3fcti}Mngcn. C)anM$b£rid)tm. l 80J •Ier Zuiderzee een hevigén storm kreeg, tengevolge Waarvan het tusschen de eilanden Vlieland en Terschel ling op eene zandbank vastdreef en te gronde ging, Waarbij al de offieieren en manschappen, op slechts een ®an na, omkwamen. De eenig overgebleven persoon leefde echter nog slechts weinige uren. Hij was opge nomen door Hollandsche matrozen, die hem op eenig rondhout drijvende vonden, en nadat hij eenige bijzon derheden over de schipbreuk had medegedeeld, overleed hij. In het geheel moeten bij die ramp ongeveer 200 menschen het leven hebben verloren. „Na veel inspanning bleek, dat het gezonken wrak in negen vadem water lag, op ongeveer drie mijlen afstands der westkust van het eiland Terschelling; doch naar Wij vernemen werd er toen in den tijd van een of twee jaren geeno poging aangewend, om den gezonken schat te doen ophalen, hetgeen grootendeels moet worden toe geschreven aan de gedurige verzanding en het snel ver loop der getijden aldaar ter plaatse. „Het Nederlandsch gouvernement loofde daarop eene helooning uit van 800 p. st., om de Nederlandsche juwee- len te doen ophalen. Tengevolge daarvan, als ook van de bemoeiingen in Engeland, werd er eene maatschappij gevormd, die de werkzaamheden aanving, met het ge- Volg dat binnen weinige jaren uit het wrak ongeveer 160,000 p. st. specie werd verkregen, waarvan het Ne derlandsch gouvernement 80,000 p. st. eischte als eigen dom. Daar intusschen het wrak meer en meer onder het tand bedolven geraakte, moesten de werkzaamheden geschorst worden en gedurende drie of vier jaren bleef de zaak in dien toestand, met het gevolg dat de maat schappij bankroet ging en de werkzaamheden geheel gestaakt werden. Sedert dien tijd zijn er nog verschil lende andere maatschappijen tot hetzelfde doel opge- richt, maar allen met denzelfden ongunstigen uitslag, °a eene reeks van jaren arbeids. „De laatste werkzaamheden aan het wrak hadden Plaats nu ongeveer 3 of 4 jaar geleden. De duikers bevonden toen, dat de bodem van het schip met de kiel, Waarin de massa der waarde was geborgen, nog heel was, Zoodat dit met de karkas was overgebleven. Het bleek levens, dat dit slechts van tijd tot tijd geheel onder het Zand geraakte, waarna de zandbanken door sommige stroomingen weder werden verplaatst, zoodat dan het Wrak geheel bloot lag. De duikers konden dan ook slechts een half uur, of een uur, gedurende de kentering der getijden, onder water blijven, en dan nog alleen bij zeer schoon stil weder, terwijl zij zelfs dan nog, wegens de snelle stroomingen, nauwelijks staande konden blij ven. Zoodoende verkreeg men bij de vorige 160,000 p. st. log 60,000 p. st. „Dit laatste, gelijk reeds gezegd is, had plaats eenige Jaren geleden. Ongeveer 20,000 p. st. werd toen betaald aan het gouvernement, hetwelk tot dien tijd alle aan spraken had afgewezen, ten aanzien van het wrak, inge diend door de Engelsche eigenaars en zee-assurantie- ^aatschappijen, die de specie verzekerd en ook ander half millioen p. st. als totaal verlies uitbetaald hadden, "e Engelsche eigenaars waren bereid om meer afdoende Werkzaamheden aan het wrak te doen verrichten, doch a|le aanbiedingen van die zijde waren vruchteloos, tot 6lndelijk het Nederlandsch gouvernement erkende geen recht hoegenaand op het wrak te hebben, en wanneer Wij juist zijn ingelicht, dan zijn de vertegenwoordigers Van Lloyds volledig gemachtigd, om het wrak, met al Wat er in is, in bezit te nemen. „Al de eigenaars, die bij de zaak betrokken waren en Voor het totaal verlies vergoeding hebben ontvangen, zijn inmiddels overleden, en daar nu hunne nagelaten trekkingen onmogelijk cenigen eisch aangaande de Zaak kunnen doen gelden, is het bureau Lloyds, naar "aen zegt, voornemens zich tot het parlement te wenden h>t bekoming van volmacht, om alle gelden uit het wrak bezit te nemen, tot zoodanige doeleinden als in de daartoe noodige voorstellen worden opgegeven. „Van de hierboven genoemde 80,000 p. st., die het Nederlandsch gouvernement vroeger als eigendom had 0ritvangen, is geen enkel gedeelte terugbetaald, doch eenige jaren geleden is, op last van den koning dei- Nederlanden, van het tweede bedrag de 20,000 p. st. aan J'°yds overgemaakt, welke som door het besturend itó onaangeroerd wordt gelaten en alsnu vermoe- elijk met die der verloopen rente nagenoeg ten edrage van 9000 p. st. zal strekken om de werkzaam- ;(len aan het wrak in den loop van den aanstaanden *°mer te hervatten, en wel op zoodanige schaal, dat men aarvan veel succes verwacht, „Naar wij vernemen, strekt het plan om grootc ijzeren ^'ssons te maken, gelijk aan die, welke gebruikt zijn hlJ de constructie van de fondamentwerken der haven- °°fden van den New-Biackfriars-bridge, en deze cais- s in het zand te laten zinken, ten einde het wrak geheel in te sluiten. Naar de verklaring van voorname ingenieurs bestaat daartegen geen bezwaar, en wanneer het zinken goed is volbracht, dan kan de uitgraving van het binnengedeelte in weinig dagen voltooid en de schat opgehaald worden." Handelsblad Thermometerstand. 2 April 's av. li u.44gr. 3 's morg.7u. 44 gr. 's midd.1 u. 48 gr. Staten-generaal. eerste kamer. Zitting van Vrijdag 2 April. Benoeming voorzitters en ondervoorzitters afdeelingenidem rapporteursver- De voorzitter deelt mede dat door de afdeelingen be noemd zijn tot voorzitters de heeren: van Beeck Vollen hoven, Cost Jordens, van Swinderen en Blankenheym en tot ondervoorzitters, de heeren Smit, Schimmelpen- ninck van der Oije, van Meeuwen en van Aylva van Pallandt. Voorts wordt mededeeling gedaan van de benoeming der rapporteurs over al de bij de kamer aanhangige wets ontwerpen, waaronder voor dat nopens de Indische spoorwegmaatschappij, de heeren Cremers, Duymaer van Twist, Hein en J. van Vollenhoven; afschaffing van het dagbladzegel en verhooging van den accijns op het ge distilleerd, de heeren van Khemen, Rahusen, van Nispen en Virulymaten en gewichten en begrafeniswet, de heeren Huydecoper, Messchert van Vollenhoven, Hengst en Sassen. De verslagen zijn gereed over de wetsontwerpen: 1». regelende de rechtsmacht van den hoogen raad in West-Indische zaken; 2°. herziening van het Rijnvaart- tractaat; 3°. naturalisatiewetten4°. wijziging der wet van 28 Augustus 1851, regelende de militaire pensioenen bij de landmacht; 5». overeenkomst met Italië omtrent de naamlooze vennootschappen6". verkoop van rijks- grond aan den heer Dull; 7°. idem van rijksgrond te Maastricht, en 8». intrekking der Fransche wetten om trent het vervoer van vrachten op de landwegen. De beraadslaging over al deze ontwerpen wordt be paald op Zaterdag te l j uur. Algemeen overzicht. Wij ontvangen heden avond per telegraaf bet bericht dat de Belgische minister Frère-Orban gisteren te Parijs e.ene conferentie heeft gehad met den Franschen minister van buitenlandsche zaken de Lavalette. Heden morgen is de heer Frère-Orban door keizer Napoleon ten gehoore ontvangen. Het resultaat der door hem aangewende pogingen is echter nog niet in allen deele gunstig geweest. Er heerscht voortdurend zekere spanning tusschen Brussel en Parijs, doch men hoopt steeds eene bevredigende oplossing VOor het geschil te zullen vinden. Gisteren zijn in het Fransch wetgevend lichaam de algemeene beraadslagingen over het budget aangevangen met eene redevoering van den heer Thiers. Daarbij ontwikkelde hij zijn gevoelen dat de oppositie volstrekt geen anti-dynastiek karakter heeft, maar dat, zoodra de natie de noodige vrijheid bezit, tusschen regeering en oppositie overeenstemming zal komen. Hij drong overi gens zeer aan op de noodzakelijkheid van het behoud des vredes. De minister Rouher heeft den heer Thiers onmiddellijk beantwoord en, wat het laatste betreft, be weerd dat de regeering al hare pogingen in het werk stelt om den vrede te bewaren. Beide redevoeringen zijn ons echter nog slechts uit een zeer kort telegram hekend geworden. Nu spoedig de beraadslagingen in de Spaansche Cortes over het constitutie-ontwerp zullen aanvangen, treedt natuurlijk weder de quaestie der candidaturen voor de kroon op den voorgrond. Van de verschillende namen, die sedert de revolutie genoemd worden, zijn er thans drie overgeblevende hertog van Montpensier, dom Fernando van Portugal en de hertog van Aosta, tweede zoon van koning Victor Emnianuel. Men spreekt dezer dagen te Madrid van eene nieuwe poging door het voor- loopig bewind aangewend om koning Ferdinand van Portugal tot eventueele aanneming der kroon over te halen. Daartoe zou de generaal Prim zelfs eene geheime samenkomst mot hem gehad hebben. Men zal zich herinneren dat de houding van den Amerikaansehen ambassadeur bij het Engelsche hof', de heer Reverdy Johnson, te Washington bij velen groote ontevredenheid heeft opgewekt. Men beweerde dat Engeland's gedrag in den laatsten burgeroorlog, ten aan zien der uitrusting van schepen voor de opstandelingen, eene meer geretireerde houding van den ambassadeur der Vereenigde staten noodzakelijk maakte. De heer Reverdy Johnson gaat echter steeds voort met zich op de meest vredelievende en toenaderingsgezinde wijze te gedragen. Dit heeft hij ook dezer dagen te Newcastle gedaan bij de ontvangst van verschillende adressen der kamers van koophandel, waarin de hoop werd geuit dat de vriendschappelijke verhouding tusschen Amerika en Engeland zou bewaard blijven. Hij verklaarde bij die gelegenheid, onder meer, dat een oorlog tusschen beide staten onmogelijk was. Bij de bekende gevoelens van den president Grant omtrent Engeland zou het dan ook niet onwaarschijnlijk wezen dat de heer Reverdy Johnson zich eerlang door een ander zag vervangen. Dezer dagen heeft koning Victor Emmanuel bij het ontvangen eener deputatie uit Napels gewag gemaakt van aanstaande groote gebeurtenissen, waardoor de wen- schen van Italië naar zijne eenheid zullen worden verwe zenlijkt. Op deze woorden wordt door sommige Parijsche dagbladen als eene oorlogzuchtige voorspelling gewezen, onder herinnering dat ook vóór het uitbreken van den oorlog in 1859 op dergelijke wijze door Victor Emmanuel werd gesproken. Wij merken echter te dien opzichte op dat de tegenwoordige toestand, waarbij de bewegings partij de natie tracht te overtuigen dat men onder 's ko- nings bestuur toch niet tot het bezit van Rome kan geraken, wel eenigszins aanleiding zou geven voor Victor Emmanuel om door dergelijke pkrases de bevolking zoo veel mogelijk aan den invloed der bewegingspartij te onttrekken. Het is intusschen waar dat de bedoelde woorden van Victor Emmanuel als oorlogzuchtig verschijnsel niet alleen staan. Indien men brieven uit Florence gelooven mag is de toestand aldaar vrij wel overeenkomende met dien te Berlijn en te Parijs. Ook te Florence brengt iedere dag zijne oorlogzuchtige geruchten en voorspel lingen mede, welke den volgenden weder door andere worden vervangen of gewijzigd. Het valt dan ook niet te ontkennen dat de algemeene toestand in Europa on gunstig blijft, waarvan tevens de geldmarkten het bewijs leveren, en dat de gewapende vrede, waaronder ons werelddeel steeds gebukt gaat, zijn nadeeligen invloed op groote schaal blijft uitoefenen. Volgens mededeeling uit Berlijn aan the Times zullen door het leger van den Noord-duitschen hond zomer- oefeningen worden gehouden op uitgebreider schaal dan tot dusverre het geval was. De reserve zal onder de wapenen worden geroepen en tevens zullen 102 bataljons der landwehr, elk van driehonderd man, in werkelijken dienst worden gesteld om gedurende twee maanden aan die oefeningen deel te nemen. Ook aan deze omstan digheid wordt door sommige dagbladen eene zeer onheil spellende beteekenis gehecht. De bevolking der Sporadische eilanden heeft ook eene deputatie gezonden naar het Grieksche hof om bescher ming in te roepen tegen Turkije. Volgens de Wiener Presse heeft dit reeds eene nota van dei Griekschen minister van buitenlandsche zaken aan Griekenland's agenten bij de groote mogendheden ten gevolge gehad, waarin op het verleenen van de verlangde bescherming en ondersteuning wordt aangedrongen. Den 29™ Maart jl. is te Barcelona aangekomen het schoonerschip Nerva, gezagv. P. K. Gnodde. Schip en equipage in goeden staat. Prijzen van effecten. Amsterdam 3 April 1869. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2j pet. 55j dito dito dito 3 64 i dito dito dito 4 87 j Aand. Handelmaatschappij 4j dito exploitatie Ned. staatssp. België. Certificaten bij Rothschild 21 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 Certific. adm. Hamburg 5 dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 dito /1000 1864 5 dito f 1000 1866 5 Loten 1866 5 Oblig.Hope&Co. Leening 1860 4J,- Certific. dito4 Inscript. Stieglitz Co, 2"a4" L. 4 DWigqtiën 1867 4 'Certificaten6 Aan<J,„%>oorweg Gr. Maatsch. 5 Oblig. Idiu) 4 dito spöotweg Poti-Tiflis 5 dito jdito I 1868 .5 - r'v? -v V v 94f>y 73i 75j| 911 90J 248 661 65^ 451 200| 191

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3