6uitmlanö. t)anbdsbn:td)tm van het openbaar gezag, gepleegd door meer dan twintig gewapende personen in den nacht van 31 October 1868. In de zitting van gisteren is het getuigenverhoor afgeloopen. De meesten der beschuldigden ontkennen het hun ten laste gelegde. Het openbaar ministerie heeft de schuldigverklaring der beschuldigden geëischt en hunne veroordeeling tot tuchthuisstraf van vijf tot vijftien jaren, alsmede in de kosten. De advocaat m'. van Hogendorp, ambtshalve aan de eerste zes beschuldigden toegevoegd, ontwikkelde zijne meening dat de schuld van geen hunner is bewezen en concludeerde mitsdien tot hunne vrijspraak. Heden zou het hof de behandeling der zaak voortzet ten, en het woord worden verleend aan mr. Jac. van Gigch, als verdediger van den zevenden beschuldigde. Gemengde berichten. Ook in de Borinage (provincie Henegouwen) hebben de werkstakingen van de arbeiders tot ongeregeldheden geleid. Al de steenkolenmijnen zijn door militairen bezet. Gisteren heeft tusschen deze en de werklieden een botsing plaats gehad, waarbij 5 personen gewond en 4 gedood zijn. Men is beducht dat de werkstakingen ook in Gent zich zullen voordoen. Dezer dagen is te Amsterdam overleden JacobMens, meer bekend onder den naam van Bokkebek, of burger meester der Willemstraat. Deze man, eigenaar van ver schillende huizen in die straat, wist op de bewoners een eigenaardigen invloed uit te oefenen en beroemde er zich op, dat menigmaal door het hoofd der gemeente zijn raad was ingewonnen. Bij gelegenheid van zijn vijftigjarig jubilé zijn aan Pius IX, zoo uit den kerkelijken staat als uit alle oorden der catholieke wereld, ongeveer vijf millioen franken in geld aangeboden. Het nut voor den landbouw van kraaien en spreeu wen is bekend, maar ook is het bekend dat dit nut niet algemeen door de landbouwers wordt ingezien. Dit laatste blijkt weder uit een bericht uit Berg-Ambacht, dat wij hieronder laten volgen„De toevloed van klein" gevogelte schijnt in dit voorjaar bijzonder groot te zijn. Zoo treft menopeene ruimte van slechts 30 vierk. Rijnl. roeden te Bergstoep, in een elzenbosch, aan den am bachtsheer van Berg-Ambacht behoorende, zes-en-dertig kraaien- en hannikken- of eksternesten aan. Het groot getal dier vogels zal evenwel aanmerkelijk verminderen, evenals dat der tallooze spreeuwen en musschen. Voor rekening van vreemde opkoopers worden namelijk groote partijen vogels aangekocht. Voor eene spreeuw besteedt men in den Krimpenerwaard 4 cent, te Gouda en aan 's-Gravenweg zelfs 6 cent, voor eene kraai 15 cent enz. Bonte kraaien zijn evenwel niet gewild. Of de landbe woners die deze vogels opvangen, hun eigen belang wel begrijpen, en er geene nadeelige gevolgen van zullen ondervinden in ooft- en moestuin, valt wel eenigszins te betwijfelen." The Times bevat een verslag van zijnen correspon dent te Dublin, betreffende het groote bal, vanwege de orde der vrijmetselaren, in het paleis der tentoonstelling aldaar, ter eere van prins Arthur gegeven: „De orde (aldus schrijft de berichtgever) had het feest niet slechts toegankelijk gesteld voor hare leden, maar ook binnen zekere grenzen voor het publiek. Ongeveer 3000 personen namen aan het feest deel en een veel grooter aantal zo-u begeerig zijn geweest om tegenwoordig te zijn, indien de kardinaal Cullen den roomsch-catkolieken niet on langs had verboden, om aan het feest deel te nemen. Eenige hunner lieten zich daardoor niet afschrikken en tegen hen werd de banbliksem geslingerd, maar de groote meerderheid van hen, die voor het gezag van den kardinaal buigen, heeft hare begeerte bedwongen, om gezamenlijk met hare medeburgers eene openbare hulde aan den prins te brengen." Behalve den in Duitschland te ondernemen tocht naar de Noordpool, onder bevel van den kapitein Kol- dewey,zullen in dit jaar twee verschillende proefnemingen van Engeland uitgaan om het hoogste noorden te bereiken de eene expeditie zal onder bevel van kapitein Palisser, de andere onder dat van den Schot Lamont vertrekken. Het voornemen van de laatste is om oostelijk van Spits bergen, waarschijnlijk voorbij Gillesland, noordwaarts te dringen. Volgens hetgeen men van de streken ten noorden van Spitsbergen weet, zal deze weg waarschijn lijk niet tot het gewenschte doel leiden, omdat de ijsvelden aldaar, volgens de overtuiging van kapitein Koldewey, voor de scheepvaart een onoverkomelijke hinderpaal zijn. Deze tocht kan echter een goede gelegenheid opleveren om de kennis van Gillesland of van de gansehe eilandengroep, welke men ten oosten van Spitsbergen vermoedt, uit te breiden. De volgende opgaven kunnen een denkbeeld doen vormen van de ongehoorde prijzen, die de litteratuur van Victor Hugo heeft opgebracht: Les Misérables, 10 deelen, a 30,000 fr. het deel. 300,000 fr.; les Travail- leurs de la mer, 3 deelen, a 40,000 fr. het deel, 120,000 fr. les Chansons des Rues et des Bois, 1 deel, 35,000 fr.; William Shakespeare, 1 deel, 30,000 fr.; de voorrede van Paris Guide, 11,500 fr. Die ongehoorde prijzen, door het huis Lacroix aan Victor Hugo uitbetaald, zullen nog veel hooger worden. Les Chansons et les Misérables brachten hem 30,000 fr. per deel op, terwijl l'Homme qui rit, die den 15en dezer maand verschijnen zal, tegen 50,000 fr. per deel berekend is, makende voor de 4 dee len een sommetje van 200,000 fr. De deelen van dezen roman hebben ieder '23 vellen of 368 bladzijden in 8vo., van 22 regels elk. Voor een vel wordt dus betaald 2175 fr. of 136 fr. voor de bladzijde, dat is ongeveer 6 fr. 50 c. per regel. Reeds zijn er overeenkomsten gesloten voor de toe komstige werken van Victor Hugo. Voor het théatre en liberté, dat Torquemata, drama in vijf bedrijven, en les Jumeaux, comedie in vijf bedrijven, zal bevatten, is 40,000 fr. betaald en een gelijke prijs voor een zeer zon derling boek, la Fin de Satan. Voor de publicatie van de 4 deelen van l'Homme qui rit werd een kapitaal van 400,000 fr. vereischt; 200,000 fr. voor den schrijver en 200,000 fr. voor de uitgave. Het werk wordt in negentien landen en in veertien talen uitgegeven. Victor Hugo verdient met dit werk meer dan Molière, Corneille en Racine te zamen gedurende hun geheele letterkundige loopbaan. Op eene zeer toevallige wijze is men dezer dagen te Petersburg de vervaardigers of althans de verspreiders van aldaar sedert eenigen tijd circuleerend valseh bank papier op het spoor gekomen. De koerier der Fransche ambassade bij het Russische hof, de heer Aubry, had bij zijn vertrek van Parijs eene groote doos ontvangen, ge vuld, volgens opgaaf, met goederenstalen en van inko mend recht vrijgestelde manufacturen, met verzoek om die aan een daarbij opgegeven adres te Petersbnrg te doen afgeven. Daar de doos op reis eenige schade beko men had, deed de heer Aubry bij zijne aankomst te Pe tersburg den koopman Jansen (den geadresseerde) bij zich ontbieden, om hem het. pak in persoon te overhan digen. Toen Jansen van de bedoelde schade hoorde gewagen, verbleekte hij zichtbaar, hetgeen den heer Aubry deed denken dat men hem tot medeplichtige eener sluikerij had willen maken en hem noopte, om, onder een voorwendsel, de afgifte der doos tot den vol genden dag uit testellen. Zoodra Jansen zich verwijderd had, opende hij de doos en vond daarin niet, zooals hij verwacht had, eene hoeveelheid sluik waar, maar een bundel nagemaakte banknoten van 50 roebels, met het jaarcijfer 1864, en alzoo van hetzelfde bedragen hetzelfde jaar als die welke reeds een tijd lang in Rusland in omloop zijn geweest. De heer Aubry verzuimde niet zijne ontdekking aan de politie mede te deelen, en deze is er in geslaagd Jansen, alsmede eene zuster van den persoon, die de doos te Parijs had afgegeven, in hechte nis te nemen. In het oostelijk gedeelte van het Chineesche gewest Se tsjuen, waar nog geene twee jaren geleden een uit Nantes derwaarts vertrokken priester, Framjoise Mabi- leau, door de dweepzieke Chineezen is omgebracht, heeft onlangs weder een Fransch katholiek zendeling, Jean Francjois Rigaud, van Besanqon, den marteldood ondergaan. Hij is op de trappen van het altaar in stuk ken gezaagd, en zijne uit ruim honderd bekeerlingen bestaande gemeente' heeft in zijn jammerlijk lot gedeeld. De clericale organen dringen er bij de regeering zeer op aan om van de tegenwoordigheid der Chineesche ambas sade te Parijs gebruik te maken, ten einde paal en perk te doen stellen aan daden, die door de menschelijkheid evenzeer als door de beschaving ten diepste wordt ver foeid. In de Missions Catholiques vindt men te dezer ge legenheid eene statistieke opgaaf, waaruit blijkt, dat alleen van de door die vereeniging naar heidensche lan den uitgezonden zendelingen reeds 47 den marteldood hebben ondergaan en wel de helft daarvan in de la tste twintig jaren. Sedert 1663 zijn door de Missions 940 zendelingen uitgezonden; 483 van 1663 tot 1848, en 457 van 1848 tot 1869. Een groote brand is te Singapore in den nacht van 16 Februari uitgebroken. Het onheil ontstond in de gebouwen van de hecren Locke, Hong Ghee C0., die geheel vernield werden. De werkplaatsen van de Straits Times waren boven die pakhuizen gevestigd. Al de drukletters, drukpersen, drukpapier en al het meubilair van die inrichting zijn totaal verbrand. Het dak van het aangrenzende gebouw door de Oriental Bank gebruikt, geraakte eindelijk mede in brand, en niettegenstaande alle pogingen om het vuur meester te worden, brandde het geheele gebouw tot den grond af. Alle papieren en boeken van de bank werden gered. Het edel metaal in de kas werd niet weggenomen, omdat daaraan weinig nadeel kon toegebracht worden. Het Straits Times ate lier was geassureerd voor 10,000, het magazijn van de heeren Locke, Hong Ghee Co. voor 74,000, de gebouwen der bank voor 30,000 en haar meubilair voor 3500dollars. Het totale verlies wordt begroot op 150,000 tot 200,000 dollars. TUermometerstand. 14 April 'sav. 11 u. 57 gr. 15 'smorg.7u. 58 gr.'s injdd.1 n.56gr.'sav. llu.49 gr. 16 'smorg.7u.50gr.'smidd.lu.58gr. Algemeen overalch*. Evenals Dinsdag de quaestic van het dragen van wapenen door den soldaat buiten den dienst in het Fransch wetgevend lichaam is ter sprake gekomen, heeft zij ook eergisteren en gisteren het onderwerp van een debat in de Belgische kamer van vertegenwoordigers uitgemaakt. De minister Renard heeft zich echter niet zoo gemakkelijk als zijn Franschen ambtgenoot van de zaak kunnen afmaken. De minister had Woensdag naar aanleiding van nieuwe klachten die werden aangevoerd over het misbruik dat vaak door de soldaten gemaakt wordt van hun recht om buiten dienst wapeuen te dragen, geantwoord met de bewering dat het leger de afschaffing om dat recht als eene vernedering zou aanmer- ken. Omdat te bewijzen las hij eenige antwoorden voor,die door de kommandanten der korpsen in 1862 gegeven waren op de over dit onderwerp door zijn voorganger tot hen gerichte vragen. Hij verklaarde zich voorts be reid dat onderzoek aan de kamer mede te deelen. Toen het echter gisteren bleek dat aan die belofte slechts ten deele was voldaan, daar slechts een overzicht der be doelde stukken aan de kamer was medegedeeld, deed de heer Coomans het voorstel dat al de stukken betrekkelijk het ingesteld onderzoek zouden worden overgelegd. Dit voorstel is wel is waar verworpen, maar van meer dan eene zijde is krachtig gewezen op het verschil dat in deze aan gelegenheid tusschen den minister van oorlog en de ge heele kamer van afgevaardigden bestaat. De heer Henri de Brouckere, deed voorts nadrukkelijk uitkomen dat de kamer op dit punt in volkomen overeenstemming is met de publieke opinie en dat men binnen kort een bepaald voorstel daaromtrent zal kunnen tegemoet zien. Hij verzocht den minister daarom dan ook met den meesten aandrang dat hij maatregelen nemen zou, waardoor een conflict tusschen de kamer en de regeering zou kunnen vermeden worden. De minister heeft daarop verklaard zich andermaal met een onderzoek omtrent deze zaak te zullen bezig houden. De verkiezingen in Hongarije zijn thans bijna alleafge* looperi en het resultaat is dat de regeering op eene meer derheid van minstens 70 stemmen zal kunnen rekenen. Van de 391 gekozenen behooren 232 zeer bepaald tot de partij Deak-Andrassy; het linker-centrnm telt 109 en de uiterste linkerzijde 50 leden. Ook in Portugal zijn de verkiezingen voor de kamer van afgevaardigden, die tengevolge der ontbinding heb ben plaats gehad, afgeloopen. De gunstige uitslag welken zij voor de regeering hebben opgeleverd is echter slechts van zeer twijfelachtige beteekenis, daar de. oppositie zich over het algemeen van deelneming aan de verkiezingen heeft onthoudenmet het doel om te protesteeren tegen het koninklijk besluit waardoor het getal der kiesdistricten en afgevaardigden verminderd is. De kamers zullen den 26en dezer geopend worden, en het isnietonwaarschijnlijk dat het ministerie, welks positie, alles te zamen genomen, zeer zwak is, alsdan kennis zal geven dat het zijn ont slag heeft ingediend. Doet het dit echter niet, dan ver wacht men dat het dadelijk een wetsontwerp zal indie nen tot hetsluiten eener leening, teneinde de geheele vlot tende schuld te kunnen betalen. Dezelfde dagbladen die zich in de laatste dagen hebben bezig gehouden met het leveren van beschouwingen omtrent een trouwens zeer onwaarschijnlijk bericht van een overeenkomst waarbij Frankrijk, Oostenrijk en Italië zich zouden verbinden om gedurende het aanstaande concilie eene gemengde bezetting te Rome te leggen, beijveren zich thans dit bericht tegen te spreken. Het schijnt zelfs dat volstrekt geen onderhandelingen of gedachtenwisselingen omtrent zulk een overeenkomst hebben plaats gehad. De berichten omtrent de vorderingen welke, gelijk in ons vorig nommer gemeld is, de opstand op Cuba maken zou, worden in de Engelsche bladen, op grond van een bij Reuter ontvangen telegram, tegengesproken. Het is echter niet wel denkbaar dat de heer Serrano de veront rustende berichten aan de Cortes zou hebben medege deeld, indien zij niet zeer groote kans van juistheid hadden. In een der Engelsche bladen is dan ook reeds de onderstelling geopperd dat het bericht omtrent de mededeelingen van den heer Serrano zelve geheel onjuist zou zijn en dat de door hem gedane mededeelingen juist van zeer geruststellenden aard zouden zijn geweest. Na dere berichten uit Spanje zullen ons weldra loeren wat men hieromtrent gelooven moet. Het onlangs door den Amerikaanschen gezant Re verdy Johnson en den Engelschen minister Clarendon gesloten tiactaat, betrekkelijk de zaak der Alabama, is, zooals algemeen verwacht werd, door den senaat der Vereenigde staten metalgemeene stemmen, slechts een uitgezonderd, verworpen. Graanmarkten enz. Amsterdam 16 April. Raapolie op 6 weken 35). Lijnolie op 6 weken 32 j. Oostbükg 14 April. Bij ruimen aanvoer van granen bestond heden weinig vraag voor tarwe en rogge en Konden die artikelen niet dan lager worden verkocht. Gerst, haver en paardenboonen met meer vraag voor wichtige qualiteiten, en deze volkomen tot vorigen week- prijs te plaatsen. Middelburg 15 April. De aanvoer uit Walcheren be stond hoofdzakelijk uit tarwe en zomergerst die ruim werden aangeboden daar andere artikelen meestal zijn opgeruimd. Puike Walchersche tarwe tot 9.75 gekocht. Dito Zeeuwsehe tot ƒ9.50. Dito rogge tot 7.50 geno men. Dito wintergerst met moeite tot 6.25 geplaatst. Walchersche dito op 7 75 gehouden; voor ƒ650 zijn nog eenige partijtjes afgegeven. Zware zomergerst tot 5.70 a 5.75 betaald. Zeeuwsehe zomergerst tot 5.50 verkocht. Walchersche witteboonen 16.25 nominaal. Dito bruineboonen 10.50 a ƒ11 gekocht. Dito paarden boonen op 7-50 a ƒ7.75 gehouden, te hooge vraagprijs om te kunnen verkoopen. Dito groene erwten op de kook ƒ9 betaald. Voor mesting is ƒ8 a ƒ8.25 besteed. Winterkoolzaad 12 nominaal. Raapolie 35. Patent olie 37. Lijnolie 35.50 per vat op zes weken, a con tant 1 lager. GEMIDDELDE MARKTPRIJZEN Middelprijzen van bakbare tarwe 9.60, en rogge 7.50. Aardappelen ƒ2. - a/2.40 per Ned.Mud. Versche boter ƒ1.05 a 1 25 per Ned. pond.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2