MIDDELBURGSCHE COURANT N0, 62. Zondag 1869. 18 April. Editie van Zaterdag avond 8 uren. Middelburg 17 April. Maandag reeds zal de tweede kamer een aanvang ma ken met de behandeling van het wetsontwerp tot her ziening der kiestabel, en wij mogen dus in verband met hetgeen wij daarover vroeger schreven, in ons nommer van 7 Maart, niet verzuimen over dat onderwerp nog een enkel woord in het midden te brengen. De ingeno menheid waarmede wij over het wetsontwerp spraken had voornamelijk betrekking op de voorgestelde vereeni- ging der kiesdistricten Zierikzee en Goes, en die inge nomenheid heeft dus voor teleurstelling plaats gemaakt na de lezing van hetgeen de regeering op het voorloopig verslag der afdeelingen heeft geantwoord. In dat antwoord toch lezen wij„Na rijpe overweging van de bedenkin gen tegen de vereeniging van Zierikzee en Goes inge bracht, gelooft de ondergeteekende [de minister van binnenlandsche zaken] te moeten toegeven aan den aan drang van velen, om daartoe niet over te gaan. De Zeeuwsche districten zullen dan blijven zooals zij thans volgens den tabel van 1864 zijn ingericht. „Wel is waar bestaat hier overbevolking, en wanneer men van het zuiden begon te tellen, zooals in het voor loopig verslag en volgens de nota van den heer Fokker wordt aangegeven, zou de verdeeling hier anders te maken zijn, maar men zon dë overbevolking verplaatsen naar het noorden. Het schijnt echter juister de Zeeuw sche districten te laten zooals zij zijn, en bij eene vol gende herziening der tabel zal het door de spoorweg verbinding gemakkelijk zijn een gedeelte van Zeeland te vereenigen met Noord-Brabant." Ziedaar alles wat gezegd wordt om de genoemde wij ziging in het pas ingediende ontwerp te motiveeren- Waarlijk men wordt er niet veel wijzer door. „Het schijnt echter juister de Zeeuwsche districten te laten zooals zij zijn." De minister zal zich echter door dien schijn alleen niet hebben laten leiden en hij spreekt dan ook eenige regels vroeger van den aandrang van velen. Maar dan moet toch die aandrang van velen zeer sterk geweest zijn om den minister geheel van overtuiging op dit punt te doen veranderen. Yan de zijde der leden van de tweede kamer is die aandrang niet gekomen. Immers in het voorloopig verslag worden drie plannen van wijzi ging van het ontwerp besproken, t,. w.: 1°. het plan van den heer Fokker in eene uitvoerige nota aan het verslag toegezonden, waarbij hij verande ring in de indeeling der kiesdistricten Middelburg, Goes en Zierikzee verlangt, met verwijdering van de Over- flakkeesche gemeenten 2». de verdeeling van Zeeland in vier enkele, of in een dubbel en twee enkele districten, met verschuiving der bevolking van Flakkee naar een Noordelijker kiesdis trict. (Zie Bijlagen bl. 1037.) 3». Eene groote verschikking der onderkiesdistricten in Zeeland, waardoor het kiesdistrict Goes zou bestaan Uit Hulst, Stoppeldijk, Hengstdijk, Bosehkapelle, Grauw c. a., llontenisse en Ossenisse met 13,690 en Zuid- Beveland met 32,225, te zamen 45,915 zielen, en Zierik zee nit Noord-Boveland met 6798, Tholen en Philipsland met 14,470,en Schouwen en Duivelandmet22,965zielen, te zamen 44,233 zielen. De op Overflakkee gelegen ge meenten alzoo van Zierikzee af te nemen. (Als boven.) Geen dezer plannen nu is door den minister overge nomen, en wij mogen dus gerust aannemen dat de aandrang waarop hij zich beroept niet van de leden der kamer maar van eiders is gekomen. Mogelijk dan van de kiezers zeiven door middel van adressen! Wij weten dan ook werkelijk dat onderscheidene adressen zijn ingekomen, maar, tevens, dat zij zeer verschillend van strekking zijn. Daaronder bevinden zich bv. vier uit Goes (een met 75, een met 37, een met 11 en een met 4 handteekeningen voorzien), waarin aangedrongen wordt op de aanneming van een dubbel kiesdistrict Zierikzee, en wel met wegneming van het thans bij Zierikzee gevoegde gedeelte van Zuid-Holland. Dit is dus wel eenigszins een aandrang in tegenover- gestelden zin als door den minister bedoeld wordt, en men zou er dus licht toe kunnen komen, indien men niet geneigd was den minister meer kracht toe te schrij ven, dat de thans voorgestelde wijziging hoofdzakelijk haar oorsprong verschuldigd is aan een slingering tus- schen de van verschillende zijden uitgeoefende pressie. Hiervoor, zeggen ook wij, bestaat schij n, maar wij heb ben hoop dat die schijn zeer bedriegelijk zal worden bevonden en dat de minister bij de discussiën, die Maan dag zullen aanvangen, het bewijs zal leveren dat hij in deze van een vast beginsel is uitgegaan. Yoor rede nen die steek houden zullen wij ons in dezen gaarne gewonnen geven. Mocht echter de thans voorgestelde wijziging in het debat niet genoeg gemotiveerd worden, dan hopen wij dat er nog wel een der Zeeuwsche leden zal opstaan om den minister op de bezwaren tegen de thans bestaande indeeling die men nu behouden wil, met nadruk te wijzen. Onze hoop is in deze vooral gevestigd op den heer van Eek. Wij zeggen dit ronduit, zonder te letten op het gevaar dat de Haarlemsche courant daarin mogelijk weder aanleiding zal zien om van een door haar onderstelde betrekking tusschen ons blad en dien geach- ten afgevaardigde melding te maken, eene betrekking het zij hier voor het eerst en naar wij hopen voor het laatst opgeteekend, waarvan zelfs geen zweem bestaat of ooit bestaan heeft; wij zeggen dit ronduit, geheel in het onzekere of deze verklaring den waardigen ver tegenwoordiger van ons kiesdistrict aangenaam of onaan genaam zal in de ooren klinken, maar wel verzekerd dat hij op éen punt geheel eenstemmig met ons denkt, nl. dat de verkiezingen moeten zijn, zooveel mogelijk, een uitdrukking van den geest der meerderheid van de bevolking en niet van die van zekere locale klingen. Wij willen hiermede niet te>kennen geven dat wij deze zienswijze bij de drie andere „Zeeuwsche leden" gelijk men helaas! gewoon is te zeggen niet onderstellen. Maar van den heer Fokker weten wij dat hij voor een enkel kiesdistrict Zierikzee gestemd is, en dat een der hoofdregels voor iedere nieuwe indeeling van het rijk in kiesdistricten door hem aan de hand gegeven, deze is om de streken en de bewoners, die eigenaardig bij elkander behooren, bij elkander te laten, of voor zoover ze van elkander gescheiden waren, bij elkander te brengen." [Zie bijblad bl. 1039.] De heer Vader en destemeer de heer van Kerkwijk, die aan de beurt van aftreding is, znllen mogelijk meenen uit delicatesse wij zeggen niet terecht en evenmin ten onrechte maar constateeren alleen de mogelijkheid zich te moeten onthouden van deel neming aan de openbare beraadslaging, omdat het de districten geldt waarin zij zijn gekozen. En zoo men nu het requireeren der tusschenkomst van den heer van Eek als wat al te veel een beroep „op den man af' zou willen aanmerken, men verlieze dan toch niet uit het oog dat hij gedurende zijn veeljarige parlementaire loopbaan zeer dikwijls het bewijs heeft gegeven, dat hij steeds bereid is tot de verdediging der zuivere toepassing van de beginselen onzer staatsrege ling waar die door eenig gevaar bedreigd worden. Mocht thans ons beroep bij hem weerklank vinden, wij zullen er ons zeer over verheugen. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Boxmeer, ter vervulling der vacature ontstaan door het aannemen der benoeming tot griffier bij het kantongerecht te Boxmeer door den heer H. O. F. Eerstens, zal geschieden op Dinsdag 4 Mei a. en de herstemming, zoo die noodig is, op Dinsdag 18 Mei daaraanvolgende. van Vessem 16, J. Cappon 13, m'. R. H. J. Schmalbausen 9 E. Verhelst 8, R. van de Ree 6, drie personen 2 en acht eene stem. Er imoet dus herstemming tusschen de heeren Jan de Putteï en L. C. van Vessem plaats hebben. Donderdag avond heeft Z. M. de koning te Amsterdam het concert der maatschappij Caecilia bijgewoond en gisteren 's rijks werf en de maatschappij Arti et amici- tiac bezocht. H. M. de koningin en Z. K. H. prins Alexander met gevolg zijn gisteren namiddag in de hoofdstad aange komen. Het diner ten hove bestond gisteven uit 63 couverts. Tot de genoodigden behoorden ditmaal de leden van den gemeenteraad en eenige provinciale en stedelijke autoriteiten. Het gisteren avond in Felix Meritis gegeven concert zou door de koninklijke familie worden bijgewoond. De constitutioneel-liberale kiesvereeniging te Zwolle heeft in hare jongste vergadering, waarbij ook eenige kiesvereenigingen van omliggende plaatsen vertegen woordigd waren, besloten zich tot den heer T. J. Stieltjes te wenden met het verzoek om zich voor dat district beschikbaar te stellen als candidaat voor het lidmaat schap der tweede kamer, en alzoo terug te komen op zijn vroeger te kennen gegeven verlangen, om daarvoor niet weder in aanmerking te worden genomen. Een door de vereeniging De kieswet, te Amsterdam, ontworpen adres aan de tweede kamer tot verlaging van den census voor de kiesbevoegdheid in de groote ge meenten, is jl. Donderdag, voorzien van 133 handteeke ningen van ingezetenen uit die gemeente, opgezonden. Te Axel zijn Donderdag voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad, in plaats van den heer H. J. van den Berge, 109 briefjes ingeleverd waaronder 11 van onwaarde. De volstrekte meerderheid was dus 50. Hiervan bekwamen de heeren Jan de Putter 32, L. C. Blijkens ministerieele bekendmaking in de Staats courant van 16 dezer, zal op het laatst van Mei of in het begin van Juni een vergelijkend onderzoek plaatshebben van adspiranten naar de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe twaalf plaatsen ter ver vulling zijn opengesteld. Den 13»» dezer heeft te 's-Gravenhage de uitwisse ling plaats gehad der akten van bekrachtiging op de overeenkomst, den IR» April 1868 tusschen Nederland en Italië gesloten, tot regeling van den toestand der naamlooze en andere vennootschappen van het eene in het andere land. Slaatscour Benoemingen cn besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan J. D. Anthony Stolte, te 'sGravenhage, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Karei III, hem door de Spaansche regeering geschonken. polderbesturen. Tot dijkgraaf van den Koegorspol- der benoemd de heer Jan de Putter in plaats van den heer Pieter Dekker, overleden. leger. Op pensioen gesteld, ten bedrage van f 1598 's jaars, de kapitein H. Eilbracht, van het 7« regiment infanterie. Benoemd bij het wapen der infanterie: bij het 1» reg. tot lc» luitenant de 2« luitenant L. Laurense, van het korps; bij het 4e reg. tot kapitein 3» kl. de le luitenant G. L. Sterk, van het regiment grenadiers en jagers, beiden naar ouderdom van rang. Kerknieuws- Tot predikant bij de Nederduitsche hervormde ge meente te Alkmaar is beroepen de heer H. J. P. van der Linden, thans te Zevenbergen. Onderwijs. De gemeenteraad van Zierikzee heeft in zij ne jl. Maandag gehouden zitting blijkens het in dit nommer opge nomen verslag eenige wijzigingen gebracht in het raadsbesluit betrekkelijk de leervakken en de jaarwedden der leeraren aan de hoogere burgerschool, alsmede ver schillende leeraren aangesteld, zoowel bjj genoemde inrichting als bij de burger-avondschool. Voor enkele

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1