O Zaterdag £HnncrtlaniX 10 April. Editie van Vrijdag avond 8 uren. hoofdelijke omsla». De Burgemeester en Wethouders van Vlisstngen, ttaken bekend dat ter voldoening aan art. 264 der wet van den 29™ Juni 1851 (Staatsblad n°. 85) ter secretarie der ge meente gedurende veertien dagen, te rekenen van Maan dag den 5 dezer maand, voor een ieder ter lezing is nedergelegd, het kohier van den hoofdelijken omslag voor het jaar 1869; en dat ieder aangeslagene bezwaren tegen zijn aanslag kan inbrengen bij den raad, binnen den tijd voor het ter lezing leggen bepaald, bij verzoekschrift op ongezegeld papier. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 1 April 1869. De Secretaris. De Burgem. en Weth. voorn. P. FORBES WELS. WINKELMAN. Middelburg April. In ons nommcr van 7 Februari 11., in een artikel over „persdruk," waarin wij 0. a. de bepalingen onz.er strafwet betrekkelijk de drukpers opsomden, wezen wij er ook op dat drukpersvervolgingen in ons land tot de zeldzaam heden behooren. Zulk een zeldzaamheid zal zich nu echter eerlang bij de arrondissements rechtbank alhier voordoen, en wel in betrekking tot ons eigen blad. De Middelburgsehe courant bevatte in haar nommer van 7 Maart 11. een brief uit den Haag, waarin hot volgende voorkwam „Hadden wij nu maar eene van de ons beloofde groote concertzalen met annexen! Naar den schijn te oordeelen, zou het ditmaal niet bij beloften blijven. Stoot heett tegenstoot opgewekt. Het plan der Concertzaal plus Park in de Bazarstraat, heeft op eenmaal het andere, schijn- doode, plan der Concertzaal plus Teekenacademie op het Bleijenburg weder in het leven teruggeroepen, en de wederopvatting hiervan heeft de ontwerpers van het eerstgenoemde tot verdubbelde inspanning geprikkeld. In dit plan nu zijn twee elementen vereenigd, die wel onderscheiden moeten worden. Het eene is het streven om de positie der Haagsche toonkunstenaars te verbeteren en een nieuw en zelfstandig orchestpersoneel samen te stellen dat, onafhankelijk van de thans onmisbare, maar altoos précaire hulp van het uitmuntende muziekkorps der grenadiers en jagers, zoowel op eigene gelegenheid tvekelijksche muziekuitvoeringen ('s zomers in de open lucht, 's winters in de zaal) zou kunnen geven, als steeds ter beschikking zou zijn van de verschillende muzikale vereenigingen in de residentie. Aan het hoofd van dat streven hebben zich dc heeren Nicolaï en van der Does gesteld, en ofschoon de medewerking, welke zij hebben gevonden bij hunne stadgenooten, vooralsnog niet alge meen is, schijnt zij toch groot genoeg te zijn om eenigen Waarborg te geven voor de exploitatie der onderneming, Waarvan het andere elementhet bouwen eener zaal en bet aanleggen van een park daarbij, thans meer op den voorgrond treedt. Om daarvoor het noodige kapitaal bijeen te krijgen, is nu eene negotiatie geopend. Afgaande op de antecedenten, zou men geneigd zijn, haar geen zeer schitterend succes te voorspollen. Daartegenover staat echter dat de groote drijver in deze, m'. Engel- bronner, een man is van groote energie en niet licht Uitgeput in ressources. Vraagt men of de middelen, welke hij ter bereiking van zijne oogmerken weet te vinden, altoos den strengsten toets kunnen doorstaan, dan zou ik daarop niet onvoorwaardelijk bevestigend durven antwoorden. De geschiedenis van het Nationale monument voor 1813 is rijk genoeg aan allerlei inci denten, die mij recht geven tot twijfel__op dit punt. Toch. zal het monument er komen, dank zij eene volharding, die weinig of niet gevraagd heeft naar de belangen en rechten die werden gekrenkt om tot haar doel te komen. „Als eene goede zaak, monument of concertzaal, eenmaal tut stand is gekomen, pleegt men daar gewoon - 'ijk niet meer naar te vragen. Daarom is het noodig er yan tijd tot tijd eens aan te herinneren en toen ik dezer dagen in de dagbladen las dat de eerste groep voor het monument in het Willemspark was voltooid en de Brus- selsche beeldhouwer Jacquet het driemanschap van 1813 had voorgesteld, op het oogenblik'dat zij zich door een plechtigen eed verbinden tot de bevrijding des vaderlands, meende ik, in het belang der waarheid, een voudig te moeten herinneren dat de heer Jacquet, wien- door den aannemer van het beeldwerk, den heer van Kempen, fabrikant te Voorschoten, het leveren der modellen is opgedragen, eigenlijk niets heeft voorge steld, maar alleen het model heeft gemaakt der be doelde groep, zooals zij was voorgesteld door den heer Koelman, den voor het beeldwerk bekroonden ontwerpei- van het monument." De heer mr. C. C. E. d'Engelbronner heeft naar aanlei ding hiervan eene klacht ingediend bij het openbaar ministerie, hetwelk gemeend heeft daaraan gevolg te moeten geven. Daar de uitgevers en drukkers der Middelburgsehe couraut zich niet bereid hebben verklaard om den naam van den correspondent van hun blad te noemen en zich alzoo voor de door hem geschrevene regelen verantwoor delijk stellen, werd de vervolging ter zake van hoon (strafbaar gesteld bij art. 375 van het wetboek van strafrecht) gericht tegen den heer H. P. Abrahams, eenig lid der firma De gebroeders Abrahams, als drukker en uitgever der Middelburgsehe courant. De zaak is thans door de arrondissements rechtbank alhier verwezen naar de openbare terechtzitting en zal dus waarschijnlijk binnen weinige weken behandeld worden. Bij de Woensdag in het kiesdistrict Zuidhorn gehouden herstemming voor de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal is, blijkens de gisteren geopende biljetten, gekozen de heer mr. N. Olivier met 255 stemmen. Op jhr. E.de Wendt Alberda van Ekenstein waren 196, op den heer H. W. Wierda 180 stemmen uitgebracht. Gisteren heeft de eerste kamer het wetsontwerp op het begraven van lijken, begraafplaatsen en begrafenisrech ten met algemeene stemmen aangenomen. De Indische spoorwegwet is heden met 22 tegen 11 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heerenHartsen, Cremers, Schimmelpenninck van der Oije, Huydecoper van Maarsseveen, van Nispen van Pannerden, Taets van Amerongen, de Vos van Steenwijk, Rahusen, Messchert van Vollen hoven, van Sasse van IJsselt en van Aylva van Pallandt. De kamer is op reces gescheiden. De gemeenteraad van Goes heeft in eene Woensdag avond gehouden zitting, met 9 stemmen tegen 1, goed gekeurd een nieuw ontwerp-adres aan de tweede kamer der staten-generaaf, houdende verzoek om het voorstel van den heer van Kuyk tot wijziging der armenwet niet aan te nemen. Burgemeester en wethouders van Kattendijke c. a. hebben in een adres aan de tweede kamer hunne adhaesie aan het voorstel van den hoer van Kuyk gegeven. De Staatscourant van 7 dezer bevat het verslag over den staat van 's rijks Herbarium te Leiden, en de aldaar verrichte werkzaamheden, gedurende het jaar 1868. Benoemingen cn besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de heer H. A. M. Brumstede, wet houder der gemeente Assen. Vergunning verleend aan den heer E. Jacobson, laat stelijk consul van Wurtemberg, te Samaraug, tot het aannemen der versierselen van ridder der Friedrichs- orde, hem geschonken door Z. M. den koning van Wur temberg. posterijen. Benoemd tot directeur van het bij konink lijk besluit van 31 Maart jl. ingestelde postkantoor te Oisterwijk jhr. J. G. van der Goes, thans surnumerair der posterijen. leger. Overgeplaatst in zijn rang bij het regiment grenadiers en jagers de majoor S. L. J. Queysen, van het 4» regiment infanterie. KOLONiëü. Benoemd tot hulponderwijzer voor den dienst der Neüerlandsche bezittingen ter Kuste van Guinea de hulponderwijzer P. S. Hamel. Kerknieuws. Woensdag avond is tot predikant bij de Nederdnitsch hervormde gemeente te Vlissingen beroepen de heer J. C. K. Nonhebei- predikant bij die gemeente te Muiden. De heer K. J. Neuman, predikant bij de hervormde gemeente te Baarland, is door gedeputeerde staten der provincie Noord-Holland benoemd tot predikant der hervormde gestichtskerk te Meerenberg. Te Vlaardingen is tot predikant bij de hervormde gemeente beroepen de heer C. de Wilde, te Poortvliet. Door den kerkeraad der Nederduitsehe hervormde gc-meente te Utrecht is, tengevolge van het bedanken van den heer de Wolf, van Valburg, op nieuw een drietal gemaakt, waarop geplaatst zijn de heeren B. Gewin, te iJsselstein J. Kuntzli, te Sterrenberg in Zwitserland, en W. Vliegenthart, te Vreeland. Onderwijs. In deze en de vorige week zijn door de commissie, belast met het afnemen van examen voor het lager onder wijs, alhier geëxamineerd 15 personen als hulponder wijzer en toegelaten 95 als hoofdonderwijzer, toege laten 31 als hulponderwijzerestoegelaten7 als onderwijzer in de Fransche taal, toegelaten 22 in de wiskunde, met ongunstig gevolg2 in het teekei.en en 1 in de gymnastiek, toegelatenvoorts 4 als onder wijzeres in de Fransche taal, van welke zijn toegelaten 2; 2 in de Hoogduitscbe en 1 in de Engelsche taal, van welke alleen de laatstgemelde is toegelaten, en 1 in de nuttige en fraaie handwerken voor meisjes, die ook is toegelaten. Te Assen zijn bij het examen voor lager onderwijs van de 11 candidaat-hulponderwijzers 8 en van de 10 candidaat-hoofdonderwijzers 4 geslaagd. Van de 8 te Utrecht geëxamineerde candidaat- onderwijzeressen in de Fransche taal zijn 4 toegelaten. Volgens de schoolberichten in de Nieuwe Bijdragen voor opvoeding en onderwijs van Maart 1869, bedraagt het getal vacante scholenopenbare voor gewoon lager onderwijs 30 en dito voor gewoon en meer uitgebreid 3; bijzondere voor gewoon en meer uitgebreid 1gesubsi dieerde bijzondere voor gewoon en meer uitgebreid 2 en dito voor meer uitgebreid onderwijs 2. Het aantal vacante hulponderwijzers-betrekkingen is 14. Marine en leger. Wij vernemen dat het te Vlissingen aanwezige ge deelte van het korps mariniers den 30«> dezer van daar zal vertrekken, om dienst te doen te Rotterdam. De adjunct-administrateur H. Horneer, dienende op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met den 10™ dezer op nonactiviteit gesteld. Rechtzaken. De arrondissements-rechtbank alhier heeft Woensdag en Donderdag de volgende vonnissen uitgesproken. Andries Wouters, landbouwerszoon te Koudekerke beklaagd dat hij den 12™ Januari jl. op den weg tusschen Koudekerke en Vlissingen eenige daar staande opgaande Canada-boompjes uitgetrokken en zich toege- eigend heeft is schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en, onder aanneming van verzachtende omstan digheden, veroordeeld tot eene geldboete van f 25 en in de kosten, de boete, bij niet-betaling binnen twee maan den na daartoe te zijn aangemaand, te vervangen door zeven dagen gevangenisstraf. Maria Provoost, arbeidster te Breskens beklaagd dat zij den 3™ Maart jl. de omheining eener weide op de hofstede van A. Risseeuw onder Schoondijke opzettelijk heeft verbroken is schuldig verklaard aan moedwillige verbreking van sluiting, gepleegd onder verzachtende omstandigheden, en veroordeeld tot twee dagen gevan genisstraf, alsmede in de kosten. Maria Hoffman en Elisabeth Ponse, dienstboden, beiden alhier wonende beklaagd dat zij den 27™ Fe bruari jl in de woning van M. Nederhand alhier elkander moedwillig slagen en stooten hebben toegebracht zijn schuldig verklaard (de eerste bij verstek) aan het moed willig toebrengen van slagen, waardoor geenerlei ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en veroordeeld ieder tot eene geldboete van f8, alsmede beide voor de helft in de kosten. Adriana Binders, vrouw van J. de Kruijter, arbeid ster te Veere beklaagd dat zij den 1™ Maart jl. in de kamer van S. Lokkefocr, na eene woordenwisseling met Julia van Eetvelde, deze laatste, op eene bank gezeten, bij de borst en keel gegrepen en achterover tegen den muur heeft geduwd is mede schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen, gepleegd onder verzachtende omstandigheden, en veroordeeld tot f8 boete, benevens in de kosten. Jacobus Baars, polderwerker alhier beklaagd

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1