MIDDELBURGSCHE COURANT. N0- 55. 1869. Dinsdag 6 April. Editie van Maandag avond 8 uren. Middelburg 5 April. De eerste kamer heeft heden al de aan de orde ge stelde wetsontwerpen aangenomen. Woensdag zullen behandeld worden het wetsontwerp tot afschaffing van het zegelrecht op de gedrukte stuk ken en de advertentiën in de nieuwspapierendat op het begraven van lijken, begraafplaatsen en begrafenis rechten, en dat tot bekrachtiging eener overeenkomst tot wijziging der concessie tot het aanleggen en exploi- teeren van een spoorweg van Samarang over Soerakarta naar Djokjokarta. Blijkens het verslag der afdeelingen van de eerste kamer betreffende het wetsontwerp tot afschaffing van het zegelrecht op de gedrukte stukken enz., is een groot aantal leden tot die afschaffing gezindvelen zijn er echter tegen. Anderen, die niet met de afschaffing zijn ingenomen, meenen evenwel daarin thans te moeten berusten. Onderscheidene leden hebben zich hunne stem alsnog voorbehouden. Bij de tweede kamer der staten-generaal zijn thans aanhangig de volgende wets-ontwerpen: 1°. Veranderin gen in den eersten titel van het crimineel wetboek voor het krijgsvolk te lande, en vervanging van den tweeden titel door nieuwe bepalingen 2°. herziening der wet op de zeebrioven en Turkschc paspoorten; 3°. afschaffing van het registratierecht van buitenslands gebouwde zeeschepen; 4°. wijziging der wet op het recht van suc cessie en van overgang bij overlijden5». gedeeltelijke invoering der wet van 31 Mei 1851 (Staatsblad n». 49), houdende eene nieuwe rechterlijke inrichting; 6". af schaffing van het verleenen van uitsluitende rechten op uitvindingen en verbeteringen van voorwerpen van kunst en volksvlijt; 7". regeling der grensscheiding tus- schen de provinciën Zuid-Holland en Zeeland; 8°. defini tieve vaststelling der koloniale huishoudelijke begrooting van Suriname voor het dienstjaar 18G9; 9». definitieve vaststelling der koloniale huishoudelijke begrooting van Curacao voor het dienstjaar 1869; 10». regeling van het veeartsenijkundigstaatstoezichten de veeartsenijkundige politie; li», regeling van de uitoefening der veeartsenij- kunst; 12". nadere regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot van 1865; 13°. wijziging der begroo ting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1868 (1« hoofdstukUitgaven in Nederland)14». regeling van de bevoegdheid der consulaire ambtenaren tot het opmaken van burgerlijke akten, en van de consulaire rechtsmacht; 15». toezicht op het gebruik van stoomtoe- stellen; 16". grondbelasting; 17». instelling van coilegiën van zetters voor 's rijks directe belastingen. 18». Nadere bepalingen betreffende de indiening en de behandeling van bezwaarschriften tegen aanslagen voor de belasting op het personeel of het recht van patent; 19». hooger beroep bij den raad van state op uitspraken van gedepu teerde staten in zake van rijks directe belastingen; 20». herziening van de tabel bedoeld in art. 99 der wet van den 4 Juli 1850 (Staatsblad n°. 37) (kieswet); 21». wijzi ging der begrooting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1868 (1» hoofdstukUitgaven in Nederland) 22". voorziening in devereeniging van betalingen wegens pensioen tegen wier bedrag bij de algemeene reken kamer bedenkingen zijn gerezen23°. goedkeuring van eenige artikelen der overeenkomst tusschen Nederland en België, betreffende de wederzijdsche toelating van geneeskundigen in grensgemeenten van het eene rijk tot uitoefening der geneeskunst of van een harer takken in die van het andere; 24». bekrachtiging van twee kredieten door den gouverneur-generaal van Neder landsch-Indië geopend boven de begrooting van Neder landsch-Indië voor het dienstjaar 1867 (onvoorziene uitgaven, afdeelingen IV en X van hoofdstuk II) 25°. executoir-verklaring der kohieren en uitvaardiging der ordonnantiën van ontheffing' enz. wegens de directe belastingen; 26". beschikbaarstelling van de gelden Wegens door het departement van oorlog gedane ver strekkingen, dienst 1869; 27". regeling van het hooger onderwijs; 28». goedkeuring van eenige bepalingen eener Overeenkomst door Nederlandsche en Pruisische commis sarissen op 11 December 1868 aangegaan omtrent de grensscheiding tusschen de beide rijken op eenige punten langs de provincie Limburg en het district Aken; 29». onteigening van perceelen ten behoeve van den spoorweg van Dordrecht naar Rotterdam30°. ont eigening van perceelen ten behoeve van den spoorweg van Zaandam naar Amsterdam; 31°. aanvulling van art. 62 van het reglement op het beleid der regeering van Nederlandsch-Indië. En voorts 1». voorstel van mu J. van Kuylt, tot wijzi ging van artt. 45 en 48 der wet van den 28™ Juni 1854 (Staatsblad n». 100) tot regeling van het armbestuur; en 2». voorstel van den heer J. de Bosch Kemper tot her ziening van het reglement van orde der kamer. De bij koninklijk besluit van 16 Juli 1866 ingestelde commissie tot onderzoek van drinkwater in verband met de verspreiding van cholera on tot aanwijzing der mid delen ter voorziening van zuiver drinkwater, heeft, zoo als wij reeds in November des vorigen jaars mededeel den, een uitvoerig rapport aan den koning ingediend. Dit rapport is thans in druk verschenen en verkrijgbaar gesteld. Het bedraagt 412 bladzijden in groot formaat, benevens verschillende platen. De conclusiën der com missie zijn in hoofdzaak de volgende. Wat de eerste haar voorgelegde vraag betreft, is haar gebleken, dat in de epidemie van 1866 cholera heeft ge- heerscht zoowel in gemeenten waar rivierwater, als in die waar vaart- of polderwater, wel- of regenwater werd gedronken, maar dat de sterfte aan die ziekte in verhou ding tot de bevolking het grootst was in gemeenten waar polderwater wordt gedronken (17.7 van de 1000 inwoners), vervolgens waar pomp-, put- of welwater wordt gebruikt (16.8 van de 1000,) daarna waar rivier water de gewone drank is (11.9 van de 1000) en het kleinst in gemeenten waar men regenwater drinkt (5.3 of als men Amsterdam buiten rekening laat 6.4 van de 1000). Dit strekte ter beantwoording van het eerste ge deelte der eerste aan de commissie gestelde vraag. Wat het tweede gedeelte dier vraag betreft is zij ge komen tot de volgende uitkomsten: 1». de soort van drinkwater, die in de meest door cholera geteisterde plaatsen gedronken wordt, is niet de oorzaak van de grootere verspreiding der cholera aldaar; 2". drinkwater verspreidt alleen rechtstreeks cholera, wanneer het met uitwerpselen van choleralijders is vermengd; 3". men moet aannemen, dat verontreiniging van het drinkwater met organische stoffen in staat van omzetting verkeerend, vooral wanneer deze van dierlijken oorsprong zijn, tot uitbreiding der eenmaal ingebrachte cholera bij draagt. Ter beantwoording der tweede vraag, heeft de com missie in bijzonderheden aangewezen wat bij de verza meling van regenwater in acht te nemen is, teneinde het van vreemde bijmengselen vrij te houden. Verder is aangewezen hoe rivier-, vaart- en polderwater op een eenvoudige wijze volkomen bevrijd kan worden van organische bijmengselen. Voorts is medegedeeld wat de ondervinding hier te lande omtrent putboringen geleerd heeft en op welke wijze door waterleidingen zuiver water kan worden gevoerd naar plaatsen waar gebrek aan goed drinkwater is. Eindelijk heeft de commissie de overtuiging uitgesproken, dat wettelijk toezicht op het drinkwater in Nederland weuschelijk is, opdat zooveel immer mogelijk zij de inwoners van Nederland bevrijd blijven van de schadelijke gevolgen, die noodzakelijk uit het gemis van zuiver drinkwater voortvloeien. Jl. Zaterdag werd te Amsterdam in het lokaal de Eensgezindheid eene algemeene vergadering der alge meene kiesvereeniging voor Nederland gehouden, onder leiding van den vice-voorzitter van het voorloopig be stuur, den heer II. J. van der Heim, zijnde de heer Rau van Gameren, voorzitter, door ongesteldheid verhinderd tegenwoordig te zijn. Uit onderscheidene oorden des lands waren leden opgekomen. Het bestuur zal eerst daags een officieel verslag van het verhandelde geven. (Amsterd. cour.) Benoemingen cn besluiten. posterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer II. A. Cremers,als directeur van het postkantoor te 's Hertogenbosch. leger. Op verzoek op nonactiviteit gesteld, in afwach ting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, de majoor J. W. van Ilopbergen van het regiment grenadiers en jagers. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnsen te Oosterhout de heer T. G. P. Arnold, thans ontvanger derzelfde middelen te Schoon hoven c. a. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. P. Richelsen, uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Nieuwer-Amstel c. a., behoudens aanspraak op pensioen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen en van den waarborg en de belasting op de gouden en zilveren werken te Schoonhoven c. a. de heer L. R. van Sandick, thans ontvanger der directe belastin gen en accijnsen te Ouder-Amstel c. a. Onderwijs. J Jl. Dinsdag is te Arnhem, onder voorzitterschap van dr. D. van Lankeren Matthes, de vierde algemeene ver gadering der vereeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs gehouden. De volgende jaar- lijksche bijeenkomst zal te Dordrecht plaats hebben. Van de jl. Woensdag en Donderdag te Leeuwarden geëxamineerde 13 hulponderwijzers voor de akte van hoofdonderwijzer zijn 3 toegelaten. De uitslag van het examen te Utrecht voor het lager onderwijs op jl. Vrijdag is, dat zijn toegelaten 14 en afgewezen 10 candidaten voor den hulponderwijzers rang. Zaterdag zijn 6 candidaten voor de Fransche taal geëxamineerd, waarvan 2 zijn toegelaten. Van de 14 candidaten voor den rang van hoofdonder wijzer zijn 5 toegelaten. De 3 voor de Duitsche en 1 voor de Engelsche taal zijn allen afgewezen. Marine cn leger. De minister van marine heeft ter kennis van de belang hebbenden gebracht, dat in de maand Mei bij de directie der marine te Amsterdam een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als stuurmansleerling wenschen te worden aangenomen. Het getal der als zoo danig te plaatsen jongelingen zal niet meer dan zes bedragen. Aanmelding vóór of uiterlijk op 30 April. De daartoe gestelde voorwaarden zijn vermeld in de Staats courant van 3 dezer. Keclitzaken. De procureur-generaal bij het hof in Gelderland heeft zich in cassatie voorzien tegen het arrest van het hot, waarbij de likeurstoker Eberson, met vernietiging van het vonnis der rechtbank te Arnhem, houdende veroor deeling tot cellulaire gevangenisstraf van vijftien dagen en geldboete, vrijgesproken is van de beschuldiging, dat hij medeplichtig zou zijn aan frauduleusen invoer van gedistileerddoordien hij wist dat hetgeen hij opkocht frauduleus was ingevoerd. Gemengde berichten. Naar men thans meldt, zal dit jaar het algemeen Evangelisch zendiugsfeest niet op het landgoed van mevrouw Bruce, tusschen Zutfen en Deventer, maar, evenals het vorige jaar, op het riddergoed Middachten worden gehouden. Het zal, zoo zich geene beletselen voordoen, op 4 Augustus plaats hebben. Gedeputeerde staten van Friesland hebben eene provinciale geldleening uitgeschreven van f 158,000 tegen 5 pet., tot bestrijding van eenige buitengewone uitgaven van het dienstjaar 1869. De laatste aflossing heeft in 1879 plaats. De inschrijving is van 5—15 dezer opengesteld. De groothertog van Luxemburg heeft tot ridder grootkruis der orde van de Eikenkroon benoemd den hofprediker G. Ruitenschild, en tot kommandeur der zelfde orde jhr. D. C. M. Hooft, majoor der artillerie, gouvernelir van Z. K. H. prins Alexander. Uit Schoonoord wordt van 28 Maart geschreven Bij 't uitgraven van een Drentsclien steen in het heideveld alhier, werd onlangs een bijna ongeschonden gedenk penning gevonden van den Nijmeegschen vrede in 1678. Hij heeft ruim de grootte van een rijksdaalder, doch is minder dik en bestaat uit eene compositie, die veel van geel koper heeft. Aan de eene zijde is duidelijk leesbaar: „gedachtenis van 't vreêbesluit, soolang gesocht, te lang gestuit: In 'teindt nochstreven Godt vrede maekers leven M.D.C.LXXVIIL" Het ontbrekende was afgesleten. Aan den anderen kant staat in groote let ters, rondom een versierden bundel van zeven pijlen Conjungnnt sua tela leo, sua lilia Gallus." Een der bedienden van de Great gas-company te Londen heeft die maatschappij voor een bedrag van 50,000 p. st. bestolen. Benjamin Higgs, dus is de naam van hem die deze som ontvreemdde, leefde sedert ge- ruimen tijd op weelderigen voet, ofschoon hij slechts 180 p. st. per jaar verdiende. Hij gaf schitterende par tijen, zonder echter tot verdenking aanleiding te geven. Bij het nazien der boeken ontdekte men evenwel het misbruik van vertrouwen dat gemaakt was. Higgs is voortvluchtig. Eene belooning van 200 p. st. is gesteld op zijne arrestatie. De Kaapsehe dagbladen van 18 Februari melden aangaande de vteeselijke boschbranden die in de Kaap kolonie plaats hadden, het volgende„De kolonie is in de laatste dagen bezocht door eene ramp, waarvan ter nauwernood een tweede voorbeeld is aan te halen. Bijna geheel haar Zuid-Oosterdcel was in laaie vlammen ge huld, en voor een goed deel ook liet Zuidwesten. Het vuur strekte zich bijna onafgebroken uit van Rivcrsdale tot voorbij Uitenhage over eene lengte van meer dan honderd en eene breedte van tusschen de twintig en

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1