MIDDELBÜRGSCHE COURANT. 58. Zondag W 1869. 11 April. Editie van Zaterdag avond 8 uren. fkfUldclburg lO April. De heer W. F. C. van Lidth de Jeude heeft bij adver tentie in de Tielsche courant aan de kiezers in het kies district Tiel, dankbaar voor de menigvuldige blijken van vertrouwen en toegenegenheid, welke hij gedurende negen jaren van velen heeft mogen ontvangen, verzocht bij de aanstaande verkiezing van leden voor de tweede kamer niet meer in aanmerking te komen, omdat de on dervinding hem geleerd heeft, dat hij die betrekking niet meer kan waarnemen. De Staatscourant van heden bevat het koninklijk be sluit van den 6«' dezer, houdende regeling van de attributen der kantoren van in-, uit- en doorvoer te Hansweert en Bath. Het bericht eenige dagen geleden in onderscheidene dagbladen medegedeeld, omtrent vragen die aan de onderwijzers der bijzondere scholen in de provinciën Gelderland en Utrecht gericht zijn, is door de tegenstan ders van de tegenwoordige onderwijswet gretig aange grepen om er een wapen van te maken tegen het tegen woordig ministerie. Men beweerde zonder aarzeling dat het een poging was der regeering om de openbare mee ning met betrekking tot de schoolwetquaestie op een dwaalspoor te brengen en er alzoo partij van te trekken bij de verkiezingen. In de onbeschaamdheid dezer rede- ueering ligt tevens het bewijs harer volkomene onschade lijkheid. De genoemde maatregel toch is volstrekt niet van de regeering uitgegaan. Hij is alleen genomen, naar het schijntmet. onderlingoverleg, door enkele inspecteurs van het lager onderwijs. De regeering is er geheel vreemd aan, vandaar dan ook dat men er in andere provinciën, met name in Zeeland, niets van vernomen heeft. Uit den Haag schrijft men ons „De groote gebeurtenis van de week is de aanneming door de eerste kamer van het wetsontwerp tot afschaffing van het zegelrecht voor gedrukte stukken. Die aanne ming, maar vooral de voorafgegane discussie en de indrukwekkende meerderheid hebben der regeering eene zedelijke kracht en der vrijzinnige beginselen een steun gegeven, waarvan de beteekenis in hooge mate verblijdend is voor ons, hunne vrienden en voor standers. Het zou natuurlijk vruchteloos werk zijn, te trachten uit de discussie der eerste kamer nieuwe gezichtspunten op de veelbesprokene zaak op te zoeken. Maar éen ding moet ik toch even aanstippenhet argu ment nl. door den minister (van Bosse, bij zijne korte verdediging der wet gebezigd en door hem ontleend aan de overal in Europa waar te nemen richting ter uitbrei ding, tot aan zijne verste grenzen, van het kiesrecht in constitutioneele staten. Zeer terecht ziet de minister het oogenblik te gemoet, waarop ook in ons vaderland, tenzij men zich als door een Chineeschen muur kon afsluiten, die groote quaestie aan de orde van den dag aal komen. Ter behoorlijke voorbereiding nu van dat oogenblik, is de onbelemmerde werkzaamheid der druk pers van het hoogste gewicht. Beantwoordt de pers aan hare roeping, dan, geloof ik, mag men, na hetgeen door den heer van Bosse is gesproken, verwachten dat het ter gelegener ure niet zal ontbreken aan hoofden, die beza digd maar krachtig de vaan zullen opheffen, waarin het zuiver democratisch beginsel als leus is geschreven. „Maar laat mij, om eene quaestie die met den tijd aan de orde zal komen, die welke voor 't oogenblik, en dat Oog al op hetzelfde gebied, hangende zijn, niet voorbij zien. De wijzigingen in de kiestabel zullen, ik uitte hier reeds vroeger dat vermoeden, der tweede kamer nog al Werk geven. Vooral ook voor uwe provincie staan er groote belangen bij op het spel. Gij zult mij wel begrij pen dat ik hier geenszins het oog heb op de belangen onzer eigene politieke richting of die van anderen. Dat wij, liberalen, dat ook de tegenwoordige regeering bij de regeling dezer zaak in de allereerste plaats bedacht zouden zijn op hetgeen het partijbelang zou meêbrengen, is een van die liefelijke beschuldigingen, waarmeê de organen der conservatieven zoo mild plegen te zijn en waarop niet eens door de hoofden der partij in de kamers wordt gezinspeeld laat staan, dat men ze herhaalt of met bewijzen tracht te staven in de officieele stukken. In het voorloopig verslag der tweede kamer over de voorgestelde wijziging der kiestabel wordt dan ook dezo beschuldiging doodgezwegen. „Datzelfde verslag was echter rijk aan allerlei op- en aanmerkingen, waarvan door de regeering niet slechts nota genomen is, maar waaraan zij, blijkens hare memorie van beantwoording,althans gedeeltelijk wenscht tegemoet te komen. Zoo komt zij ook terug op de voorgestelde samenvoeging van de districten Goes en Zierikzee tot een dubbel kiesdistrict Goes. Waarom toch? Toch niet om de adressen, daar zoowel de wijziging als de hand having van den tegenwoordigen toestand adhaesie heeft ondervonden. Ook niet om het water-argument, want dit heeft al zeer weinig schijn van ernstig gemeend te zijn. Dan misschien op de gronden door den heer Fokker in zijne nota bij het voorloopig verslag aangevoerd Maar het surplus van bevolking in het district Middelburg, dat de heer Fokker door de toevoeging van een gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen aan het district Goes, wenschte weg te nemen, blijft in de gewijzigde voordracht bestaan. Alleen Goes en Zierikzee blijven gescheiden en enkele kiesdistricten. Ik vrees dat de minister Fock, toen hij afzag van het werkelijk en, onafhankelijk van eenig partijbelang, uitmuntend beginsel om een nieuw dubbel kiesdistrict aan Zeeland te geven, onwillekeurig meer dan noodig was waarde heeft gehecht aan zekere voorge wende zorg voor het algemeen belang, zonder te vragen of zich daarachter ook vrees kon verschuilen van de mogelijke gevolgen eener neutraliseering van locale invloeden. „Ook behalve door de eventueele gevolgen van de wij ziging dier kiestabel zullen de verkiezingen in Juni van groote beteekenis zijn voor de naaste toekomst des vader lands. Mochten allen het beseffen, wie de woelingen der reactionnaire en ultramontaansche factiëen met rechtma tige bekommering vervult, dat zij zeiven voor een goed deel die toekomst in handen hebben. Algemeene voor lichting der kiezers is dan ook dringend noodig, vooral ook omdat die, welke do algemeene kiesvereeniging in Utrecht voornemens is te verleenen, minstens hoogst eenzijdig belooft te worden. Er is dan ook sprake van de oprichting eener tweede algemeene kiesvereeniging, die van hare zijde, maar van het liberale standpunt uit gaande, naar hetzelfde doel wil streven. Intusschen moet de organisatie daarvan nog zoo weinig gevorderd zijn dat er niets met zekerheid van te zeggen valt. „Aan zoogenaamde verkiezings-inanoeuvres zal het niet ontbreken. Het misbaar dat men tegen het in som mige provinciën ingesteld onderzoek naar de grieven, welke tegen de toepassing der wet van 1857 van de zijde der voorstanders van het bijzonder onderwijs kunnen worden aangevoerd, door de tegenpartij als zoodanig ge heel ten onrechte wordt uitgekreten, leert ons op onze hoede te zijn. Nu zou ook de minister van financiën de invoering van een uniform-briefport als een middel wil len bezigen om op de verkiezingen te werken. Tot nog- toe heb ik echter niets vernomen dat mij in staat stelt te bevestigen of tegen te spreken wat men van de plan nen des ministers van financiën voorspelt. Zoodra dat het geval is, hoop ik er op terug te komen. Zij die tus- schen de verbetering der postwet en de verkiezingen verband meenen te bespeuren, zullen dit toch zeker ook wel willen zien tusschen den tocht van den heer Heemskerk Az. door zijn kiesdistrict en de aan staande Juni-dagen. Of die tocht met de audientiën door den oud-minister te Gorkum en te Zalt-Bommel gegeven, is afgeloopen? Ik zou het bijna denken omdat het heden de groote dag is, waarop aan genoemden heer en aan zijn ex-ambtgenoot van Zuijlen het testimonium wordt overhandigd, hun door professor Vreede, zijn vriend de Kempenaer en eenige andere „welgezinden" in den lande toegedacht. Daar ik vergeten heb iets bij te dra gen, zal ik niet in de gelegenheid zijn u eenige bijzon derheden te melden van de roerende plechtigheid, waartoe de heer van der Heim zijne woning voor de „welgezinden" heeft opengesteld. „Gij hebt zeker gezien dat de heer Lith de Jeude ein delijk begrepen heeft dat het kiesdistrict Tiel behoefte heeft aan een afgevaardigde, die op nog eene andere manier dan door zijne geregelde afwezigheid in de tweede kamer schittert. Men spreekt hier van den jongen baron Mackay, -een jong mensch van niet te miskennen bekwaamheid, groote ambitie en uitstekende vormen, -r- als den aanstaanden candidaat voor Tiel. „Ten slotte, om de geschiedenis van den dag bij te houden, maak ik nog met een enkel woord gewag van de prachtige bloemen-tentoonstelling, welke wij hier van de week gehad hebben, waarop de schitterend bloeiende azalea's schier het oog verblindden door hunne kleuren pracht en de enkele en dubbele hyancinten een geur verspreidden bijna even bedwelmend als de met groot ta lent voorgedragen aprioristische analyse van Shakespea- re's Hamlet door den heer Chantepie de la Saussaye, uit Rotterdam. De begaafde spreker heeft namelijk van den catheder in Oefening kweekt kennis de stelling trachten te bewijzen dat de groote Engelsche dichter in Hamlet het christelijk bewustzijn heeft willen verpersoonlijken, dat, aan de kerkelijke vormen der middeleeuwen ont wassen, nog den nieuwen vorm voor dat bewustzijn niet heeft gevonden en dus als in een nevel rondtast, waar van zijne krankzinnigheid het symbool is! Vrij wat helderder en zuiverder dan deze bewijsvoering was de zang van mevrouw Monbclli op het laatste concert Diligentiaeen type van de fijnste en hoogste bescha ving van voortreffelijke stemmiddelen. Die zang en het wegslepend schoone vioolspel van mevrouw Wilma Norman Neruda zette, met de voortreffelijk uitgevoerde zevende symphonie van Beethoven, de kroon op de schoone concerten van den afgeloopen winter." De gemeenteraad van Amsterdam heeft in zijn zitting van jl. V\ oensdag met algemeene stemmen goedgekeurd een door het burgerlijk armbestuur ontworpen concept adres tegen de aanneming van het voorstel van den heer mr. J. van Kuyk tot wijziging der artikelen 45 en 48 der armenwet en alzoo besloten dat adres bij de tweede kamer der staten-generaal in te dienen. In dat zeer be langrijke stuk wordt gewezen op de wenschelijkheid om het beginsel van het domicilie van onderstand niet door deze partieele herziening in dien zin te splitsen, dat de verplegingskosten in het algemeen zullen blijven ten laste van de geboorteplaats, de kosten van geneeskundige verpleging zullen komen ten laste van de werkelijke verblijfplaats van den arme. Het adres vestigt de aan dacht op de vele misbruiken en op de groote nadeelen voor de financieele belangen der groote gemeenten, die daaruit zullen voortvloeien, en wel op grond van een medegedeelden staat behelzende de ontvangen en de gerestitueerde gelden. Over eenige jaren schat het adres de nadeelen die uit de aanneming voor Amsterdam zouden ontstaan op f 30,000 'sjaars. (N. Rolt. cour.) Benoemingen en besluiten. marine. Op verzoek eervol uit den zeedienst ontslagen, de adjunct-administrateur H. Horneer. Kerknieuws. De vorige week is te Amsterdam gehouden de verga dering van moderne godgeleerden, die door 179 personen (professoren, predikanten en propeuenten) werd bijge woond. Do leiding der vergadering was opgedragen aan den heer A. D. Loman, terwijl na de opening een inlei dend woord gesproken werd door den heer G. van Gorkum. Na eenige huishoudelijke werkzaamheden sprak de heer H. Vrendenburg over de oprichting eener vereeni- ging tot verspreiding van populaire blaadjes over onder werpen van godsdienstigen aard. Daarop werden de

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1