Qanöfl$bertcl)tm. 2lt>wrtcntif'tt. 3fctiiöing£n 73» 754 911 901 247 82| 671 671 65 A 454 200j 801 79 A 641 464 23A 601 52 A 574 601 474 690 554 55 A 484 511 311 281 35| 351 59j| 101 871 791 86 jl 861 33 33 67 68Ï 80 A 14 171 In de wijk die aan de beoefening der wetenschappen ia gewijd, en slechts weinige schreden van de plaats, waar de heer Alberk aan eene uitgezochte schaar van meisjes en jonkvrouwen zijne kennis mededeelt. Het kali-pikraat is oorzaak van die ramp. Nog geen vier dagen geleden droeg het volk zelfs geene kennis van die stof, en thans is zij het voorwerp der algemeene verwen- sching. Maar men verzond dat pikraat naar onze zeeha vens, en nu verbeelde men zich eens, dat er een zeeslag had plaats gehad, waarbij door middel van diezelfde stof een dozijn vijandelijke schepen en eenige duizende man schappen waren omgekomen. Dan zou ongetwijfeld de overwinnende admiraal in zijn rapport hebben gemeld Het pikraat heeft wonderen gedaan. Dan zou in het officieele Frankrijk een kreet van verrukking over dat wondervolle oorlogsmiddel zijn opgegaan; er zouden Te Deums gezongen, en den Heer der heirscharen plech tige dankoffers gebracht zijn, omdat hij ons met zulk een onweerstaanbaar verdedigingswapen heeft begiftigd. Gisteren heeft in Lancaster bij Wigau weder eene mijnontploffing plaats gehad, terwijl twee honderd werk lieden in de mijn waren. Bij het afzenden van dit bericht waren reeds twintig lijken opgehaald. De jury te Brugge heeft in de zaak der beschuldig den van brandstichting en verwoesting van den oogst of medeplichtigheid daaraan gisteren middag uitspraak ge daan. Zij heeft de vier beschuldigden schuldig verklaard, waarop het hof Vandeputte heeft veroordeeld tot dwang arbeid voor den tijd van twaalf jaren, Virginie Takkens tot eene gevangenisstraf voor den tijd van vijftien jaren, van Overschelde voor tien jaren en de Poorter tot vijf jaren. Er wordt thans door den auditeur militair te Brussel eene instructie gevoerd tegen den officier der guides, die den advocaat mt Ladrie op het paleis van justitie beleedigde. Ook de raad van orde en discipline heeft over deze zaak weder eene vergadering gehouden. Uit Londen schrijft men 29 Maart. „Heden ochtend zijn 14,000 vrijwilligers uit Londen naar Dover vertrok ken, teneinde deel te nemen aan de revue en het spiegel gevecht, welke ieder jaar op Paasch-maandag worden gehouden. Achtduizend vrijwilligers uit andere gedeelten van Engeland waren reeds op de vorige dagen aange komen, en deze waren op den eersten Paaschdaggetuigen van een der hevigste stormen, welke sedert langen tijd in het Zniden en Oosten van Engeland gewoed hebben. Van de hooge klippen bij Dover zagen zij twee schepen te gronde gaan, en de sneeuw, die den grond bedekte, deed hen vreezen voor den goeden uitslag van de revue. De storm nam des nachts in hevigheid toe, en de vrij willigers die des Maandags te 7 en 8 uren met de eerste treinen uit Londen aankwamen, zagen, op het exercitie veld aangekomen, het oorlogschip Terrett, dat te Ports- mouth als een oefenschip voor jonge matrozen gebruikt werd, te Dover tegen den Admiralty Pier te grondegaan. Het schip was van zijne ankers geslagen en dreef voor den wind naar Dover, waar het geheel verging. De 8ö jon gens en £0 manschappen aan boord werden met touwen gered. Te tien uren waren de vrijwilligers allen bijeen, doch doordien de zee over het exercitieveld spoelde en de regen en sneeuw voortdurend nedervielen, werden zij doornat, en de bevelvoerende generaal moest mededeelen, dat de revue en het spiegelgevecht beide onmogelijk konden plaats hebben. De inwoners van Dover namen de vrijwilligers zooveel mogelijk op in hunne huizen, doch eenige duizenden zag men overal onder de vooruit springende gevels en bij de ingangen der huizen schuilen en ofschoon de Engelsehen meer dan eeuig ander volk gewoon zijn aan mannelijke vermaken en bezigheden in de open lucht, die inspanning en vaak ontbering ver- eischen, vreest men toch dat velen der vrijwilligers, niet gehard genoeg, de nadeelige gevolgen van het onstui mige weder zullen ondervinden. Tc 1 uur klaarde het weder een weinig op en de hertog van Cambridge, die intussehen te Dover was aangekomen, gelastte dat al de vrijwilligers voor hem zouden defileeren, om vervolgens naar de spoorwegstations terug te keeren. Tlicrmomcterstand. 31 Maart 's av. 11 u.42gr. 1 April 's morg.7u.38 gr.'s midd. 1 u.48 gr.'sav.ll u.39 gr. 2 'sm01'£.7u.38gr.'smidd.l u.49 gr. Algemeen overzicht. In de eergisteren gehouden zitting van het Fransch wetgevend lichaam is door den heer Kolb-Bernard aan de regeering eenige inlichting verzocht nopens de werk zaamheden der Belgisch-Fransche co nmissic, welke vol gens de officieele organen der regeeringen te' Brussel en te Parijs eerlang zal bijeenkomen. Volgens den heer Koib Bernard heeft dit bericht eene groote sensatie ge maakt in het departement du Nord, alwaar de bevolking zich heeft afgevraagd of de onderhandelingen tusschen beide rijken zouden moeten strekken om wijzigingen te brengen in het bestaand handelstractaat en of de te be noemen commissie bevoegd zou zijn om de toltarieven te herzien. De minister Rouher heeft daarop geantwoord dat het programma der door de bedoelde commissie te behandelen punten nog niet is opgemaakt en vastgesteld. Wanneer er echter van eene herziening der tarieven sprake mocht zijn dan zouden, volgens eene vroegere toezegging der regeering, de kamers van koophandel daarover eerst worden gehoord. De heer Glais-Bezoin herinnerde daarop dat bij die toezegging niet alleen van het hooren der kamers van koophandel, maar ook van de tusschenkomst van het wetgevend lichaam werd gewag gemaakt. De minister Rouher bevestigde dit en de heer Kolb Bernard verklaarde hiervan akte te nemen. In de op gisteren gehouden zitting van het Fransch wetgevend lichaam heeft de heer Ernest Picard de hem toegestane interpellatie tot de regeering gericht omtrent hare houding bij de aanstaande verkiezingen. In antwoord hierop heeft de minister van binnenlandsche zaken ver klaard dat het systeem der regeerings-candidaten zal worden gehandhaafd, dat de regeering wel enkele candi- daturen niet meer zal bestrijden gelijk vroeger, maar dat zij niet zoover zal gaan om neutraal te blijven bij verkiezingen, zoolang de oppositie de vermindering van het leger en de reductie der begrooting van uitgaven blijft toezeggen. Met 157 tegen 47 stemmen is natuurlijk de vergadering vervolgens overgegaan tot de orde van den dag. De Fransche minister van oorlog verwezenlijkt zijn systeem: dat Frankrijk gereed moet zijn om ieder oogen- blik een talrijk leger in het veld te doen komen, op de meest volledige wijze. De wapening en uitrusting der verschillende vestingen wordt voortgezet. De verlofgan gers, wier verlof op 31 Maart geëindigd is, hebben geen verlenging gekregen, maar zijn weder bij de verschillende korpsen ingedeeld. Bij elke spoorwegmaatschappij is eene regeerings-eommissie aangesteld om zulke maatre gelen te nemen dat elk oogenblik troepen, wapenen en krijgsbehoefte kunnen vervoerd worden. Deze commis- siën bestaan uit drie militairen en een lid van de directie der spoorwegmaatschappij. De noodzakelijkheid van het instellen van dergelijke commissiën schijnt den maar schalk Niel gebleken te zijn in den Italiaanschen oorlog, toen de transportmiddelen zoo slecht waren ingericht dat het zes weken duurde eer de noodige troepen in Piemont aanwezig waren, zoodat eene doortastende houding van den Oostenrijkschen opperbevelhebber te dier tijde voor het Piemonteesch leger zeer nadeelige gevolgen had kunnen hebben. De mededeelingen omtrent de plannen der ltaliaansche bewegingspartij tot omverwerping van koning Vietor Emmanuel's troon worden bevestigd. De brieven uit Florence spreken van ontdekte samenzweringen en ge dane arrestatiën, welke daarmede in verband staan. In sommige steden, zooals te Ancona, hebben dezer dagen buitendien kleine volksoploopen en samenscholingen plaats gehad. De Spaansche vertegenwoordiging heeft met 168 tegen 49 stemmen het wetsontwerp tot het aangaan eener leening van 250 millioen realen aangenomen. Daarop heeft de voorlezing plaats gehad van het constitutie- ontwerp, zooals de daartoe benoemde commissie dit had ingediend, niet de daarbij behoorende memorie van toe lichting. De bij het optreden van het ministerie Zaïmis te Athene aangekondigde ontbinding der Kamer van afgevaardig den heeft thans plaats gehad. De verkiezingen tot het samenstellen eener nieuwe kamer zijn vastgesteld op 28 Mei. Men zal zich herinneren dat onlangs the Times eenige artikelen heeft opgenomen over de positie van Rusland in Azië, vooral met het oog op het uitbreiden der Rus sische grenzen naar de zijde van Britsch-Indië. In die artikelen drong het Londensch orgaan vooral aan op het vermeerderen der vriendschapsbetrekkingen met Afgha nistan, welk rijk thans Rusland en do Engelsche bezit tingen in Azië slechts meer van elkander scheidt. Deze door the Times verdedigde gevoelens schijnen bij het Londensche gouvernement ingang te hebben gevonden en op 4 Maart heeft de gouverneur-generaal, als gevolg der stappen door de Engelsch-Indische regeering gedaan, te Umballat een plechtig bezoek ontvangen van den vorst van Afghanistan, waarbij van de Engelsche zijde eene groote pracht heerschte en voor een bijzonder mi litair machtsvertoon was gezorgd. Volgens the Times heeft de gouverneur-generaal van Engelsch Indië daarbij ook een geschenk toegezegd van eenige duizende nieuwe geweren en mag Engeland zich overigens met deze plaats gehad hebbende samenkomst geluk wenschen, daar hier door het verbond met Afghanistan tegenover het verder voortdringen van Rusland is bevestigd. Het verschil van gevoelen tusschen de beide huizen der vertegenwoordiging te Washington omtrent the Tenure of office bill zou, naar wij meenden, leiden tot voorloopige handhaving van de bestaande wetgeving op het benoemen van staatsambtenaren door den president. In beide staatslichamen is echter door verschillende leden de noodzakelijkheid ingezien om nog eene poging te doen tot oplossing van het bestaand verschil van meening. Eene commissie had zich alzoo gevormd uit leden van den senaat zoowel als van het huis van afge vaardigden om een ontwerp samen te stellen, waarmede de meerderheid in beide staatslichamen zich misschien zou kunnen vereenigen. Deze poging heeft een gunstig resultaat gehad en een gewijzigd wetsontwerp op de benoeming van staatsambtenaren is thans door de beide huizen der vertegenwoordiging te Washington aange- In de Woensdag door de Nederlandsche handelmaat schappij te Amsterdam gehoudene veiling van 50,187 blokken Banca en Billiton tin, is alles verkocht tot 82 j- Graanmarkten enz. Oostburg 31 Maart. Bij minder aanvoer bestond heden goede vraag voor tarwe en gerst, en kon vooral eerstge noemd artikel gemakkelijk hoogere prijzen opbrengen. In de overige granen was het stil en zijn nauwelijks vorige prijzen te maken geweest. Middelburg 1 April. De aanvoer uit onze naburige eilanden was heden gering en uit Walcheren niet groot. Naar puike Walchersche tarwe bestond nog al vraag en moest men om iets los te maken 25 cent boven vorigen weekprijs betalen. In andere artikelen ging weinig om, de prijzen bleven onveranderd, uitgenomen de Zeeuw- sche zomergerst die 15 cent minder dan de vorige week opbracht. GEMIDDELDE MARKTPRIJZEN. Middelprijzen van bakbarë tarwe 9.85 en rogge ƒ7.50. Aardappelen ƒ2. a ƒ2.40 per Ned. Mud. Versche boter 1.24 a 1.32 per Ned. pond. Ter veemarkt Dinsdag te Oostburg gehouden, waren behalve eenige paarden en schapen, 41 stuks hoornvee en 140 varkens aangebracht. De laatste gingen tot zeer hooge prijzen vlug van de hand, en voor het koevee werden groote prijzen geboden. De verkoop daarin ging evenwel langzaam, daar houders meest boven de waarde hielden. P Nederland. België. Rusland. Polen. Pruisen. Oostenrijk Italië. i Spanje. Portugal. Turkije. Griekenl. Amerika Brazilië. Mexico. Grenada. Venezuela. Ecuador. rijzen •van effecten. Amsterdam 2 April 1869. Certific. Werkelijke schuld 2| pet. dito dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4j dito exploitatie Ned. staatssp. Certificaten bij Rothschild 21 Obligatiën 1798/1816 5 Certific. adm. Hamburg 5 dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 dito ƒ1000 1864 5 dito ƒ1000 1866 5 Loten 1866 5 Oblig. Hope Co. Leening 1860 41 Certific. dito4 Inscript. Stieglitz Co. 2C a 4»L. 4 Obligatiën 1867 4 Certificaten6 Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito 4 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito 1868 5 Sckatkistobligatiën.4 Obligatiën5 Obligatiën metalliek5 dito 1847/18522j dito rente Amsterdam5 dito nationale5 dito 1864 5 dito fr. 500 1865 5 dito 1866 O. W5 Bankactiën3 Oblig. metalt.in zilver Jah./Juli 5 dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mci/Nov. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Leening 1861 5 Certific. bij Lamaison c. s. 5 Obligatiën 3 thans 2f dito Binnenlandsche3 dito 1856—1863 3 dito 1867 3 dito (binnenl.)5 dito (blauwe) 5 dito Vereenigde Staten (1874) 5 dito dito duo (1904) 5 dito dito dito (1882) 6 dito dito dito (1885) 6 dito Illinois7 dito Atl.Gr.W.Spw.Ohio sec, (p) 7 dito dito geconsolideerde 7 dito dito debentures 8 dito St.Paul Pac. Spw.2e sec. 7 dito 1863 4j dito 1865 5 dito 1850 3 dito afgestempeld6 dito3 dito1 55j 644 87| Heden morgen is uit het dok van Vlissingen naar zee vertrokken, de Fransche bark Maria Joscphine, gezagv. A. Bertho, bestemd naar Montevideo en geladen met steenkolen. Het behaagde den Heer om op heden, Vrijdag den 25 Maart, KATARINA DE BRUINE, Wed'-, van wijlen JACOB RISSEEUW, door den dood weg te nemen, in den ouderdom van 76 jaren, 5 maanden en 19 dagen; daar men dankenstof heeft haar zoolang in ons midden te genieten tot dien top van jaren, ofschoon het ons nog smart. Retrancheraent, Uit aller naam, den 29 Maart 1869. J. A. RISSEEUW.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2