Öuitmlanö. icftijtiingm Qattöflskmdjtfn. Wordt gelezen een adres van eenige landbouwers om den weg van de brug buiten de Zuidhavenpoort tot aan de lantarenpaal in den Zuidhoek te verbeteren. De voorzitter geeft te kennen dat dit adres bij burge meester en wethouders ter tafel is gebracht, en dat naar hunne meening voor zooverre er nog oude keien voor- kanden zijn, aan het verzoek gedeeltelijk zal kunnen borden voldaan; doch dat er overigens zooals het daar 'igt niet geheel gunstig op zal kunnen beschikt worden. He begrooting voor 1869 laat niet toe, de kosten uit de gewone middelen te vinden. De landbouwers weten overigens ook wel te vragen, maar zelfs iets tot onder houd en het in stand houden van wegen bij te dragen tvillen zij niet. Daarvan zijn de bewijzen geleverd. De Slikweg en de Werkendetsehe weg die vroeger mede in een zeer slechten staat verkeerde, zijn door het bestuur verbeterd en berijdbaar gemaakt en de landbouwers (adressanten in deze) die er zulk groot belang bij had den, hebben niets over voor de goede instandhouding van die wegen. Daarom zijn burgemeester en wethou ders ook niet zoo direct te bewegen om zoo maar geheel en afgunstig te adviseeren. De heer Zuurdeeg bespreekt den toestand van den weg, die zeer slecht is, en daarna wordt het voorstel van burgemeester en wethouders met algemeene stemmen aangenomen. Een adres van mejufvrouw S. P. van Disboeck om «ene toelage van f 100 voor het loopende jaar, als onder wijzeres in nuttige handwerken, wordt gesteld in han den der schoolcommissie, teneinde daarop te dienen van advies. Een adres van den heer M. Tachi, boekhouder der toeestoof „de Zon", om afstand van gemeentegrond Wordt gesteld in handen van burgemeester en wethou ders om die zaak nader te onderzoeken. Wordt gelezen een adres van de horlogemakers A. Perrenoud en A. Berg, verzoekende, dat op n'etlw *an hen onder de hand worde aanbesteed het onderhoud der klokken en uurwerken der gemeente. De voorzitter geeft te kennen dat burgemeester en Wethouders het nuttiger achten die zaak publiek aan te testeden, en stelt daarom namens hen voor op het ver- Boek afwijzend te beschikken. Aldus wordt besloten. Komt ter tafel een schrijven van de kamer van koop- tandel tot wijziging van het reglement van politie van de haven der gemeente, hetwelk wordt gesteld in han den van de commissie voor de strafverordening, om later daarop te dienen van advies. Wordt medegedeeld het proces-verbaal van opneming der kas en boeken van den gemeente-onrvanger, waaruit bleek dat zich op 5 April in kas bevond f10,603.15. Voor ■kennisgeving aangenomen. De voorzitter stelt namens burgemeester en wethou ders, na overleg met de oommiseie voor het middelbaar onderwijs en den inspecteur voor, om op 1 September e. k. delessen aan de hoogere burgerschool te openen, bet- Welk met algemeene stemmen wordt aangenomen. Wordt voorgesteld enkele wijzigingen te brengen in bet raadsbesluit, betrekkelijk de leervakken en de jaar- Wedden der leeraren aan de hoogere burgerschool en wel: onder letter e bij te voegen voor de burger-avond school de Nederlandsche taal, en onder letter g bij te voegen de verplichting om ook de daar genoemde vakken op de burger avondschool te on derwijzen; en voorts de jaarwedden van den leeraar in het rechtlijnig teekenen te verhoogen tot f 400. Tevens wordt voorgesteld om enkele der tegenwoor dige leeraren aan de school voor meer uitgebreid lager en middelbaar onderwijs over te brengen en aan te stellen op de hoogere burgerschool en welden heer A. G. Kok, als leeraar (tevens directeur) belast met bet Onderwijs in het Duitsch aan de hoogere burgerschool «n in de wiskunde aan de burger-avondschool op eene jaarwedde van /"2000, benevens vrije woning; den heer Schnringa, als leeraar in de natuurkunde, werk tuigkunde, kosmographie en in de wiskunde op de 2 hoogste klassen, alleen op de hoogere burgerschool, op eene jaarwedde van f 1700, onder voorwaarde dat hij ?ieh binnen 2 jaren aanschaffe het radikaal van doctor in de natuurlijke wijsbegeerte en meester in de wis kunde den heer Stellwagen, als leeraar in de Neder landsche taal en in de aardrijkskunde, aan de hoogere burgerschool en in de Nederlandsche taal, geschiedenis «n aardrijkskunde op de burger-avondschool, op eene jaarwedde van f 1600, onder voorwaarde dat hij voor het «inde van 1870 de hem nog ontbrekende bevoegdheid tot bet geven van onderwijs in de aardrijkskunde en de geschiedenis hebbe verkregenden heer Hofman als leeraar in de Fransche en Engelsche taal en letter kunde op de hoogere burgerschool op eene jaarwedde ^an f 1600; den heer J. 0. Korsten, als leeraar in bet handteekenen op de hoogere burgerschool en de burger-avondschool op eene jaarwedde van f 800; en den heer M. Couvée, als leeraar in het rechtlijnig teekenen «P de hoogere burgerschool en de burger-avondschool °P eene jaarwedde van f 400. En voorts sollicitanten op te roepen voor de betrek kingen van: a. een leeraar in de scheikunde en natuur lijke historie op de hoogere burgerschool, voor de werk tuigkunde, natuurkunde en scheikunde op de burger avondschool op eene jaarwedde van 1700; b. een leeraar 'u de wiskunde voor de 3 laatste klassen der hoogere burgerschool op eene jaarwedde van 1500, en c. een of 01 eer leeraren in de geschiedenis, staats en handels wetenschappen op de hoogere burgerschool op gezamen lijke jaarwedden van f 2400. Al de genoemde voorstellen zijn aangenomen. In handen van de heeren van Dongen, Goemans en Koole wordt gesteld een voorstel van burgemeester en wethouders tot wijziging der gemeentebegrooting tot verkoop van kapitaal en tot heffing van 30 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting, ingaande Mei e.k., om daarop Donderdag e. k. rapport uit te brengen. Wordt medegedeeld -dat een verzoek van den hulp onderwijzer van Bendegom om eervol ontslag is ontvangen en dat dit gesteld is in handen der school commissie om advies, hetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen. Tot leden der commissie voor de zaken der schutterij worden benoemd de heeren Goemans en van der Grijp en tot hunne plaatsvervangers de heeren Landsknegt en van der Vliet. Bij monde van den heer Fokker wordt namens de commissie ad hoe rapport uitgebracht op de rekening der kamer van koophandel over 1868, die van het pen- sioen-weduwenfonds van gemeenteambtenaren, die van het fonds van verminkten en gekwetsten bij brand, en die der begrafenisrechten, strekkende de conclusie tot goedkeuring. Aldus wordt besloten. Komt in behandeling het kohier der hondenbelasting voor 1869. Bij monde van den heer Goemans, wordt namens de commissie ad hoe rapport uitgebracht op eene daartegen ingebrachte reclamatie, strekkende dejconclu- sie tot afwijzing. Dienovereenkomstig wordt besloten en het kohier vastgesteld op f 396, zullende alsnog gedu rende 8 dagen ter inzage worden gelegd en daarna aan gedeputeerde staten ter goedkeuring worden opgezonden. Komt in behandeling het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1869. De openbare zitting wordt gesloten. De zitting wordt met gesloten deuren voortgezet. Algemeen overzicht. Terwijl het Belgisch-Fransch spoorweg-geschil de aandacht onzer naburen aan gene zijde der Schelde steeds bezig houdt en omtrent het te verwachten resul taat der onderhandelingen van den minister Fiére Orban te Parijs niet alleen gunstige geruchten in omloop zijn, komen de talrijke werkstakingen onder de werklieden en de daarmede gepaard gaande ongeregeldheden der regeering te Brussel weinig te stade. Die werkstakingen geven bovendien aanleiding aan eenige Napoleontische organen te Parijs om te betoogen dat een deel der Bel gische natie met haar tegenwoordigen toestand niet tevreden is en eene inlijving van België bij Frankrijk wenschelijk zou achten. Nadat de woelingen te Seraing, tijdelijk althans gelijk in ons vorig nommer werd ge meld zijn bedwongen, doet thans de werkstaking in deBorinage voor even ernstige ongeregeldheden vreezen. Deze streek in de provincie Henegouwen, bekend door hare steenkoolmijnen, is door een groot aantal troepen bezet. Reeds heeft ereene botsingtusschen de gewapende macht en do werklieden plaatsgehad, waarhij vier per sonen gedood en verschillende andere gekwetst werden. Men vreest voor nieuwe ongeregeldheden. Een telegram uit de Borinage van heden middag meldt dat de werkstaking voortduurt en zicli tot de werklieden in de omstreken van Charleroi uitbreidt, zonder evenwel nog tot rustverstoring aanleiding te geven. Heden is in de Belgische kamer van afgevaardigden de begrooting voor buitenlandsche zaken in behandeling genomen. Daarbij zijn de onderhandelingen over de Fransch-Belgisehespoorvveg-quaestie ter sprak? gebracht en is ook weder de afdamming der Schelde aangeroerd. Omtrent de onderhandelingen met Frankrijk verklaarde de minister van buitenlandsche zaken dat het gerncht als zou de regeering te Parijs middellijk of onmiddellijk voorstellen hebben gedaan omtrent het sluiten van eene union douatiière geheel en al ongegrond is. Omtrent de Sohelde-afdamming verklaarde de regeering dat men, wat de resultaten daarvan betreft, goede reserves met het oog op de toekomst heeft gemaakt. Gisteren heeft het parlement van den Noord-Duitschen hond met 111 tegen 100 stemmen het wetsvoorstel van den heer Twesten aangenomen tot instelling van een hondsministerie. Deze geringe meerderheid is te ver klaren uit de houding van den bondskanselier, den heer von Bismarck, die zeer krachtig op de verwerping van het wetsvoorstel aandrong. Na afloop der algemeene beraadslagingen over het con stitutie-ontwerp in de Spaansche vertegenwoordiging zijn thans de diseussiën over het eerste hoofdstuk aan gevangen. Dit eerste hoofdstuk behandelt de rechten der ingezetenen. De op verschillende omstandigheden gegronde ver wachting dat de Cortes de doodstraf zouden afschaffen is niet verwezenlijkt. Gisteren is een daartoe strekkend voorstel met 112 tegen 62 stemmen verworpen. Enkele dagbladen te Madrid trekken heftig te velde tegen de houding der Fransche regeering ten opzichte van Spanje. Men verwijt aan de keizerlijke autoriteiten dat zij de vijanden van den tegenwoordigen staat van zaken in Spanje vrij de grenzen laat overtrekken, terwijl zij vroeger ten aanzien der aanhangers van de liberale partij een geheel andere gedragslijn volgde. Men wil daaruit afleiden dat de Napoleontische regeering gaarne den thans bestaanden voorloopigen toestand wilde zien voortduren en het vestigen eener krachtige regeering zoo lang mogelijk tracht te beletten. Of deze bewering juist is valt moeielijk met zekerheid te beslissen, maar de waarschijnlijkheid pleit zeker niet tegen haar. De vestiging eener krachtige liberale regeering te Madrid, zij het ook eene Spaansch-liberale regeering, kan aan Napoleon III niet dan onaangenaam wezen. Indien men te Parijs thans reeds la liberté comme en Espagne zou kun nen vragen, zou dat slechts kunnen bijdragen om den glans der keizerlijke kroon nog meer te doen verbleeken. De wijze waarop koning Lodewijk van Portugal zich ten opzichte der volksvertegenwoordigingheeft gedragen, door eenvoudig bij koninklijk besluit het aantal afge vaardigden te verminderen, blijft de gemoederen te Lissabon in groote spanning houden. Dit is trouwens met het oog op de gepleegde schending der constitutie niet te verwonderen. Zoodra iets dergelijks door de natie straffeloos wordt toegelaten is alle waarborg in het be staand grondwettig staatsverdrag verdwenen en bestaat er geenerlei zekerheid dat ook de overige bepalingen dier overeenkomst door de kroon zullen worden nage leefd. Tijdingen uit Lissabon van gisteren spreken van allerlei revolutiegeruchten en van regeeringsmaatregelen om geweld met geweld te keeren. Zijn die tijdingen juist en mochten er in de eerstvolgende dagen revolutionaire demonstratiën plaats vinden, dan zou de verantwoorde lijkheid daarvan slechts ten laste komen van de kroon. Zoodra toch deze van hare zijde de overeenkomst waarin hare rechten zijn aangewezen niet meer eerbiedigt, kan zij haie autoriteit slechts handhaven met argumenten welke in cavalerie charges, kanonschoten en dergelijke gewelddadigheden te vinden zijn. Het gerucht der vervanging van den heer Reverdy Johnson als vertegenwoordiger der Yereenigde Staten van Noord-Amerika hij de Engelsche regeering is thans officieel bevestigd. De benoeming van den heer Lothrop Motley tot die betrekking door den president Grant is door den senaat bekrachtigd geworden. Wat de verwerping der ontwerp-overeenkomst in de Alabama-quaestie door dit staatslichaam betreft, dit feit hetwelk met het oog op de indertijd door ons medegedeelde conclusie der commissie van rapporteurs wel te voorzien was wordt door de meeste Londensche dagbladen op vrij kalme wijze besproken. Zij meenen dat, waar thans nader gebleken is hoe Amerika omtrent Engeland gezind is, slechts aan den tijd moet worden overgelaten om heide mogendheden op dit punt tot eene gewenschte overeenstemming te doen geraken. Sommige organen der publieke meening in Engeland beschouwen echter den loop der Alabama quaestie ais zeer onbevre digend en kunnen de vrees niet verbergen dat dit punt, indien het niet op de eene of andere wijze wordt gere geld, tot eene verwijdering tusschen Londen en Was hington aanleiding zal geven, welke zich in alle betrek kingen van beide mogendheden op zeer merkbare wijze zal openbaren. Heden is van Veere naar zee gezeild de Nederlandsche hark Baron van Heemstra, gezagv. Nepperus, in ballast van Middelburg via Engeland naar Indië. Jl. Donderdag is te Nieuwediep binnen gekomen het hier thuis behoorend barkschip Luctor et Emergo, gezagv. D. D. Ouwejiand. Op de uitreis heeft ook aan boord van dat schip zelfontbranding der lading steen kolen plaats gehad en aan het beleid van den gezag voerder en de medewerking der stuurlieden en verdere equipage was het toe te schrijven, dat men na een bijna onafgebroken vijfdaagschen arbeid den brand meester is geworden. Zoowel de rcederij als de Engelsche assura deuren hebben naar aanleiding hiervan aan gezagvoerder en bemanning een bewijs hunner tevredenhei den erkente lijkheid gegeven. Namens beide werd daags na de aankomst van het schip door een lid der firma den Bouw meester, 'Borsius en van der Leijé aan den gezagvoerder een prachtig gouden zak-chronometer uit de fabriek van Frodshain en Parkinson te Londen met gouden ketting overhandigd. Aan de geheeie equipage werd daarbij eene belooning van twee maanden extra-gage toegelegd. Prjjzen van effecten. Amsterdam 17 April 1869. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 21 pet. 54J dito dito dito 3 „64 - dito dito dito 4 86$ Aand. Handelmaatschappij 4j dito exploitatie Ned. staatssp. 541 België. Certificaten hij Rothschild 2j Rusland. Ohligatiën 1798/1816 5 931 Certific. adm. Hamburg 5 72 J dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 751 dito /"1000 1864 5 90 i dito f 1000 1866 5 „90 Loten 1866 5 254 Oblig. Hope Co. Leening 1860 41 811 Certific. dito....4 Inscript. Stiegl itz Co. 2« a 4C L. 4 Ohligatiën 1867 4 631 Certificateng 441 Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 203 Oblig. _-dito 4 - ilito spoorweg Poti-Tiflis 5 791 "dito- dito" ,1868 .5 79 Polen. Setettkistobligatiën,. v4 64 Pruisen. "Ohligatiën .,5 -

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3