l'.HP, C OÜRANT. N0- S3. Zaterdag 1869. 3 April. Editie van Vrijdag avond 8 uren. Middelburg April. De afdeelingen der eerste kamer hebben tot voorzit ters gekozen de heeren van Beeck Vollenhoven, Cost Jordens, van Swinderen en Blankenheym. Morgen zal de kamer in behandeling nemen het wets ontwerp tot voorloopige regeling der rechtsmacht van den hoogen raad der Nederlanden in West-Indische koloniale^zakendat tot goedkeuring van ds herziene akte omtrent de Rijnvaart, en verder eenige ontwerpen van ondergeschikt belang. In de jl. Woensdag avond vanwege het Natuurkundig gezelschap in het Schuttershof alhier gehouden „volks voorlezing" zette dr. G. van Hennekeler de bespreking van het in de bijeenkomst van 17 Februari jl. behandelde onderwerp voort. Toen had hij getracht eene eenvoudige voorstelling te geven van het magnetismus en het ver band dat er tusschen magnetismus en electriciteit bestaat. Nu besprak hij eenige nadere bijzonderheden der electriciteit, teneinde daarna op genoemd verband terug te komen. Uithoofde van den beperkten tijd moest bij zich evenwel tot de hoofdeigenschappen der elec triciteit bepalen. Hij toonde aan dat niet alleen door electriciteit licht, maar ook omgekeerd licht door elec triciteit wordt voortgebracht; dat niet alleen door elec triciteit warmte, maar ook warmte door electriciteit ontstaat. Ook gaf hij eene verklaring van hetgeen men onder de benaming van positieve en negatieve elec triciteit moet verstaan, een en ander door proeven opgehelderd. Eene uitvoerige beschrijving van de samenstelling en Werking van de electriseermacliine, eene verklaring van de zoogenaamde Leidsche-flesch, eene uiteenzetting van het galvanismus en de galvanische batterij, dit alles haakte thans bet onderwerp dezer natuurkundige les uit. De verschillende proeven, en vooral die waardoor °P duidelijke wijze de werking van den bliksem werd aangetoond, werden met belangstelling gadegeslagen. De voorzitter van het Natuurkundig gezelschap, dr. J. C. de Man, bracht ten slotte den heer Hennekeler dank voor zijne belangrijke lezing en het publiek voor zïjne betoonde belangstelling, terwijl hij zich vleide dat, ul was de tijd te beperkt om dit gedeelte der natuurkunde volledig te behandelen, het gehoorde toch zeker tot bevordering van natuurkundige kennis strekken zal. In de Staatscourant van heden is opgenomen het koninklijk besluit van den 21™ Februari jl., waarbij be williging wordt verleend op het, bij verzoekschrift van den heer A. H. G. Fokker en twee andere gemachtigde aandeelhouders alhier overgelegd, notarieel afschrift der akte, houdende wijzigingen in de statuten van de naam- 'ooze vennootschap: Vrachtgoederen-stoombootmaat schappij, gevestigd te Middelburg. De bij dat besluit goedgekeurde akte is in de Staatscourant medegedeeld. De Staatscourant van 1 April bevat het koninklijk besluit van den 27«i Maart jl., houdende aanwijzing van den spoorweg van Sluiskil langs Sas van Gent naar de Belgische grenzen, in de richting van Selzaete en Gent, als heerbaan, en aan de gemeente Neuzen als kantoor van betaling bij invoer langs dien spoorweg. Naar men verneemt, zijn door de afdeelingen der ®erste kamer tót rapporteurs voor het ontwerp van wet betreffende de zegelafschaffing gekozen de heeren van Bhemen van Rhemenshuizen, Rahusen, van Nispen van "annerden en Viruly. In de Staatscourant van jl.Woensdag is opgenomen het aan den minister van binnenlandsche zaken uitgebracht verslag van hetgeen in het afgeloopen jaar in het rijks archief is verricht en van de aanwinsten die het ver kregen heeft. Benoemingen en besluiten. sukgemeesteks. Benoemd tot burgemeester der ge beente St. Philipsland de heer J. van Dijk. telegkaphie. Benoemd tot telegrafist 3e klasse de leerlingen-telegrafist A. F. de Jong, W. G. Pagenkamp, N. E. Flörcnoes, J. II. H. Guntliermohr, C. van Wijn gaarden, H. Yizjévene, H. F. Dürflinger en G. Ribbink. leger. Benoemd bij het wapen der infanterie: bij het ~e regiment tot kapitein 3c klasse, naar ouderdom' van ang, de le luitenant J. J. Logger, van het regiment grenadiers en jagers; bij het 5c regiment tot i™ luitenant, naar ouderdom van rang, de 2e luitenant H. T. Chappuis van het 6C regiment. Op verzoek op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, de kapitein F. W. J. E. F. Leicher, van het 7e regiment. Pensioen verleend, ten bedrage van 1875 'sjaars, op verzoek, aan den luitenant-kolonel J. J. Stieltjes, maga zijnmeester der artillerie le klasse te Delit. Benoemd bij den staf van het wapen der artillerie tot magazijnmeester der artillerie le klasse te Deltt de kapi tein le klasse A. G. Kempers, van het 3e rigiment ves ting-artillerie. Benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht in Nederlandsch-Indië tot officier van gezondheid 3C klasse de heer H. Mitrea, doctor in de genees-, heel- en verloskunde. koloniën. Op verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan don heer J. G. G. Bierhaus, laatstelijk predikant bij de Evangeli sche gemeente te Batavia. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe be lastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Avereest c. a. de heer K. J. d'Auzon, thans ontvanger derzelfde middelen te Monnikkendam c. a. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer jhr. F. T. van der Wijck, uit zijne betrekking van ont vanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Ommen c. a. behoudens aanspraak op pensioen. Benoemd de heer J. W. F. J. P. Hilgers, thans ont vanger der directe belastingen en accijnsen te Haelen c. a., tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Ommen. De ontvangkantoren der directe belastingen en accijn sen te Haelen c. a. en te Helden c. a zijn opgeheven en ingesteld nieuwe ontvangkantoren voor de directe belas tingen en accijnsen: te Heythuizen, voor de gemeenten Ileythuizen, Haelen, Neer, Buggenum, Nunhem, Roggel, Baexem en Meijel; te Baarlo (gemeente Maasbree), voor de gemeenteu Helden, Kessel en Maasbree. De ontvangst der directe belastingen en accijnsen in de gemeente Swalmen is afgescheiden van het ontvang kantoor der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Reuver c. a.de gemeente Swalmen, voor zooveel de directe belastingen en accijnsen betreft, en de gemeente Hom gevoegd bij het ontvangkantoor der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Roermond c. a., onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis, den heer J. W. A. G. van Nouhuys. De heer W. H. J. van Hien, eervol ontslagen ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Houten c. a., thans tijdelijk belast met de waarneming van het ont vangkantoor derzelfde middelen .te Vreeswijk c. a., benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Heythuizen c. a.en bepaald, dat het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Heythuizen c. a. zal ressorteeren onder de contröle Roermond, en dat te Baarlo c. a. onder de controle Venlo. Kerknieuws. Notabelen der Engelsche hervormde gemeente alhier hebben tot kerkvoogd benoemd den heer P. B. van de Kreke, die deze benoeming heeft aangenomen. Gisteren avond is door den algemeenen kerkeraad der Nederduitsch hervormde gemeente te Vlissingen, uit het bestaande twaalftal van predikanten, het navolgende viertal benoemd: de heeren H. Broekhuyzen, te Wisse- kerke; C. Nonhebei, te Mniden; N. Osti, te Hattem en W. Zeegers, te Oosterbeek. Uit dit viertal zal den 7 April een beroep worden gedaan. De heer A. Meerdink, predikant bij de hervormde gemeente te Vriesenveen, heeft voor het op hem uitge bracht beroep naar die gemeente te Goes bedankt. De heer J. van Herwerden, predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Ileerjansdam, heeft voor de beroeping naar Grijpskerke bedankt. Bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Haarlem is tot predikant beroepen de heer K. F. Creutz- berg, te Maarssen. Marine en leger. De luitenant ter zee le klasse jhr. D. Bowier, adjudant van den directeur en kommandant der marine te Ilelle- voetsluis, tevens onder equipagemeester der marine aldaar, wordt met den laatsten dezer maand eervol van die betrekkingen ontheven en vervangen door den luite nant ter zee lc klasse P. E. Tegelberg, thans dienende op Zr. M\ ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden. Voorts worden met den laatsten dezer maand op non- activiteit gebrachtde luitenant ter zee 1« klasse t. ten Bosch en de luitenant ter zee 2* klasse E. Simon van der Aa, beiden behoorende tot de rol van Zr. M». wacht schip te Willemsoordterwijl te hunner vervanging met den eersten Mei aanstaande in de rol van dat wachtschip worden geplaatst de luitenant ter zee 1« klasse A. J. baron van Geen en de luitenant ter zee 2® klasse J. H. de Bruyn. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Gelderland (kamer voor correctioneele appellen) heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den likeurstoker te Arnhem, die in eerste instantie veroordeeld was tot eene cellulaire gevangenis straf van 15 dagen, ter zake van medeplichtigheid aan frauduleusen invoer van gedistilleerd (de beschuldigde had namelijk op verschillende tijdstippen spiritus opge kocht van personen, welke dien uit Pruisen binnensmok kelden), door desbewust de daders van het feit (den frauduleusen invoer) in de bedrijven, die het voltooiden of deden gelukken, te hebben bijgestaan en geholpen, hun bij dag en nacht de gelegenheid verschaffende zich in zijn pakhuis van de sluikwaren. tegen betaling van zekeren koopprijs, te ontdoen, enz. Van deze uitspraak kwam de veroordeelde in hooger beroep. Het hof, verklarende dat het door den appellant gepleegde feit noch misdaad noch wanbedrijf opleverde, ontsloeg hem van alle rechtsvervolging. Het oordeelde o. a. dat tn casu volstrekt niet te denken viel aan mede plichtigheid aan een misdrijf, zooals de Code Pénal (art. 59 et seqq.) die strafbaar stelt, aangezien hier geene sprake was van gestolene of bij wege van misdaad of wanbedrijf verkregene of onderschepte goederen, zijnde toch de spiritus, door appellant opgekocht, door de sluik handelaars gekocht in het buitenland en alzoo hun wettig eigendom geworden, waarin de daarmede gepleegde fraude geene verandering brachtvoorts, dat de appellant de smokkelaars het feit niet had helpen voltooien of doen gelukken, vermits dit reeds volkomen voltooid was toen hij van het frauduleus ingevoerde kooper werd. f>cn:ei2g(te berichten. Door eenige passagiers, die tegenwoordig waren bij het ongeluk, den 2«i Juni 1868, op den spoorweg tusschen Brenkelen en Maarssen voorgevallen, waarvoor Gerrit van Zijl, machinist van den goederentrein, tot 6 maanden cellulaire gevangenisstraf is veroordeeld, is een verzoek tot gratie of verlichting van straf aan Z. M. den koning opgezonden. Het hof van assises van West-VIaanderen heeft in de vorige week uitspraak gedaan in de zaak der drie Italiaansche straatmuzikanten, die in het begin van Januari een herbergier te Brugge, bij wien zij hunnen intrek genomen hadden, hebben vermoord, met het doel om zich van zijn geld en goed meester te maken. Bij de behandeling dezer zaak is gebleken dat een der beklaagden, Jozef Bovo, 32 jaren ond en ontwerper van het moordplan, zijn slachtoffer onverhoeds aangegrepen en hem door het dichtknijpen van mond en neus gesmoord heeft, terwijl zijn medestander Lapetina, 19 jaren oud, den ongelukkige de armen bond. De derde beschuldigde, Lapiti, een knaap van 15 of 16 jarenheeft enkel de wacht gehouden. Het geroofde is betrekkelijk zeer luttel en den moordenaars tot niets nut geweest, daar zij op hunne vlucht zeer spoedig zijn achterhaald. Het hof heeft Bovo en Lapetina ter dood, en Lapiti tot vijf jaren gevangenisstraf veroordeeld. L'Opinion nationale en andere bladen hebben hunne verwondering en hun leedwezen er over betuigd, 'dat de familie van den heer Berryer het exemplaar der Oraisons funèbres, van Bossuet, en andere blijken van achting en erkentelijkheid, aan haar overleden hoofd geschonken, in het openbaar heeft doen verkoopen. Thans verklaart de zoon van den heer Berryer in een aan genoemd blad gerichten brief, dat hij in het leedwe zen daarover alleszins deelt, maar daaraan niet de minste schuld heeft. „Mijn vader (schrijft hij) heeft, toen hij aan mijnen minderjarigen zoon een gedeelte zijner nalaten schap vermaakte, executeurs-testamentair benoemd, aan wie hij geheele vrijheid gelaten heeft tot het nemen van die beschikkingen, welke zij in het belang zijner erfge namen nuttig zouden oordeelen. Van de door hen ge maakte bepalingen heb ik niet eerder kennis bekomen clan het publiek; voorzeker zou ik de bedoelde kostbare voorwerpen hebben ingekocht, indien ik mij daartoe in staat gesteld had gezien." De lieer Albout schrijft in de Gaulois het volgende omtrent de ramp, die, door de ontploffing in de fabriek van den heer Fontaine, Parijs heeft getroffen. Vijf doo- den en twintig gekwetsten! En dat midden in Parijs!

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1