijd tot brandklok is gepromoveerd. Dit bracht in de stad alles in beweging. De spuitgasten spoedden zich. naar hunne spuiten; de weesjongens draafden naar buis om te trachten do premie te halen; de opperbrand- meester kwam in allerijl op't stadhuis informeeren„waar dantoch de brand!" Kortom, ieder was in onzekerheid en spanning, tot men, na bokomen inlichtingen van „boyen," begreep, dat het oen loos alarm was geweest. Woensdag avond is iu het dorp Lent tegenover Nijmegen, de bliksem geslagen in het achterhuis van den landbouwer C. van Kempen. Slechts 6 stuks rundvee kppden gered worden; twee runderen en een varken en voorts alles wat in de schuur en het huis voorhanden 4®. geheele oogst, hooi, stroo, eene hooimijt, enz. werden door de vlammen vernield. Aan de bewoners bjgef niets dan de kleeding, die zij droegen, over. Jl Donderdag avond té 6 uren is door de stoom boot Johan de Wit n". 2, komende van Rotterdam, in het begin van de Noord een bootje overvaren, waarin zich 4 personen bevonden; een van hen is daarbij ver dronken, de overigen zijn gered. De verkooping te Parijs der verzameling schilde rijen enz. van den heer Fould bracht in het geheel 571,129 franken op. Afgaande op den uitslag van den eersten dag, hadden de kenners de totale opbrengst op minstens 700,000 franken begroot. Gisteren zijn te Parijs de kassier der assurantie maatschappij 1' Union en de directeur van het officieus regeeringsdagblad i' Etendard in hechtenis genomen. De eerste wordt verdacht van diefstal van verschillende sommen tot een bedrag van anderhalf millioen franken laatstgenoemde van medeplichtigheid daaraan. Te Berlijn heeft de opperhofmeesteres der hofhou ding van den kroonprins ontdekt, dat de oppergouver- naute, gravin Fanny Reventlow, aan de kladeren van den vorst een onderricht in de historie gaf, waaruit kon worden afgeleid, dat sommige aanspraken en rechten van het Pruisische koningshuis op de geannexeerde landen, met name Holstein, niet van zoo goddelijken oorsprong waren, dat niet anderen daarmede konden mededingen. Aanstonds is de kroonprins vau die misdaad verwittigd, en uitgenoodigd geworden der gouvernante haar ontslag te geven. Slechts de invloed der kroonprinses heeft de laatste tot nogtoe in haar post gehandhaafd, doch de toekomstige troonopvolger is onmiddellijk onder het uit sluitend opzicht van zijn militairen gouverneur geplaatst, om., door dezen verder in alle maatschappelijke en chris- telyke deugden te worden onderwezen. Thermometer stand- 17 April 'sav. 11 u. 50 gr. 18 'smorg.7u.50gr.'smiëd.1 n.52gr.'sav. 11 u.44gr. 19 'smorg.7u.46gr.'smidd.lu.50gr. Gemeenteraad van Zlerfkzce. Zitting van Donderdag 15 April. Verwerping voorstel van der Grijp en wijziging verordening verkoop brood; erfpacht gemeentegrond; eervol ontslag hulponderwijzer.; mispive evapggliscji-luthersch armbestuur; wijziging ge- mqentebegrooting enz.voortzetting behandeling kohier hoofdelijken omslag. Voorzitter de heer Cau. Afwezig de heeren Moolenbnrgh, van der Vliet, Mulock Houwer en de Crane. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt in stemming gebracht liet vporstel van den heer van der Grijp, om de verordening op het verkoopen van brood op te heffen, waarover in de vorige vergade- ring de stemmen hebben gestaakt, en is dit.niet 5 tegen 4 stemmen verworpen. Daarna komt, in behandeling de voorgestelde wijziging in de verordening op het verkoopen van brood, waarvan de algemeene strekking wordt goedgekeurd. Na artikels gewijs te zijn vastgesteld wordt zij in haar geheel, over eenkomstig de voordracht van de commissie over de strafverordeningen, aangenomen met 6 tegen 3 stemmen, waarvan, aan gedeputeerde staten zal worden kennis gegeven.. Deze wijziging heeft de strekking, ora eenige speling te. iaten voor het gewicht, zoodat de straf, voor hetverkoopen van brood dat het gewicht niet heeft, waarvoor het verkocht wordt, eerst dan zal, toegepast worden, wanneer het verschil meer dan 2 lood per pond bpiraagt, De voorzitter stelt namens burgemeester en wethouders vopr, gunstig te beschikken op het verzoek van den boekhouder der meestoot' „de Zon" tot het erlangen in erfpacht van 77 ellen grond, om daarop een bergplaats van steenkolen te stichten. Dienovereenkomstig wordt onder goedkeuring der gedeputeerde staten besloten tegen een cijns van f.50 in het jaar. De heer vap Dongen heelt zich buiten stemming gehouden, als ge- intresseerde in genoemde meestoot'. Overeenkomstig het advies der schoolcommissie wordt op het adres van den hulponderwijzer van Bendegom, om eervol ontslag gunstig beschikt, waarvan de noodige kennisgeving zal worden gedaan aan den adressant en de verdere autoriteiten, die in deze zijn betrokken. Wordt gelezen eenc missive van het evangelisch luthersch armbestuur, waarin goedkeuring verzocht wordt op het doen van af- en overschrij vingen op de begrooting van 1868. De verlangde goedkeuring wordt met algemeene stemmen verleend. In behandeling komen de voorstellen tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1869 en tot wijziging van het besluit tot verkoop van kapitaal, ingeschreven ten name der gemeente op het grootboek der nationale werkelijke schuld. De heer van der Grijp verlaat de vergadering. De heer van Dongen brengt namens de commissie ad hoe hierop verslag uit, waarvan de conclusie strekt tot goedkeuring. Na voorlezing der daartoe betrekkelijke concept-beslui ten worden deze overeenkomstig de voordracht vastge steld, behoudens goedkeuring van gedeputeerde staten. De voorzitter geeft te kennen, dat alsnu met de be handeling van het kohier van den hoofdelijken omslag zal worden voortgegaan. De zitting wordt met gesloten deuren voortgezet. Na heropening wordt de zitting gesloten. Algemeen overwicht. In de zeer korte voorrede van Victor Hugo's nicnw werk 1'Homme qui rit hetwelk op 1 Mei het licht zal zien zegt hij dat de eigenlijke titel van zijn geschrift zon moeten wezenDe aristocratie. „In Engeland is alles groot, ook wat niet goed is, zelfs de oligarchie. Het Engelsch patriciaat is het patriciaat in den meest absoluten zin des woords. Geen doorluchtiger, vreese- lijkcr en meer levenskrachtige feodaliteit. Erkennen wij overigens dat die feodaliteit te harcr nre nuttig is geweest." Dat dit verleden reeds voor een groot deel geheel en al is voorbijgegaan blijkt uit den in het En gelsch hoogerhuis dezer dagen voorgestelden maatregel, welken wij onzen lezers mededeelden, en waardoor men nieuw bloed wil brengen in dat staatslichaam. Om de noodzakelijkheid hiervan eenigszins te beoordeelen heeft myn slechts na te gaan hoe de Engelsche dagbladen io den laatsten tijd over het hoogerhuis spreken. The Times uitte zich reeds lang geleden ten dien opzichte aldns „Het hoogerhuis is slechts de belachelijke parodie meer eener parlementaire vergadering. In zijn slaapwek kende atmospheer verstompt de scherpzinnigste geest en wordt de levendigste welsprekendheid langdradig en vervelend." The Daily News betoogde „dat het hooger huis slechts een slagveld meer is, waar de schimmen van lang geleden overleden generaals nog den strijd op belachelijke wij^e voortzetten, dien zij bij hun leven tegen elkander voerden." Naar aanleiding van den nu voorgestelden maatregel om aan de kroon dq bevoegdheid te verleenen tot het benoemen van acht en twintig pairs in zeven jaren, lezen wij overigens nog in een brief uit de Engelsche hoofdstad het volgende„Het valt niet te ontkennen dat het hoo gerhuis leden bezit van groote verdienste en ik voeg er bij dat de debatten over staatsaangelegenheden van tijd tot tijd zelfs zeer belangrijk zijn, maar het gezag van een staatslichaam vloeit voort uit de natuur der belangen, welke door zijn bestaan beschermd worden ennietzoozeer uit de persoonlijke verdienste zijner leden. Er zal spoedig een tijd komen waarin het hoogerhuis in Engeland niets meer te beteekenen zal hebben. Van daar dat reeds sedert geruimen tijd sprake is geweest van de beste maatregelen om dit te keeren." Merkwaardig is het intusschen dat juist in Engeland, voornamelijk als het model beschouwd van het politiek raderwerk der drie staatsmachten, verschijnselen vallen op te merken, waar uit blijkt dat de bestaande positie van een der drie staatsmachten, het hoogerhuis, langzamerhand onhoud baar wordt. Het is bekend dat de elkander opvolgende Engelsche regeeringen steeds te kampen hebben gehad met het pauperisme, een zelden uitblijvend gevolg van iedere overbevolking in eenig land. Als middel om het paupe risme te bestrijden word steeds gedacht aan de bevor dering van emigratie naar de koloniën. Waar deze laatste echter al minder en minder geneigdheid betoonen- om dat middel ten bate van het moederland te begunsti gen, is nog dezer dagen in het hoogerhuis voorgesteld om eenc enquête te bevelen omtrent de beste middelen welke door het gouvernement zonden kunnen worden aange wend, om die emigratie te leiden. Het ministerie betoogde echter dat het bestaan dier overbevolking overdreven wordt voorgesteld, en baseerde zijne meening op de ver hooging, welke in de dagloonen heeft plaats gehad- Overigens beweerde het dat de emigratie als middel- tegen overbevolking iets kunstmatigs heeft, hetwelk de regeering niet goedkeurt. Het enquête-soorstel werd ten slotte door de vergadering niet in overweging genomen. In de in dit nommer voorkomende brieven uit Brussel zullen onze lezers eenige nadere bijzonderheden aantref fen omtrent de arbeiders-onlusten in de Borinage. Latere tijdingen, heden per telegraaf ontvangen, melden nog dat de beweging weder groote uitbreiding heeft gekre gen, en dat heden op nieuw troepen zijn afgezonden. In ons vorig nommer deelden wij op grond van een telegram mede dat het Noord Duitsch parlement het voorstel van den heer Twesten tot samenstelling van een bondsministerie had aangenomen. Dit bericht is echter niet geheel Juist,,want slechts de schaduw van dat voor stel was bij de eindstemming overgebleven en erlangde de kleine meerderheid van elf stemmen. Men weet dat bij, de,bestaande politieke organisatie van den Duitschen, bond het uitvoerend gezag is opgedragen aan den bonds kanselier met behulp van verschillende commissiëp ujti den bondsraad, gevormd uit vertegenwoordigers der verschillende regeeringen waaruit de bond bestaat. Daar door bleef voor die verschillende regeeringen nog een schijn van autonomie over, welke door de samenstelling van een afzonderlijk ministerie voor den geheelen bond zou verdwijnen. De kanselier von Bismarck was met dit denkbeeld niet ingenomen omdat daardoor de antipathie van Zuid Duitschland tegen den bond zou vermeerderen, daar de Zuid-Duitsche staten zich tot dusverre niet ge neigd hadden betoond oin de volledige verwezenlijking van het eenheidsbeginsel, met opoffering van alle zelf standigheid, aan te nemen. De heer Lasker stelde bij dit; verschil van meening tusschen de nationaal-liberalen en den kanselier het volgen van een middelweg voor, waar mede de heer von Bismarck verklaarde genoegen te nemen. Die transactie bestaat hierin dat de bondskan selier zich eenige personen zal toevoegen, die den titel van minister zullen ontvangen, doch overigens slechts de secretarissen-generaal van den heer von Bismarck

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2